PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc...nie łatwa decyzja



JiNN
15-11-2007, 14:12
Witam na początku chciałbym sie z kazdym przywitać "hello". Czytałem juz na tym forum multum postów na temat wyboru aparatu. Jednakże zwracam sie do Was z pytaniem:

Czy kupic Eos'a 400D czy 30D?

Wiem,że tematy były lecz patrząc z perspektywy czasu juz troche mineło go od momentu gdy 400D był nowy. Teraz jest wiecej osób mających doswiadczenie w pracy na tym aparacie jak i 30D.

Dlatego chciałbym aby odpowiadały osoby ktore miały kontakt zarówno z 400D jak i 30D. Chciałbym uzyskać odpowiedzi czy i jaki lepszy,i jezeli ten to dlaczego?a dlaczego nie ten drugi? Czego oczekuje od aparatu:praca w słabo oswietlonych miejscach,zdjęcia nocne...na to głownie chce zwrócić uwagę.

tylko nie najezdzajcie na mnie odrazu,ze juz był taki temat. Ponieważ jak w/w czas to doświadczenie,a doświadczenie to madre odpowiedzi.(nie spekulacje)

Na koniec dodam,ze nie zarabiam milionow i na aparat bede oszczedzał jeszcze z 2 miesiace. Dlatego tez wybór jest dla mnie taki ważny.

Dodam jeszcze ze to bedzie moja pierwsza lustrzanka i,ze obojetnie co wybiorę na początek bedzie KIT +sigma 70-300 DG APO MACRO+dodatki

ecki74
15-11-2007, 14:26
Na koniec dodam,ze nie zarabiam milionow i na aparat bede oszczedzał jeszcze z 2 miesiace. Dlatego tez wybór jest dla mnie taki ważny.

Dodam jeszcze ze to bedzie moja pierwsza lustrzanka i,ze obojetnie co wybiorę na początek bedzie KIT +sigma 70-300 DG APO MACRO+dodatki

Myślę ,że tymi dwoma zdaniami odpwiedziałeś sobie na postawione pytanie. Mianowicie, jeżeli jest to twoja pierwsza lustrzanka to, może lepiej kupić 400D i robić nim zdjęcia ... Potem zamiast kita ... dokupić lepsze obiektywy ... i dalej robić zdjęcia ...
Jak Ci się w późniejszym czasie znudzi to body , to kupisz sobie lepsze xxD a może i xD ... a obiektywy pozostaną .....

comatus
15-11-2007, 14:30
Tak jak napisał ecki74, ja na start kupiłem sobie 300D i używam go już prawie rok. I jak narazie puszki nie chcę zmieniać tylko zamiast kita kupić coś albo szerszego (10-22), albo jaśniejszego (17-50) i cały czas się zastanawiam.
Bierz 400D, na początek w sam raz i nie taki ciężki ;)

ripek
15-11-2007, 14:39
A ja bym brał na twoim miejscu 30d używane. Ludzie teraz zachłysneli się trochę 40d i sprzedają 30stki dosyć tanio. Skoro mas takie ograniczenia finansowe to lepiej kupić raz a na kilka lat. Tym bardziej, że jeśli się wciągniesz to możesz stwierdzić że 400d ci nie wystarcza.

30d myśle że używany znajdziesz grubo poniżej 3000zł. Tymczasem 400d kosztuje ~2500zł. IMO warto dopłacić.

pmagdalena
15-11-2007, 14:41
A ja nie kupiłabym używanej puszki idlatego wybrałam nową 400 i jestem na razie zadowolona

JiNN
15-11-2007, 14:43
Ripek patrzac teraz na ceny to na allegro widzialem 30D za 2799 NOWY jezeli nie to za 2900 Tez nowy wiec teraz jest pytanie :

Czy opłaca sie doplacic te +/- 700 złoty do 30D zamiast 400D.

