PDA

Zobacz pełną wersję : 1Ds Mark II vs 5D



Strony : [1] 2

wakeford
10-10-2007, 21:55
Użytkuję Canona 5D. Ogólnie to solidny sprzęt, ale można mieć sporo zastrzeżeń do AF tj. szybkości i celnośći. Planuję przesiadkę na Marka II DS, bo widzę, że ceny spadają (na razie używanych) i chcę mieć sprzet profi do reporterki i ślubów, a tu mój 5 D już kilka razy mnie zawiódł.
Jeżeli ktoś miał REALNY kontakt z tym sprzętem, to chętnie zasięgnę rady czy warto. Za sumę, za jaką można kupić obecnie Marka II DS spodziewam sie też wyraźnie lepszej jakości zdjęć niż z 5D !, a nie wiem, czy opinie krążące na temat wyższej jakości fotek z DS II niż z 5 D są prawdziwe, bo o 5 D też krążyły legendy, które przynajmniej w relacji do ceny zakupu, moim zdaniem, były przesadzone.

Krzysztof Bieliński
10-10-2007, 22:44
Do reporterki kup 1D Mark III, jest rewelacyjny, chyba, że masz zestaw szkieł, z którymi sobie nie poradzisz przy 1,3x.

wakeford
10-10-2007, 22:50
Mark III odpada, ostatnio czytałem posta na jakimś niemieckim forum foto, gdzie gość, sprzedał 5 D i wziął właśnie Marka III, a potem żalił sie na gorszą jakość zdjęć niż w 5 D i na cropa. Ale oczywiście, do samej reporterki to genialny sprzęt....

sv
10-10-2007, 22:58
Mark III odpada, ostatnio czytałem posta na jakimś niemieckim forum foto, gdzie gość, sprzedał 5 D i wziął właśnie Marka III, a potem żalił sie na gorszą jakość zdjęć niż w 5 D i na cropa. Ale oczywiście, do samej reporterki to genialny sprzęt....

fotografuję śluby i uważam, że 1d mk III to najlepszy z obecnie dostępnych sprzęt do ślubów (wcześniej używałem 5d).

Cichy
11-10-2007, 00:31
fotografuję śluby i uważam, że 1d mk III to najlepszy z obecnie dostępnych sprzęt do ślubów (wcześniej używałem 5d).

Jeszcze przez miesiąc najlepszy :D

Krzysztof Bieliński
11-10-2007, 00:49
Mark III odpada, ostatnio czytałem posta na jakimś niemieckim forum foto, gdzie gość, sprzedał 5 D i wziął właśnie Marka III, a potem żalił sie na gorszą jakość zdjęć niż w 5 D i na cropa. Ale oczywiście, do samej reporterki to genialny sprzęt....


Nie tylko do samej reporterki..
Ale jeśli o reporterce, to..
Jakość w 5D będzie nieznacznie lepsza, bo więcej pixeli i nieco większe. Natomiast pytanie, czy ze ślubów i reportaży robisz plakaty w 300dpi? Na odbitkach do 30x45 nie zauważysz pewnie żadnej różnicy.
Crop dla mnie jest błogosławieństwem, bo szeroki kąt z 16mm robi mi się ok.21mm, a to już zupełnie wystarcza do reportaży, natomiast łatwiej jest na długim końcu, tzn. nie muszę ze sobą wszędzie nosić dodatkowo 300mm z 1,4x.
Pozostałe rzeczy wypadają na korzyść 1D MarkIII, tzn. AF, ISO, live view, lcd, "dual core", nie mówiąc o uszczelkach i innych standardowych cechach jedynek.
A w studio też z powodzeniem, dobre 10mln jest już wystarczające do prawie wszystkich zastosowań. Jeśli nie, to 1Ds MarkIII raczej.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Jeszcze przez miesiąc najlepszy :D

o tym to się za miesiąc przekonamy, jak zobaczymy i popracujemy ;)

maxbmx
11-10-2007, 01:13
Jeszcze przez miesiąc najlepszy :D
Co masz na myśli?

snowboarder
11-10-2007, 01:19
Co masz na myśli?

Nikon D3 pewnie...


Nie mialem/mam 1Ds MkII, ale zdjecia, ktore widzialem z niego
nie byly lepsze od 5D. Raczej jakosciowego skoku
tu bym sie nie spodziewal. Napewno solidna puszka, AF lepszy,
deszcz ci nie straszny... Ale 5D mozna kupic nowy za $2K
z groszami, ile zaplacisz za 3-letni aparat dajacy niewiele wiecej?
Plus za dwa miesiace bedziesz mogl kupic 5D II, ktory pewnie za
niewiele wiecej niz $2K bedzie o wiele lepszy od 1Ds MkII.
Moim zdaniem kipeski pomysl na dzisiaj.

maxbmx
11-10-2007, 01:28
tylko ten 5d II nie bedzie miał tych uszczelek i AF.. :(
Canonie! Ja chce cyfrową wersje eos'a 3!

paweleverest
11-10-2007, 08:20
Nikon D3 pewnie...


Nie mialem/mam 1Ds MkII, ale zdjecia, ktore widzialem z niego
nie byly lepsze od 5D. Raczej jakosciowego skoku
tu bym sie nie spodziewal. Napewno solidna puszka, AF lepszy,
deszcz ci nie straszny... Ale 5D mozna kupic nowy za $2K
z groszami, ile zaplacisz za 3-letni aparat dajacy niewiele wiecej?
Plus za dwa miesiace bedziesz mogl kupic 5D II, ktory pewnie za
niewiele wiecej niz $2K bedzie o wiele lepszy od 1Ds MkII.
Moim zdaniem kipeski pomysl na dzisiaj.

Przesiadke z 5d na 1ds racjionalnie tłumaczy tylko potrzeba lepszego AF bo jeżeli chodzi o jakość obrazu to niestety 5D ma bardzo mocna broń w tej dziedzinie a mianowicie duży pixel . Wg mnie przy obecnej tendencji upychania kolejnych mega pixeli na matrycach 5d za pewien czas bedzie wspominany jak słaba puszka o legendarnej jakości obrazu. Co do jego następcy to nie liczyłbym na wcześniejszy jego debiut niż na wiosnę 2008 i raczej oscylowałbym z ceną koł 3-3,5 k$. Aczkolwiek z ploek można wywnioskować że bedzie to już inna matryca o 17mpix - czy o tej samej jakości ??

sv
11-10-2007, 09:36
Jeszcze przez miesiąc najlepszy :D

jasne:-)

za miesiąc najlepszy będzie 1ds mk III, a mareczek spadnie na drugie miejsce :-)

canik
11-10-2007, 13:06
Użytkuję Canona 5D. Ogólnie to solidny sprzęt, ale można mieć sporo zastrzeżeń do AF tj. szybkości i celnośći.


a nie wiem, czy opinie krążące na temat wyższej jakości fotek z DS II niż z 5 D są prawdziwe, bo o 5 D też krążyły legendy, które przynajmniej w relacji do ceny zakupu, moim zdaniem, były przesadzone.
popieram w całej rozciągłości :)....Niektórzy wydali dwa razy wiecej na 5d a i tak lepszych jakosciowo i technicznie fotek nie robią...od czasu do czasu jakiś portrecik który i tak ogladaja tylko na standardowej odbitce albo pomniejszonej wersji w necie :lol: Przedewszystkim licza sie mozliwosci jakie daje aparat jak koledzy pisza wyzej...dłuzszą ogniskową na aps-c i aps-h oraz wiecej klatek na sekunde i celniejszy af widac nawet na najmniejszej odbitce no i nie trzeba juz nosic ze soba mega ciezkich szkieł z mega ogniskową :D

