PDA

Zobacz pełną wersję : Wpływ czytania tego forum na psychikę ludzką



Marcin K
05-11-2007, 09:53
Witam serdecznie,

Na wstępie chciałem podzielić się z Wami moim spostrzeżeniem.
Zauważyłem pewną zależność.
Czytam forum od dłuższego czasu.
Często pojawiają się tu posty o problemach z FF/BF.

Zauważyłem, ze im więcej pojawia się takich postów, tym częściej w swoich zdjęciach szukam tych wad (tj. szukam, czy na pewno na moich zdjęciach tej wady nie ma).

Nasila się to w momencie kupna nowego szkła :)

To taki humorystyczny wstęp, a teraz konkrety…

Zakupiłem tak bardzo polecane tu szkło EF 85/1.8
Chciałem się pobawić jego głębią ostrości.
Zrobiłem kilka zdjęć i tak zastanawiam, się, czy ładnie mi ostrzy.
Ostrzyłem na oczy i wyszło mi coś takiego:

http://itzone.com.pl/tmp_raw/IMG_16360-01.jpg
http://itzone.com.pl/tmp_raw/IMG_16360.CR2
F2.0, 1/400, ISO 100

http://itzone.com.pl/tmp_raw/IMG_16368-01.jpg
http://itzone.com.pl/tmp_raw/IMG_16368.CR2
F2.0, 1/160, ISO 100

Mógłby ktoś się przyjrzeć tym zdjęciom i stwierdzić, czy wszystko jest OK ?
Tak patrzę na te oczy i mam wątpliwości.

Nie wiem, czy rzeczywiście cos jest nie tak, czy może powinienem przestać czytać to forum (to znaczy na pewno posty o FF/BF) :)

popmart
05-11-2007, 10:24
imo jest ok , i musisz pamietać że ludzie choć tego nie mówia ostrzą w sofcie swoje fotki .... w portrecie aby zrobił odpowiednie wrazenie ostrość powinna być na oczy a nie na guzikach i ustach, prawdopodonie srodkowy punkt zdecydował o tym gdzie ją(ostrość) ustawić .... ale jeśli dobrze nad tym panowałeś to moze to być lekki FF ....

btw obejzalem tylko 1 fotke zlituj sie zdięcia naprawdę nie muszą być pełnych rozmiarów do takiej oceny z powodzeniem wystarczy jpg 2000pix lekko skompresowany

ale tak ogólnie imo jest dobrze

Calliactis
05-11-2007, 10:35
Powiedziałbym, że jest OK. Czy mały FF? Skoro na tych fotkach masz GO wielkości kilku 'mm' to czy masz pewność, że po złapaniu ostrość Ty, lub Twój model - nie poruszyliście się? Nie ma co się zastanawiać, tylko cieszyć się ze szkła :) - a teraz marsz do focenia i na jutro kilka ładnych fotek! :)

mor_feusz
05-11-2007, 10:41
IMO jest OK. Jak koledzy - przy @f2 to ciezko sie nie "pomylic" jesli lapiesz fokus na oczy i przekadrowujesz to murowana "pomylka".

RNz
05-11-2007, 11:30
Nie ma obaw, moim zdaniem jest ok jak na przysłonę 2.0
Ja z reguły robię od 2.2

Mariusz_C
05-11-2007, 11:55
Nie wiem, czy rzeczywiście cos jest nie tak, czy może powinienem przestać czytać to forum (to znaczy na pewno posty o FF/BF) :)

Pamiętaj też, że wszystko trzeba brać na luzie, bo ludzie potrafią pisać różne głupoty.

marek_k
05-11-2007, 23:30
proszę potraktować moją wypowiedź jako amatora - nie profesjonalisty....
pytasz o ostrzenie na oczy:
dziouszka w/g mnie ładnie złapana - ale ostatnio czytałem Scotta Kelby'ego gdzie pisał coby nie kadrować na stawach (tych połączeniach kości) no i tu chyba widzę dlaczego.
chopok - no czego się tu czepiać
no może nie było o oczach...
pozdrawiam

Tomasz1972
05-11-2007, 23:36
Ci którzy nie czytaja tego forum , a mają sprzęt canona , fotografuja i nie zauważają błędów lub ich nie mają :) . Jeżeli jednak coś jest nie tak z fotami , najpierw szukają przyczyn u siebie . Nie mają czasu śledzić kilometrowych watków na temat czy tak jest ok czy tez tak , a może jest źle , a może wszyscy tak mają , a może jednak kupić nikona :):):)
Nigdy nie testowałem swojego sprzętu wyszukując na siłę jego niedoskonałości . Po prostu robiłem i robię zdjęcia .

Marcin K
05-11-2007, 23:58
czytałem Scotta Kelby'ego gdzie pisał coby nie kadrować na stawach (tych połączeniach kości) no i tu chyba widzę dlaczego.


Witam.
Mozesz to rozwinąć ?

Troche nie wiem o co chodzi.

Viracocha
06-11-2007, 00:08
Witam.
Mozesz to rozwinąć ?

Troche nie wiem o co chodzi.
Kadrami nie tnie się po nadgarstkach, łokciach, kolanach. To nie wymysł Kelby'ego, ale zasada przy fotografowaniu postaci.

