PDA

Zobacz pełną wersję : Jeszcze o BF/FF - kilka pytan



pazurek
12-04-2005, 23:15
Witam,

Jestem tu nowy i na dzien dobry chcialbym podpasc kilku osobom zadajac pytania o BF/FF. ;) Prawda jest jednak taka, ze pomimo ze rozmow na ten temat bylo sporo, wydaje mi sie ze jest jeszcze kilka nieporuszonych spraw.

1. czy zostalo jednoznaczenie okreslone w ktorym momencie produkcji aparatu powstaje problem BF/FF? czy jest blad montazu, kalibracji a moze w ogole wada zwiazana z projektem?

2. czy naprawa BF/FF przy pomocy kalibracji software jest jedyna droga do sukcesu? pamietam ze gdy pierwszy raz slyszalem o problemie, rozwiazywalo sie go mechanicznie (ktos z rosji na to wpadl, cos przestawial albo dokrecal w body)

3. czy wiadomo na 100% ze aparat zapamietuje inne ustawienia dla kazdego obiektywu? jezeli tak to dlaczego korygujac BF/FF na jednym szkle moze rozjechac sie drugie?

4. czy istnieja body w ktorych nie stwierdzono problemow z BF/FF? Czy ktos zastanawial sie czym roznia sie od tych problematycznych (wadliwe serie, miejsce produkcji, itp)

5. czy ktos widzial statystyke roznych dslr i czestotliwosci pojawiania sie BF/FF? Czy problem wystepuje np. czesciej w danych modelach (np. tanszych) a w innych nie (np. profesjonalnych)?

6. Co mowia producenci aparatow (Canon, Nikon) na temat BF/FF? Jakie jest ich oficjalne stanowisko?

7. Czy nie jest tak, ze problem BF/FF pojawia sie czesciej w "wybranych" krajach? Chodzi mi o teorie spiskowa kierowania "odrzutow" do wybranych panstw.

8. Czy BF/FF moze pojawic sie dopiero po jakims czasie uzytkowania aparatu? Np. na skutek zuzycia jakis czesci (obluzowane lustro, itp) albo uszkodzenia mechanicznego (uderzone body, itp).

9. Wiadomo ze BF/FF to problem Canonow i Nikonow, a jak jest w przypadku innych aparatow? Ktos z Pentaxem, Olympusem, Minolta zglaszal podobny problem?

10. Jakie jest podejscie serwisu do BF/FF? Tam chyba tez pracuja ludzie? Nie rozmawial nikt z nimi tak po prostu, po ludzku? ;) Moze maja pare ciekawych rzeczy do powiedzenia.

11. Czy kupujac aparat i upewniajac sie ze nie ma BF/FF na obiektywie KIT-owym mozemy miec duza szanse ze trafilismy na "dobry" egzemplarz? Czy BF/FF moze sie nagle pojawic przy ktoryms z kolei obiektywie?

12. Czy istnieja jakies zaleznosci zglaszania problemow z BF/FF z uzywaniem obiektywow roznych firm (canon, sigma, tamron, itp)?

13. Czy problem BF/FF nie jest troche za bardzo rozdmuchany? ;) W koncu tysiace osob robi ostre zdjecia korzystajac z roznych obiektwyw. Czy to oni mieli szczescie, czy to ci ktorzy mowia o BF/FF mieli pecha?

McKane
13-04-2005, 00:38
Na niektore pytania byly juz odpowiedzi.

ad. 3. Z tego co wynika z relacji Muflona ktory jako jedyny chyba na tym forum widzial jak to sie robi ustawienia sa jedne dla wszystkich obiektywow.
ad. 4. No jasne ze istnieja body bez bf/ff ale ciezko napewno bedzie stwierdzic nieprawidlowosci w zaleznosci od serii itp
ad. 5. Na to pytanie chyba nikt Ci nie odpowie.
ad. 8. Napewno moze w momencie kiedy nastapia jakies problemy z lustrami czy tez czujnikami af.
ad. 9. O minolcie ktos chyba ostatnio pisal ze 20% ma problemy z focusem (o ile czegos nie pomieszalem)
ad. 10. W naszym kraju z tego co pisza ludzie majacy nieszczescie spotkac sie z serwisem jest tragedia. Niekompetencja na 1 miejscu a i chamstwo sie trafia. Chociaz sa i zadowoleni klienci ale to nie Ci z bf/ff
ad. 11. Nie mozna miec pewnosci bo moze sie pojawic na innym obiektywie
ad. 12. Ja zauwazylem ze najwiecej problemow jest z Sigma a najmniej z Tamronem
ad. 13. To zalezy czy masz bf/ff czy nie :) Ogolnie sam problem jest troche rozdmuchany ale powiedz to osobom ktore maja kilku cm bledy focusa