Robson01
11-10-2007, 13:16
O matko! A ten znowu swoje, zamknęli mu jeden wątek to się przeniósł.

rysiaczek
11-10-2007, 13:27
cześć canik! Czym focisz? Jak zastapisz af z jedynki w piatce? Jak moge zobaczyc dluzsza ogniskowa z aps-c na odbitce? Czym focisz?:mrgreen:


Użytkuję Canona 5D. Ogólnie to solidny sprzęt, ale można mieć sporo zastrzeżeń do AF tj. szybkości i celnośći. Planuję przesiadkę na Marka II DS, bo widzę, że ceny spadają (na razie używanych) i chcę mieć sprzet profi do reporterki i ślubów, a tu mój 5 D już kilka razy mnie zawiódł.

Af-a z jedynki nie zastąpisz niczym. Warto dopłacić? Wg mnie bezapelacyjnie, jeżeli sprzęt na siebie zarabia.

paweleverest
11-10-2007, 13:52
popieram w całej rozciągłości :)....Niektórzy wydali dwa razy wiecej na 5d a i tak lepszych jakosciowo i technicznie fotek nie robią...od czasu do czasu jakiś portrecik który i tak ogladaja tylko na standardowej odbitce albo pomniejszonej wersji w necie :lol: Przedewszystkim licza sie mozliwosci jakie daje aparat jak koledzy pisza wyzej...dłuzszą ogniskową na aps-c i aps-h oraz wiecej klatek na sekunde i celniejszy af widac nawet na najmniejszej odbitce no i nie trzeba juz nosic ze soba mega ciezkich szkieł z mega ogniskową :D

canik - co popierasz w całej rozciągłości ?? bo ciężko wywnioskować z cytatów które podałeś. 5D nie kosztuje 2 x 1d tylko 3x taniej wiec nikt nic nie przepłacał ( to tak w ramach informacji bo widze że zaczynasz się już gubic ;) ). Zapomniałes oczywiści napisać że i 5D i 1D to i tak można do kosza wrzucić bo 40D je bije na głowe ;) . Brakuje tu jeszce kolegi fatmana ( no chyba że to ty w drugim wcieleniu). Tak na koniec to chciałem ci jeszce dodać ze istnieje taki obiektyw pod pełna klatke jak sigma 12-24 to o 4mm szerzej niż 10-22 pod Aps-c ale pewnie dla ciebie rżnica między 12 a 16 mm jest niezauważalna ;) Zdrówka nie sil sie z ripostą bo i tak na nia nie bede odpowiadał - szkoda czasu i psucia tego forum trolowaniem.

Kolekcjoner
11-10-2007, 14:09
Użytkuję Canona 5D. Ogólnie to solidny sprzęt, ale można mieć sporo zastrzeżeń do AF tj. szybkości i celnośći. Planuję przesiadkę na Marka II DS, bo widzę, że ceny spadają (na razie używanych) i chcę mieć sprzet profi do reporterki i ślubów, a tu mój 5 D już kilka razy mnie zawiódł.
Jeżeli ktoś miał REALNY kontakt z tym sprzętem, to chętnie zasięgnę rady czy warto. Za sumę, za jaką można kupić obecnie Marka II DS spodziewam sie też wyraźnie lepszej jakości zdjęć niż z 5D !, a nie wiem, czy opinie krążące na temat wyższej jakości fotek z DS II niż z 5 D są prawdziwe, bo o 5 D też krążyły legendy, które przynajmniej w relacji do ceny zakupu, moim zdaniem, były przesadzone.

A nie myślałeś jednak o 1Ds mkIII. Postęp w stosunku do tych body spory. Do tego do reporterki nie musisz używać pełnej rozdzielczości nawet jeśli chcesz używać Raw-ów (sRaw). 5 kl/s też myślę, że spokojnie wystarczy. Ze wstępnych sampli widać, że pod względem jakości obrazu to body jest świetne. Oczywiście REALNEGO kontaktu z nim nie miałem ;):) ale może warto go rozważyć. Zwłaszcza że cena nie będzie chyba u nas tak wysoka jak wyglądało to na początku.

Panowie a może jednak lepiej sobie odpuścić te wojenki.

wakeford
11-10-2007, 15:07
Moim zdaniem, żeby kupować sprzęt za ok. 15 tys zł., trzeba najpierw mieć go w ręku, porównać foty np. z 5 D, jeżeli kupowałbym Marka III. Przypomnę tylko, jak to było z canonami 350/20/30/400 D a nie wiem czy nie tyczy się to też 40 D ?: otóż firma Canon do tej samej matrycy zmeniała tylko puszki dodawala lepszy o 10% autofokus i ewentualnie czyszczenie matrycy, no i roibiła na siłę interpolację do 10 MPX, co nijak nie przekładalo się na jakość fotek!!!
A dalej: AF w 5 D za tę sumę to porażka, ostatnio robiłem młodym serię ujęć korzystając z bocznych punktów autofokusa na 8 ujęć jedno trafione!!!
To skandal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
W Marku III zniechęca mnie crop i te 10 MPX, do slubów potrzebuję lepszej jakości, to co proponuje 5 D w tym zakresie to minimalne minimum, jeżeli można tak się wyrazić. Jeżeli ktoś ma sample z Marka III , bardzo proszę podesłać, bo właśnie mam ok 15 tys do wydania.

mor_feusz
11-10-2007, 15:25
nie chodzi o Mark III tylko Mark II Ds

sv
11-10-2007, 15:34
Tu masz dwa pliki z 1d mk III:
http://download.yousendit.com/2655A9B80BA5E17A
http://download.yousendit.com/23D8CA79750F635C

jeden z nich to jpeg wołany z rawa bez obróbki w PS (modelka w studio)
drugi to sklejka 4 fotek ślubnych(plener) tak jak idą do klienta
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


W Marku III zniechęca mnie crop i te 10 MPX, do slubów potrzebuję lepszej jakości, to co proponuje 5 D w tym zakresie to minimalne minimum, jeżeli można tak się wyrazić. Jeżeli ktoś ma sample z Marka III , bardzo proszę podesłać, bo właśnie mam ok 15 tys do wydania.

jak tak czytam to co tu wypisujesz, to myślę sobie, że albo nie wiesz o czym piszesz, albo coś tu nie gra?

Z 1d mk III (10 mpix) z powodzeniem drukuję fotki 60 na 80 i zapewniam cię, że nic im nie brakuje.

Swoją drogą to ciekawe czym ty do tej pory robiłeś śluby, skoro "5d to absolutne minimum"? Chyba jednak nie wiesz o czym piszesz.

wakeford
11-10-2007, 15:59
dzięki za fotki, ale nie można ich otworzyć, może masz coś w jakimś zwykłym formacie, bo strasznie jestem ciekaw...