A dodam jeszcze,ze nie bede wymieniał sprzetu przez jakis dłuższy czas, a jadynie zaopatrywał sie w obiektywy.

ripek
15-11-2007, 14:44
na razie zadowolona

;)

Serio - to nie ma nic złego w używanych rzeczach. Trzeba tylko na żywo oglądnąć sprzęt.

Ergonomia 30d jest o niebo lepsza od XXXd. Po zakupie 30d moja 350d wydała się bardzo "zabawkowa".

Jacek23
15-11-2007, 14:45
Ripek patrzac teraz na ceny to na allegro widzialem 30D za 2799 NOWY jezeli nie to za 2900 Tez nowy wiec teraz jest pytanie :

Czy opłaca sie doplacic te +/- 700 złoty do 30D zamiast 400D.


Tak. Ergonomia przedewszystkim, kolko, intuicyjny system ustawien.

JiNN
15-11-2007, 14:47
Pmagdalena tutaj bioę pod uwagę zakup tylko NOWEGO body-używane nie wchodzą w grę.

GrzegorzS
15-11-2007, 14:49
Tak. Ergonomia przedewszystkim, kolko, intuicyjny system ustawien.
całkiem łatwo wydaję sie nie swoje pieniądze...
a w czym 400D jest jako pierwsza lustrzanka gorsza od 30D?

JiNN
15-11-2007, 14:49
A jak sie maja szumy w obu tych aparatach? Nie chce juz ogladać testów bo to wiekszego sensu nie ma.Oczekuje odpowiedzi od ludzi co wiedzą co nie co na ten temat?

GrzegorzS
15-11-2007, 14:54
A jak sie maja szumy w obu tych aparatach? Nie chce juz ogladać testów bo to wiekszego sensu nie ma.Oczekuje odpowiedzi od ludzi co wiedzą co nie co na ten temat?
A sam dostrzegasz jakieś róźnice?
Bo jeśli nie to kupuj to na co Cię stać. Zdjęcia robić będziesz i jednym i/lub drugim.

Jacek23
15-11-2007, 14:56
całkiem łatwo wydaję sie nie swoje pieniądze...
a w czym 400D jest jako pierwsza lustrzanka gorsza od 30D?

Napisalem powyzej:)

JiNN
15-11-2007, 14:57
Jeżeli chodzi o finanse to jak poczekam miesiac dluzej to bedzie mnie stać na 400D jak i 30D. Tyle teraz pytanie który i dlaczego? Z jakiego powodu? Jak juz pisałem obiektywy to inna historia ale z KIT'em nie zostane. Plany są a kiedy beda zrealizowane - nie wiem.W kazdym badz razie nie stanę w miejscu.

gwozdzt
15-11-2007, 14:59
A jak sie maja szumy w obu tych aparatach?
Proszę, tylko nie to........

3678

GrzegorzS
15-11-2007, 15:13
Jeżeli chodzi o finanse to jak poczekam miesiac dluzej to bedzie mnie stać na 400D jak i 30D.
to weź wymacaj oba, zrób sobie krótki rachunek sumienia że będziesz w przyszłości mimo wszystko robił zdjęcia i wybieraj...
ale osobiście stojąc przed takim dylematem brałbym 30D ;-)

JiNN
15-11-2007, 15:21
gwozdzt dziekuje za wyczerpująca odpowiedz mam nadzieje,ze nie jest ona wprost proporcjonalna do twojego ilorazu inteligencji.

A dodam,ze chodzi mi o np. zdjecie w tych samych warunkach z tymi samymi obiektywami i czy roznica szumów np. przy ISO 800 pomiedzy aparatami bedzie bardzo widoczna. widziałem testy , zdjęcia ale pytam sie osob - powtarzam po raz kolejny - które miały w reku zarówno 400D jak i 30D.

gwozdzt
15-11-2007, 15:35
gwozdzt dziekuje za wyczerpująca odpowiedz mam nadzieje,ze nie jest ona wprost proporcjonalna do twojego ilorazu inteligencji.
poczucie humoru ma urlop? :-)

Ponadto nie rozumiesz przenośni, więc napiszę wprost - szumy to nie jest żadne kryterium wyboru pomiędzy tymi aparatami - w obu są na odpowiednio niskim poziomie.

