PDA

Zobacz pełną wersję : Af - C5d & C40d



albercikk
27-10-2007, 19:36
Witam nie chodzi mi tu o ilość kl/s bo to jest w specyfikacji.
Chodzi mi natomiast o celność przede wszystkim w słabych warunkach oświetleniowych, który z tych aparatów sprawuje się lepiej, a może poziom celności AF będzie bardzo zbliżony ?
Nie interesują mnie gdybania ludzi którzy tego nie przetestowali bo czytanie gdybań to strata czasu.
Chciałbym poznać opinie wyłącznie ludzi którzy mieli obie puszki w rękach i bawili się nimi z nastawieniem na porównanie AF, a głównie AF przy słabym świetle, no dobra przy dobrym świetle też - bo wyjdzie że żaden ludek taki sie nie znajdzie ;)

P.S. Dodam dla utrudnienia że ideałem by było gdyby oba body były testowane na takim samym szkle.

Pozdrawiam

paweleverest
28-10-2007, 00:13
Na twoje pytanie będe mógł odpowiedzięc pod koniec tygodnia gdyż koło wtroku wreszcie zjawi się u mnie zamówione 40D a w czwartek wraca z serwisu 5D :). Ale obchdząc temat do okoła to przy przesiadce z 30D na 5D nie poczułem jakiejś mega poprawy - prawde mówiąc to prawie żadnej - dziłania AF ( szybkośc celność jak dla mnie na tym samym poziomie no może ciut lepiej w servo dzięki CF17 i dodatkowym punktom koło punktu centralnego ).
Ludzie którzy przesiadają się z 20/30D na 40D twierdzą że AF to jednak zupełnie inna bajka więc śmiem twierdzić, że poprawa w stosunku do 5D powinna być ( zresztą po cropie to własnie AF jest drugim czynnikiem który skłaonił mnie do zakupienia 40D jako dodatkowego body ).

albercikk
28-10-2007, 15:17
dzięki paweleverest, czekam spokojnie w takim razie na twoje spostrzeżenia.

Pozdrawiam

trampek
28-10-2007, 15:40
w 40d af jest duuuzo szybszy i dokladniejszy i punkty bocznie sa uzywalne z jasnymi szklami choc ostanio mam coraz wiecej podejrzen ze na 85L mam front fokus.. szcegolnie na wiekszych odleglosciach... pewnie pojdzie na zytnia...

towersivy
28-10-2007, 18:22
Po przesiadce na 1D MK III oba są średnie....ale porównując (40d-5D) to w 40D AF na bocznych punktach jest pewniejszy, środkowy w obu przypadkach działa z taka sama dokładnością.

Swoją droga jest to dosyć żenujące....ponieważ walorami 85L zacząłem się cieszyć dopiero z 1D.....wcześniej na 5D miałem na prawdę spory odsetek przestrzałów i dla bezpieczeństwa(podczas ślubu) robiłem nawet 3 takie same klatki :/ teraz tam gdzie wymierzę tam AF osiada...ale w dalszym ciągu jest to dla mnie kompromis, crop 1.3 i aby cieszyć się takim AF-em z FF trzeba będzie wybulić ponad 20k :(

Pzdr.

Malasz
29-10-2007, 01:00
Na twoje pytanie będe mógł odpowiedzięc pod koniec tygodnia gdyż koło wtroku wreszcie zjawi się u mnie zamówione 40D a w czwartek wraca z serwisu 5D :)

Jezeli mogl bys powiedziec cos wiecej na temat tych puszek... Zastanawiam sie co wybrac a naprawde nie widzialem - czytalem zadnego porownania 5d vs 40d
bylbym zobowiazany ;)

MARANTZ
29-10-2007, 01:39
AF jest pewniejszy w 40D i to bez dwóch zdań. W 40D można ponadto w końcu używać czegoś innego niż środkowy punkt AF. Szkoda tylko, że w trybie servo nie posiada tych 6 punktów wspomagających... w spottingu baaardzo przydatna sprawa.
Patrząc na post powyżej - co tutaj porównywać? 5D jest aparatem z innej bajki, którego największą wadą jest brak AF-u z "jedynek".

paweleverest
29-10-2007, 08:37
Jezeli mogl bys powiedziec cos wiecej na temat tych puszek... Zastanawiam sie co wybrac a naprawde nie widzialem - czytalem zadnego porownania 5d vs 40d
bylbym zobowiazany ;)

Tak jak pisałem z organoleptyczną diagnozą będe musiał poczekać do piatku a żeby cokolwiek rozsądnego napisać to do poniedziłaku ( oj szykuje się testowy weekend). W między czasie tutaj masz dwa linki do profesjonalnych portali oceniających sperzęt:

http://wyofoto.com/40D_Image%20quality/40D_shootout.html
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/canon-40D-handson.shtml

Odpowiadając jednak na twoje pytanie to powiem tylko, że decyzja o wyborze między tymi puszkami musi się opierać na twoim indywidualnym podejściu do fotografii - na tym co chcesz robić i w jaki sposób.

