PDA

Zobacz pełną wersję : MAC OS X LEOPARD - 26 październik :D



JAH-EL
16-10-2007, 15:42
http://www.apple.com/macosx/

:D

ErnestPierwszy
16-10-2007, 15:58
http://www.apple.com/macosx/

:D

Super bajery... teraz bez grafy z 1GB vramu super 5GHz nie ruszy:( Już maki sprzedają z 4-8 prockami. Pół na pół dla programów i systemu:)

VanMurder
16-10-2007, 16:13
Super bajery... teraz bez grafy z 1GB vramu super 5GHz nie ruszy:( Już maki sprzedają z 4-8 prockami. Pół na pół dla programów i systemu:)

przy Window Vista, może tak jest, ale OS X jest bardzo efektywny i bardzo ekonomicznie wykorzystuje możliwości sprzętowe ;)

zainstalowałem Vistę na laptopie córki, po uprzednim zwiększeniu ram'u do 1GB, to dopiero katastrofa;)
poza tym popatrz na cenę leoparda $129 - taniocha :)

esteper
16-10-2007, 16:15
No nie przesadzajmy, według tego co podaje Apple, to wystarczy procek ok. 900MHz i 512MB RAM. Tak więc na Intelowskich C2D nie będzie problemu :) Jeśli mi zaoferują niską cenę to pewnie przejdę z Tiger'a na Leopardka. Zapowiada się ciekawie :)

Zielony
16-10-2007, 16:22
Ciekawe jak to będzie wyglądać w PL, w sensie zakupu/upgrade'u.

esteper
16-10-2007, 17:06
Liczę na to że dla osób posiadających już Tiger'a będzie jakaś niższa cena i będzie po prostu upgrade z Tigera na Leosia. Na razie w iSpocie nie wiedzieli jeszcze jak to będzie wyglądało, ale przewidywania są że w PL pojawi się jakieś 2-3 tygodnie po premierze.

mungo
16-10-2007, 17:18
Pewnie trza będzię 400 zł wyłożyć:p A ja wolę mieć oryginalnego Tigera niż nielegala Leoparda:p

esteper
16-10-2007, 17:24
Obecnie Tiger jeśli kupować go samego, kosztuje 570zł, więc jeśli będzie upgrade, może nie rzucą jakiejś kosmicznej kwoty :]
Zobaczymy jak już będzie ogólnodostępny :)

djtermoz
16-10-2007, 17:50
więc jeśli będzie upgrade, może nie rzucą jakiejś kosmicznej kwoty
Na to bym nie liczyl. Apple nigdy nie dawal opcji upgrade dla uzytkownikow poprzednich wersji systemu. Zawsze kazde nowe wydanie 10.x.0 kosztowalo $129. I bylo tak od czasow przynajmniej Jaguara. Takze na zadne preferencyjne ceny dla uzytkownikow Tigera nie ma co liczyc.

esteper
16-10-2007, 18:04
Na to bym nie liczyl.

No i nadzieje legły w gruzach :p

Pikczer
17-10-2007, 10:15
No nie przesadzajmy - w koncu 129$ to nie taki majatek jak za nowy system szczegolnie jak chcemy (bo raczej nie musimy) go zmieniac.

esteper
17-10-2007, 10:33
No nie przesadzajmy - w koncu 129$ to nie taki majatek jak za nowy system szczegolnie jak chcemy (bo raczej nie musimy) go zmieniac.

Wiem że to nie jest dużo, biorąc pod uwagę że OS X jest naprawdę dobrym systemem :)
Jak będę miał okazję sprawdzić go w akcji i się spodoba, to pewnie się skuszę :D Na C2D nie będzie raczej problemów :D

DoMiNiQuE
17-10-2007, 11:06
Cholera jasna, trzeba bedzie system przeinstalowac ;)

esteper
17-10-2007, 11:29
Cholera jasna, trzeba bedzie system przeinstalowac ;)