Dobrze ci tu wcześniej koledzy radzą - idz gdzieś do sklepu i przede wszystkim weź oba te aparaty kolejno do ręki. Bo sie potem może okazać, że będziesz potrzebował rzeźbić takie coś:
http://canon-board.info/showthread.php?t=12699.html

Oprócz różnic ergonomicznych (gabaryty, tylne kółko, górny wyswietlacz) istotnym parametrem wydaje mi się też prędkość zdjęć seryjnych, powiększenie wizjera czy spot i na te rzeczy zwróć uwagę.

Ciosna
15-11-2007, 15:43
Czy opłaca sie doplacic te +/- 700 złoty do 30D zamiast 400D.

A dodam jeszcze,ze nie bede wymieniał sprzetu przez jakis dłuższy czas, a jadynie zaopatrywał sie w obiektywy.

Stałem jakiś czas temu przed podobnym dylematem 400D czy 30D ??. Tyle, że wtedy różnica wynosiła około 1000 zł. Dla Mnie to była granica zaporowa, nie do przejścia w tamtym momencie. Wybrałem 400D :smile: bo dozbieranie na 30D trwałoby chwilę, a straconych ujęć nic mi nie wróci. Przetestuj nalepiej obydwa sprzęty, zobacz jak leżą w dłoni. Dla Mnie 400D jest trochę za mała jeśli chodzi o chwyt. 30D to nieco inna liga. Jeśli różnica w cenie nie jest dla Ciebie problemem i 30D bardziej Ci odpowiada to wziąłbym ją zwłaszcza, że nie chcesz wymieniać sprzętu przez dłuższy czas. 4-setkaD to wg. Mnie dobry sprzęt (Mi wystarcza), radzi sobie przyzwoicie, jestem zadowolony z użytkowania, ale przy obecnej różnicy zastanowiłbym się jaki typ fotografi mnie kręci i czy nie dołożyć do 30D

ecki74
15-11-2007, 22:53
Jeżeli chodzi o finanse to jak poczekam miesiac dluzej to bedzie mnie stać na 400D jak i 30D. Tyle teraz pytanie który i dlaczego? Z jakiego powodu? Jak juz pisałem obiektywy to inna historia ale z KIT'em nie zostane. Plany są a kiedy beda zrealizowane - nie wiem.W kazdym badz razie nie stanę w miejscu.

I znowy wydaje mi się , ze odpowiadasz sam na swoje pytanie. Jeżeli cię stać na 30D i możesz (chcesz) poczekać to poczekaj i kup 30D. Napewno jest "lepszy" od 400D zarówno pod względem ergonomii jak i zdjęć. Ale decyzja zawsze należy do Ciebie.
Ta różnica 700 zł to połowa ceny lepszego obiektywu niż kit np Tami 17-50. Jak do tego nie weźmiesz KIT-a to jeszcze więcej zaoszczędzisz i do 17-50 będzie Ci bliżej.
Jednak jak zaznaczyłem wcześniej wybór nalezy do Ciebie.:D

mario.w
16-11-2007, 00:45
poczucie humoru ma urlop? :-)

Ponadto nie rozumiesz przenośni, więc napiszę wprost - szumy to nie jest żadne kryterium wyboru pomiędzy tymi aparatami - w obu są na odpowiednio niskim poziomie.

Dobrze ci tu wcześniej koledzy radzą - idz gdzieś do sklepu i przede wszystkim weź oba te aparaty kolejno do ręki. Bo sie potem może okazać, że będziesz potrzebował rzeźbić takie coś:
http://canon-board.info/showthread.php?t=12699.html

Oprócz różnic ergonomicznych (gabaryty, tylne kółko, górny wyswietlacz) istotnym parametrem wydaje mi się też prędkość zdjęć seryjnych, powiększenie wizjera czy spot i na te rzeczy zwróć uwagę.

