PDA

Zobacz pełną wersję : Highlight Tone Priority - jakie wrażenia



bebesky
09-11-2007, 11:24
pytanie do użytkowników canonów 40 (no i oczywiście 1dmIII)
jak toto działa czy może ktoś robił jakieś testy z użyciem HTP i bez
może ktoś ma jakieś przykłady?

Kubak82
09-11-2007, 11:44
pytanie do użytkowników canonów 40 (no i oczywiście 1dmIII)
jak toto działa czy może ktoś robił jakieś testy z użyciem HTP i bez
może ktoś ma jakieś przykłady?

w trybie HTP nie wskakuja mi iso w zakresie do 200 i trub H czyli 3200.. podejrzewam wiec, ze aparat zostawia sobie margines w postaci mniejszych czulosci by skorygowac w ten sposob ekspozycje i blokuje 3200 by.. no wlasnie - nie wiem po co :roll:

testów nie robilem bo ostatnio nie mam czasu na zabawe aparatem :-(

Vitez
09-11-2007, 18:40
U mnie jak najbardziej pozytywnie choć nie jestem pewien czy "winę" zwalać na HTP czy na 14bitowy przetwornik. Zdjęcia robione w identycznych warunkach jak kiedyś 20D mają o wiele, o wieeeleee niższą tendencje do przepaleń i o wiele lepiej się "wywołują" ... moze i zasługa CS3 tutaj... no grunt że po pierwszej serii obrobionych zdjęć westchnąłem głośno "taki zestaw chciałbym mieć 3-4 lata temu" .

Brak iso 200 i 3200 przy HTP jest opisany w instrukcji... ale bez uzasadnienia.

MMM
09-11-2007, 19:42
Brak iso 200 i 3200 przy HTP jest opisany w instrukcji... ale bez uzasadnienia.
Uzasadnienie jest bardzo proste. HTP to funkcja programowa, polegająca na niedoświetlaniu zdjęcia o 1EV i wywołaniu go z inną krzywą kontrastu. Inaczej mówiąc, w HTP i ISO ustawionym na 200 tak naprawdę robimy w ISO100 ale z niedoświetleniem o 1EV. Stąd się bierze ta większa rozpiętość tonalna zdjęcia i przy okazji dwa razy szybciej.

Dla tych którzy nie mają opcji HTP w swoim aparacie i chcą zobaczyć jak to działa zrobiłem taką podkręconą krzywą kontrastu do ACRa odpowiadającą ustawieniom "Strong contrast".

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img85.imageshack.us/img85/170/htpny7.jpg)
Przepis jest prosty. Robimy zdjęcie z korekcją na -1EV i wywołujemy z tą krzywą.

Vitez
09-11-2007, 19:51
Uzasadnienie jest bardzo proste. HTP to funkcja programowa, polegająca na niedoświetlaniu zdjęcia o 1EV i wywołaniu go z inną krzywą kontrastu. Inaczej mówiąc, w HTP i ISO ustawionym na 200 tak naprawdę robimy w ISO100 ale z niedoświetleniem o 1EV. Stąd się bierze ta większa rozpiętość tonalna zdjęcia i przy okazji dwa razy szybciej.

Niby proste ale... ja robię w RAWach (już od czasów Canona G3 - ok 2003 roku, potem 10D i 20D) i wołam po swojemu a mimo wszystko widzę różnicę.

Bahrd
09-11-2007, 19:59
Niby proste ale... ja robię w RAWach (już od czasów Canona G3 - ok 2003 roku, potem 10D i 20D) i wołam po swojemu a mimo wszystko widzę różnicę.

Czyli jednak 14 bitów jest "współwinne"... ;)

mathom
09-11-2007, 20:03
Chętnie zobaczyłbym jakieś sampelki ;)

MMM
09-11-2007, 20:30
Czyli jednak 14 bitów jest "współwinne"... ;)
Na pewno cienie będą z 40D lepsze dzięki tym 14-bitom. Dla odmiany 30D mniej szumi o 1/3EV więc bardzo jestem ciekawy jakiegoś porównania :-)

jan pawlak
22-07-2012, 17:29
Nie do końca.
To jest cytat z White Paper 5D2

Only brightness values between 18% middle gray and the
maximum-recorded brightness are affected, while shadow and midtone areas of a scene
remain untouched.

A więc ogólna jasność pozostaje bez zmian, na zdjęciach tylko jasne partie są 'ulepszane".
I to działa zarówno jak zapisuje sie w RAW jak i jpg

jp

brzoza
23-07-2012, 01:03
A więc ogólna jasność pozostaje bez zmian, na zdjęciach tylko jasne partie są 'ulepszane".
I to działa zarówno jak zapisuje sie w RAW jak i jpg


...no i chyba warto wspomnieć, że może to wpłynąć (w niewielkim stopniu ale jednak) na zwiększenie zaszumienia cieni na zdjęciu.

Pozdr.
B.

jan pawlak
23-07-2012, 03:33
...no i chyba warto wspomnieć, że może to wpłynąć (w niewielkim stopniu ale jednak) na zwiększenie zaszumienia cieni na zdjęciu.

Pozdr.
B.

HTP w żaden sposób nie zmienia cieni, dotyczy tylko jasnych partii.
Chyba że myślisz, że nie można zrobić zdjęcia przy ISO 100 tylko zaczynać można dopiero od ISO 200

brzoza
23-07-2012, 18:37
HTP w żaden sposób nie zmienia cieni, dotyczy tylko jasnych partii.

Pozwól, że odeślę Cię do instrukcji obsługi 40D, strona 157:
"Jeśli zostało wybrane ustawienie 1 (włączone HTP - przyp. mój), szumy w ciemnych partiach obrazu
mogą być nieco większe niż zwykle."

jan pawlak
24-07-2012, 05:34
Wiesz, w instrukcji 5D2 też tak pisze, a w oryginalnej instrukcji do 5D3 pisze
With [Enable], image noise may incresae slightly more than with [Disable]
Nie do końca to rozumiem.

Zrobiłem test, zrobiłem 2 zdjęcia, gdzie było także niebo, z ustawieniem +1EV aby niebo było prześwietlone, jednocześnie zapisując RAW oraz jpg.
- z HTP ON
- z HTP OFF

Zdjęcia z ON oraz OFF miały taką samą jasność ogólną, nie widziałem różnic w histogramach.
Zarówno RAW jak i jpg, przy HTP ON miały niebo "mniej przepalone", przy przełączaniu widoku ON/OFF było to ładnie widać.

Przed chwilą oglądałem te same zdjęcia rozjaśnione o 2EV, patrzałem na cienie, przełaczałem widok ON/OFF.
Nie wiem, ja nie widziałem różnic.

jp

epicure
24-07-2012, 12:22
To jest 1 EV różnicy między włączonym i wyłączonym HTP. Na niskich iso możesz nie zauważyć różnicy w szumach, szczególnie w jpegach albo rawach wywołanych w DPP, gdzie odszumianie może je maskować. Przy iso 800 i wyżej już może wyjść kupka z cieni.

HTP to to samo, co niedoświetlenie zdjęcia o 1 EV i rozjaśnienie cieni w postprocesie.