PDA

Zobacz pełną wersję : matowka



tomsong
13-04-2005, 01:53
witam,
moze to banalne pytanie, ale jest mozliwosc wymiany matowki na inna w 20d? wiem ze w innych modelach mozna sobie swobodnie wymieniac matowke.


Pozdrawiam

KuchateK
13-04-2005, 04:24
Swobodnie to tak troche na wyrost powiedziane. Wymienne matowki sa obecnie glownie do najdrozszych dslr'ow. To ze w takim 300D da sie wyjac matowke w pare sekund (opisywalem w watku o czyszczeniu) to dopiero poczatek wymiany i dopiero "po" zaczynaja sie schody...

Pisze tak z perspektywy dlubania przy 300D, ale mysle ze system instalacji samej matowki i rozwiazania techniczne powinny byc w 20D podobne...

Problem "innej matowki" polega na tym ze trzeba cos tam innego wlozyc... A tych innych jak na lekarstwo. Nikt nic innego nie produkuje. Mozna niby dorobic i dociac cos z jakiegos antyka, ale wtedy schody ze swiatlomierzem i trzeba kombinowac z korekta... Mozesz tez miec problem i kombinowanie z recznym ustawianiem ostrosci jesli ta nowa matowka bedzie miala inna grubosc jak oryginal i nie wejdzie tak jak oryginalna... Do AF'a jest inny bajer wiec to nie problem akurat. Swiatlomierz latwo w miare okielznac i to chyba najmniejszy problem.

Calosc problemu to dopasc cos innego na miejsce oryginalu i ewentualenie dostosowac to tak zeby w miare dzialalo. Pocieszajace jest to ze zawsze mozna wyjac stara i zainstalowac jak w oryginale.

Tutaj jest moj post o wyciaganiu tego ustrojstwa z 300D. Jak bede mial nastepny raz 20D w rekach to zobacze czy to podobnie tam wyglada, chociaz wydlubac to mi w sklepie pewnie nie dadza :D
http://canon-board.info/showthread.php?t=2637

Jurek Plieth
13-04-2005, 08:30
Swobodnie to tak troche na wyrost powiedziane. Wymienne matowki sa obecnie glownie do najdrozszych dslr'ow....

Problem "innej matowki" polega na tym ze trzeba cos tam innego wlozyc...

Zdaje się, że nie tylko do najdroższych, bo chyba (?) Pentax *stDs ma taką możliwość z założenia. Zresztą i kilka jeszcze innych pozytywów w porównaniu ze stajnią Canona.
Bawiłem się ostatnio Nikonem D70 mojego kolegi. Boże, ile ja dałbym za taką matówkę w moim 10D :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

KuchateK
13-04-2005, 17:18
Jeszcze pare takich kwiatkow i zmienie system :D

pazurek
14-04-2005, 13:32
Oj jakie to byloby swietne uzupelnienie zestawu EOS cyfra + obiektyw M42 :shock:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=47651165

Szymański Adam
15-04-2005, 21:56
Co to oznacza Panie Jurku "Boże, ile ja dałbym za taką matówkę w moim 10D" gdzie widac te zle strony 10D - na matowce?

Jurek Plieth
15-04-2005, 23:30
Co to oznacza Panie Jurku "Boże, ile ja dałbym za taką matówkę w moim 10D" gdzie widac te zle strony 10D - na matowce?
Jest czysta jak łza :( W D70 istnieją znaczniki ułatwiające nie tylko operacje macro, ale choćby ustawienie idealnego poziomowania!

KuchateK
16-04-2005, 05:36
Trzeba napisac petycje do Canon'a :D Albo zbierac na jedynke... Moze jakas lekko przechodzona niedlugo...

Jurek Plieth
16-04-2005, 10:19
Trzeba napisac petycje do Canon'a :D Albo zbierac na jedynke... Moze jakas lekko przechodzona niedlugo...
Czytałem, że są osoby adaptujące inne matówki (z analogów?) do dSLR. Niestety żadnego konkretnego linku nie posiadam, ani też dowodów na skuteczność tej operacji.

Paul
16-04-2005, 12:34
Jest czysta jak łza :( W D70 istnieją znaczniki ułatwiające nie tylko operacje macro, ale choćby ustawienie idealnego poziomowania!

Może można w takim razie je nanieść na matówkę - np. laserem? Czy ktoś wie, ile kosztuje nowa matówka np. do 20D? Na eksperymenty oczywiście :mrgreen: I czy można ją łatwo wymontować i później zamontować?