Re: JiNN. gwozdzt, niestety (?) ma rację. Zmieniłem ostatnio 350D na 40D (350służyła mi 2 lata), więc chyba byłem w sytuacji podobnej do Twojej. Na szumy zwracałem uwagę głównie wtedy, gdy przeglądałem na CanonBoard... Na co dzień istotna jest przede wszystkim ergonomia.
Co do powszechnie krytykowanego uchwytu 350D (przyłączam się !!): kup gripa (nie robi zdjęć, więc może być używany) albo pasek na dłoń ("Hand Strap") - mam obie rzeczy i komfort trzymania 350d był b. dobry (jeżeli miałbym wybrać jedną z nich: HandStrap zdecydowanie).

I jeszcze jedno: nie sugeruj się, że "xxD będzie automatycznie lepsze niż xxxD". Ja, osobiście, po doświadczeniach focenia na ulicy 350D z gripem i szerokimi obiektywami (Tokina 12-24, Canon 10-22, oba z osłoną p.słoneczną) poważnie myślę o kupieniu (do fotografii ulicznej !) jakiegoś zaawansowanego kompaktu (Powershot g9 ?) - straszenie ludzi armatą ("ale jestem profesjonalista... 2 kilogramy w dłoni...") już mnie nie bawi...

JiNN
21-11-2007, 13:12
Witam hmm po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wnisoq,iż:

skoro patrząc na ceny jak spadaja na łeb na szyję poczekam troszke czasu i decyzja padła na 40 D.

Bynajmniej nie bede miał pozniej jakiegokolwiek zawodu czy też mysli typu,że ten jest taki, a tamten taki, ten ma to dobre ale tamten jest taki czy ma coś innego co brakuje.

Dziekuję wszystkim za wypowiedzi

chuckyy
21-11-2007, 16:09
Witam hmm po dłuższym zastanowieniu doszedłem do wnisoq,iż:

skoro patrząc na ceny jak spadaja na łeb na szyję poczekam troszke czasu i decyzja padła na 40 D.

Bynajmniej nie bede miał pozniej jakiegokolwiek zawodu czy też mysli typu,że ten jest taki, a tamten taki, ten ma to dobre ale tamten jest taki czy ma coś innego co brakuje.

Dziekuję wszystkim za wypowiedzi

no wiesz - idac tym tropem, to jak poczekasz jeszcze chwile, ceny spadna, to kupic 5d, a pozniej jeszcze marka :P

JiNN
22-11-2007, 11:32
Chuckyy nie,nie wiem,ze to tak wyglada ale obrałem punkt docelowy 40D+obiektyw KiT+Sigma 70-300 APO MACRO to tyle jak na poczatek zakupów.A i pozniej oczywiscie dokupie jakies lepsze szkiełko.Ale od czegoś trzeba zacząc wiec zamiast zbierać na inne body ( gdy juz bede jedno posiadał) wolałbym zainwestować w obiektywy.

Lulu1988
22-11-2007, 11:41
Zycze powodzenia w oszczedzaniu ;) Jak jestes wielkim pasjonatem to szybko uzbierasz bo powiesz np "nowa kurtke kupie za rok, a teraz przyda sie tele" :D
P.S. Ciekawe ile % ludzi z CB akurat odklada na jakis sprzet :)

Kubak82
22-11-2007, 11:46
JiNN, to twoja decyzja ale osobiscie majc do wyboru 400d i lepsze szklo a z drugiej strony 40d z kitem i sigma (dobra w zakresie 70-200 i srednim af) wybralbym opcje nr. 1.. zreszta sam zaczynalem od 350d, dokupywalem szkla i dopiero teraz przesiadlem sie na 40d.. ale niewazne - decyzje podjales - niech Ci 40'tka dobrze sluzy :smile:


