PDA

Zobacz pełną wersję : wyostrzanie



Danielo
25-10-2007, 23:04
czy moze mi ktos wytlumaczyc,dlaczego wyostrzajac zdjecie np. USM 300/0,3/0 uzyskuje sie mniejsze wyostrzenie dla rozmiaru zdjecia np 6mpix a wieksze dla zdjecia o rozmiarach np 800x600? zauwazylem takze,ze wyostrzajac w ten sposob miniaturke wyostrza sie ona 'ladniej' - gdybym tak mocno chcial wyostrzyc zdjecie 6mpix musialbym uzyc wiekszych wartosci w filtrze i wtedy jest to okupione wiekszym (o wiele) poziomem zaszumienia.

maxbmx
26-10-2007, 01:19
zmniejszając zdjęcie pozbawiasz go w pewnym stopniu "szczegółów" takich jak np ziarno... po wyostrzeniu takiego pomniejszonego zdjecia nie wyostrzasz juz ziarna bo go poprostu jest znacznie mniej... przepraszam nie wiem jak to napisać prościej

fret
26-10-2007, 07:33
Tak na chłopski rozum, bo konkretnej wiedzy na ten temat nie mam, to po pierwsze zgazam się z maxbmx, a po wtóre, to drugi parametr określa promień działania wyostrzenia, więc chyba logiczne jest, że stopień wyostrzenia zależy od rozmiaru zdjęcia. W końcu 0,3 pix to procentowo wiekszy kawałek małej fotki niż fotki w pełnej rozdzielczości. W sumie może to dać efekt o którym piszesz.

orbital
26-10-2007, 13:36
czy moze mi ktos wytlumaczyc,dlaczego wyostrzajac zdjecie np. USM 300/0,3/0 uzyskuje sie mniejsze wyostrzenie dla rozmiaru zdjecia np 6mpix a wieksze dla zdjecia o rozmiarach np 800x600? zauwazylem takze,ze wyostrzajac w ten sposob miniaturke wyostrza sie ona 'ladniej' - gdybym tak mocno chcial wyostrzyc zdjecie 6mpix musialbym uzyc wiekszych wartosci w filtrze i wtedy jest to okupione wiekszym (o wiele) poziomem zaszumienia.

A to czytałeś ? http://www.canon-board.info/showthread.php?t=19955

Danielo
26-10-2007, 16:41
tak,a ty? nie ma tam odpowiedzi na to pytanie.

Vitez
26-10-2007, 22:33
tak,a ty? nie ma tam odpowiedzi na to pytanie.

http://canon-board.info/announcement.php?f=14&a=3

Punkt 3:

"Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Wskazane jest również uprzednie skorzystanie z google. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi)."