Ja gdybym miał wybierać 40D to tylko wtedy gdy potrzebny byłby mi crop 1.6 ( ptaki zwierzęta i inne ciężki do podejścia istoty ) lepszy ( narazie teoretyzuje) AF przydał by się w zdjęciach sportowych. W pozostałaych przypadkach wybór dla mnie jest tylko jeden - 5D

paweleverest
04-11-2007, 10:13
40D vs 5D relacja z frontu :) cd

Niestety z obiecanego porównania narazie nici bo moje 5D nie wróciło jeszcz z serwisu ( niesamowite ;) ). Natomiast dotarło 40D więc moge coś powiedzieć na temat róznic opierając się na wspomnieniach o 5D .
Po pierwsze aparat jest dużo cichszy ( nawet w normalnym trybie fotografania ) i lepiej się go trzyma .
Co do głównego tematu pytania czyli pracy AF wydaje mi się ze jest duuuża róznica w stosunku do 5d - szcególnie odczuwalna na ciemniejszych szkłach ( 4,0 - 5,6 ) tam gdzie w 5D nie dziła juz czujnik krzyżowy.
Jaość obrazu - hymm - niestety szumów się nie oszukać przy takim zagęszczeniu pixeli więc 5D to to nie jest ale i tak jest bardzo przyzwoicie . Ostrość wg mnie wygrywa 5D. Kolorystyka również. Nie są to różnice typu niebo a ziemia ale ja je widze .
Reasumując 40D to bardzo przyzwoita puszka bijąca na głowe 5d pod wzgledem funkcjonalności ale przegrywająca jakościowo ( niewiele ale widocznie)
Zazanczam jezcze raz to nie bezpośrednie porównanie bo na 5D musze poczekać do połowy tygodnia :(.
Ciekawi mnie jak bedzie się kształtowała polityka cenowa Canona po wprowadzeniu następcy 5D w puszcze zbliżonej do 40D ?? Będzie to z pewnością puszka marzeń :)

raster
04-11-2007, 13:12
Wczoraj podpiąłem 24-70 do 5d, a następnie do 40d.
Nie testowałem jakoś morderczo ale popróbowałem sobie w beznadziejnie oświetlonym pomieszczeniu jak działa AF.
Ustawiłem środkowy punkt nastawiania ostrości.

Różnice w szybkości ostrzenia nie były dramatyczne (w sensie odczuć fotografującego) ale 40d było szybsze. Być może nawet 2x szybsze ale przy tak szybkim obiektywie nawet 2x krótsze czy dłuższe ostrzenie jest dla zwykłego śmiertelnika raczej niedostrzegalne.

Bocznymi punktami się nie bawiłem.

paweleverest
04-11-2007, 13:17
Tak tyle że to szkło mma 2,8 i punk krzyżowy dziła w jednym i drugim aparacie - spróbuj to samo z jakimś szkłem 4,0 lub ciemniejszym

raster
04-11-2007, 13:18
nie mam i na razie nie planuję ;)

albercikk
04-11-2007, 13:39
Po pierwsze dzięki chłopaki za dzielenie się spostrzeżeniami i czekam na więcej oczywiście ;)

Tak tyle że to szkło mma 2,8 i punk krzyżowy dziła w jednym i drugim aparacie - spróbuj to samo z jakimś szkłem 4,0 lub ciemniejszym
Ja podobnie jak raster także nie planuje ciemnych szkieł, będę się starał nabywać tylko szkła 2.8 i jaśniejsze i to Canona z silnikiem najlepiej eLki, no chyba że któryś obiektyw firm niezależnych będzie dorównywał jakością obrazu i precyzją AF odpowiednikom Canona.
Stad moje pytanie Czy przy jasnych dobrych szkłach także różnica jest tak duża na korzyść 40D ?

P.S. Trochę mnie zniechęcają do 5-tki opinie o jego AF, zastanawiam się czy nie warto poczekać na jego następce, tylko obawiam się że cena nowego dziecka Canona będzie oscylować koło 10 tysi pln i chyba szybko nie spadnie, a taka cena będzie kompletnie poza moim zasięgiem (bo trzeba doliczyć jeszcze szkła i lampę)
Dlatego myślę nad 40-stką i czekaniem+składaniem na następce 5-tki, tylko wtedy 24-70/2.8 - przestaje już być szkłem uniwersalnym i albo trzeba dokupić jakiś dobry szeroki kąt (i wtedy ceny zestawów 40D i 5D praktycznie się zrównają) albo kupić inne jasne uniwersalne szkło który albo nie będzie pasować do następcy 5-tki bo będzie na APS-C (EF-S) albo coś co będzie pasować tu i tu czyli chyba zostaje 17-40 /4 od C tylko to już nie będzie to, ciemne na obu puszkach i trochę za krótkie na pełnej matrycy....ech dylematy.

Pozdrawiam

Malasz
04-11-2007, 20:50
Czekamy do polowy tygodnia 8-) :wink:

tdfoto
04-11-2007, 20:58
40D vs 5D relacja z frontu :) cd

Niestety z obiecanego porównania narazie nici bo moje 5D nie wróciło jeszcz z serwisu ( niesamowite ;) ). Natomiast dotarło 40D więc moge coś powiedzieć na temat róznic opierając się na wspomnieniach o 5D .
Po pierwsze aparat jest dużo cichszy ( nawet w normalnym trybie fotografania ) i lepiej się go trzyma .
Co do głównego tematu pytania czyli pracy AF wydaje mi się ze jest duuuża róznica w stosunku do 5d - szcególnie odczuwalna na ciemniejszych szkłach ( 4,0 - 5,6 ) tam gdzie w 5D nie dziła juz czujnik krzyżowy.
Jaość obrazu - hymm - niestety szumów się nie oszukać przy takim zagęszczeniu pixeli więc 5D to to nie jest ale i tak jest bardzo przyzwoicie . Ostrość wg mnie wygrywa 5D. Kolorystyka również. Nie są to różnice typu niebo a ziemia ale ja je widze .
Reasumując 40D to bardzo przyzwoita puszka bijąca na głowe 5d pod wzgledem funkcjonalności ale przegrywająca jakościowo ( niewiele ale widocznie)
Zazanczam jezcze raz to nie bezpośrednie porównanie bo na 5D musze poczekać do połowy tygodnia :(.
Ciekawi mnie jak bedzie się kształtowała polityka cenowa Canona po wprowadzeniu następcy 5D w puszcze zbliżonej do 40D ?? Będzie to z pewnością puszka marzeń :)

no to porownalismy 5d, 40d i 20d (generalnie potwierdzam to co napisane wyzej - moje 20d idzie pod mlotek bo 40d w teatrze az sie prosi, ale 5d na
40d to bym nie zamienil )
- glosnosc migawki no 40d - wygrywa i to znacznie w normalnym trybie a w trybie silent to juz zdecydowanie,
- jakosc obrazu - 5d - - subiektywnie obraz przyjemniejszy (RAW tudziez jpg prosto z aparatu)
- AF One shot - boczne czujniki lepiej, jakby szybciej - centrum bez roznicy
w trybie Servo - mam na razie mieszane uczucia potrzebujemy jeszcze raz sie spotkac i pofocic
- uszczelnienia - no troche mnie rozbawily szczegolnie komory CF, przy baterii troche lepiej ale tez gąbka zamiast gumy
- LV - no fajna rzecz (makro, studio) ale w akcji nic nie zastapi uchylnego ekranika


to tak na szybko
wiecej testow chyba nie ma sensu przeprowadzac tylko focic, focic :D