P.S. Ciekawe ile % ludzi z CB akurat odklada na jakis sprzet :)

jesli chodzi o posiadaczy dslr - mysle ze wszyscy "gonia kroliczka" ;-)

bruckner
22-11-2007, 11:56
ja bym do 40 d nie czekał... te obiektywy które wymieniasz z 40 nie będą lepiej współpracować niż z 30D
na pewno nie bierz 400D ja mam 350d i pierwszym zakupem po body był grip, a i tak niewygodnie się go w "poziommie" trzyma.
Bierz 30d, wygodniejszy o wieele (miałem okazję nim robić zdjęcia)
a 40D no cóż
różni się tylko paroma szczegółami, które na początek i tak nie dadzą ci większej satysfakcji z robienia zdjęć...

pozdrawiam

JiNN
22-11-2007, 15:40
Ok ja wszystko rozumiem ale sytuacja wyglad tak:

Czy wezme 30 czy 40 to i tak na starcie obiektywy takie jakie w/w. (brak funduszy na poczatq aby w cos konkretniejszego sie zaopatrzyc). dlatego biorąc pod uwage fakt,iż nie wiem kiedy zdecydowałbym sie na wymiane body - prędzej sie zdecyduje na kupno inno obiektywu. Zarówno 30 jak i 40 to dobre modele-jednakże odczekając troszke czasu mozna kupic 40D i z czasem zaopatrywać sie w obiektywy bez mysli o tym,ze przydałaby sie wymiana body.

Tak na marginesie - bruckner jak sam napisałes "nie będą lepiej współpracować" ale jak juz zakupię inny obiektyw z wyższej półki to co? myslę,ze w 40 D bedzie sprawował sie lepiej niz w 30-stce i nie bedzie mysli..kurde czemu nie poczekałem i nie wziałem 40D...

pgfoto
22-11-2007, 15:48
:

Tak na marginesie - bruckner jak sam napisałes "nie będą lepiej współpracować" ale jak juz zakupię inny obiektyw z wyższej półki to co? myslę,ze w 40 D bedzie sprawował sie lepiej niz w 30-stce i nie bedzie mysli..kurde czemu nie poczekałem i nie wziałem 40D...

tak i można tak czekać aż do 90D :) wtedy to napewno nie trzeba będzie wymieniać na inny :)
a tak apropos tematu głownego:
to moim pierwszym aparatem cyfrowym był 30D i robię nim do teraz
jestem bardzo zadowolony
a ceny poszły tak w dół że teraz to za cene 400D można go kupić :)
myślę że nawet dla laika 30D na początek to dobry wybór

JiNN
22-11-2007, 15:54
pgfoto nie kwestionuje tego co piszesz ani innych wypowiedzi.

Tylko znam siebie i pewni inni też tak mają,ze po zakupie pewnym zastanawiali by sie co by było gdybym kupił...zamiast...

wiem,ze decydując sie na 40D zwiekszam koszty lecz czy człowiek zadowolony bez rzadnych kompleksów ani negatywnych mysli nie jest człowiekiem szczęsliwym? Nie patrze na innych - chociaż biore ich zdanie pod uwage - w koncu wybór nalezy tylko i wyłącznie do mnie.

A ja wolę ( bynajmniej takie jest moje zdanie ) poczekać miesiąc dłuzej do next "pay day" i wziąsc 40 zamiast pozniej wymieniac 30 na 40D...takie moje spostrzeżenie.(zamiast wymiany Body-mogłbym miec inny obiektyw)

pgfoto
22-11-2007, 16:04
pgfoto nie kwestionuje tego co piszesz ani innych wypowiedzi.

Tylko znam siebie i pewni inni też tak mają,ze po zakupie pewnym zastanawiali by sie co by było gdybym kupił...zamiast...

wiem,ze decydując sie na 40D zwiekszam koszty lecz czy człowiek zadowolony bez rzadnych kompleksów ani negatywnych mysli nie jest człowiekiem szczęsliwym? Nie patrze na innych - chociaż biore ich zdanie pod uwage - w koncu wybór nalezy tylko i wyłącznie do mnie.