Nareszcie jakiś powód do przeinstalowania systemu ? :p

DoMiNiQuE
17-10-2007, 11:31
Nareszcie jakiś powód do przeinstalowania systemu ? :p
A zebys wiedzial i wcale mnie to nie cieszy :)
Tzn, mozna zrobic update, ale to raczej opcja "na wlasne wyzyko". Nie ma gwarancji, ze wszystkie apliakcje beda dzialac.

esteper
17-10-2007, 11:42
Jak to już na forum apple stwierdzono, Mac to nudny komputer :p

Pikczer
17-10-2007, 12:18
Mnie tylko troszke przeraza ten nowy dock, w ktorym az tyle sie dzieje (animuje). Mam tylko nadzieje, ze nie bedzie tam przerostu formy nad trescia i nie trzeba bedzie wszystkiego wylaczac.

esteper
17-10-2007, 13:22
Najwyżej będzie tak jak z Vistą :p

DoMiNiQuE
17-10-2007, 13:28
Mnie tylko troszke przeraza ten nowy dock, w ktorym az tyle sie dzieje (animuje). Mam tylko nadzieje, ze nie bedzie tam przerostu formy nad trescia i nie trzeba bedzie wszystkiego wylaczac.

Mowisz o tym?


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://images.apple.com/macosx/features/images/desktop_stacks20071016.jpg)

Dla mnie bomba :) Zreszta, nie musisz z tego korzystac :)

Pikczer
17-10-2007, 14:16
Dla mnie tez 8-)
A korzystac wlasnie bym chcial, tylko mam nadzieje, ze sie przyda a nie tylko taki bajer z tego ;)

ErnestPierwszy
17-10-2007, 14:28
Ja też mam 1GB dla Visty w lapku i już kupuję kolejne 1GB, żeby dysk w końcu przestał pracować non stop...

Codziennie pracuję na G5 2x2GHz i 2GB RAM, taki zwykły blaszak dla publikacji i zdjęć. Komputer zaczął "działać:" dopiero po rozbudowie ramu. Nawet OSX zżera masę ramu dla głupic cieni, bzdetów, widgetów i innych głupot w systemie...

Po co to komu??? System mógłby wyglądać jak OS9, grafika działałaby w 99% dla aplikacji a nie sytemu. Procesor też nie musiałby pracować dla systemu...
Choć zawsze można kupić DoubleQuadroCoreSuperExtreme 5GHz i bawić się w... samym systemie. I każdy byłby zadowolony, a na pewno Intel:)

Pikczer
17-10-2007, 14:39
Wiesz - mnie akurat OSX sie podoba i wole pracowac na ladnym systemie niz brzydkim. Na jednym z moich kompow (G5 DualProcessor z 2 GB RAM'u i karta graficzna z 64MB RAM'u) nie odczuwam zadnych problemow/zaciec, dlatego nie wiem o czym piszesz :roll:

DoMiNiQuE
17-10-2007, 14:43
Dokladnie, mam Tigera na G3 500MHz i 512MB Ram i smiga. Zainstaluje Viste na porownywalnym PC to pogadamy :)

esteper
17-10-2007, 15:57
Ja aktualnie mam C2D + 2GB w MacBook'u czyli i grafikę ciężko nazwać grafiką (karta oczywiście) i Tiger śmiga jak głupi :D Widgety czy ja wiem czy tak zużywają RAM, nie odczuwam tego. VirtueDesktop, też jakoś nie ogranicza mi jabłka. Więc nie sądzę żeby Leopard z tymi swoimi bajerami w standardzie był jakiś dużo bardziej RAMo-żerny :)

P.S. Ten myk z ulubionymi, co DoMiNiQuE zaprezentował, rewelacja :D

BatMan
17-10-2007, 21:17
Poza tym wreszcie bedzie obslugiwal mozliwosci procesora C2D :) no fakt trzeba bedzie system na nowo postawic :D