ErnestPierwszy
11-10-2007, 16:01
dzięki za fotki, ale nie można ich otworzyć, może masz coś w jakimś zwykłym formacie, bo strasznie jestem ciekaw...

Trzeba klinąć w download i ściągniesz jpgi na kompa:)
Działa na 100%

sv
11-10-2007, 16:03
dzięki za fotki, ale nie można ich otworzyć, może masz coś w jakimś zwykłym formacie, bo strasznie jestem ciekaw...

te fotki mają ponad 5 mega; musisz wejść na likna powyżej, a potem zapisać je na dysku (kliknij: download now)

adam_k
11-10-2007, 16:05
Z 1d mk III (10 mpix) z powodzeniem drukuję fotki 60 na 80 i zapewniam cię, że nic im nie brakuje.


I chcesz przez to powiedzieć że na takiej samej wielkości wydruku (60x80) jakość z Twojego 10mpx będzie taka sama jak z 16mpx :lol: jeśli tak to gratuluje dobrego samopoczucia

sv
11-10-2007, 16:08
I chcesz przez to powiedzieć że na takiej samej wielkości wydruku (60x80) jakość z Twojego 10mpx będzie taka sama jak z 16mpx :lol: jeśli tak to gratuluje dobrego samopoczucia

nie kolego, ale będzie na tyle zbliżona, że z odległości 0,5m nie odróżnisz jednej fotki od drugiej.
swoją drogą jestem ciekaw ile fotek ze ślubu potrzebujecie w tym formacie.

wakeford
11-10-2007, 16:14
ok, udalo się, fotki są ok, ale ciężko powiedzieć na ten temat szerzej, musiałbym zobyczyć jakieś fotki z koscioła, pleneru itd, ale ogólnie jest ok, nawet bardzo...

pomus
11-10-2007, 16:18
ojej zalosni jestescie posiadacze 5d-jak to boli,prawie o wlos wygraliscie walke z 40d(watek zostal zamkniety przez fana 5d,albo moze posiadacza?),wiem ze kilka lat temu 5d to byl przelom,wydaliscie kope kasy na niego.Zrozumcie jedno prosze - POSTEP IDZIE DO PRZODU i nie wciskajcie kitow,ze np mark iles tam(nie wazne) jest gorszy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!prawda bolesna,ale trzeba sie z nia pogodzic,jak nie to sprzedac poczciwca i czekac na nastepce.

sv
11-10-2007, 16:23
ok, udalo się, fotki są ok, ale ciężko powiedzieć na ten temat szerzej, musiałbym zobyczyć jakieś fotki z koscioła, pleneru itd, ale ogólnie jest ok, nawet bardzo...


co tu jest ciężko powiedzieć? 1d mk III szumi porównywalnie lub nieznacznie mniej od 5d. mic lepszego do tej pory nie ma na rynku (wiem; teoretycznie aparat widmo nikon d3 :-), ale ten to jest taki bardziej wirtualny.

Krzysztof Bieliński
11-10-2007, 17:21
mnie najbardziej męczą teksty, że do ślubów potrzebne jest co najmniej 13mln. O co chodzi? W jakim formacie robicie odbitki? Jedyna sytuacja, gdzie może być potrzebne dużo pixeli, to fotografia wszystkich gości przed kościołem, jeśli ktoś będzie chciał później z tego portret jednej z osób zrobić :grin:

Pisanie, że 1D MarkIII ma za słabą jakość do fotografii ślubnej to delikatnie mówiąc gruba pomyłka i nie jest to tylko moja próba uzasadnienia bezsensownego zakupu tego badziewia :rolleyes: :lol:

Myślę, że to maniackie poszukiwania tego pixela przeważającego o tym, że jakość jest dobra albo żenująca. Kto ogląda te obrazki później przy 100% powiększeniu? Kto je drukuje w rozmiarach plakatów? Już 10D dawało bardzo dobrą jakość obrazu, dla reportaży i wielu innych rzeczy w stu procentach satysfakcjonującą. Tylko tam brakowało innych rzeczy, takich jak dobra prędkość zapisu, duży bufor, AF, ISO i jeszcze kilku innych rzeczy. Teraz jest to rewelacyjne, ale nawet na 1DMkIII można ponarzekać, right? Zgięcie :roll:


Aha! napiszcie w jakim formacie robicie odbitki ze ślubów, pliiz, bo naprawdę nie wiem, o co chodzi. Ja standard 15x23 i 20x30, na życzenie 30x45. Przez tyle lat nie miałem ani jednej prośby o większe.

Semtex
11-10-2007, 17:23
ojej zalosni jestescie posiadacze 5d-jak to boli,prawie o wlos wygraliscie walke z 40d(watek zostal zamkniety przez fana 5d,albo moze posiadacza?),wiem ze kilka lat temu 5d to byl przelom,wydaliscie kope kasy na niego.Zrozumcie jedno prosze - POSTEP IDZIE DO PRZODU i nie wciskajcie kitow,ze np mark iles tam(nie wazne) jest gorszy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!prawda bolesna,ale trzeba sie z nia pogodzic,jak nie to sprzedac poczciwca i czekac na nastepce.

Wisi mi człowieku co masz do powiedzenia , jak większość posiadaczy 5D nie zabieram głosu w takich tematach bo mam to co mam i się z tego cieszę. A skoro o oparatach wypowiadają się osoby które ich nie mają ( Takie jak Ty ) to skąd wiesz co jest lepsze ??? , masz jakieś porównanie czy cytujesz gazety ?

Krzysztof Bieliński
11-10-2007, 17:40
Wisi mi człowieku co masz do powiedzenia , jak większość posiadaczy 5D nie zabieram głosu w takich tematach bo mam to co mam i się z tego cieszę. A skoro o oparatach wypowiadają się osoby które ich nie mają ( Takie jak Ty ) to skąd wiesz co jest lepsze ??? , masz jakieś porównanie czy cytujesz gazety ?

Zgadzam się, Canon 5D to świetny aparat a takie teksty chyba tylko mają podirytować ludzi. Po co? Gawędziarzy jak widać nie brakuje, siedzą z zaciśnietymi pięściami przed kompem i dop....ają wszystkim dokoła, żeby dać ujście swojej frustracji.

W sumie po przeczytaniu kilka takich deprymujących wypowiedzi zaczynam mieć dosyć forum, tego, jak i innych. Ale może to nie kwestia sposobu komunikacji, bo kłótnie oglądałem też na giełdzie fotograficznej, kiedy kilku mędrców zebrało się i każdy próbował udowadniać innym, że jego aparat jest najlepszy. Przecież wiadomo, że jest i nie ma co o tym rozmawiać, tak jak o religii.. trafi się na maniaka i koniec

Bahrd
11-10-2007, 18:28
A nie myślałeś jednak o 1Ds mkIII. Postęp w stosunku do tych body spory.