p13ka
13-04-2005, 09:20
2. czy naprawa BF/FF przy pomocy kalibracji software jest jedyna droga do sukcesu? pamietam ze gdy pierwszy raz slyszalem o problemie, rozwiazywalo sie go mechanicznie (ktos z rosji na to wpadl, cos przestawial albo dokrecal w body)
Reguluje się body i/lub poszczególne obiektywy.
Sądzę, że obie metody wchodzą w grę, w zależności od tego co i dlaczego jest rozjechane. Widziałem stronę, gdzie ktoś regulował położenia lustra kluczem ampułowym :shock:
W obiektywach jest podobnie tzn. w zależności od szkła lub/i powodu powstawania BF/FF z danym szkłem, wchodzi w grę korekcja komputerowa lub mechaniczna.

3. czy wiadomo na 100% ze aparat zapamietuje inne ustawienia dla kazdego obiektywu? jezeli tak to dlaczego korygujac BF/FF na jednym szkle moze rozjechac sie drugie?
Pierwsze słyszę o pamięci ustawień pod każdy z obiektywów. I najpewniej tak nie jest. Dlatego właśnie może z jednym szkłem działać super a z drugim wyjdzie kiszka.

4. czy istnieja body w ktorych nie stwierdzono problemow z BF/FF? Czy ktos zastanawial sie czym roznia sie od tych problematycznych (wadliwe serie, miejsce produkcji, itp)
Są tacy, którze nie dostrzegli FF/BF z zestawem szkieł które posiadają. Znajdziesz ich również na tym forum. Odpowiadając na 2 pytanie to sądzę, że zastanawiać się może ten, który doświadczył FF/BF, ale nie nad tym co wymieniasz w nawiasie, tylko nad tym co go czeka w serwisie.

5. czy ktos widzial statystyke roznych dslr i czestotliwosci pojawiania sie BF/FF? Czy problem wystepuje np. czesciej w danych modelach (np. tanszych) a w innych nie (np. profesjonalnych)?
Nie widziałem i nie sądzę aby taka istniała bo przyczyn powstania FF/BF może być wiele i wcale nie muszą one kryć się w puszce.

6. Co mowia producenci aparatow (Canon, Nikon) na temat BF/FF? Jakie jest ich oficjalne stanowisko?
Moim zdaniem nic nie mówią lub negują.


8. Czy BF/FF moze pojawic sie dopiero po jakims czasie uzytkowania aparatu? Np. na skutek zuzycia jakis czesci (obluzowane lustro, itp) albo uszkodzenia mechanicznego (uderzone body, itp).
Może.

9. Wiadomo ze BF/FF to problem Canonow i Nikonow, a jak jest w przypadku innych aparatow? Ktos z Pentaxem, Olympusem, Minolta zglaszal podobny problem?
Trzeba poguglować na innych forach. Pierwsze z brzegu wyniki:
"Since I use Minolta, let me speak for Minolta. Many Maxxum 7D users have noticed BF or FF issues with variety of their original Minolta lenses."
"back focus issues - I've had 4 Nikons out of 6 with this problem that Nikon said they had never heard of!!!"
"I've found literally dozens of cases of Nikon back focus (mainly D100 and D70) on several photographic forums so you can imagine how I felt when Nikon totally denied that this was an issue!" (w tym cytacie ponownie odpowiedź na Twoje 6. pytanie),
"I have conducted a lot of tests on the lens wigth the *ist DS. Basically it works very well, it has minor distortion at the edges, not a big deal. The biggest problem is it shares Sigmas usual backfocus issue, that I have heard many people report on different Sigma lenses."
itd.itd.

10. Jakie jest podejscie serwisu do BF/FF? Tam chyba tez pracuja ludzie? Nie rozmawial nikt z nimi tak po prostu, po ludzku? ;) Moze maja pare ciekawych rzeczy do powiedzenia.
Jak przeszukasz forum (ja też coś w tym temacie pisałem) to wnioski wyciągniesz sam.