Ameryki chyba nie odkryje piszac - najlepiej miec 5d i 40d:smile:

paweleverest
08-11-2007, 23:51
Wreszcie wrócił 5D z serwisu i moge jedynie potwierdzić to o czym napisałem wcześniej AF i cichość to największe zalety 40D w stosunku do 5d.
5D jednak wygrywa z 40D pod względem jakości obrazu ( szczególnie szumu ). Jest to oczywiście moja subiektywna ocena ale uwieżcie mi że nie musiałem się długo wpatrywać w te puszki żeby ją dostrzec ;).

Niedzwiedz
09-11-2007, 09:09
hmm czyli nadal pod wzgledem szumu 5d to najlpeszwy wyczyn Canona, ani nowe jedynki ani 40d nie przeskakuja go :( ech... przyjdzie czekac na 5d MK II jeszcze dlugo ;)

sleep
09-11-2007, 10:38
ehhhh porównałem kilkanaście zdjęć 5D z 40D - 5 wygrywa pod względem szumów - 40 jest bleeee hmmm a miało być tak pięknie - szum szum i jeszcze raz szum, potrafi moja 40 "zaszumić" i przy 1000 - co za życie.

Powiem tak - na pewno kupię następce 5D i basta.
Pozdro

raster
09-11-2007, 10:42
szum-srum...

ale szczegóły trzyma... Od biedy portretowa fota w parszywym świetle (dobrze naświetlona) przy ISO3200 jest użyteczna... Od biedy... ale jest...

Oj dawno nie widziałeś chyba fotek ze sprzętów konkurencji i się rozbestwiłeś... ;)

Jacek_Z
09-11-2007, 11:05
hmm czyli nadal pod wzgledem szumu 5d to najlpeszwy wyczyn Canona, ani nowe jedynki ani 40d nie przeskakuja go :( ech... przyjdzie czekac na 5d MK II jeszcze dlugo ;)
obawiam się, że następca 5D będzie szumiał bardziej od "pierwowzoru". Bo zapewne dołożą parę megapikseli i to się niestety (dla małoszumolubnych :lol: ) jakoś odbije na szumach
Oj Niedzwiedz, nie trzeba się było z Nikona przesiadać. Ja robię czasami wielkie formaty i dla mnie D3 ma mało MP, ale dla 99% fotografów te 12 MP wystarczy (na śluby na pewno). No. 1 jest znowu w innym systemie niż ty.

Richie
09-11-2007, 11:19
40 jest bleeee hmmm a miało być tak pięknie - szum szum i jeszcze raz szum, potrafi moja 40 "zaszumić" i przy 1000 - co za życie.

Powiem tak - na pewno kupię następce 5D i basta.
Pozdro

Widziałeś te Twoje zaszumione zdjęcia na odbitkach czy monitorze?Gwarantuję Ci ze na odbitkach nie będzie go wcale a jeśli już się pojawi to będzie przyjemnym dodatkiem tworzącym klimacik na fotce.

Dajcie wreszcie spokój z tym szumem.

Niedzwiedz
09-11-2007, 12:10
no tak , o d3 nie pisze ale on bedzie no1 :) juz mialem taki pomysl ktoregos dnia wrocic do N ;)

mjastrzebski
09-11-2007, 13:03
no tak , o d3 nie pisze ale on bedzie no1 :) juz mialem taki pomysl ktoregos dnia wrocic do N ;)

To ja sie pisze na 35 i 430 ;-)

Marcin

Pikczer
09-11-2007, 13:17
hmm czyli nadal pod wzgledem szumu 5d to najlpeszwy wyczyn Canona, ani nowe jedynki (...) nie przeskakuja go :( ech...
A skad taka teza? Porownywales czy tak z zalozenia - bo crop? :roll:

paweleverest
09-11-2007, 13:33
Widziałeś te Twoje zaszumione zdjęcia na odbitkach czy monitorze?Gwarantuję Ci ze na odbitkach nie będzie go wcale a jeśli już się pojawi to będzie przyjemnym dodatkiem tworzącym klimacik na fotce.

Dajcie wreszcie spokój z tym szumem.

Dla mnie szum jakoś nigdy nie stanowił elementu poprawiającego klimat zdjęcia - ale to sprawa gustu


A skad taka teza? Porownywales czy tak z zalozenia - bo crop? :roll:

Pod względem szumu niestety 5D jest nie do pobicia - i chyba już nie bedzie - przy tendencji zmniejszania pixeli ( a na pełnej klatce to jedyny sposób podnoszenia rozdzielczości).
Porównywałem empiryczne !!