Za DPR (FW ponoć nadal nieoficjalne): http://dc.watch.impress.co.jp/cda/review/2007/10/11/7180.html ;)

slick
11-10-2007, 19:05
za chwilę ktoś napisze, że trzeba mieć tupet, żeby robić wesela 5d..

focus
11-10-2007, 19:33
otóż to, trochę mniej emocji.... jak chcecie się irytować zapraszam na jakiekolwiek wiadomości ze świata tzw. polityki :)

do rzeczy: zamieniłem 350d na 5d, w dużym stopniu z powodu AF. Liczyłem na lepszy,... no i mam lepszy......ale cudowny to on nie jest, kilka razy mnie zirytował,bo musiałem na siłę rozmywać tło - wyszło ostrzej niż pierwszy plan.
co do wielkich powiększeń, to nie tak rzadko wykorzystuje możliwości jakie daje duża klatka - ostatni album zrobiłem w formacie 30x60 cm, oczywiście nie każda fotka była tak duża, ale miło bez stresu sobie powiększyć zdjęcie z 5d do takich rozmiarów i to nie na plakat a do album, u który się ogląda może z odległości 50 cm.
zatem, którą jedynkę należało by wybrać, aby było lepiej?
Sven całkiem nieźle się spisuje Twoja jedynka widzę?
na jakich przysłonach robiłeś poszczególne z pleneru, na jednym pionowym mam wrażenie, że twarze są minimalnie mniej ostre niż ich dłonie albo spodnie Młodego...
...tylko ten crop, moja 135 rzadziej by zagościła w zestawie...no nie wiem

Kolekcjoner
11-10-2007, 19:56
(....)

W sumie po przeczytaniu kilka takich deprymujących wypowiedzi zaczynam mieć dosyć forum, tego, jak i innych. Ale może to nie kwestia sposobu komunikacji, bo kłótnie oglądałem też na giełdzie fotograficznej, kiedy kilku mędrców zebrało się i każdy próbował udowadniać innym, że jego aparat jest najlepszy. Przecież wiadomo, że jest i nie ma co o tym rozmawiać, tak jak o religii.. trafi się na maniaka i koniec

Ja mam wrażenie że to właśnie jest "kwestia sposobu komunikacji" - nic innego. Coś bardzo dziwnego dzieje się z tym forum ostatnio :(.

sv
11-10-2007, 20:20
Sven całkiem nieźle się spisuje Twoja jedynka widzę?
na jakich przysłonach robiłeś poszczególne z pleneru, na jednym pionowym mam wrażenie, że twarze są minimalnie mniej ostre niż ich dłonie albo spodnie Młodego...
...tylko ten crop, moja 135 rzadziej by zagościła w zestawie...no nie wiem

z pleneru, to o ile pamiętam 3,2 (70-200), a że nieostre? człowiek nie jest nieomylny :-) czepiasz się chłopie :-)

nieostre foty zawsze mogę zwalić na walnięty af :-) ponoć mareczki tak mają

a co do 135: też daje radę, ale zawsze można podpiąć 85/1,2 albo ostatecznie 70-200 :-)

wakeford
11-10-2007, 20:26
...potwierdzam tezę kolegi, forum staje się z wolna terenem niejasnych przepychanek i całkowicie niemerytorycznych opini. uważam, że forum jest miejscem, gdzie powinniśmy czegoś się nauczyć i dowiedzieć w interesującyuch nas kwestiach. Na konkretny temat postu można znaleźć jedynie kilka sensownych odpowiedzi. Niemniej dziekuję wszystkim, którzy zechcieli fachowo doradzić mi w kwesti: Mark Ds II contra 5 D....choć jeszcze sam nie wiem, czy zdecyduję się na Marka Ds II, czy Marka III, czy zostane przy 5 - e...
:D

Robson01
11-10-2007, 20:44
A może wstrzymaj się i poczekaj na drugie wcielenie 5d.

Krzysztof Bieliński
11-10-2007, 23:20
za chwilę ktoś napisze, że trzeba mieć tupet, żeby robić wesela 5d..

No nie! Żeby robić wesela 5D? No to trzeba mieć tupet! :wink:

KvM
12-10-2007, 09:36
No nie! Żeby robić wesela 5D? No to trzeba mieć tupet! :wink:
No to sypię głowę popiołem i przepraszam że przekroczyłem krąg tupeciarzy :oops:
No ale poważniej. Tupet to trzeba mieć by robić wesela w pojedynkę :mrgreen:

A tak całkiem serio. To ja osobiście też czekam na 5D mkII lub co tam się z tego urodzi. I autorowi wątku sugeruję podobny krok (no chyba że w jego sytuacji to nie wchodzi w grę). Chyba że najzwyczajniej w świecie ma się ochotę jedynką pobawić i potrzebuje tylko jakiegoś dobrze brzmiącego uzasadnienia - ja to rozumiem sam ma różne takie ciągotki ;-)

wakeford
12-10-2007, 09:43
....tak właściwie to miałem poważnie w planach zakup nowej wersji 5D i cierpliwie czekałem do sierpnia, bo wtedy miała się ukazać, a teraz slyszałem, że ukaże się w lutym, ale to też tylko jakieś spekulacje, bo nikt nic pewnego nie wie. Może ktoś zna prawdziwy termin premiery nowej 5 - i ?????????
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
....jeżeli ukaże sie do 30 grudnia, to napewno ją wezmę....

frikmen
12-10-2007, 12:10
Chodzi o to ze 5D nie ma dla siebie konkurencji i nie zanosi sie na to szybko.
Każdy kto używa 5D zna jego wady... w trochę inny sposób dostosował sposób fotografowania by mu nie przeszkadzały. Boli realne synchro z błyskiem przy 1/160s, skoro AF jest zawodny w słabym oswietleniu (oczywiście tylko centralny punkt nadaje sie do czegokolwiek) dziwi mnie ze nie zrobili do niego sami jasnej matówki z klinem. A jak maja ostrzyc Ci z shiftami?

za 20 tys. 1DsMIII - ma 1/250 synchro jak dla mnie to konieczność. Już pisałem ze szkoda ze nie ma możliwości drugiej "wirtualnej migawki" z synchro do 1/1000 s...

wielkość matrycy? jak sie założy dobrą stalkę to te 20 milionów pewnie będzie widać ale bardziej martwią wielkie pliki. Kiedyś porównywaliśmy wydruki 30x40 z 5D i starszej przystawki i różnica była w szczegółach praktycznie żadna, w kolorze tak, w kontraście tez ale średnioformatowy plik był 4x wiekszy !!!
Wiec nie cieszy mnie kilkuprocentowy przyrost detalu w obrazie okupiony o kilkuset procent większym plikiem na dysku.... (4,5 Gb na płycie DVD to niewiele miejsca)

DUŻO ciekawsza wydaje mi sie funkcja ratowania świateł..i wizjer POWIEKSZONY mam nadzieje ze jest to wyraźny postęp.

niestety gabarytowo jest wielki i cięzki

janmar
12-10-2007, 21:54
:smile:
Chodzi o to ze 5D nie ma dla siebie konkurencji i nie zanosi sie na to szybko.
Każdy kto używa 5D zna jego wady... w trochę inny sposób dostosował sposób fotografowania by mu nie przeszkadzały. Boli realne synchro z błyskiem przy 1/160s, skoro AF jest zawodny w słabym oswietleniu (oczywiście tylko centralny punkt nadaje sie do czegokolwiek) dziwi mnie ze nie zrobili do niego sami jasnej matówki z klinem. A jak maja ostrzyc Ci z shiftami?

za 20 tys. 1DsMIII - ma 1/250 synchro jak dla mnie to konieczność. Już pisałem ze szkoda ze nie ma możliwości drugiej "wirtualnej migawki" z synchro do 1/1000 s...