Jerzy M
18-10-2007, 02:11
Witam, pozwolcie ze sie podepne z malym OT, nie chce zakladac nowego watku a moj problem dotyczy wlasnie "ogryzka". Potrzebuje rady, z jakiego programu moge skorzystac aby edytowac zdjecia i tekst( ma to byc ksiazka w formacie A4), czcionka koniecznie musi byc z polskimi znakami i ma to biegac oczywiscie na Mac'u.Bardzo prosze poradzcie mi cos bo jestem neptykiem w tym temacie;)

DoMiNiQuE
18-10-2007, 08:21
Witam, pozwolcie ze sie podepne z malym OT, nie chce zakladac nowego watku a moj problem dotyczy wlasnie "ogryzka". Potrzebuje rady, z jakiego programu moge skorzystac aby edytowac zdjecia i tekst( ma to byc ksiazka w formacie A4), czcionka koniecznie musi byc z polskimi znakami i ma to biegac oczywiscie na Mac'u.Bardzo prosze poradzcie mi cos bo jestem neptykiem w tym temacie;)

Najprosciej bedziesz mogl to zrobic za pomoca Pages (http://www.apple.com/iwork/pages/) z pakietu iWork (http://www.apple.com/iwork/). :)

Jerzy M
18-10-2007, 08:54
Najprosciej bedziesz mogl to zrobic za pomoca Pages (http://www.apple.com/iwork/pages/) z pakietu iWork (http://www.apple.com/iwork/). :)

Chcesz powiedziec ze iWork '08 "mowi" w koncu po polsku?:eek:

DoMiNiQuE
18-10-2007, 08:59
Chcesz powiedziec ze iWork '08 "mowi" w koncu po polsku?:eek:

Oczywiscie, z polskimi znakami nie bedziesz mial problemow. Dodatkowo Leopard bedzie posiadal polska lokalizacje :-)

Jerzy M
18-10-2007, 11:19
Oczywiscie, z polskimi znakami nie bedziesz mial problemow. Dodatkowo Leopard bedzie posiadal polska lokalizacje :-)

Dzieki DoMiNiQuE, sciagnalem sobie juz free trial iWork '08 i edycja tego co potrzebowalem wydaje sie byc dziecinnie prosta, natomiast nie widze tam polskich znakow, czy mam rozumiec ze musze jednak zainstalowac Leoparda:?:

DoMiNiQuE
18-10-2007, 11:26
Masz w systemie ustawiona Polska klawiatue? Jesli tak to nie powinienes miec problemow z ogonkami. Jesli nadal nie bedizesz mial polskich znakow to podesle Ci paczke z fontami CE (tymi windowsowymi) i po prostu podmienisz je z tymi systenowymi.
W Leopardzie wszystko powinno dzialac bez zadnych kombinacji :)

Jerzy M
19-10-2007, 04:22
Masz w systemie ustawiona Polska klawiatue? Jesli tak to nie powinienes miec problemow z ogonkami. Jesli nadal nie bedizesz mial polskich znakow to podesle Ci paczke z fontami CE (tymi windowsowymi) i po prostu podmienisz je z tymi systenowymi.
W Leopardzie wszystko powinno dzialac bez zadnych kombinacji :)

System mam ustawiony na polski - a mimo to ogonkow nie ma.Dzisiaj dzwonilem do Apple Store w mojej miescinie i jezeli nie bujali to za tydzien beda mieli juz Leoparda, tak ze dam sobie na wstrzymanie te kilka dni i zaczekam na "Leosia".
DoMiNiQuE, raz jeszcze dziekuje za chec pomocy:smile:

VanMurder
19-10-2007, 05:24
System mam ustawiony na polski - a mimo to ogonkow nie ma.Dzisiaj dzwonilem do Apple Store w mojej miescinie i jezeli nie bujali to za tydzien beda mieli juz Leoparda, tak ze dam sobie na wstrzymanie te kilka dni i zaczekam na "Leosia".
DoMiNiQuE, raz jeszcze dziekuje za chec pomocy:smile:

jak to ogonków niema ? ja ma nawet polski słowni i spell check(CocoAspell) w systemie (Tiger) i działa w każdej aplikacji choć kupiłem kompa w USA...

