PDA

Zobacz pełną wersję : Sens zakupu 1D



KvM
12-10-2007, 09:54
Przepraszam, że wpisuję się w trend zakładania denerwujących być może topików. Ale pytam serio. Owszem zapoznałem się z tematem, czytałem test na dpreview jednak jest to korpus sprzed ładnych kilku lat i pewne aspekty wtedy oceniane pozytywnie dziś mogą się okazać słabe, lub poniżej przeciętnej. Generalnie ma to być korpus backupowy, aczkolwiek na najbliższe kilka miesięcy być może jedyny (ale do zadań raczej wyłącznie amatorskich). Z tego co zauważyłem to na dzisiejsze standardy raczej użyteczny zakres czułości to ISO200-400 przy 800 jest już dość brzydki banding (no chyba, że nowsze oprogramowanie do obróbki RAW radzi sobie z tym lepiej?). Z tego co czytałem AF jest rewelacyjny mimo że nie wszystkie punkty są krzyżowe, a dla ciemniejszych szkieł tylko centralny pozostaje krzyżowy.

Mam możliwość zakupu w miarę niezbyt intensywnie używany korpus, ale nie wiem ile można za taki zabytek zaproponować. Ile to może być obecnie warte? 2 tys? 4 tys? Rozgraniczam tu dwie rzeczy jedna to wartość rynkowa (czyli mniej więcej za ile się te korpusy sprzedają), a druga to wartość użyteczna czyli jaki obecnie aparat można kupić za dane pieniądze - czyli co 1D oferuje w porównaniu z dzisiejszymi aparatami niższej klasy.
Na atut uszczelnień po kilku latach chyba nie ma co liczyć. Bo nawet jeśli uszczelki nie sparciały i się nie porozszczelniały to nie wiem czy warto ryzykować sprawdzanie tego. Atutem jest na pewno wielkość matrycy ale za to minusem mała rozdzielczość (choć pewnie by mi tymczasowo wystarczyła).
W każdym razie byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie za i przeciw. Ktoś się może orientuje ile kosztuje wymiana migawki?

schabu
12-10-2007, 10:28
eee...jak bym miał 4 tys to bym wziął 40D. za 2 tys bym się skusił, ale i tak wykorzystwyał go tylko w specyficznych warunkach. czyli ciężkich:)

Łukasz Unterschuetz
12-10-2007, 10:48
Na allegro widziałem za 2 tyś. Też bym za tyle wział.

Mutt
12-10-2007, 12:10
W marcu kupiłem ten aparat i nie żałuję żadnej złotówki. Wcześniej robiłem zdjecia 350d, chwilę d80 i pare miesięcy d200. 1d najbardziej mi przypadł do gustu. Nigy nie wychodzę ponad ISO 200 więc szumiąca matryca mi nie przeszkadza.

Łukasz Unterschuetz
12-10-2007, 12:32
Mutt/ a możesz zapodać jakieś sample z max iso?

Mutt
12-10-2007, 12:54
Na komputerze nic nie mam, bo jak napisałem zazwyczaj robię na iso100, na 200 wchodzę, gdy potzrebuje jak najwięcej z zastanego wyciągnąć. Zaraz mogę zrobić i podać linki


ISO3200 zmniejszone do rozmiaru imageshack.us

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img267.imageshack.us/img267/9320/4acd3556pj9.jpg)

Łukasz Unterschuetz
12-10-2007, 13:00
Byłbym wdzięczny za taką fotę. Najlepiej w słabo oświetlonym pomieszczeniu

mabok
12-10-2007, 13:06
http://allegro.pl/item242583710_canon_eos_1d.html
Za taką cenę w takim stanie chyba warto.

himi
12-10-2007, 13:19
Sam bym wziął

asdfasfd
12-10-2007, 15:03
Sam bym wziął

Za 2000zł może i tak. Ale chyba wolałbym nowego 40D, dzisiaj widziałem i jest świetny. Ale fajnie AF szybko działa :)

Himi jaki jest ten tamron 17-50/2.8? Bardzo ma głośny silniczek? Jak wygląda kalibracja z korpusam canona w praktyce?