wielkość matrycy? jak sie założy dobrą stalkę to te 20 milionów pewnie będzie widać ale bardziej martwią wielkie pliki. Kiedyś porównywaliśmy wydruki 30x40 z 5D i starszej przystawki i różnica była w szczegółach praktycznie żadna, w kolorze tak, w kontraście tez ale średnioformatowy plik był 4x wiekszy !!!
Wiec nie cieszy mnie kilkuprocentowy przyrost detalu w obrazie okupiony o kilkuset procent większym plikiem na dysku.... (4,5 Gb na płycie DVD to niewiele miejsca)

DUŻO ciekawsza wydaje mi sie funkcja ratowania świateł..i wizjer POWIEKSZONY mam nadzieje ze jest to wyraźny postęp.

niestety gabarytowo jest wielki i cięzki

Używam 5d.Czas synchro 1/160 s:?: :?: tylko centralny punkt AF nadaje sie do czegokolwiek:shock: matówkę z klinem używałem w Praktica PLC około 30 lat temu i dostawalem szewskiej pasji gdy nagle srodek matówki robił się czarny[ ci co uzywali wiedzą] i nie chce takiej za darmo,pozostałe matówki mam i uzywam.Widze że mamy jakies inne wersje 5d:)pozdrawiam:smile:

Tequil
12-10-2007, 22:32
1) Powiedzmy sobie wprost AF w 5D kuleje i do reporterki ślubnej gdy chcemy wprowadzic troszke kreatywnosci z oświetleniem na sali, śłabo sobie radzi...
Przy tak małej głebi ostrosci jaką dysponuje 5D z racji FF, AF jest jak dla mnie priorytetem aby świetnie działał, niestety jest inaczej.
2) Zbyt kontrastowe jpgi ( mało szczegolow w czerniach )
3) Program do Frontiery nie radzi sobie z jpgami z 5D - mowa o kontrastach
4) Plastyka obrazu przy zapietych Lkach delikatnie lepsza na odbitkach 10x15, 15x21 nizeli od 30D/20D Jedynie zapiecie dobrych stałek ratuje sytuacje...
5) Za duża pojemność zdjęć = czas , jeśli mamy przekonwertowac ponad 1000Rawow bez obrobki z reportazu to trwa to wieki. Fotką z 5D trzeba poświecic wiecej czasu, obrabiając je na papier....
6) nie jestem zadowolony z dzialania WB w 5D
7) odgłos migawki mógł by byc lepszy
8) syncho z lampą 1/160 to zbyt mało gdy w sloneczne dni focimy plener z doświetlaniem 1wszego planu lampą

Każdy się zachwyca przejsciami tonalnymi, etc LECZ do cholery różnicy miedzy puszkami nie widac na odbitkach!!!!!!!!!!! nawet do 20x30 a co dopiero - czy klient widzi roznice...?

Sądze, ze do masówki jaką jest reportaz ślubny to na ten moment, 40D lub 1DmkIII

adalbert
12-10-2007, 23:02
Nie zajmuję się reportażem ślubnym ale kilka uwag w poście Tequili skłoniło mnie do refleksji.
Ad. 1) Niestety muszę się zgodzić - mam czasami kłopoty z łapaniem ostrości.
Ad. 2) Zupełnie inaczej to oceniam - aczkolwiek jpegi traktuje wyłącznie jako wglądówki do selekcji RAW'ów
Ad. 5) 1000 zdjęć z reportażu ślubnego :?: to chyba mała przesada - "Fotką z 5D trzeba poświecic wiecej czasu, obrabiając je na papier...." - co masz na myśli? sama pojemność rawów? przy obecnych cenach kości RAM to łatwa o obejścia uciążliwość.
Ad. 6) Polecam Whiball'a - nie wyjeżdżam na zdjęcia bez tego drobiazgu (+ dobry i skalibrowany monitor) ... choć dodać muszę, że czasem idealnie dobrany balans bieli może "zabić" charakter zdjęć - np. portrety w świetle późnego, prawie zachodzącego słońca - w takich warunkach automatyka balansu bieli moim zdaniem spisuje się nad wyraz dobrze.
Ad. 7) Przesiadłem się na 5D z nikona --- zatem dla mnie odgłosy "wydawane" przez 5D są bardzo ciche :) - ale popieram - tryb SILENT taki jak w MkIII z przyjemnością powitam w następcy piątki

Czy to zdanie :"Sądze, ze do masówki jaką jest reportaz ślubny..." to wyraz traktowania tej pracy, czy tylko odniesienie do ilości zdjęć - jako klient chyba bym się nieco zaniepokoił słysząc taką deklarację...

marekb
15-10-2007, 23:35
No nie! Żeby robić wesela 5D? No to trzeba mieć tupet! :wink:
powoli dochodze do wniosku że do kotletów 20D,30D to świat, 5D wypas a Ds- zbędny dodatek do ...d... jak i kobieta. No ale to tylko do kotleta... Mnie brak tylko porządnego AF i uszczelnień.

Arkan
16-10-2007, 12:44
..8) syncho z lampą 1/160 to zbyt mało gdy w sloneczne dni focimy plener z doświetlaniem 1wszego planu lampą..

Mówisz o lampach studyjnych w plenerze? Bo jeśli o -ex'ach to ja ustawiam synchro z krotkimi czasami na lampie i robię z dowolnym czasem.

Niedzwiedz
16-10-2007, 14:13
macie jakieś popsute puszki ;) mnie w 5d działa af bdb nie lepiej i nie gorzej niz e d70 i d200 , kwestia praktyki i poznania sprzętu który sie posiada, widze ze nie wielu miala d30 canona ten mial AF w ciemnościach słabiutki

oskarkowy
18-10-2007, 17:58
Mówisz o lampach studyjnych w plenerze? Bo jeśli o -ex'ach to ja ustawiam synchro z krotkimi czasami na lampie i robię z dowolnym czasem.

Kolega pewnie guzika na lampie jeszcze nie znalazł :mrgreen:

maxbmx
18-10-2007, 22:17
1/160 niestety również dla mnie przekresla 5d...

oskarkowy
18-10-2007, 22:44
1/160 niestety również dla mnie przekresla 5d...

A możesz trochę bardziej rozwinąć tę myśl? I dlaczego akurat 1/160s. ?

Soprano
18-10-2007, 22:59
Ja tam fochowcem nie jestem, ale z tego co mi sie o oczy obilo, to z lampa na aparacie zdaje sie 1/200, a w studiu 1/125, a z kabelkiem i przy odrobinie szczescia to 1/160.

beachcomber
18-10-2007, 23:40
tu sie zgodze, problem byl poruszany tu na forum. synchro ze studyjnymi lampami blyskowymi przy 1/160 daje lekko zaciemniony brzeg. lamleka sie nie wyrabia... tez mi to w tym korpusie doskwiera

co do kiepskiego AF nie moge sie zgodzic - nie jest idealny, ale pudla zdazaja sie nieczesto

Arkan
19-10-2007, 12:16
Ja tam fochowcem nie jestem, ale z tego co mi sie o oczy obilo, to z lampa na aparacie zdaje sie 1/200, a w studiu 1/125, a z kabelkiem i przy odrobinie szczescia to 1/160.

