PDA

Zobacz pełną wersję : CF zapis w RAW, zdjęcia zniknęły



adrenka
14-10-2007, 10:08
Witajcie!
Nie jestem częstym uczestnikiem forum ale dzisiaj jestem załamana. A ponieważ liczę na męską pomoc, więc postanowiłam się udać tutaj.
Wczoraj byłam na wycieczce i wiele osób liczy na moje zdjęcia. Po powrocie podłączyłam port USB chcą zgrać zdjęcia. Od razu wystąpił problem ale nie error tylko nie wykryło zdjęć w aparacie (na pewno się zapisały bo na wyświetlaczu były widoczne). Zaczęłam coś kombinowac i niby zgrało ale nie ma tych zdjęć nigdzie. Zniknęły też z karty i nie można ich oglądnąć na wyświetlaczu (no image). Niby jakiś folder jest o nazwie DCIM (rozmiar 770 MB) ale jak go otwieram to poszczególne foldery w nim się znajdujące są puste.
Nie wiem czy dostatecznie wytłumaczyłam.
Chciałam jakoś to ratować i przeglądnełam dostępne mi czasopisma. Znalazłam program Inspector smart recovery. Wykonał już 50% przeszukiwania karty i jeszcze nic nie znalazł. A ja zaraz dostane białej gorączki! Bardzo Was proszę o pomoc
P.S. korzystałam już z google ;)

piast9
14-10-2007, 10:32
Spróbuj to samo ale za pomocą czytnika.

adrenka
14-10-2007, 10:34
robię to za pomocą czytnika właśnie
karta to Extreme III (4.0 GB) (ale zdjęć było koło 60-ciu)

korona-pl
14-10-2007, 10:54
do kart SanDisk był dodawany CD z programem RescuePRO - może to zadziała?

Ciosna
14-10-2007, 11:46
Jak RescuePro nie pomoże to spróbuj może użyć Digital Image Recovery. Wersja freeware jest tutaj (http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=229&t=94). Awaryjnie używałem ten program i przyznam, że sie sprawdził

adalbert
14-10-2007, 11:53
To na 100% pomoże - polecił mi Tomasz1972 - działa rewelacyjnie
Zero Assumption Recovery (http://www.z-a-recovery.com/download.htm)

Reno
14-10-2007, 14:08
Miałam dzisiaj dokładnie ten sam problem, nawet karta podobna, też Extreme III tylko 2 GB - Zero Assumption Recovery odzyskał zdjęcia. Polecam!

adrenka
14-10-2007, 15:02
no. zdjęcia zapisane w JPG zostały odzyskane ale nie o nie mi chodziło!!
Zapisane w RAW-ie się nie otwierają. Oznaczenie jest takie: Typ- obraz oznaczonego formatu plikowego. Pokazuje rozmiar około 6 - 7 MB ale PODGLĄD NIEDOSTĘPNY!!! (w programie zamiast jpg te zdjęcia oznaczone są tif) Tylko jedno zdjęcie zrobiłam w JPG

mkwiek
14-10-2007, 15:09
Zapisane w RAW-ie się nie otwierają
dobra, dobra. a czym Ty je chcesz otwierać? jaki masz soft?

piast9
14-10-2007, 15:10
Który program mówi Ci, że podgląd niedostępny?

adrenka
14-10-2007, 15:18
soft? Windows XP to dobra odpowiedz? :p

może nie mam odpowiedniego programu, żeby to otwierał? do tej pory nie zdarzyła mi się taka sytuacja

korona-pl
14-10-2007, 15:21
Jakim programem próbujesz otwierć te "odzyskane" RAWy?

mkwiek
14-10-2007, 15:23
soft? Windows XP to dobra odpowiedz? :p

może nie mam odpowiedniego programu, żeby to otwierał? do tej pory nie zdarzyła mi się taka sytuacja
jeżeli próbujesz to oglądnąć to systemową przeglądarką Windowsa to nie masz prawa zobaczyć ani podglądu ani całości :) po prostu nie da się. zainstaluj soft dołączony do aparatu. lub coś innego. coś co obsługuje Twój aparat.

adrenka
14-10-2007, 15:25
próbowałam otwierać wszystkim co mam zainstalowane czyli... yyyy... za trudne pytanie. A czym powinnam otwierać?

aptur
14-10-2007, 15:26
próbowałam otwierać wszystkim co mam zainstalowane czyli... yyyy... za trudne pytanie. A czym powinnam otwierać?

Np. tym co dali z aparatem. Zoombrowser, Digital Photo Professional

Reno
14-10-2007, 15:27
Adrenka, u mnie było tak samo - zdjęcia (RAWy) odzyskały z rozszerzeniem .tif ale otwierają się normalnie, tak, jak RAWy. Spróbuj tym programem, którym zwykle wywołujesz RAWy. Na pewno odczyta je soft od aparatu, co jeszcze - to zależy jaki masz aparat.

mkwiek
14-10-2007, 15:27
jest jeszcze możliwość, że pliki są uszkodzone i ich otworzyć się po prostu nie da :(

adrenka
14-10-2007, 15:28
może poszukam płytkę dołączoną do tej karty i będę kombinowac (jak całe życie z resztą)

korona-pl
14-10-2007, 15:28
Digital Photo Professional, ZoomBrowser EX, Lightroom, itp.

adrenka
14-10-2007, 15:29
mam 350D. coś mi się tu jednak nie podoba. moze uszkodzone ale niby dlaczego. pewnie znów stracę cały dzień na takie coś.
a mogę takie coś wysłać mailem? (takie coś czyli to coś co się nie daje otworzyć)
JUZ nie będę łączyć wpisów :)

korona-pl
14-10-2007, 15:55
Po szybkiej wymianie PW - wszystko jasne.
Pliki odzyskały się prawidłowo. Lightroom otwiera je bez problemu. W przypadku DPP trzeba było zmienić rozszerzenie .tif na .cr2 (jako tif, DPP nie potrafił odczytać pliku - po zmianie na cr2 - jest OK).