Jerzy M
19-10-2007, 06:36
jak to ogonków niema ? ja ma nawet polski słowni i spell check(CocoAspell) w systemie (Tiger) i działa w każdej aplikacji choć kupiłem kompa w USA...

Nie wiem co jest grane, prawdopodobnie to gdzies musi byc tylko cos skopalem. No bo tak:mam system 10.4.10 - czyli to jest Tiger,otwieram System Preferences - Personal -International - Languages - Polski.
Czy cos pominalem?

DoMiNiQuE
19-10-2007, 08:13
Nie wiem co jest grane, prawdopodobnie to gdzies musi byc tylko cos skopalem. No bo tak:mam system 10.4.10 - czyli to jest Tiger,otwieram System Preferences - Personal -International - Languages - Polski.
Czy cos pominalem?

W languages zmieniasz tylko jezyk/lokalizacje.
Wybor klawiatury masz w w zakladce Input Menu (podejrzewam, ze masz tam US)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://i.ehow.com/images/GlobalPhoto/Articles/2065339/Screenshot4_Full.jpg)

Mozesz tam wybrac polska klawiature (programisty). Na dole masz ptaszek, ktorym mozesz wlaczyc okono zmiany klawiatur na gornej belce.

VanMurder
19-10-2007, 08:53
W languages zmieniasz tylko jezyk/lokalizacje.
Wybor klawiatury masz w w zakladce Input Menu (podejrzewam, ze masz tam US)
Mozesz tam wybrac polska klawiature (programisty). Na dole masz ptaszek, ktorym mozesz wlaczyc okono zmiany klawiatur na gornej belce.

dokładnie tak i w górnej belce pojawi Ci się flaga i znaczek PRO;)
co oznacza że jesteś bardzo profesjonalny użytkownik iMac'a :)

Jerzy M
19-10-2007, 16:39
dokładnie tak i w górnej belce pojawi Ci się flaga i znaczek PRO;)
co oznacza że jesteś bardzo profesjonalny użytkownik iMac'a :)

:lol: :lol: :lol: Teraz to dales do pieca.
Ok Panowie, wszystko biega. Raz jeszcze wielkie dzieki za cierpliwosc:D
Nie wiem dlaczego - ale u mnie mozna ustawic Polish i Polish Pro, natomiast dziala tylko ten pierwszy.
Pozdrawiam:-)

VanMurder
05-11-2007, 09:42
ma już ktoś leoparda?
zamówiłem on-line cena spadła do $109...
pozdrawiam
jak zainstaluje na pewno podzielę się wrażeniami...

DoMiNiQuE
05-11-2007, 10:24
U mnie Leo bryka od paru dni. Pierwsze wrazenie? Jest szybciej :) Moze to sugestia, ale na pewno szybciej sie uruchamia i dziala jakby plynniej.

Instalowalem z upgrade, wszystkie dane jak i ustawienia pozostaly po Tigerze ( Maila, AddressBooka itp nie musialem ruszac :) ).

Wszystkie aplikacje (poza MacIrssi) dzialaja bez problemow.

miklo
05-11-2007, 10:45
DoMiNiQuE: Dalej na G3 jedziesz? Da się pracować? :-)

esteper
05-11-2007, 10:49
Ja czekam na swojego Leosia, ale jako Up-To-Date. Bo tak się złożyło że japco u mnie znalazło się po 1.10 :p

DoMiNiQuE
05-11-2007, 10:54
DoMiNiQuE: Dalej na G3 jedziesz? Da się pracować? :-)

Bez hardkoru :mrgreen:
Pracuje na G5, ale nie ukrywam, ze mam dwie maszynki G3 i dalej swietnie daja sobie rade :)

P.S.
Leo na G3 juz nie bryka, minimum G4 ~800

VanMurder
05-11-2007, 17:30
U mnie Leo bryka od paru dni. Pierwsze wrazenie? Jest szybciej :) Moze to sugestia, ale na pewno szybciej sie uruchamia i dziala jakby plynniej.

