PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia z lampą



Marfackib
12-04-2005, 08:22
Jako początkujący mam dość poważny problem. Robiąc zdjęcia z lampą błyskową 300D + lampa 420 , większość zdjęć w pomieszczeniach wychodzi niedoświetlona. Może ktoś się spotkał z podobnym problemem.

DoMiNiQuE
12-04-2005, 08:27
Jak masz ustawiony parametr kompensacji blysku (FEC)? na 'zero'? W jakim trybie robisz zdjecia i z jakimi parametrami?

KuchateK
12-04-2005, 18:04
I gdzie celujesz :D Celowanie w 300D jest najwazniejsze :mrgreen:

E-TTL jest scisle powiazany z aktywnym punktem AF. Jesli celujesz w momencie wyzwolenia migawki (konkretnie w momencie przedblysku pomiarowego) na cos bialego to automatycznie bedzie wszystko ciemniejsze na zdjeciu. Biala powierzchnia mocniej odbija swiatlo a aparat dobiera wartosci ze swiatlomierza tak aby to bylo w rzeczywistosci szare a nie sniezno biale. Nie ma pojecia ze to sliczna biala koszula potraktowana jakims acze :D

Pomaga kompensacja z wasi albo na lampie... czesto nawet do konca na +2... albo FEL na jakas powierzchnie "wzorcowa"... Twarz (nie zawsze) albo kogos ubranego w cos ciemniejszego, jakis mebel, spodnie... cokolwiek... Musisz sie tego nauczyc... Jak nie wyladujesz paru kompletow baterii na powtorki ujecia i nie zapamietasz jak sie sprzet zachowuje w typowych sytuacjach to zapomnij... E-TTL to taka fajna psuja nerwow i na wiekszosci "typowych" ujec bardzo ladnie niedoswietla. FEL na cos typowego to w tym systemie najlepiej potraktowac jako odruch... Szukasz cos typowego... FEL... zlapac ostrosc...przekadrowac... zrobic zdjecie...

Marfackib
13-04-2005, 11:56
A co to jest FEL ?
Jak lepiej mieć ustawiony punkt AF, automatycznie czy przykładowo centralnie i mierzyć w coś ciemnego.

']Jak masz ustawiony parametr kompensacji blysku (FEC)? na 'zero'? W jakim trybie robisz zdjecia i z jakimi parametrami?
Nie wiem także co to FEC i czy wogóle się go ustawia w 420. Zdjęcia próbowałem robić na pełnym automacie oraz na "P" ISO 100. Balans bilei na auto albo na błysk lampą.

p13ka
13-04-2005, 12:41
A co to jest FEL ?
Jak lepiej mieć ustawiony punkt AF, automatycznie czy przykładowo centralnie i mierzyć w coś ciemnego.
Nie wiem także co to FEC i czy wogóle się go ustawia w 420.
Wszystko to czego nie wiesz jest w instrukcji body. To są podstawy...
FEL = Flash Exposure Lock czyli blokowanie siły błysku dla danej ekspozycji.
FEC = Flash Exposure Compensation czyli regulacja siły błysku o zadaną wartość EV, na plus lub minus.
Zarówno FEL jak i FEC ustawiasz z poziomu body (acha, chyba trzeba mieć wgrany hack bo zapomniałem, że to 300D - niech ktoś ew. poprawi). Przy FEL body wykorzystuje skupiony pomiar światła (partial metering mode). FEL można też użyć z poziomu lampy.

DoMiNiQuE
13-04-2005, 12:44
A co to jest FEL ?
taki magiczny przycisk z * (masz go pod kciukiem) - wyzwala blysk pomiarowy. Jak go uzyc juz powinienes wiedzec, KuchateK pieknie Ci to opisal :)


Jak lepiej mieć ustawiony punkt AF, automatycznie czy przykładowo centralnie i mierzyć w coś ciemnego.
lepiej centralnie (o automatycznym zapomnil-to Ty decydujesz co ma byc ostre a nie aparat!)


Nie wiem także co to FEC i czy wogóle się go ustawia w 420.
widze, ze bez instrukcji do 300D (http://www.trec.com.pl/C300d.pdf) i 420EX (http://212.87.16.223/canon/osprzet/420EX.zip) sie nie obejdzie.