himi
12-10-2007, 15:13
U mnie ok, ja z linijką nie biegam, tamron pracuje, zarabia, a w ogóle wątek jak kobyła już był o tym. Silnik brzęczy, ale działa.

pawelloon
12-10-2007, 16:26
zapraszam na www.speedwaytarnow.glt.pl
sezon 2007 robiony 1D - strona aktualnie jest przerabiana brakuje duzo zawodow ale mozna pare sampli podgladnac z 1D
Wczesniej pracowalem na 20D, jednak wole 1D:
- super sie interpoluje do 3600*2400( moge przeslac taki plik jesli ktos sobie zyczy - prosze podac adres mail) - maly spadek jakosci zdjecia
- niesamowicie ostre fotki po powiekszeniu do 100%
- super szybki AF
- odszumianie tego monochromatycznego szumu w Neat Image daje super efekty( mniej zmiękcza niz fotki z 20D)
Gdy fotografowalem 20D na meczach uzywalem ISO 800-1600, teraz przy tym samym swietle i tych samych parametrach uzywam 500-640
Wydaje mi sie ze czulosc ISO jest troszeczke lepiej "poukladana" w 1D
Pozdr

woyakus
12-10-2007, 17:40
co do tamrona 17-50 2.8 jak dla mnie jest spoko - foce wesela i nie narzekam :) silnik w miarę głośny ale cały czas ksiądz gada i nikt tego brzęczenia nie słyszy a w plenerze bądź na sali to już nikogo to nie interesuje czy jest głośno, polecam mam go rok i jeszcze mnie nie zawiódł ostrzy szybko i ładnie (z 20d) jest to jakaś alternatywa do L za xxxxxx pln :)

marekk_ok
12-10-2007, 18:10
Tamron 17-50 2.8 - bardzo jestem zadowolony, czesto go uzywam z 400D i jakosc jest dobra - nie przesadzajmy z tą głośnością - nie jest tak żle. Za te cenę myśle że to porządne szkło.

Kolekcjoner
12-10-2007, 19:18
Ważną kwestią może być to, że ta 1-dynka miała ETTL. Dla kogoś kto dużo robi zdjęć z lampą może to stanowić problem.

himi
12-10-2007, 19:29
Kurcze, gdybym trafił jedynkę w dobrym stanie (m.in migawka) to biorę na bank.
Dyskusje o tamronie polecam w innym wątku.

Kolekcjoner
12-10-2007, 20:00
Ta z tej aukcji wyglądała na idealną. Jakby ktoś w szafie trzymał. Ciekawe czy kupił ktoś z forum?

KvM
12-10-2007, 20:13
Ważną kwestią może być to, że ta 1-dynka miała ETTL. Dla kogoś kto dużo robi zdjęć z lampą może to stanowić problem.

Jest to jedna z tych istotnych uwag. Ja robię mało zdjęć lampą, ale jeśli już robię to oczekuję poprawnego błysku. Póki co doszedłem do wniosku, że do 2 tys można za ten korpus dać. W razie jakby się okazało, że to jednak nie to można sprzedać. Zastanawiam się jak duża winieta będzie na szkłach pod kropa (S 10-20mm konkretnie).

asdfasfd
12-10-2007, 21:23
Dziękuję za informację o tym tamronie. Dzisiaj widziałem sigmę i silniczek był naprawdę cichy. Poszukam jeszcze tamrona i zobaczę.

Dzięki.

Picia
13-10-2007, 11:52
kurde .. jakbym miał okazje też bym kupił 1D .. :)
mówicie, że 2tys można za niego dać?
podoba mi sie 8fps i crop 1.3 czyli nie za dużo nie za mało :)

rodeoo
19-12-2007, 15:03
No właśnie jak się ma wielkość matrycy w 1D do 40D Chodzi mi o jakość powiększeń ponieważ
1D ma 4mln pix
a
40D ma 10mln pix
Mówimy o 1D pierwszej wersji nie 1d mark II :)
Wiem że to nie zawodna puszka i koledzy z Wawki wszyscy zgodnie mówią że 40 to amatorszczyzna.
Zastanawia mnie ten aspekt jeśli ktoś foci 40d i 1dmark I
Proszę o sugestie :)

himi
03-02-2008, 20:54
Zalety 1d: doskonały AF, 8 klat/s, konstrukcja, ,,ostrość'' zdjęć na CCD, crop 1,3 - dla mnie to zaleta, bo zoom zostaje zoomem, a na 17-40 jest fajnie szeroko.