Instalowalem z upgrade, wszystkie dane jak i ustawienia pozostaly po Tigerze ( Maila, AddressBooka itp nie musialem ruszac :) ).

Wszystkie aplikacje (poza MacIrssi) dzialaja bez problemow.

Ja zainstaluje go hardcorowo, formatując Macintosh HD, ponoć tak dziewiczo zainstalowany działa jeszcze szybciej :)

king_nothing
13-11-2007, 01:34
EOS Utility nie dziala z 5D po kablu pod Leopardem :(
Pewnie kwestia sterownikow, Canon na razie milczy...

VanMurder
13-11-2007, 04:09
EOS Utility nie dziala z 5D po kablu pod Leopardem :(
Pewnie kwestia sterownikow, Canon na razie milczy...
nie używam EOS Utility, ale pewnie wkrótce zrobią jakiś upgrade
za to nowy Finder i Time Machine to bomba!!!


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://adammphoto.com/cb/tm.jpg)

focus
13-11-2007, 07:57
VanMurder, na jakim dysku postawiłeś Time Machine? Cały dysk fizyczny czy tylko partycję podpiętego Lacie? na jakim kablu to pracuje?

czy da się w ImageBrowser zaznaczyć ściąganie z karty tylko nowych zdjęć, jak to miało miejsce pod PC? w tej chwili ściąga mi wszystkie, nawet te, które już ściągnąłem wcześniej. Od niedawna używa ogryzka nie nie wszytko działa jak bym chciał:)

VanMurder
13-11-2007, 08:34
VanMurder, na jakim dysku postawiłeś Time Machine? Cały dysk fizyczny czy tylko partycję podpiętego Lacie? na jakim kablu to pracuje?
czy da się w ImageBrowser zaznaczyć ściąganie z karty tylko nowych zdjęć, jak to miało miejsce pod PC? w tej chwili ściąga mi wszystkie, nawet te, które już ściągnąłem wcześniej. Od niedawna używa ogryzka nie nie wszytko działa jak bym chciał:)
do Time Machine używam zewnętrznego LaCie 500GB na USB 2.0
po pierwszym inicjalnym backup'ie co godzinę TN wprowadza zmiany archiwizacyjne na dysku, nie zmienia to fatku że możesz używać tego dysku jako Storage

do ściągania zdjęć z karty używam Adobe CS3 Photo Downloaer:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://adammphoto.com/cb/pd.jpg)

zaznaczając Advanced Dialog


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://adammphoto.com/cb/pda.jpg)

teraz możesz spokojnie dokonaćać wyboru które chcesz wczytać :)
pozdrawiam

focus
13-11-2007, 11:56
dzięki za szybką odpowiedź.

ten sposób znam, chodziło mi raczej o zaznaczenie możliwości ściągania tylko nowych zdjęć. Coś takiego jest w ZoomBrowser na PC, trochę mi tego brakuje.
Teraz kłopotliwe jest robienie zdjęć na karcie częściowo zapełnionej, ponieważ dublują się stare foty. Odhaczanie pojedyncze jest dosyć czasochłonne. Lightroom ma taką możliwość, bo nie pamiętam?

king_nothing
14-11-2007, 01:11
ten sposób znam, chodziło mi raczej o zaznaczenie możliwości ściągania tylko nowych zdjęć. Coś takiego jest w ZoomBrowser na PC, trochę mi tego brakuje.
Teraz kłopotliwe jest robienie zdjęć na karcie częściowo zapełnionej, ponieważ dublują się stare foty. Odhaczanie pojedyncze jest dosyć czasochłonne. Lightroom ma taką możliwość, bo nie pamiętam?
Lightroomowi mozna zakazac importu duplikatow przy importowaniu z karty na dysk. Nie przejmujesz sie wtedy tym, co juz masz a czego nie, Lightroom sciagnie nowe zdjecia a jak skonczy to cie poinformuje ktorych nie sciagnal bo juz sa w bibliotece