Mirek B.
09-11-2007, 13:34
Ja się włącze do tego wątku, mam 5d i jestem z niego bardzo zadowolony pod względem szumów, nawet przy 1600 szumy są na poziomie akceptowalnym, AF dla mnie też działa szybko choć na razie nie mam szkiełek na poziomie 2,8. Nie miałem okazji focić 40d, ale widziałem zdjęcia i jakościowo 5d wygrywa... Moim skromnym zdaniem :D I wiem, że już teraz nnie zamieniłbym 5d na 40d (patrząc na jakość zdjęć :), AF to może inna bajka, ale mi ten wystarcza

MARANTZ
09-11-2007, 13:44
A ja mam cichą nadzieję (nierealną, wiem), że poprawią piątkę, dadzą jej większy bufor, szybsze zdjęcia seryjne, lepszy AF, troszkę uszczelnią itd. poprawią jeszcze jakość matrycy (normalne ISO 3200, programowo zwiększane do 6400), ale ZOSTAWIĄ tyle pikseli ile jest obecnie. Wtedy kupię sobie takie dwa aparaty z nadzieją, że mi wystarczą do końca życia :mrgreen:

lukep
09-11-2007, 14:37
W!

Szef byl znow w usa na spotkaniu w Canonie photo i dostal info, ze najpozniej wiosna przyszlego roku wyjdzie nowy XD, wstepnie to ma byc:
5klatek, 16 mpix/18mpix, FF, wiecej pol AF i krzyzowe, LV, ma byc ciut wiekszy gabarytowo, cos o autodopasowywaniu sie do obiektywow (czyli cos ala kalibracja softwerowa), zmienione menu, wiekszy lcd, bez zadnych rewelacji - po prostu to czego mozna bylo sie spodziewac... Aha, byc moze wyjda dwie wersje, jedna bardziej wypasiona i jenda okrojona, ale to ponac jest malo jednak prawdopodobne ze wzgledow na promowanie dla profi 1Dsa. Cena ma byc na podobnym poziomie co obecnie 5D.

Zdrowko

P.S. Byla tez dyskusja na temat 1D M3 i wady w AF, podobno jest to spektakularnie zadko wystepujacy objaw i tylko przy bardzo naslonecznionym kadrze oraz ze usterke usuwa sie w przeciagu godziny w serwisie Canona.

Mirek B.
09-11-2007, 15:01
Wszystko fajnie, tylko nie możliwe jest, że cena będzie na poziomie obecnej ceny 5d. Canon strzeliłby sobie samobója, bo po pierwsze ma na pewno jeszcze stany magazynowe obecnej wersji (zresztą z tego co wiem to ciągle ją produkują), więc ta sama cena spowodowałaby brak zainteresowania starą wersją lub drastyczny spadek jej ceny... Po drugie w tej klasnie 5d jest ciągle monopolistą więc dlaczego by nie dać wyższej ceny? Ja stawiam na początek na 13-15K (cena oficjalna, można będzie kupić za 11-13K)

sleep
09-11-2007, 15:01
Widziałeś te Twoje zaszumione zdjęcia na odbitkach czy monitorze?Gwarantuję Ci ze na odbitkach nie będzie go wcale a jeśli już się pojawi to będzie przyjemnym dodatkiem tworzącym klimacik na fotce.

Dajcie wreszcie spokój z tym szumem.


Tak się składa że na fotkach. Koleżanka która pracuje w Labie na frontierze ma 5D a ja 40D - i wiecie co 5D górą - i to zdecydowanie. Szkoda gadać, naprawdę - czekam na nowy 5D i tyle - 40D jako dodatek.

Pozdro

albercikk
09-11-2007, 16:02
hmm zastanawiałem się czy nie wybrać 40D zamiast 5-tki, i czekać na następce piąteczki, ale skoro 5D znacznie lepiej sobie radzi z obrazem to pomimi gorszego AF zdecyduje sie jednak na 5-tkę.

Jeśli plotki się potwierdzą z tymi 16/18 megapixelami w następcy 5D to niezbyt ciekawie jak dla mnie, wątpie żeby Canononowi udało się w takiej sytuacji przebić 5D pod względem jakości obrazu i szumów, jeśli dorówna to będzie dobrze.
Marzy mi się D3 ale cena niestety sprowadza mnie na ziemie, zapoluje na niego za rok, półtora, jak ceny spadną, no chyba że Canon wypuści coś podobnego z 12 megapixeli.

Pozdrawiam

paweleverest
09-11-2007, 16:15
A ja mam cichą nadzieję (nierealną, wiem), że poprawią piątkę, dadzą jej większy bufor, szybsze zdjęcia seryjne, lepszy AF, troszkę uszczelnią itd. poprawią jeszcze jakość matrycy (normalne ISO 3200, programowo zwiększane do 6400), ale ZOSTAWIĄ tyle pikseli ile jest obecnie. Wtedy kupię sobie takie dwa aparaty z nadzieją, że mi wystarczą do końca życia :mrgreen:

Musiałabyś wyjątkowo krótko żyć ( czego oczywiście Ci nie życze ) . Chłopaki z marketingu canona mają tysiąc sposobów które przekonają najbardziej zadowolonego posiadacza starej puszki do zmiany na "lepszą" :D

adalbert
09-11-2007, 16:52
hmm zastanawiałem się czy nie wybrać 40D zamiast 5-tki, ....
Marzy mi się D3 ...

Pozdrawiam
:D Przyznaję, że dla mnie to już jest lekki hardcore:
w stopce MINOLTA, w planach 40D/5D a za jakiś czas nikon :mrgreen:
Nie pozbyłem się jeszcze - po przesiadce - wszystkich zabawek z żółtego systemu -ALE takich ekwilibrystyk nigdy nie brałem pod uwagę :wink:

Co do ceny D3 - uważam, że jest świetnie skalkulowana - wiele osób będzie miało poważny dylemat zakupowy/systemowy/przesiadkowy - np. D3 vs. 1MKIII a być może później D3 i następca 5D

albercikk
09-11-2007, 21:51
adalbert staram się nie przywiązywać do marki, nie ma to dla mnie znaczenia czym robie zdjęcia, jeśli tylko mnie będzie stać to kupie to co będzie dawało lepsze rezultaty.
Nie zrobię takiego kroku na pewno szybko, pewnie za 1,5 roku będę rozważał jakie kroki wykonać w sprawie sprzętu, jeśli dobrze pójdzie, a może zakocham się w 5-tce i stwierdzę że nic więcej mi nie potrzeba, nie wykluczam także że wrocę do korzeni i kupie kiedyś jakiegoś Soniaka jeśli Sony zaskoczy jakąś diabelnie dobrą pełnoklatkową maszyną no i rozbudują ofertę szkieł z silnikami...czas pokaże.

