PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to poprawic?



Jacek23
19-10-2007, 21:39
Witam. Jak poprawic zaznaczony fragnent, chodzi o to ze pomiedzy glowa ptaka a tlem , sa takie
zaklucenia po wyostrzeniu, ale nie tylko po wyostrzeniu......jaki filtr tu
zastosowac?
Mam paint shop Pro 9 ale przypuszczam ze filtry itp maja podobne nazwy w roznych programach
pozdrawiam.

Pirx
19-10-2007, 22:00
Ja tu widzę najzwyklejsze artefakty wynikające z nazbyt dużej kompresji.
I to nie tylko na zaznaczonym fragmencie, ale na całej krawędzi styku ptaka z tłem.
Żeby to naprawić, to najlepiej byłoby nie kompresować tak mocno oryginału.

Jacek23
19-10-2007, 22:06
Ja tu widzę najzwyklejsze artefakty wynikające z nazbyt dużej kompresji.
I to nie tylko na zaznaczonym fragmencie, ale na całej krawędzi styku ptaka z tłem.
Żeby to naprawić, to najlepiej byłoby nie kompresować tak mocno oryginału.

Kumam, Jesli jestes tak mily to powiedz prosze co znaczy nie kompresowac tak mocno:)?
Poprostu robie foto 3200x2400 i po wykadrowaniu zmienszam sobie przez resize do powiedzmy 1024x768 i takie sprawy sie dzieja.
wiec jak zmniejszyc zeby takich spraw nie bylo?
Pozdro

Thunder
19-10-2007, 22:16
Nie chdozi o zmiane rozmairu obrazka ale o stopien kompresji. Oprocz rozdzielczosci zapewnie masz tez mozliwosc ustawienia stopnia kompresji. Im mniejsza kompresja tym obrazek wiecej wazy i nie pojawiaja sie artefakty :)

Pirx
19-10-2007, 22:21
Za Thunderem.

Nie wiem w jakim programie zmniejszasz, ale tu właśnie nie chodzi o samo zmniejszanie.
Kiedy zapisujesz zdjęcie po zmniejszeniu, to musisz gdzieś tam mieć jakieś ustawienie stopnia kompresji. Często jest to opisywane jako jakość.
Ustawiając wyższą jakość, zmniejszasz stopień kompresji - uzyskujesz większy plik, ale o lepszej jakości.

Jacek23
19-10-2007, 22:22
Nie chdozi o zmiane rozmairu obrazka ale o stopien kompresji. Oprocz rozdzielczosci zapewnie masz tez mozliwosc ustawienia stopnia kompresji. Im mniejsza kompresja tym obrazek wiecej wazy i nie pojawiaja sie artefakty :)

W opcjach resize jest oczywiscie duzo do wyboru ale nie wiem ktorym to ustawic .
Jak stopien kompresji moze byc nazwany?

Krzychu
19-10-2007, 22:24
Zwróć jeszcze uwagę że nad głową masz białą obwódkę od zbyt mocnego wyostrzenia - jak nieostre to wywal do kosza zamiast cudować...

Pirx
19-10-2007, 22:24
Nie chodzi o opcje w resize. Tam są metody interpolacji - najlepiej wybrać "bicubic" (dwusześcienną).

Tu chodzi o opcje zapisywania zmniejszonego zdjęcia.

Jacek23
19-10-2007, 22:32
Za Thunderem.

Nie wiem w jakim programie zmniejszasz, ale tu właśnie nie chodzi o samo zmniejszanie.
Kiedy zapisujesz zdjęcie po zmniejszeniu, to musisz gdzieś tam mieć jakieś ustawienie stopnia kompresji. Często jest to opisywane jako jakość.
Ustawiając wyższą jakość, zmniejszasz stopień kompresji - uzyskujesz większy plik, ale o lepszej jakości.

No wlasnie w Paint Shop Pro 9 i nie moge tu znalesc przy zapisie opcji jakosci kompresji:(



Dzieki za pomoc wszystkim juz doszedlem:) hehe

Art Mag
20-10-2007, 15:18
Zmniejszaj w krokach po 10 % - przydatny jest WP Pro Freda Mirandy
Podostrzaj w co drugim kroku
Pozbądź się z pliku exifa, o ile w dużym pliku to rybka, w małym pożera bezcenne kb
Zapisz za pomocą ProJpeg'a - masz wtedy pełną kontrolę nad tym co robisz.
I już

fret
20-10-2007, 16:58
chyba nikt nie napisał, że chodzi o zapis w jpg. Programy pytają wtedy zwykle o jakość, lub stopień kompresji. Nie wiem jak to jest w Twoim programie, ale możesz to zrobić w darmowym Irfanie. Zrób tam resize obrazka z włączoną opcją wyostrzania po zmniejszeniu. Zapisz obraz w jpg, program zapyta o jakość, wybierz najwyższą i powinno być ok.

Art Mag
21-10-2007, 10:56
Problem powstaje wtedy gdy wyostrzasz po zmniejszeniu, wtedy na gotowym obrazie powstają takie nieprzyjemne efekty. Jeżeli będziesz wyostrzał i zmniejszał wielostopniowo, pozwoli to uniknąć tych problemów. Co do zapisu, jest to zwykle kompromis pomiędzy jakością, a wielkością pliku. Tu pomaga dobry probram do zarządzania tymi wartościami.