A ja wolę ( bynajmniej takie jest moje zdanie ) poczekać miesiąc dłuzej do next "pay day" i wziąsc 40 zamiast pozniej wymieniac 30 na 40D...takie moje spostrzeżenie.(zamiast wymiany Body-mogłbym miec inny obiektyw)

No tak ale potem będzie 40Dx 40Dxy itd właściwie prawie niczym się nieróżniące
napewno nie bedzie pełnej klatki która ma też swoje minusy:
ostatnio rozmawiałem z Przemkiem Stoppą "polskim papparazzi" z Faktu
on ma 30D i cieszy sie z matrycy bo przedłuża mu ona teleobiektyw...
miałem podobny problem kupiłem 30D za 4.000 i nieżałuje :)
i po co mi teraz zmieniać? niczego mi niebrakuje w nim
ale jeśli za podobną cene będzie 40D no to bym poczekał ten miesiąc czy dwa
tylko czy ta cena będzie podobna to mam wątpliowści :(

JiNN
22-11-2007, 16:11
No 40D mozna dostac juz za lekko poniżej 4.000 wiec odpowiedz teraz sam:

Czy wolałbys poczekac i kupic 40D za 4.000 czy kupic 30D za okolo 3.000 - gdy wiadomo cena zarówno 30 jak i 40 jeszcze spadnie, a zwłaszcza po swiętach. bo martwy okres to mniej wiecej ( od 15 stycznia do kwietnia - wtedy najelpiej kupować bo ceny ida w dół po nowym roq- oczywiscie jak poczekamy do grudnia przyszłego roq to bedzie to jeszcze mniej ale tutaj max luty planuje a juz dzisiaj moge zasugerować,ze ta cena 40d spadnie do okolo 3.000)

pgfoto
22-11-2007, 16:25
No 40D mozna dostac juz za lekko poniżej 4.000 wiec odpowiedz teraz sam:

Czy wolałbys poczekac i kupic 40D za 4.000 czy kupic 30D za okolo 3.000 - gdy wiadomo cena zarówno 30 jak i 40 jeszcze spadnie, a zwłaszcza po swiętach. bo martwy okres to mniej wiecej ( od 15 stycznia do kwietnia - wtedy najelpiej kupować bo ceny ida w dół po nowym roq- oczywiscie jak poczekamy do grudnia przyszłego roq to bedzie to jeszcze mniej ale tutaj max luty planuje a juz dzisiaj moge zasugerować,ze ta cena 40d spadnie do okolo 3.000)


zgoda ale wszystko zależy od tego kto co ma w torbie ...
jak wymiana starego na nowy to ok
ale w moim przypadku 3 miechy bez aparatu to nie wchodzi w grę

JiNN
22-11-2007, 16:30
pgfoto tutaj chodzi o to czy kupic 30D czy poczekac miesiac i kupic 40D?

Nie ma mowy o zadnym innym.Tylko kwestia patrząc z perspktywy czasu czy opłaca sie kupic 30D (a kiedys tam-nie wiadomo kiedy zmienic na np.40D) czy poczekac,wstrzymac sie i kupic 40D (nie majac pozniej dylematu czy go wymieniac tylko dokupujac szkiełka)?

pgfoto
22-11-2007, 16:37
aha to moja rada jest taka:
zdecydowanie poczekać ten miesiąc na 40D

JiNN
22-11-2007, 17:17
Dziekuje za wypowiedz pgfoto

Dlatego zwróciłem uwage na 40D gdyz jego cena zaczyna coraz szybciej spadać.Mam nadzieję,że nie zawiodę sie na tym body i bedzie mi dobrze słuzył (oczywiscie jak w koncu go bede miał) narazie to tylko sugestia.No ale pocieszać sie trzeba na wzajem jak i samemu:)