Pozdrawiam

Kolekcjoner
10-11-2007, 01:37
Ja myślę że przewidywanie tego co będzie na podstawie tego co jest może być złudne, bo technologia się wciąż rozwija. Na tapecie są nowe matryce o bardzo dużej rozdzielczości. Wciąż rozwija się moc procesorów montowanych w puszkach. Myślę że najlepiej kupować w danej chwili to co potrzebne. Przecież 5D z powodu wypuszczenia nowych puszek nie zacznie ani bardziej szumieć ani robić gorszych zdjęć, a jak dotąd niewielu narzekało.
To nawet nie trąci onanizmem to jest onanizm :mrgreen:.

MARANTZ
10-11-2007, 12:36
Musiałabyś ...

Normalnie w ucho zaraz dostaniesz :mrgreen: Chcesz się na randkę umówić? Hmm... będę musiał klatę wydepilować :lol: :p

paweleverest
10-11-2007, 19:07
Normalnie w ucho zaraz dostaniesz :mrgreen: Chcesz się na randkę umówić? Hmm... będę musiał klatę wydepilować :lol: :p

No wiesz na wydepilowanej klacie zawsze można kontrole nad odblaskami poćwiczyć ;)

sal
21-12-2007, 19:10
Probowalem wyszukac jakies konstruktywne komentarze odnosnie porownania AF w 40D i 5D.
Niestety z watkow o 40D/5D, nie da sie w latwy sposob wyluskac wlasciwej informacji, stad nowy watek.
Czy ktos majacy 40D i 5D, moglby napisac kilka slow o porownaniu dzialania AF w obu korpusach?
Najbardziej interesowalyby mnie wrazenia z 70-200 2.8IS oraz 24-70.
Tak - wiem, ze technicznie AF w 40D jest bardziej zaawansowany, ale w Internecie mozna znalezc sporo opinii, ze AF w 5D nie jest tak daleko w tyle, jesli chodzi o szybkosc i skutecznosc.

Kubaman
21-12-2007, 20:50
W zasadzie nie wiadomo dlaczego chcesz porównywać te dwa układy AF.
Jeśli chcesz tańiego FF to nie masz wyjścia, póki co.

Najsensowniejsze porównanie to 20/30D i 40D - ta sama linia produktów. Mam 20D i AF w 40D jest co najmniej dwa razy lepszy. Tak subiektywnie. Jeśli kogoś stać to dla samego AFu warto wymieniać poprzedników na 40D, bo ten układ jest po prostu wyjątkowo dobry, czego o poprzednikach powiedzieć się nie da.

5D ma IMHO wyraźnie gorszy AF od 40D, ale 5D używałem kilka razy - za to w ekstremalnych warunkach.

sal
21-12-2007, 22:08
W zasadzie nie wiadomo dlaczego chcesz porównywać te dwa układy AF.

Bo zakladam, ze nowy 5D dostanie ten sam AF co 40D.
I jestem pewnie jedna z wielu osob, ktore sie zastanawiaja czy kupowac teraz 5D, czy poczekac na nastepce.
Mam juz 40D, wiec nie mam presji kupowania aparatu w ogole.
To co mogloby mnie przekonac do nowego 5D, to szybkostrzelnosc i lepszy AF.
No i moze troche walorow funkcjonalnych (iso w wyswietlaczu).
Nie wiem jednak czy jest sens czekac i placic wiecej.


5D ma IMHO wyraźnie gorszy AF od 40D, ale 5D używałem kilka razy - za to w ekstremalnych warunkach.Ok.
Jak pisalem - niektorzy ludzie pisali, ze AF w 5D dziala lepiej niz w 20D/30D, wiec bylem ciekaw jakie opinie sa tutaj.

Pikczer
21-12-2007, 22:37
W porownaniu do 20D - to 5D daje o wiele lepsze rezultaty niz, 20d. Jednak nie mam pojecia czy to kwesita FF czy samego ukladu AF.

paweleverest
21-12-2007, 22:48
W stosunku do 30D AF w 5D jest lepszy ( ale ciut ) szcególnie w trybie servo. 40D to już inna bajka na moim najdłuższym szkle tam gdzie 5D szuka ostrości 40D ustawia go od strzału ( słabo oświetlone i mało kontrastowe kadry) . Servo jeszcze nie miałem okazji porównac dokładnie ale nie widze tu jakichś kolosalnych róznic .

Kubaman
22-12-2007, 01:11
Bo zakladam, ze nowy 5D dostanie ten sam AF co 40D.

no jak tak powiesz to nabiera to nieco sensu. Przy czym tego samego Afa nie będzie miał raczej na pewno, bo jeden to crop a drugi FF i powinny mieć inne pole krycia.

MMM
22-12-2007, 01:23
no jak tak powiesz to nabiera to nieco sensu. Przy czym tego samego Afa nie będzie miał raczej na pewno, bo jeden to crop a drugi FF i powinny mieć inne pole krycia.
Może mieć i to będzie porażka tak samo jak w D3. Punkty są zbyt blisko środka i przez to stają się bezużyteczne. Powiedz mi kto używa bocznych w 5D? One w dobrym świetle i dobrych kontrastach (a przy zdjęciach na zewnątrz i statycznych scenach takie zawsze się znajdą) działają całkiem nieźle, ale są tak blisko środka że już lepiej użyć centralnego bo krzyżowy.
Przy okazji jest jeszcze jedna rzecz na którą większość użytkowników nie zwraca uwagi, że przy pomiarze matrycowym uwzględniany jest aktywny punkt AF. Więc jeśli ktoś blokuje ekspozycję spustem dopiero w momencie strzału a wcześniej ustawił sobie ostrość i przekadrował to będzie mieć często źle naświetlone klatki w przypadku kiedy fotografowany obiekt (znacznie różniący się jasnością od tła) po przekadrowaniu znalazł się poza czujnikiem AF.
Taka sytuacja jest typowa kiedy ustawiamy ostrość centralnym czujnikiem np. przy pomocy '*' (w 5D i 30D nie ma przycisku AF-ON).