Nie znam się na studiu, ale używam zestawu 5d z jasnymi szkłami i z 420ex
do portretu. Czasy przy których robię to 1/1000 - 1/2000 i wszystko jest OK

http://plfoto.com/1357267/zdjecie.html

5d +35/1.4 @ 1.6, 420ex, (chyba ca. 1/1000), siła błysku - 1EV

maxbmx
19-10-2007, 12:34
A możesz trochę bardziej rozwinąć tę myśl? I dlaczego akurat 1/160s. ?

1/160 to dla mnie za mało.
W dzien fotografuje z lampami przy czasie zazwyczaj min 1/320 (canon 20d)
obcina troche błysku na dole kadru, ale tego na zdjeciu w dzien nie widac.

robie takie zdjecia:
http://www.maxbmx.ownlog.com/Myslenice-Downhill-Zdjecia,1225754,komentarze.html
http://www.maxbmx.ownlog.com/Afro---Wallride,1136761,komentarze.html

oskarkowy
19-10-2007, 13:00
1/160 to dla mnie za mało.
W dzien fotografuje z lampami przy czasie zazwyczaj min 1/320 (canon 20d)
obcina troche błysku na dole kadru, ale tego na zdjeciu w dzien nie widac.

robie takie zdjecia:
http://www.maxbmx.ownlog.com/Myslenice-Downhill-Zdjecia,1225754,komentarze.html
http://www.maxbmx.ownlog.com/Afro---Wallride,1136761,komentarze.html

Tak czułem, że raczej nie chodzi o studio.
Na lampie masz taki guzik uruchamiający HSS. W tym trybie lampa błyska ze wszystkimi czasami, jakich będziesz potrzebował.
W przypadku 5D możesz spokojnie błyskać do 1/4000s. A to już Ci powinno chyba wystarczyć.

maxbmx
19-10-2007, 13:14
Niestety - nie mam takiego przycisku. Lampy są wyzwalane zdalnie radiowo (pocket wizard). Lampiszony to sunpak 555 wiec mocą zblizone do studyjnych...

zby
25-10-2007, 00:20
zapominacie o jednej fundamentalnej sprawie. sam czas synchro nie jest parametrem determinujacym to, czy brzeg bedzie zaciemniony czy nie. Sa szybkie i wolne lampy studyjne. Nie chodzi o czas ladowania tylko o czas blysku. Szybkie lampy oddajace maksymalna moc w krotkim czasie sa drogie, ale dzieki temu mozna z nimi nierzadko pracowac nawet przy czasach rzedu 1/500...przynajmniej tak bywalo w zamierzchlych czasach kiedy migawki centralne w srednich formatach wyznaczaly troche inne granice niz dzisiejsze egzotyczne 1/160 czy jakies dziwne reporterskie HSS :)
pozdrawiam

albercikk
25-10-2007, 08:23
Wg mnie przy obecnej tendencji upychania kolejnych mega pixeli na matrycach 5d za pewien czas bedzie wspominany jak słaba puszka o legendarnej jakości obrazu. Co do jego następcy to nie liczyłbym na wcześniejszy jego debiut niż na wiosnę 2008 i raczej oscylowałbym z ceną koł 3-3,5 k$. Aczkolwiek z ploek można wywnioskować że bedzie to już inna matryca o 17mpix - czy o tej samej jakości ??

hmmm ciekawe jaka będzie degradacja obrazu przy 4 mpixelach więcej i czy iso3200 będzie dużo gorsze od tego w 5D.



Sądze, ze do masówki jaką jest reportaz ślubny to na ten moment, 40D lub 1DmkIII

Zastanawiam się czy AF w C40D jest lepszy/gorszy/podobny w skutecznośći do tego w 5D, wiem że inny i nowszy ale czy lepszy w końcu 40D to model niższy.

Czym więcej czytam CB tym bardziej odechciewa mi się zakupu 5D wychodzi na to że to słaba puszka, oczywiście traktuje takie wypowiedzi trochę z przymrużeniem oka, przecież spora grupa osób zajmująca się zawodowo ślubami używa 5D i chyba dobrze sobie radzi, niemniej niepewność u mnie wzrasta, czy ten AF w kościołach sobie poradzi ?, może lepiej kupić C40D i zbierać na następce 5D...ech.

Pozdrawiam

oskarkowy
25-10-2007, 08:38
Czym więcej czytam CB tym bardziej odechciewa mi się zakupu 5D wychodzi na to że to słaba puszka, oczywiście traktuje takie wypowiedzi trochę z przymrużeniem oka, przecież spora grupa osób zajmująca się zawodowo ślubami używa 5D i chyba dobrze sobie radzi, niemniej niepewność u mnie wzrasta, czy ten AF w kościołach sobie poradzi ?, może lepiej kupić C40D i zbierać na następce 5D...ech.

W kościołach nie mam najmniejszych problemów z AF. Jeśli mam jakiekolwiek błędne strzały, to jest to moja wina. Z kolei trochę nie radzę sobie podczas dynamicznych tańców, tutaj przy gorszych dniach potrafię mieć nieostre jedno zdjęcie na dwadzieścia. No i oczywiście nie muszę pisać, że zawsze jest to to najlepsze, prawda?

albercikk
25-10-2007, 08:50
dzięki Jarek, jak się człowiek na czyta narzekań to potem ma wątpliwości ale widzę że chyba niepotrzebnie.

Pozdrawiam

Jacek_Z
25-10-2007, 13:29
z tym czasem synchronizacji to chodzi o zupełnie co innego. Zapewne producent dobrze podaje czas synchro. To, że błysk jest za wczesnie/za późno to problem w jaki sposób wyzwalacie lampy. Radiówki chińskie nie dają absolutnie rady. Pocket wizard - juz lepiej. Nie ma problemu z lampami "reporterskimi" które dostają sygnał bezpośrednio ze stopki. Bardzo sie dziwię o opóźnieniu w przypadku zastosowania kabla. To nieprawdopodobne, chyba że jeszcze są w drodze sygnału jakieś elektroniczne podzespoły (ktoś sobie robi jakieś przejściówki z zabezpieczeniami na wysokie napięcia itp).

zby
25-10-2007, 20:48
W tej Twojej prawdzie jest tylko tak troche prawdy. testowalem rozne chinskie gadzety z roznymi lampami - szybkimi i wolnymi, i zawsze bylo tak ze wolne moce lampy na full power nie miescily sie w min czasie synchro migawek centralnych, szczegolnie w przypadku rolleiow z serii 6000 (1/1000)

Jacek_Z
25-10-2007, 21:10
W tej Twojej prawdzie jest tylko tak troche prawdy. testowalem rozne chinskie gadzety
no i własnie dlatego małeś takie efekty. Nie mieściłes się w synchro przez te chińskie gadżety. Nie mam żadnych problemów z synchronizacja do 1/250 włącznie (nikon d200) i do 1/400 włącznie z centralna miawką z mamiyi RZ (a własciwie sekorów Z) z żadnymi lampami błyskowymi. Ale wyzwalanymi po kablu lub za pomocą IR.

Krzysztof Bieliński
25-10-2007, 21:17
a jaki to ma związek z 1DsMkII czy 5D? :roll:

Jacek_Z
25-10-2007, 21:52
niewielki, fakt. To takie porady przy okazji.
pytanie co lepsze - 1Ds MK2 czy 5D jest trochę bez sensu. Wybór zależy tylko od tego ile kto ma kasy, bo jakie body jest lepsze to wiadomo.