Marcin K
06-11-2007, 00:10
Kadrami nie tnie się po nadgarstkach, łokciach, kolanach. To nie wymysł Kelby'ego, ale zasada przy fotografowaniu postaci.

Jasne. Rozumiem.

Dzieki

Antolll
06-11-2007, 00:13
Co do czytania forum:
Z mojego osiemnastkowego (za miesiąc) prezentu z 10-letniego forda zrobił się tamron 11-18 i canonik 70-200/4. :)

arturs
06-11-2007, 00:31
Co do czytania forum:
Z mojego osiemnastkowego (za miesiąc) prezentu z 10-letniego forda zrobił się tamron 11-18 i canonik 70-200/4. :)

Ciekawe jak się jeździ Canonem ;)

Antolll
06-11-2007, 00:33
Tramwaj mam niedaleko od domu. Dworce różne też. I buty jakie mam fajne...

Viracocha
06-11-2007, 00:42
Ciekawe jak się jeździ Canonem ;)
Canonem może być ciężko, ale Eosem pewnie fajnie.

Mac
06-11-2007, 02:11
Coś w tym jest co pisze Marcin K, BF/FF to fala, która przechodzi przez forum, podobnie było kiedyś z CA oraz euforią T 28-75/2.8.
Zdjęcia masz dobre jak dla takiej przesłony, reszty nie dopisują bo nie chcę powtarzać po kolegach.

Viracocha
06-11-2007, 02:32
Coś w tym jest co pisze Marcin K, BF/FF to fala, która przechodzi przez forum, podobnie było kiedyś z CA oraz euforią T 28-75/2.8.

A który właściciel 30D nie zerknął chociaż czy mu się korpus przypadkiem nie rozłazi, po przeczytaniu wątku o pęknięciach powstających przy sankach (potwierdzonych - sztuk 2).
Sam przyznam, że się na tym złapałem. To właśnie forum generuje podobne zachowania. Niedługo będziemy się musieli wszyscy leczyć. :mrgreen:

Wats0n
06-11-2007, 08:08
Mi przed zakupem 40-ki śnią się koszmary, czy aby nie trafie na osławione mydlane body ;)

piszczal
06-11-2007, 08:31
dzisiaj, po miesiącu czekania odbieram 40-kę, i co? Zapewne sprawdzę ją pod kątem koszmarnych opowieści o mydle. :-)

Kubak82
06-11-2007, 08:44
Mi przed zakupem 40-ki śnią się koszmary, czy aby nie trafie na osławione mydlane body ;)

ja odetchnalem z ulga ale dla pewnosci zrobie chyba jeszcze test dla kazdego szkla na poszczegolnych przyslonach i ustawieniach sharpness ;-) :lol:

kucza21
07-11-2007, 02:01
Ooooj ja nie wiem jeszcze co to BF/FF może ktoś mi w skrócie napiszę ... Lecz mój komentarz się tyczy tego, że moim zdaniem tak czy owak dobrze nie trafiłeś na oczy lecz na włosy przez co są prze ostrzone IMO. Sam zamierzam wkrótce kupić 85 więc mnie ten temat zaciekawił i mam nadzieję, że będę zadowolony po zakupie ... :)

janmar
07-11-2007, 03:33
Ooooj ja nie wiem jeszcze co to BF/FF może ktoś mi w skrócie napiszę ... Lecz mój komentarz się tyczy tego, że moim zdaniem tak czy owak dobrze nie trafiłeś na oczy lecz na włosy przez co są prze ostrzone IMO. Sam zamierzam wkrótce kupić 85 więc mnie ten temat zaciekawił i mam nadzieję, że będę zadowolony po zakupie ... :)

Wpisz w okienko "szukaj"to sie dowiesz w pełnii.W ogole to chyba nie chcesz zalamac moderatorow ktorzy, ratujac forum przed totalnym balaganem ,ciagle proszą o to aby w pierwszym kroku pytajacy o cokolwiek wpisał to w "szukaj":?: .Ale w drodze wyjatku to:BF-back focus czyli ostrzenie [z winy body lub obiektywu] poza wybranym punktem ostrzenia
FF-front focus jw.tylko ostrzy przed wybranym punktem.
Wady te mozna na ogół usuwac przy pomocy serwisu,a częsciej i skuteczniej aczkolwiek trudniej, nabyciu umiejetnosci wykonywania ostrych zdjęc.Do stwierdzania tych BF,FF uzywane są specjalne tablice,linijki,bateryjki, gazety,etc,
i kilka teorii dotyczacych kąta fotografowania tychże.Wracajac do 85/1,8 który mam i bardzo wysoko oceniam to spoko.Nie ma obaw.Równiez polecam opcje "szukaj" zresztą moją ulubioną.Pozdrawiam:)
W zdjęciach Marcina K. jest wszystko ok.tak jak zauwazyłes .Widac to w portrecie męzczyzny gdzie ostre jest lewe oko na ktore prawdopodobnie mierzono a na reszte po prostu nie starczyło GO.Jasne stalki na duzych otworach tak maja i juz .Szkoda ze zdjecia przedstawiane do oceny nie maja exifu.