PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom i wasze parametry obróbki



arturs
27-10-2007, 00:55
Witam..
Mam pytanie do korzystających z agobe lightroom (i może z 40D ale to niekoniecznie..), a mianowicie:
Jakie ustawiacie najczęściej parametry -wyostrzanie i redukcja szumów -(generalnie zakładka DETAILS, ewentualnie presence z zakładki Basic..
Pytam bo właśnie go testuję na RAWach z 40D - na C1 w nowej wersji szybko się nie zanosi a DPP nie trawię więc jedynie lightroom zostaje, nie miałóem z nim do czynienia i nie chcę przegiąć z obróbką.. Acha - jpgi jakie wyjdą z lightrooma nie będą już raczej niczym w stylu CS3 obrabiane więc interesują mnie parametry "docelowe"..

Pozdrawiam
Artur

P.S. I może jakieś wasze "patenty" ułatwiające pracę z programem..

mor_feusz
27-10-2007, 01:03
Patenty (wszustko zalezy)
Zazwyczaj foce AV + 1/3 tak wiec przy imporcie mam ustawienie, ktore "NIWELUJE" przepalenia. Dlaej wostrzanie (od czasow 100 2.8 macro "prawie wogole nie stosuje ale.......) 30-40 (40 to juz Max) gdzie masking 70-80 (jakos wole "brzegi " miec ostre a reszta jak jest. Jesli mam iso 1600 to jeszcze usuwam szum - 30-40 (max) - jestem "zwolennikiem" szumow. Mam kilka ustawien, ktore stosuje przy imporcie (zniejsza to czas obrobki). Jesli ide pofocic "rozlinkiw parku" to zazwyczaj AV +1/3 (czyli przy imporcie mam AV -1/3 zeby dobrze bylo. Niestety przebatroche popracowac z tym programemi wypracowac sobie swoje metedy. Wszystko zalezy od upodoban.

bartheq
27-10-2007, 09:23
ja w lightroomie w ogole nie wyostrzam nic bo raz ze zdjecia z Lek sa na tyle ostre ze wlasciwie nie trzeba kombinowac, dwa ze na oryginalnym rozmiarze duzo to nie daje, trzy ze jak sie eksportuje do mniejszego rozmiaru na strone to strasznie sie psuja niektore krawedzie.

jezeli mam cos zmniejszyc to biore oryginal i wrzucam do szopa lub photoimpacta, gdzie najpierw zmniejszam a potem ostrze. troche to czasochlonne, ale wtedy efekt jest zupelnie inny (:

arturs
27-10-2007, 09:49
Tylko 40D daje miękkie zdjęcia i bez wyostrzenia nie wyglądają tak dobrze jak po nim.. wcześniej robiłem to w C1 i mi wystarczało (może w sumie ze 100 fotek potem obrabiałem w GIMPie) więc przypuszczam że tu też nie powinno być ok, ale właśnie żeby nie przegiąć i stąd moje pytanie..

2marekm
28-10-2007, 10:31
Bardzo dobry artykuł o PS LIGHTROOM, w ostatnim numerze Digital Foto Video /listopad 2007/.
Na podstawie niego można wywnioskować, do czego służą suwaczki w module ARC Photoshopa CS3, w "podstawowe"... /są takie same/.

szysz.pl
29-10-2007, 16:22
mi mimo ustawienia balansu bieli wychodzą w lightroomie żółte fotki w dpp balans ustawia mi się dużo lepiej - może jakaś podpowiedź jak to prawidłowo zrobić w lightroom ??

bartheq
29-10-2007, 16:37
mi mimo ustawienia balansu bieli wychodzą w lightroomie żółte fotki w dpp balans ustawia mi się dużo lepiej - może jakaś podpowiedź jak to prawidłowo zrobić w lightroom ??
bardzo zolte czy tylko lekko zabarwione?

szysz.pl
29-10-2007, 16:39
przy ustawieniu balansu na biała koszulę twarz robi się żółta i jak poprawiam balans to twarz robi się OK a koszula niebieska :(

bartheq
29-10-2007, 16:43
a to zonk... moze po prostu takie odwietlenie dziwne bylo (:

to raw czy jpg?

szysz.pl
29-10-2007, 16:50
raw i jpg :(

ale dpp poradziło sobie OK

Może znacie jakąś polską instrukcję do lightroom-a

Art Mag
02-11-2007, 11:29
Powiększenie 1:1 wciśnięty lewy alt i jedziesz suwakami ostrości, zorientujesz się o co chodzi. I już.

tomek1906
03-11-2007, 22:12
czy ktoś wie jak wykonać statystykę używanych ogniskowych, czy wogóle da sięto zrobić w lightroomie dokładnie czy tylko w podziale na używane obiektywy?

werek
19-11-2007, 09:58
czy ktoś wie jak wykonać statystykę używanych ogniskowych, czy wogóle da sięto zrobić w lightroomie dokładnie czy tylko w podziale na używane obiektywy?

podzial na ogniskowe tak:

w module library po lewej stronie wybierasz sobie zakldke metadata i tam mozesz filtrowac po ogniskowej,przeslonie,czasie,aparacie itp.itd. udostepnia naprawde duzo opcji

king_nothing
19-11-2007, 12:07
przy ustawieniu balansu na biała koszulę twarz robi się żółta i jak poprawiam balans to twarz robi się OK a koszula niebieska :(
Moze jest clipping w ktoryms kanale na koszulce, najpierw sprawdz czy ona jest rzeczywiscie biala czy poprostu wyjarana.

Michał Dobrowolski
19-11-2007, 19:25
Znacie jakieś ciekawe linki odnośnie opisu Lightrooma możliwości i takie tam.

brylas
19-11-2007, 19:44
Znacie jakieś ciekawe linki odnośnie opisu Lightrooma możliwości i takie tam.

http://www.adobe.com/designcenter/lightroom/pdfs/lightroom_gettingstarted_lo.pdf
bardzo fajnie pokazane:)

Steve
19-11-2007, 20:40
W ps dajesz wymien kolor wartosc od 20-40 jesli to nie pomaga wyciac twarz i usunac zolty jesli uzyjesz funkcji wtapianie uzyskasz wymarzony efekt

king_nothing
20-11-2007, 17:04
Znacie jakieś ciekawe linki odnośnie opisu Lightrooma możliwości i takie tam.
Polecam videocasty stad: http://www.lightroomkillertips.com/archives/videos/
Mozna sobie zasubskrybowac w iTunes i program sam sciaga nowe.