Kubaman
22-12-2007, 11:01
Taka sytuacja jest typowa kiedy ustawiamy ostrość centralnym czujnikiem np. przy pomocy '*' (w 5D i 30D nie ma przycisku AF-ON).

przecież można rozdzielić funkcję AF i EL - ja od początku w 20D mam el pod spustem i af pod *. EOT.

trampek
22-12-2007, 13:17
to dopisze sie ja. W 40d jest szybciej i celniej na moich szklach niz w 5d.
mialem 20d/30d i tak jest taki sam AF jak w 5d - subiektywnie - nie testowo. Roznice czuc w codziennym uzytkowaniu - nie robilem zadnych testow.
5dmk2 jakby maila o podobnej czulosci z szerzej rozstawionymi punktami AF to byloby krok w dobrym kieunku. Oczywiscie nie sa to jedynki (bawilem sie chwile 1dsmk2)

MARANTZ
22-12-2007, 13:42
40D ma lepszy AF, całkiem poprawne all serwo, nawet przy 100-400L plus TC 1.4 Kenko z zaklejonymi stykami. Przewaga 5D jest przy centralnym punkcie all serwo, bo uruchamia się wtedy 6 dodatkowych punktów AF-u dookoła centralnego (brakuje mi tego w 40D). Wada tych systemów jest taka, że przy gorszym/słabym oświetleniu szybkość/celność AF-u zbyt dużo traci w porównaniu do Nikonów (nawet do D200).
Generalnie lepszy AF ma 40D.

MMM
22-12-2007, 19:20
przecież można rozdzielić funkcję AF i EL - ja od początku w 20D mam el pod spustem i af pod *. EOT.
Pod warunkiem że będziesz ten spust trzymał od momentu ustawienia ostrości. A zrób kilka klatek po przekadrowaniu z blokadą ekspozycji :mrgreen: , już po pierwszej jak puścisz spust to blokada ekspozycji znika.

Kubaman
22-12-2007, 22:33
Przewaga 5D jest przy centralnym punkcie all serwo, bo uruchamia się wtedy 6 dodatkowych punktów AF-u dookoła centralnego (brakuje mi tego w 40D). a to jest poparte jakimiś konkretnymi obserwacjami? Widzliałem liczne opinie, że owe 6 anigmatycznych punktów do servo w 5D ma znaczenie znikome, natomiast podwójnie krzyżowy środek w 40D oraz wszystkie 9 punktów krzyżowe znacząco poprawiają jakość śledzenia w 40D. Akurat focę ptaki na servo i w 40D jest o niebo lepiej niż w 20D.



Wada tych systemów jest taka, że przy gorszym/słabym oświetleniu szybkość/celność AF-u zbyt dużo traci w porównaniu do Nikonów (nawet do D200).
Generalnie lepszy AF ma 40D.
moje odczucia przy robieniu zdjęć w teatrze są następujące: 40D ostrzy dwa trzy razy szybciej od 20D, który w teatrze ostrzy bardzo podobnie do D200.



A zrób kilka klatek po przekadrowaniu z blokadą ekspozycji :mrgreen: , już po pierwszej jak puścisz spust to blokada ekspozycji znika.
robiłem i nie było problemu, po prostu nie puszczasz spustu. To raczej prosty zabieg.

MARANTZ
23-12-2007, 11:03
Kubaman, a co mam popierać? To, że centralny punkt 40D jest lepszy od 20D to wiemy obaj. A to, że przy centralnym punkcie 5D w all servo te dodatkowe punkty się przydają to jest moje zdanie którego zmieniać nie zamierzam. Do czego się przydają? Możesz nie wiedzieć, ale zajmuję się prywatnie spottingiem i w czasie pokazów (czy innych popisów) w naprawdę szybkich wojskowych maszynkach ( a mogę czasami podejść naprawdę blisko) ciężko jest takiego ostro manewrującego skubańca utrzymać w kadrze na centralnym punkcie. Te wspomagające pomagają mi po prostu nie zgubić celu. Przy latających "normalnych" ptaszkach też byś był z tego zadowolony, możesz mi wierzyć.

Kubaman
23-12-2007, 12:25
Twierdzisz, że w 40D jest gorzej od 5D, więc pytam, sąd te wiedzę czerpiesz. Tyle. Niepotrzebnie kierujesz dyskusję na boczny tor. Fotografowałem w teatrze na servo 5D i byłem niezadowolony. Stosując 40D jestem, nie tylko zresztą w teatrze ale i przy ptakach. Mam więc opinię odmienną od twojej na temat tych układów AF.

MARANTZ
23-12-2007, 12:49
Chyba się kolego nie zrozumieliśmy. Ja wyraźnie napisałem, że 40D ma lepszy AF. A co do centralnego przy all servo to jego rozwiązanie w 5D mnie się bardziej podoba i uważam je za bardziej przydatne. Skuteczności po ciemku tego punktu nie testowałem, w normalnych warunkach jest porównywalna.