Marfackib
13-04-2005, 13:42
W/g mojej skromnej wiedzy, ekspozycję sie blokuje w określonych sytuacjach a nie zawsze. Większosć zdjęć powinna być naświetlona prawidłowo przy ustawieniu ekspozycji na zero. Sprawdzę w instrukcji czy w 420 ustawia się FEC, bo na lampie nie ma żadnego przycisku który by do tego służył. W aparacie tez się tego nie ustawia, a tego "haka" nie mam wgranego.
Jak miałem zenita, ustawiałem ręcznie przysłonę w zależności od odległosci, i wszystkie fotki były okej, technika brnie do przodu a problemów co nie miara. Dzięki za zainteresowanie tematem.

p13ka
13-04-2005, 14:49
W/g mojej skromnej wiedzy, ekspozycję sie blokuje w określonych sytuacjach a nie zawsze.
Przeczytaj to: http://photonotes.org/articles/eos-flash/
Jeżeli podczas robienia zdjęć z lampą łapiesz ostrość którymś punktem AF a potem przekadrowujesz, to zawsze powinieneś używać FEL. Ja tak robię. Zrezygnowałem z korzystania z pozostałych punktów AF poza centralnym, który jest najczulszy.

Sprawdzę w instrukcji czy w 420 ustawia się FEC, bo na lampie nie ma żadnego przycisku który by do tego służył. W aparacie tez się tego nie ustawia, a tego "haka" nie mam wgranego.
Z tego co się orientuję to na poziomie 420EX nie ma możliwości ustawienia FEC dlatego pisałem o ustawianiu w body (300D z wasia).

KuchateK
13-04-2005, 17:46
Mozna sie obyc bez wasi. Tak jak pisza... Punkt centralny i FEL na cos ciemnego...

A dokladnie to ustaw "na sztywno" tylko centralny punkt af. Znajdz w kadrze cos ciemnego w tej samej odleglosci co fotografowane obiekty. Tutaj cwiczenie i ocena na oko najlepsza. Pocwicz na meblach w domu, rozne typy ubran na wieszaku czy fotelu, zona/dziewczyna/kolega... Cokolwiek... Praktyka czyni mistrza. Najedz na ten element, wcisnij FEL, lampa blysnie, w wizjerze jest taka gwiazdka... Masz juz pomiar blysku. Potem przekadrowywujesz centralnym punktem na to co chcesz ostre, np. na twarz ofiary :D, wciskasz do polowy, masz ostrosc... Przekadrowywujesz do finalnego ustawienia wszystkiego w kadrze, wciskasz do konca, masz zdjecie "idealne". A jesli nie to takie jak sobie sam zrobiles a nie to co automat wyczarowal.

Za pierwszym razem to wyglada kosmicznie i strasznie skomplikowane, dlugo schodzi, mozna sie pomylic :D Jednak po paru kompletach baterii rozladowanych (akumulatory rekomended :D) w roznych sytuacjach to sie staje takim odruchem ze mozna za dzieciakami jakimis biegac i robic to w ten sposob :D Da sie zdjecia robic w ten sposob w granicach sekundy. Wiecej schodzi z finalnym ustawieniem sie gosci do zdjecia. Samo "mega e-ttl combo" to juz pryszcz :D

420'stka niestety nie ma zadnej regulacji i wspomagania... Manuala tez nie ma i przyslona nie poszalejesz bo zawsze bedzie e-ttl dobieral swiatlo sobie po swojemu.

FEC to stala kompensacja... Jesli pomiar byl zly to i kompensacja na wiele sie nie zda. FEL to najskuteczniejsza i najszybsza moim zdaniem metoda na zdjecia z lampa. Na poczatku brzmi kosmicznie, ale to tylko kwestia wprawy. Po jakims czasie zobaczysz ze to banal... FEC sie przydaje jesli robisz pomiar np. na biala powierzchnie... Wtedy +2 na stale i na slubie mozna walic po sukience panny mlodej. Sposobow jest duzo... Jak nie pocwiczysz to zapomnij ze to okielznasz i nie bedziesz narzekal. To nie kompakcik niestety... tutaj trzeba troche pokombinowac.

p13ka
13-04-2005, 19:46
FEC sie przydaje jesli robisz pomiar np. na biala powierzchnie... Wtedy +2 na stale i na slubie mozna walic po sukience panny mlodej. Sposobow jest duzo...
Dodałbym jeszcze, że przydaje się przy foceniu ze światłem odbitym.