Shutterway.pl
20-12-2007, 22:02
hey hey:) pytanko na temat CS3 na leopardzie :') dzis tak wpadlem sobie na porownanie visty z leo:) i wyszlo na to ze CS3 szybciej smiga na viscie niz na leopku...sprawdzano na 1GB RAM...w skali 0-8 to na leo wypadlo 4 z groszem a na viscie 6...
poza tym pytanko na temat przejscia z PC na MAC'a jezeli chodiz o photoshopa cs2...jest jakas mozliwosc nie wiem "wymiany" wersji pc'towej na mac'owa? czy poprosty bede musial sprzedac jedna i kupic nowa druga?

iREM
20-12-2007, 22:14
Bez hardkoru :mrgreen:
Pracuje na G5, ale nie ukrywam, ze mam dwie maszynki G3 i dalej swietnie daja sobie rade :)

P.S.
Leo na G3 juz nie bryka, minimum G4 ~800

Zainstalowałem na próbę na ibooku G4. Na szczęście iMaca nie ruszałem! Nie spodobał mi się ten kot i mulił się zdrowo. Tak więc na pewno (przynajmniej na razie) nie kupię. A poza tym tygrys jest dla mnie doskonałym systemem i wszystko śmiga. makowe pozdrówka :-)

esteper
20-12-2007, 22:43
hey hey:) pytanko na temat CS3 na leopardzie :') dzis tak wpadlem sobie na porownanie visty z leo:) i wyszlo na to ze CS3 szybciej smiga na viscie niz na leopku...sprawdzano na 1GB RAM...w skali 0-8 to na leo wypadlo 4 z groszem a na viscie 6...
poza tym pytanko na temat przejscia z PC na MAC'a jezeli chodiz o photoshopa cs2...jest jakas mozliwosc nie wiem "wymiany" wersji pc'towej na mac'owa? czy poprosty bede musial sprzedac jedna i kupic nowa druga?

1. Ja odniosłem inne wrażenie, jednak IMHO na Leo szybciej CS3 sobie hulał, tyle że porównanie na dwóch maszynkach które miały po 2GB RAM.
2. O wymianie PS CS2 zapomnij, nie ma możliwości.
3. Na InteloMacach CS3 działa tak jak trzeba CS2 muli, tak więc proponuję zakup CS3.

do iREM - niedługo ma wyjść*kolejny Update 10.5.2 więc może się troszkę poprawi, bo póki co Leopard ma zwichniętą łapę :]

DoMiNiQuE
20-12-2007, 22:50
póki co Leopard ma zwichniętą łapę :]

Nie jest zle. Ja nie odnotowalem jakis wiekszych problemow i jak na razie wszystko dziala (no dobra, cos dziwnego dzieje sie z BT, ale pracuje nad tym ;) ).

Shutterway.pl
20-12-2007, 23:36
dzieki esteper! szczerze jestem zadowolony z zakupu! nie widzialem ze az tak cieakwy jest ten system :) narazie czekam na drugie 1 GB zeby miec 2:) mam nadzieje ze roznica w lightroomie bedzie jakas:)

kadr.org.pl
21-12-2007, 00:00
Leosia instalowałem w wersji polskiej na Macbook pro i na Macbooku. Wszystko chula, śmiga aż miło... W obydwu przypadkach wersja polska.
Jedno małe ale - to takie, że oprogramowanie dodawane do aparatu Leica - nie ruszyło, nawet po zmianie wersji systemu na angielską. Pomogło jedynie przeinstalowanie systemu na Tiger'a :).

Shutterway.pl
21-12-2007, 01:07
ktos moze ma konto na webd.pl?? i poczte konfigurowal na macu ?

esteper
21-12-2007, 12:49
Nie jest zle. Ja nie odnotowalem jakis wiekszych problemow i jak na razie wszystko dziala (no dobra, cos dziwnego dzieje sie z BT, ale pracuje nad tym ;) ).

No ja może jakoś strasznie nie narzekam, jednak Tiger mi lepiej działał. Tyle że Tiger był ostatecznie 10.4.11 a Leo jest jeszcze świeżuteńki. Będzie dobrze :D