Kubaman
23-12-2007, 13:07
cytowłem przecież wyżej kolego twoją opinię o servo


Skuteczności po ciemku tego punktu nie testowałem, w normalnych warunkach jest porównywalna.
? - nie wiem czemu piszesz więc o przewadze 5D. To zresztą już nieistotne, te wypowidzi mi wystarczą. pozdrawiam

Vitez
23-12-2007, 18:38
Kubaman, a co mam popierać? To, że centralny punkt 40D jest lepszy od 20D to wiemy obaj. A to, że przy centralnym punkcie 5D w all servo te dodatkowe punkty się przydają to jest moje zdanie którego zmieniać nie zamierzam. Do czego się przydają? Możesz nie wiedzieć, ale zajmuję się prywatnie spottingiem i w czasie pokazów (czy innych popisów) w naprawdę szybkich wojskowych maszynkach ( a mogę czasami podejść naprawdę blisko) ciężko jest takiego ostro manewrującego skubańca utrzymać w kadrze na centralnym punkcie. Te wspomagające pomagają mi po prostu nie zgubić celu. Przy latających "normalnych" ptaszkach też byś był z tego zadowolony, możesz mi wierzyć.

Niby OK - na centralnym może być lepiej w 5D... ale ja np spotting i Servo robię na wszystkich punktach AF włączonych a nie tylko na centralnym i tu 40D powinien wyraźnie lepiej, przy takich ustawieniach, "trzymać" obiekt w kadrze i dodatkowo masz tą zaletę że nie musisz kurczowo obiektu trzymać tylko w okolicy środkowego punktu.

MARANTZ
23-12-2007, 18:50
Mógłbym tutaj pisać o małych samolotach, akrobacji, momentach w których żaden punkt z 20/30/40D "nie łapie" takiego obiektu itd. Nie o to chodzi, to tylko specyficzna sytuacja z "mojej" działki. AF postrzegany jako całość z pewnością jest lepszy w 40D niż w 5D i chyba każdy kto robi zdjęcia tymi aparatmi ma tego świadomość. Tak samo jak ja mam świadomość wyższości AF-u w 1D, D300 czy D3. To są fakty. Można mieć tylko nadzieję, że następca 5D zachowa to co najlepsze z 5D i 40D, tylko na dużo wyższym poziomie ;)

myst
13-07-2008, 20:03
przeniesione z: http://canon-board.info/showthread.php?t=21820 (http://canon-board.info/showthread.php?t=21820)

ja przeważnie obwieszony jestem 40D i 5D (też nie czekałem na następce, tylko przed sezonem piąteczka zawitała). Jeśli do jesieni się następca piątki nie pojawi (albo AF będzie kiepski) to ze względu na AF właśnie 40D wymieniony zostanie na DsII, ale generalnie w planie jest wymiana 40D na piąteczkę MKII :)

Waldek24
13-07-2008, 21:42
5D - kochana piąteczka ma super AF, nigdy mnie nie zawiodła.
Dzisiejszych zdjęć się baardzo obawiałem.

Ja na potężnej motorówce (nieco rzucało) ciągnącej trzech akrobatów na nartach wodnych, wykonujących karkołomne ewolucje.
Z maszyny wysiadałem wyczerpany fizycznie.

Z niepokojem otwierałem RAW-y, myślę sobie, żeby choć połowa była w punkt.

Na 193 zdjęcia (nigdy nie robię serią) 193 trafione.
Żadne w żaden sposób nie spalone, lub nawet nadpalone.

Sam nie wiem co następca 5-ki mógłby mi zaproponować, chyba to, że go samego wyślę na sesję.:wink:

fret
13-07-2008, 21:55
Sam nie wiem co następca 5-ki mógłby mi zaproponować, chyba to, że go samego wyślę na sesję.:wink:

Głównie może zaproponować obniżenie cen starej piątki, to chyba najwazniejsze zadanie Mk II :) Zobaczymy, pieniążki się odkładają i przed końcem roku zostaną wydanę, a na co, to trudno powiedzieć. Może Mk II, a może MK I + jakieś szkiełko? Jaka by ta nowa piątka nie była, to z efektu jej wejścia mam nadzieje być zadowolony :) Tak sobie czekam i knuję... z przymrużeniem oka ;)

Waldek24
13-07-2008, 22:21
Jaka by ta nowa piątka nie była, to z efektu jej wejścia mam nadzieje być zadowolony :) Tak sobie czekam i knuję... z przymrużeniem oka ;)
Zgadzam się w zupełności, jest 5D na warunki Polskie za droga i to sporo.
Mam nadzieję, że podczas tego czekania fotografujesz.
Zbyt duża przerwa to wznawianie nawyków, jest to udowodnione.
Nowe zawsze jest wrogim starego to fakt.

PS. Jeszcze podczas fotografowania, włączyły się do biegu skutery wodne, ich też trzeba było uchwycić.
Czas ograniczony, dwa nawroty i po sesji, powtórek niema.

schabu
13-07-2008, 22:40
5D - kochana piąteczka ma super AF, nigdy mnie nie zawiodła.
Dzisiejszych zdjęć się baardzo obawiałem.

Ja na potężnej motorówce (nieco rzucało) ciągnącej trzech akrobatów na nartach wodnych, wykonujących karkołomne ewolucje.
Z maszyny wysiadałem wyczerpany fizycznie.

Z niepokojem otwierałem RAW-y, myślę sobie, żeby choć połowa była w punkt.

Na 193 zdjęcia (nigdy nie robię serią) 193 trafione.
Żadne w żaden sposób nie spalone, lub nawet nadpalone.

Sam nie wiem co następca 5-ki mógłby mi zaproponować, chyba to, że go samego wyślę na sesję.:wink:

w takich warunkach to nie ma się czemu dziwić.

myst
14-07-2008, 01:28
5D - kochana piąteczka ma super AF, nigdy mnie nie zawiodła.
Dzisiejszych zdjęć się baardzo obawiałem.

Ja na potężnej motorówce (nieco rzucało) ciągnącej trzech akrobatów na nartach wodnych, wykonujących karkołomne ewolucje.