Vitez
13-04-2005, 21:38
Jeżeli podczas robienia zdjęć z lampą łapiesz ostrość którymś punktem AF a potem przekadrowujesz, to zawsze powinieneś używać FEL. Ja tak robię.
A ja sie zaczynam odzwyczajac... E-TTL II rulez! :mrgreen:

Marfackib
14-04-2005, 08:22
Dzięki za wyczerpujące lekcje, wasze rady są bardzo logiczne, dzisiaj potrenuję wieczorem fotki z FEL.

Marfackib
15-04-2005, 12:13
Najedz na ten element, wcisnij FEL, lampa blysnie, w wizjerze jest taka gwiazdka... Masz juz pomiar blysku. Potem przekadrowywujesz centralnym punktem na to co chcesz ostre, np. na twarz ofiary :D, wciskasz do polowy, masz ostrosc... Przekadrowywujesz do finalnego ustawienia wszystkiego w kadrze, wciskasz do konca, masz zdjecie "idealne".

Czy jak wcisnę FEL i później robię te wszystkie kolejne czynności, przecisk * cały czas trzymać wciśnięty, czy moge go puścić jak już się * zaświeci w wizjerze. W instrukcji pisze, że trzymać, ale to dla mnie troche nieligiczne.

DoMiNiQuE
15-04-2005, 12:20
Czy jak wcisnę FEL i później robię te wszystkie kolejne czynności, przecisk * cały czas trzymać wciśnięty, czy moge go puścić jak już się * zaświeci w wizjerze. W instrukcji pisze, że trzymać, ale to dla mnie troche nieligiczne.

Jesli w wizjerze widnieje * to znaczy, ze ekspozycja zostala zablokowana - nie musisz juz trzymac przycisku.

TommyTheCat
15-04-2005, 12:50
Dokladnie te same mialem watpliwosci nt FEL, ale nie smialem pytac bo pewnie to juz wszystko bylo choc bedac w pracy regularnie siegam coraz bardziej "w glab" starszych postow :)
W takim razie jakby nie bylo jest to dosyc razacy i niepotrzebnie utrudniajacy obsluge blad w instrukcji.

Mam jeszcze jedna watpliwosc. M in w tym topicu jest mowa iz przy uzyciu FEL mozna uzyc dowolnie wybranego przez nas punktu ostrosci i na nim zablokowac ekspozycje. Jednak tu tez instrukcja mowi troche inaczej i nakazuje nam kadrowac centralnie podczas blokowania. Gdzie lezy prawda ?

Przy okazji napisania pierwszego postu na tym forum pragne serdecznie powitac wszystkich forumowiczow :)

p13ka
15-04-2005, 13:09
Czy jak wcisnę FEL i później robię te wszystkie kolejne czynności, przecisk * cały czas trzymać wciśnięty, czy moge go puścić jak już się * zaświeci w wizjerze. W instrukcji pisze, że trzymać, ale to dla mnie troche nieligiczne.

W takim razie jakby nie bylo jest to dosyc razacy i niepotrzebnie utrudniajacy obsluge blad w instrukcji.

Aż sprawdziłem w wersji angielskiej bo myślałem, że to jakiś błąd w polskim tłumaczeniu i faktycznie... strzelili babola.
Str. 83
"Hold down <*> button" :roll:
W każdym razie puścić przycisk * jak zaświeci się znaczek * w wizjerze. Macie wówczas 16 s. na wykonanie zdjęcia z zablokowaną ekspozycją.

p13ka
15-04-2005, 15:22
Mam jeszcze jedna watpliwosc. M in w tym topicu jest mowa iz przy uzyciu FEL mozna uzyc dowolnie wybranego przez nas punktu ostrosci i na nim zablokowac ekspozycje. Jednak tu tez instrukcja mowi troche inaczej i nakazuje nam kadrowac centralnie podczas blokowania. Gdzie lezy prawda?
Dlatego, że przy AEL/FEL aparat przełącza się w skupiony pomiar światła.
A tu masz taką ładną tablekę, która chyba rozwiewa Twoje wątpliwości.
http://doug.kerr.home.att.net/pumpkin/300D_metering_DAK.pdf