11. Czy kupujac aparat i upewniajac sie ze nie ma BF/FF na obiektywie KIT-owym mozemy miec duza szanse ze trafilismy na "dobry" egzemplarz? Czy BF/FF moze sie nagle pojawic przy ktoryms z kolei obiektywie?
Szansa na dobry egzemplarz body? Fifty/fifty.
BF/FF moze sie nagle pojawic przy ktoryms z kolei obiektywie.

12. Czy istnieja jakies zaleznosci zglaszania problemow z BF/FF z uzywaniem obiektywow roznych firm (canon, sigma, tamron, itp)?
Uważam, że nie ma reguły.

13. Czy problem BF/FF nie jest troche za bardzo rozdmuchany? ;) W koncu tysiace osob robi ostre zdjecia korzystajac z roznych obiektwyw. Czy to oni mieli szczescie, czy to ci ktorzy mowia o BF/FF mieli pecha?
Problem zgłaszają ci, którzy go doświadczyli (w tym ja - pisałem o 2-3 cm. BF) i niewątpliwie ci właśnie mieli pecha.

Vitez
13-04-2005, 20:17
13. Czy problem BF/FF nie jest troche za bardzo rozdmuchany? ;) W koncu tysiace osob robi ostre zdjecia korzystajac z roznych obiektwyw. Czy to oni mieli szczescie, czy to ci ktorzy mowia o BF/FF mieli pecha?

Wg mnie jest rozdmuchany, a to dlatego ze stereotyp panuje taki ze majac prolbem nalezy sie nim chwalic i go pietnowac, by prowokowac litosc i wspolczucie (pozytywne w zasadzie uczucia) a posiadanie czegos bez problemu powinno zachowac sie w dyskrecji by nie prowkowac zazdrosci (negatywne w zasadzie uczucia).
Jesli szukasz tych nielicznych ktorzy zarowno maja problemu jak i nie wstydza sie tym chwalic ze nie maja problemu FF/BF z zadnym swoim szklem - to ja sie zglaszam 8) , ale nie uwazam sie za szczesliwca, tylko uwazam tych co maja ten problem za pechowcow (wg naszej miniankietki - sa oni w mniejszosci, choc nie przytlaczajacej).

pazurek
14-04-2005, 12:02
Dzieki wszystkim za odpowiedzi. :)

Szkoda ze kontakt z polskim serwisem jest "utrudniony", mysle ze pracujacy tam ludzie naprawde by mieli cos ciekawego do powiedzenia, chociazby informacje zaslyszane podczas szkolen canona w ktorych (mam nadzieje) kiedys tam uczestniczyli.

Jak sami piszecie, problem z ostroscia moze byc spowodowany roznymi rzeczami, ciekaw jestem na ile serwis potrafi rozpoznac przyczyne i sprawnie ja usunac? Czy cala kalibracja body lub obiektywu jest cyfrowa i mozna wszystkie aktualne ustawienia zachowac sobie np. w pliku?

@Vitez: dzieki za podniesienie na duchu 8)

pazurek
22-04-2005, 14:02
Przywracam ten watek do zycia bo mam pytanie. Wlasnie bawie sie canonem 350 ktory moze byc moj. Zrobilem zdjecie testowe, ostrosc ustawiana na kreske pomiedzy artykulami. EXIF w pliku.

http://www.arturo.serv01.net/olympus/pazurek/tmp/gazeta.jpg

Czyzby BF? :(

p13ka
22-04-2005, 14:48
Czyzby BF? :(
Nie można od razu twierdzić, że jest BF. Kąt nachylenia obiektywu względem płaszczyzny winien wynosić 45 st.

Jac
22-04-2005, 17:11
Nie można od razu twierdzić, że jest BF. Kąt nachylenia obiektywu względem płaszczyzny winien wynosić 45 st.

rzeczywiscie, ta fotka nie za bardzo nadaje sie do oceny FF/BF powinna to byc plaszczyzna plaska i rowna, ustawiona pod dowolnym katem roznym od wielokrotnosci 90st. ustawienie 45 st. wraz z odpowiednia skala (rozciagnieta tak zeby w na zdjeciu byla rowna 1) uzywa sie w celu dokladnego pomiaru BF/FF zeby wiedziec ile dokladnie wynosi BF/FF tak wiec powtórz test z jakas np polozona linijka na stole bedziesz wiedzial dokladnie ile wynosi BF/FF po odpowiednim przeliczeniu ... zreszta dokladny opis masz tu:
http://md.co.za/d70/chart.html