Proponuję powtórzyć sesję po zmroku ze szkiełkiem 1.2-1.4. Dowiesz się wtedy czego brak AF piąteczki. Marki się przyklejają po prostu, a piątka ciągle szuka.. Mnie tego brak, a w 40D jest już pod tym względem duużo lepiej. Oczywiście obrazowanie nie to...

Waldek24
14-07-2008, 06:03
Proponuję powtórzyć sesję po zmroku ze szkiełkiem 1.2-1.4. Dowiesz się wtedy czego brak AF piąteczki. Marki się przyklejają po prostu, a piątka ciągle szuka.. Mnie tego brak, a w 40D jest już pod tym względem duużo lepiej. Oczywiście obrazowanie nie to...

Fotografuję przez całą dobę jeśli mnie temat interesuje.
Ale powtarzam musi mnie temat interesować.

Przyznaję szkłami 1.2 - 1.4 nie fotografowałem do tego po zmroku, jeśli tak piszesz to widocznie taka jest prawda i już:!:

marekk_ok
14-07-2008, 08:24
Dzisiejszych zdjęć się baardzo obawiałem.

Ja na potężnej motorówce (nieco rzucało) ciągnącej trzech akrobatów na nartach wodnych, wykonujących karkołomne ewolucje.
Z maszyny wysiadałem wyczerpany fizycznie.

Z niepokojem otwierałem RAW-y, myślę sobie, żeby choć połowa była w punkt.

Na 193 zdjęcia (nigdy nie robię serią) 193 trafione.
Żadne w żaden sposób nie spalone, lub nawet nadpalone.

:wink:

Waldek mozesz pokaz kilka fotek?
(Czyba ze nadal jak pamietam jest szlaban do powrotu Janusza?)

Klosiu
14-07-2008, 08:44
Proponuję powtórzyć sesję po zmroku ze szkiełkiem 1.2-1.4. Dowiesz się wtedy czego brak AF piąteczki. Marki się przyklejają po prostu, a piątka ciągle szuka.. Mnie tego brak, a w 40D jest już pod tym względem duużo lepiej. Oczywiście obrazowanie nie to...

Chodzi Ci o wszystkie pkt af? Centralny sobie tez nie radzi ?

Mój stary d70 radzil sobie w takich warunkach bez problemu :/

gietrzy
14-07-2008, 08:58
Mój stary d70 radzil sobie w takich warunkach bez problemu :/

He he - D70 to ma jeden z najlepszych układów AF w cyfrowych lustrzankach - mówię o Single Shot AF mode (AF-S).
Moim zdaniem nawet stare jedynki (1D/1Ds, 1D/1Ds II) dostają konkretne baty od D70 (oczywiście w AF-S, Single Shot).

Weź do ręki (obojętnie co oprócz Mk III) to zrozumiesz ;)

Kolekcjoner
14-07-2008, 09:11
To ja miałem jakiś walnięty D70, bo legendy słyszę o tym AF-ie, a mój był wolny i zdarzało mu się nie trafić tam gdzie trzeba. Fakt że był bardzo czuły w ciemnych miejscach.
Co do AF-a w 5D to zasadniczo nie różni się on w statycznych sytuacjach od tego z 30D więc nie powinno być źle (robię sporo zdjęć w ciemnych kościołach albo na koncertach). Ale wiem, że niektórzy (np. Adam :)) narzekają. Myślę że w kolejnych puszkach będzie to jedna z tych rzeczy, która przestanie być problemem.

himi
14-07-2008, 10:36
Nie wierzę w legendy pt. AF z jedynek w 5d. Przecież to strategiczny absurd. Coś pewnie nieznacznie poprawią w 5dmkII, może większą liczbę pól AF i dadzą krzyż na skrajne. Jedende to z tego nie będzie. Jakby tak markiII z jedynek staniały to wezmę sobie znów klocka, tym razem na backup. To zacna puszka, choć takich pereł jak pięćde nie wykona za Boga.

myst
14-07-2008, 12:07
Chodzi Ci o wszystkie pkt af? Centralny sobie tez nie radzi ?

Mój stary d70 radzil sobie w takich warunkach bez problemu :/

Moj stary D70 też sobie radził lepiej, ale celofnik AF miał większy i nie dokońca wiedziałem na co łapał:) Co prawda wtedy nie miało to aż takiego znaczenia bo szkiełka miałem 3.5-4 więc GO ostrości to najczęściej pokrywała...

Często robię sesje plenerowe o zachodzie i po zachodzie słońca i najczęściej sytuacja jest taka, że AF pracuje jak trzeba aż do pewnego momentu, w którym zaczyna się gubić/szukać, a po paru minutach już nawet mu się nie chce ruszyć - po prostu stwierdza że ma w d..pie taką zabawę:) (wtedy najczęściej proszę asystenta, żeby przyświecił halogenem i łapie ostrość, ale na fotki 'z akcji / ruchu nie ma szans...)
Ale korpus ten i tak uwielbiam. ISO 1600/ 50/1.4 , 1/30, AF dawno już nie działa, a przejścia tonalne, niewidoczne już dla gołego oka rzucają mnie na kolana:)

Waldek24
14-07-2008, 12:12
Waldek mozesz pokaz kilka fotek?
(Czyba ze nadal jak pamietam jest szlaban do powrotu Janusza?)
Aż mnie świerzbiło, w przypadku tych fotek i wielu innych aby je pokazać bo moim zdaniem są dobre.
Szlaban od Janusza nadal obowiązuje, niedługo wróci i przygotowuję dla niego „galerię” z tysięcy pojedyncze „perełki”.

Jeśli Janusz stwierdzi, że od biedy może być (znam Jego wymagania) to będzie to dla mnie sygnał – pokazywać.;-)

Ponadto we wczorajszym pokazie brały udział osoby powszechnie znane i muszę choćby zapytać, jednym palcem by mnie załatwiły.:evil: