PDA

Zobacz pełną wersję : procentowy udzial kolorow (PS?)



danny
24-10-2007, 09:25
na dzisiaj mam nastepujaca zagwozdke, jesli ktos mam pomysl to bylbym wdzieczny za oswiecenie.

potrzebuje okreslic jaki jest sklad procentowy (wyselekcjonowanych) kolorow fotki. fotki oryginalnie sa full kolor, ale to nie rzutuje bo mnie interesuje tylko pare wybranych kolorow. tak - znam "parametry" kolorow ktorych szukam. ze fotki przedstawiaja raczej bezksztaltna mazie, to mialem wstepny pomysl zeby wsio przerobic na bw fotoszopem, w taki sposob zeby 2 kolory ktore mnie inetersowaly byly biale lub czarne. a potem zliczyc ile jest bailego, ile jest czarnego a wsio co szare mozna pominac.
tiaaa... no i utknalem na zliczaniu. zeby bylo ciekawiej, udzialy procentowe trzeba bedzie policzyc jeszcze dla innych kombinacji kolorow. i tak do obrobienia mam -ehm- no sporo tych fotek.

nie mam zadnego porzadnego programu zeby sie do tego zabrac, bo temat wyskoczyl zupelnie przypadkowo; wyszedlem z zalozenia ze ps moze i dalby tu rade pomoc.
jakies sugestie?

topezo
24-10-2007, 11:45
Na moj chlopski rozum to zeby sprawdzic jaki jest procentowy udzial kolorow w fotce to trzeba by znac rozdzielczosc foty (ilośc pixeli z ktorych sie sklada) a potem ilosci pixeli wystepujacych w danych kolorach na tej focie.

Jednak mysle ze do takiej wiedzy potrzebny bylby jakis program ktory rozroznilby pixele w poszczegolnych kolorach.

Wyglada to na doswiadczenie naukowe :)

BigTom
24-10-2007, 12:12
Moim zdaniem, to mozna zrobic tak. PS
- Split channel
na kazdym kanale - filter blur average
i sprawdzasz ile procent szarego masz na danym kanale
Nie wiem na ile dokladna to jest metoda, wydaje mi sie ze wystarczajaca. Nie rozumiem do konca po co Ci takie info? Byc moze chodzi o sume kolorow do druku???
Pozdrawiam

Oczywiscie ta metada masz tylko procentowe skladowych RGB lub CMYK..

danny
24-10-2007, 13:39
split channel... oki, pokombinuje tutaj.
cale cwiczenie nie ma nic wspolnego z wydrukami; sprawa jasna ze naukowy sex-peryment; musze obcykac rozklady temperatur w komorach spalania; fotka sa zawsze tych samych rozmiarow i zawieraja cos co wygkada jaky malpa sie bawila atramentem.

orzeh
24-10-2007, 15:07
napisanie prostego programu, ktory przeleci wszystkie piksele zdjecia i zliczy odpowiednie kolory w RGB nie powinno zajac wiecej niz 1h.
szybkosc dzialania zlezy oczywiscie od rozdzielczosci zdjecia, ale ogolnie to chwila roboty.

danny
24-10-2007, 15:48
-ehem- pod warunkiem ze kuma sie na tyle c++ lub innego fortrana... :( nie czuje sie tu na silach :(

orzeh
24-10-2007, 15:51
-ehem- pod warunkiem ze kuma sie na tyle c++ lub innego fortrana... :( nie czuje sie tu na silach :(

jak wroce w okolice mojego kompa, to moge Ci to napisac, ale dostaniesz je dopiero jutro z rana... musisz mi tylko podeslac dokladna specyfikacje co i jak ma liczyc.

danny
25-10-2007, 13:05
tu oficjalnie chcialem podziekowac orzehowi - wlasnie mi uratowal zycie :)
JES!

ps. wlasnie mialem ubaw - kumpel z ktorym pracuje pyta sie jak to zrobilem, w oczach rysuja sie znaki zapytania - eee... stary... proste.... zumujesz i potem tak na "oko" :) :) :)