Wady: bardzo kiepskie zarządzanie energią (nowy aku wystarcza na max 400 fot, body żre 12V)
- szumy na iso powżej 640 są dokuczliwe
- bardzo blada kolorystyka - zimna
- waga body plus pełna torba ciężkich aku zaczyna stanowić uciążliwość
- jak dla mnie dziwna współpraca z lampą, mam 580 EX i wymagała dużo większej mocy dla doświetlenia klat niż na 30d. Może to kwestia braku wprawy z mojej strony, ale tę współpracę oceniam jako ,,dziwną'' in minus

- rzecz dla mnie bardzo ważna, brak możliwości powiększenia wykonanej foty. Przy przesiadce z 30d dusiła mnie chęć i konieczność kontroli ostrości zdjęcia. Na robocie brak takiej opcji może czasem oznaczać, że po powrocie ze zlecania szlag nas trafi, poza tym LCD z nędzną rozdzielczością, ale to można przeżyć.

Suma summarum body sprzedałem i celuję w starszego brata mk II, który ma wyeliminowane wszystkie wspomniane przeze mnie wady staruszka.

Uwaga: AF w markach uzależnia!:) Wyleczył mnie z planów zakupu 5d...

Kolekcjoner
04-02-2008, 00:46
(....)
- jak dla mnie dziwna współpraca z lampą, mam 580 EX i wymagała dużo większej mocy dla doświetlenia klat niż na 30d. Może to kwestia braku wprawy z mojej strony, ale tę współpracę oceniam jako ,,dziwną'' in minus

(....)

Stary ETTL. To samo miałem też w 10D :???:.

makaron
04-02-2008, 08:34
kupilem, mam odjakiegos czasu, wczesniej uzywalem troszke aparatow analogowych, cyfrowych semi pro i pro i musze powiedziec, ze chyab mi 1d na dlugo starczy ( Mk1 ) chyba, ze uda mi si eprzesiadak na MkII ale to juz spora kasa.... jakosc zdjec jest naprawde dobra 4mpx to ok nawet jak na dzis :D , af diablo szybki i pewny. waga sluszna.. jedyny minus zasilanie

himi
04-02-2008, 09:21
Stary ETTL. To samo miałem też w 10D :???:.

Tak myślałem, dla mnie to była jedna z większych wad, ale zasilanie i powiększenie fot okazały się nie do przeskoczenia. Mark II właściwie już pewny, kwestia wyszukania czegoś w dobrej cenie.

popmart
04-02-2008, 09:36
oto cieklawy wątek sprzed kilku mc dotyczący 1d

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=27028&highlight=1d

Kolekcjoner
04-02-2008, 16:52
Tak myślałem, dla mnie to była jedna z większych wad, ale zasilanie i powiększenie fot okazały się nie do przeskoczenia. Mark II właściwie już pewny, kwestia wyszukania czegoś w dobrej cenie.

No to była też przyczyna, że mój 1D poszedł do ludzi tak samo jak 10D. Ja po prostu dużo robię z błyskiem i nie bardzo mam ochotę na doktoryzowanie się na temat - co zrobić żeby mieć poprawne zdjęcia z lampą?

himi
04-02-2008, 17:24
Egzakli. Popmart - wpisałem parę zdań w podanym wątku i co najważniejsze dałem sample zamiast gadać:)

Bahrd
04-02-2008, 18:05
Ja po prostu dużo robię z błyskiem i nie bardzo mam ochotę na doktoryzowanie się na temat - co zrobić żeby mieć poprawne zdjęcia z lampą?

A szkoda - mogłaby wreszcie wyjść ciekawa i pożyteczna praca doktorska... ;)