"wyszłam za mąż... zaraz wracam"
popełniłaś błąd - wracaj :!:
:mrgreen:

mkwiek
14-10-2007, 16:07
Po szybkiej wymianie PW - wszystko jasne.
Pliki odzyskały się prawidłowo. Lightroom otwiera je bez problemu. W przypadku DPP trzeba było zmienić rozszerzenie .tif na .cr2 (jako tif, DPP nie potrafił odczytać pliku - po zmianie na cr2 - jest OK).


popełniłaś błąd - wracaj :!:
:mrgreen:
rawshooter nie otwiera :(
nie rozpoznaje pliku
ps cs3 już tak.
oczywiście po zmianie rozszerzenia na CR2

adrenka
14-10-2007, 16:26
Chciałam Wam chłopaki podziekować. Jeszcze się nie uporałam z problemem, ale już wiem że zdjęcia nie przepadły i to najwazniejsze. Po mału dojdę do wszystkiego, a przy okazji sie czegoś nauczę ;) Dzięki serdeczne!

Patryk_mirek
27-04-2008, 12:21
Wczoraj mi się przytrafiła 'drobna' awaria - po kilku godzinach fotografowania w mieście wróciłem do domu i stwierdziłem, że na karcie pamięci jest 27 zamiast 130 zdjęć które zrobiłem (większość w formacie cr2, numerację mi ucięło na 2599 i brak dalszych folderów) - resztę gdzieś po prostu wcięło.
Jakoś zdjęcia zostały odzyskane, ale tutaj zaczyna się mój problem.


Kilka plików jest w jakiś sposób uszkodzonych (IrfranView radzi sobie z tym i wyświetla zdjęcia prawidłowo natomiast wszystko inne np stary zoom browser, picasa, photoshop wyswietlaja cos takiego http://img74.imageshack.us/img74/1342/zzzzznr4.jpg
Jest jakiś soft który potrafi naprawiać pliki CR2? (przekopałem całkiem sporo i widzialem jedynie programy do odzyskiwania usunietych plikow ale nie do naprawy :/ )

tomko66
27-04-2008, 15:03
pirma, to kartę o jakiej pojemności miałeś w aparacie? secundo, jeśli masz inna kartę to sprawdź. być może to tylko awaria karty

Shark-uk
28-04-2008, 07:16
miałem to samo na nowej karcie wymienilem na inna i już nie ma problemu, więc to na 99% awaria karty. Aha karta to była extreme IV 8 gb ( podróbka a wymienilem na orginał)

donald7000
28-04-2008, 21:55
Extreme SanDisk'a często rozsypują dane, ale oczywiście nikt się do tego nie che przyznać, bo jak można podważyć kartę za ktorą zapłaciło się rok temu np. 230 złotych.
Link Patryka_mirka to już kaplica, z tego się nic nie zrobi.
Miewałem takie przygody i jedyne rozwiązanie to RAW+JPG lecz niekoniecznie w największej rozdzielczości.
Teraz są na rynku karty 4Gb za ok 50 złotych i śmiało je polecam, zresztą niektórzy mogli je nawet potestować.
Do odzyskiwania rozsypanych danych polecam program dodawany z kartami SanDisk, producent dając program sam założył że się przyda :)

Kolaj
28-04-2008, 22:02
producent dając program sam założył że się przyda :)To było poniżej pasa. Ale dobre :D Chociaż na uszkodzoną kartę to chyba żaden program nie pomoże :( Tan program odzyskuje raczej po formatowaniu czy skasowaniu plików. Raz zresztą z sukcesem korzystałem.

A co do padających Sandisków, to trzeba pamiętać, że to chyba jedyna podrabiana marka na rynku kart. I zdaje się, że o podróbkę nie trudno. Być może najczęściej to właśnie one padają. Mam jednego Sandiska, jeszcze nigdy nie padł, ale to oczywiście nie znaczy, że nie padnie.

bebesky
29-04-2008, 08:01
A co do padających Sandisków, to trzeba pamiętać, że to chyba jedyna podrabiana marka na rynku kart.

nie tak dawno gawiedź pisała że to kingston jest nagminnie podrabiany

donald7000
29-04-2008, 14:55
Pisałem na podstawie własnych doświadczeń, a moje karty są na 100% oryginalne, no przynajmniej polski dystrybutor tak twierdził :)
Nie ma co się licytować kto ma lepszą, droższą czy "badziewie" z Chin.
Podejrzewam, że 99% kart pochodzi z jednej fabryki.
Powtórzę się, ale najlepiej robić RAW + JPG i na mniejszych kartach.
Wszystko się psuje, a zwłaszcza elektronika i to w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

axk
29-04-2008, 21:06
Czy ktoś testował program do odzyskiwania danych RescuePRO z kart SanDisk-a? Program wraz z instrukcją obsługi dodawany jest do kart serii Extreme. Jestem ciekaw czy jest to tylko "gadżet" wrzucany do opakowania razem z kartą czy też dobre narzędzie na którego pomoc możemy liczyć w przypadku utraty danych zapisanych na karcie.

donald7000
30-04-2008, 17:59
Program jest znakomity :)




Bo nie trzeba go ściągać z sieci, masz go wraz z opakowaniem karty :)

axk
30-04-2008, 20:40
Znakomity ponieważ nie trzeba go ściągać z sieci czy znakomity pod względem działania?