Krzysztof Bieliński
25-10-2007, 22:20
w tym wątku powinna być jedna odpowiedź, 1D MkIII ;)

Jacek_Z
25-10-2007, 23:23
jak już to 1Ds MK3 :grin: bo to FF a nie crop.
tak naprawde oba nowe Ds prawie wcale sie nie różnią - więc ten Ds jest lepszy - więcej MP, pełna klatka (bo taką ktoś tu rozpatruje. wiem, crop nma zalety, ale i minusy)

Kolekcjoner
25-10-2007, 23:41
(....)
tak naprawde oba nowe Ds prawie wcale sie nie różnią - (....)

Chyba miałeś na myśli obie jedynki ;):).

zby
26-10-2007, 00:16
no i własnie dlatego małeś takie efekty. Nie mieściłes się w synchro przez te chińskie gadżety. Nie mam żadnych problemów z synchronizacja do 1/250 włącznie (nikon d200) i do 1/400 włącznie z centralna miawką z mamiyi RZ (a własciwie sekorów Z) z żadnymi lampami błyskowymi. Ale wyzwalanymi po kablu lub za pomocą IR.
.
sorry za ciagniecie offtopa. nadinterpretujesz. testowalem to chinskie badziewie tylko po to zeby sie przekonac ze jedynie sluszna opcja jest kabel/ir/markowe radio. moja uwaga dotyczaca bramkowania dotyczyla starych mocnych lamp. i tak wlasciwie nie jest to moja osobista opinia tylko problem doskonale znany ludziom majacym jakis dluzszy zwiazek ze studiem, dosc powszechny w czasach przed-rewolucja-cyfrowa ze tak powiem :)
A wracajac do tematu...proponuje autorowi watku wziac na jakis test polowy obie puszki. Mysle ze po paru godzinach/dniach spedzonych z deesem w reku (a pozniej przed kompem nad retuszem) nie bedzie mial nawet cienia bolu, ze wydal na niego trzy razy wiecej niz na piatke. Ja nie mialem.

Krzysztof Bieliński
26-10-2007, 00:23
jak już to 1Ds MK3 :grin: bo to FF a nie crop.
tak naprawde oba nowe Ds prawie wcale sie nie różnią - więc ten Ds jest lepszy - więcej MP, pełna klatka (bo taką ktoś tu rozpatruje. wiem, crop nma zalety, ale i minusy)

chodziło o sprzęt do reportaży

trampek
26-10-2007, 00:23
biedne 5d na tym watku. a ja tak zmudnie na nie zbieram...

Krzysztof Bieliński
26-10-2007, 00:25
5D to świetny aparat. Zresztą pewnie nie tak żmudnie, sądząc po Lkach.

Jacek_Z
26-10-2007, 00:41
.
moja uwaga dotyczaca bramkowania dotyczyla starych mocnych lamp. i tak wlasciwie nie jest to moja osobista opinia tylko problem doskonale znany ludziom majacym jakis dluzszy zwiazek ze studiem, dosc powszechny w czasach przed-rewolucja-cyfrowa ze tak powiem :)
ja mam studio foto kilkanascie lat i miałem tak stare elfo (wtedy to była nowość), że miały jeszcze inne zaczepy niż sa traz. Nie jestem dzieckiem cyfry, wręcz przeciwnie.
jednak była mowa o czasch synchro body na poziomie 1/160 s zamiast 1/200 czy zamiast 1/250. To długie czasy. Fakt, że lampy błyskowe na dużej mocy świecą dajmy na to 1/700 s i wtedy centralna rolleja obcina, jak ma te 1/1000. Ale to wyjątki. (podobno popularne ostatnio żarówki błyskowe świecą tez długo - nie miałem okazji sprawdzić) Nie mieszczenie się w 1/250 nie wynika z długiego czasu świecenia lampy, a z chińskich synchro. Zapraszam na testy do mnie. Mozna posprawdzać fajnie na nikonach z migawka hybrydową (D40, 50, 70, 70s) - synchronizują do 1/4000 bez problemu. Mozna sie przekonac ile lampa świeci.

kolekcjoner - tak, chodziło mi o obie jedynki.

Malasz
31-10-2007, 03:21
...do wszystkichy niezadowolonych z 5d.

Zamienie 350 d na 5d :lol:

bastiano
31-01-2008, 12:39
Tytul watku sugerowal ze znajde tu jakas merytoryczna dyskusje, na ktory aparat sie zdecydowac - 5D czy 1Ds mark II. Mam osobisty dylemat co wybrac. W gre wchodzi 1Ds mark II.
Niestety, z tych kilku stron watku niewiele wynika, bo w watkach zaraz zaczal sie przewijac 1Ds MARK III, i inne teksty, ktore odeszly od tematu watku. Aparat potrzebuje glownie do slubow. Zrobilem kilka slubow canon 5D, obraz bardzo dobry, ale niestety, rzeczywiscie AF kilka razy mnie zawiodl, co moim zdaniem jest niedopuszczalne. Nie chce denerwowac sie, czy aby 5D dobrze mi zlapie ostrosc w kluczowych momentach - dlatego 1Ds II. Nie wiem jak wyglad porownanie zdjec z 5D i 1Ds II przy wysokim ISO. Czy ktos ma takowe porowanie? Jesli ktos powie ze jakosc zdjec jest bardzo podobna z 5D i 1Ds II, to upewnie sie co do decyzji zakupu 1Ds II. Bo lepszy AF jest dla mnie wystarczajacym argumentem za doplaceniem kilku tysi.

Arkan
31-01-2008, 16:03
Tytul watku sugerowal ze ....

Miałem podobny dylemat jak sprzedałem 1ds mkI. Jeśli nie przeszkadza Ci zupełnie inna filozofia obsługi i nie korzystasz za często z powiększania na LCD, to bierz w ciemno. Pamietaj, że na całodzienną imprezę bedziesz potrzebował co najmniej 2 zapasowych beterii, a to z razem z ładowarką waży i mierzy swoje. O ISO się nie martw. Na wydruku A4 nie zobaczysz różnicy (była dla mnie jest nie istotna). Ja zdecydowałem się na 5d, ale jeśli C nie poprawi AF-u w kolejnych odsłonach, to będę myślał co z tym zrobić....

bastiano
31-01-2008, 16:38
Bierz w ciemno... chmm, wiesz, wlasnie kiedys wzialem w ciemno 1 Ds, i powiem Ci szczerze, po tygodniu go sprzedalem, wszystko bylo ok, ale ja niestety potrzebuje dobrej jakosci przy wysokim ISO, a tu 1Ds mnie zawiodl. Na targach w Koloni mialem okazje strzelic kilka fotek ds II i bylo duuuuuzo lepiej. Dlatego wydaje mi sie ( mam nadzieje ze rzeczywistosc to potwierdzi) ze 1Ds II to idealna puszka do slubow. Zastanawiam sie jeszcze nad 1D mark II N, ale w tym przypadku, obawiam sie ze crop bedzie mnie "uwieral". W Polsce generalnie 1Ds mark II to zazwyczaj studio. Moze odezwie sie ktos kto robil 1DS II sluby ? Jakiej wielkosci rawy daje 1Ds II ? pozdrowka

sv
31-01-2008, 16:48
też robię śluby i zamieniłem 5d na 1d mk III. Oczywiście wolałbym 1ds mk III, ale (niewielkiej) różnicy w jakości zdjęć klienci ślubni nie zobaczą.
W tej chwili zakup 1ds mk II moim zdaniem nie ma sensu. Nowe jedynki mają kilka zalet: bateria wystarcza na 4k zdjęć, dobrze rozwiązane menu, świetny af. Tego wszystkiego w 1d mk II nie będziesz miał.

bastiano
31-01-2008, 23:06
Chcialbym sie zamknac w 9000, a 1D III niestety nie dostane w tej cenie - chociaz, do konca marca mam jeszcze czas - moze stanieje :-)

adalbert
01-02-2008, 01:12
Chcialbym sie zamknac w 9000, a 1D III niestety nie dostane w tej cenie - chociaz, do konca marca mam jeszcze czas - moze stanieje :-)
:?: :?: piszesz o 9kzł :?: :?: nie bardzo rozumiem zatem Twój wcześniejszy dylemat :

...na który aparat sie zdecydować - 5D czy 1Ds mark II...
czy sądzisz, że kupisz Dsa II w tej kwocie ? To chyba jakieś nieporozumienie - oczywiście jest spory wybór używanych (co świadczy, że jednak ludzie przesiadają się na ds III :) ) - ale nie widziałem ceny niższej, niż 12-13k zł

ripek
01-02-2008, 02:46
Tyle pięknych słów ale nie zauważyłem żeby ktoś broniąc 5d przed atakami niepełnej klatki wspomniał o "magicznym" obrazie który FF generuje... Więc wspominam :)

Sam teraz przerzucam się na 5d. Jeśli ktoś jojda że ma wolny AF to chciałem przypomnieć że aparat to nie wszystko. Fotograf może w pewnym wymiarze nadrobić braki sprzętowe. Ja bez wielkich problemów robie na 85/1.2 zdjęcia w tańcu a jest to najwolniejsze szkło jakie miałem w rękach.

Mogłbym przecież strzelać 17-40 z lampą i bez problemu ALE nie byłoby tej magii.

bastiano
01-02-2008, 09:28
:?: :?: piszesz o 9kzł :?: :?: nie bardzo rozumiem zatem Twój wcześniejszy dylemat :

czy sądzisz, że kupisz Dsa II w tej kwocie ? To chyba jakieś nieporozumienie - oczywiście jest spory wybór używanych (co świadczy, że jednak ludzie przesiadają się na ds III :) ) - ale nie widziałem ceny niższej, niż 12-13k zł

jest jeszcze cos poza allegro, na ebayu jak sie dobrze przymierzysz, mozesz miec ds II za 9000 PLN ( +-3600 $)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Tyle pięknych słów ale nie zauważyłem żeby ktoś broniąc 5d przed atakami niepełnej klatki wspomniał o "magicznym" obrazie który FF generuje... Więc wspominam :)

Sam teraz przerzucam się na 5d. Jeśli ktoś jojda że ma wolny AF to chciałem przypomnieć że aparat to nie wszystko. Fotograf może w pewnym wymiarze nadrobić braki sprzętowe. Ja bez wielkich problemów robie na 85/1.2 zdjęcia w tańcu a jest to najwolniejsze szkło jakie miałem w rękach.

Mogłbym przecież strzelać 17-40 z lampą i bez problemu ALE nie byłoby tej magii.
Zebysmy sie dobrze zrozumieli, wydaje mi sie ze jestem swiadomym 33 letnim fotografem, i jesli pisze ze obraz z 5D jest naprawde dobry, a AF czasem zawodzi, to wiem co mowie, acha, i zeby komus nie przyszlo do glowy - punkt pomiaru ostrosci to nie jest gladka powierzchnia :-) Rippek, tez fotografowalem 5D, zrobilem nim chyba z 10 slubow. Wydaje mi sie ze potrafie dosc obiektywnie ocenic prace tym aparatem. Dlatego, bardziej sklaniam sie do Ds II. Mam jeszcze czas do konca marca, bo sezon zaczynam w kwietniu. Mam nadzieje ze dokonam slusznego wyboru.

Vitez
01-02-2008, 17:24
Tyle pięknych słów ale nie zauważyłem żeby ktoś broniąc 5d przed atakami niepełnej klatki

Jakiej niepełnej klatki?
Wątek jest o 1Ds MkII vs 5D głównie.... tak więc pełna vs pełna :p .

Może pomyliłeś ten wątek z tym? http://canon-board.info/showthread.php?t=27613

hekselman
03-02-2008, 13:44
Tyle pięknych słów ale nie zauważyłem żeby ktoś broniąc 5d przed atakami niepełnej klatki wspomniał o "magicznym" obrazie który FF generuje... Więc wspominam :)

Sam teraz przerzucam się na 5d. Jeśli ktoś jojda że ma wolny AF to chciałem przypomnieć że aparat to nie wszystko. Fotograf może w pewnym wymiarze nadrobić braki sprzętowe. Ja bez wielkich problemów robie na 85/1.2 zdjęcia w tańcu a jest to najwolniejsze szkło jakie miałem w rękach.

Mogłbym przecież strzelać 17-40 z lampą i bez problemu ALE nie byłoby tej magii.
Znakomicie! Nareszcie ktoś to powiedział: nie wystarczy aparat.. Trzeba mieć i DOBRE szkła i umiejętności! AF za wolny?! A umiesz robić na manualu? A wiesz co to odległość hiperfokalna i UMIESZ to stosować? 5D jest naprawdę fajnym aparatem ty bardziej że z a p o r a cenowa dzieli go od 1Ds - i chyba tak zostanie. Zawsze taka była filozofia firmy i ....dzięki Kanonie że dałeś nam 5D - bo FF nic nie zastąpi. A jak ktoś ma wątpliwości: wyciągnę powiekszenie z klatki ale co zrobię jak za plecami sciana?
Ps. Ty! Co tam pisałeś że odkładasz na "piatkę" etc...! DOBRZE ROBISZ!

sv
03-02-2008, 15:47
A umiesz robić na manualu? A wiesz co to odległość hiperfokalna i UMIESZ to stosować? !

obawiam się, że Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Wróć może jeszcze raz do pierwszego postu w tym wątku i przeczytaj go raz jeszcze. Może wtedy dojdziesz do wniosku, że uwagi o hiperfokalnej, manualu itp. są tutaj nie na temat.

Arkan
04-02-2008, 15:56
Znakomicie! Nareszcie ktoś to powiedział: nie wystarczy aparat.. Trzeba mieć i DOBRE szkła i umiejętności! AF za wolny?! A umiesz robić na manualu? A wiesz co to odległość hiperfokalna i UMIESZ to stosować? ......

Oczywiście że wiem co to hiperfokalna!!! Badzo często z niej korzystam w 85/1.8 - szczególnie przy pełnej dziurze (no max 2.8 ) i odległości focenia tak do 1,5 metra. Bardzo dobrze też mi się sprawdzało z 70-200/2.8 przy 200mm 2.8 w portrecie!! Wyniki są rewelacjne! Polecam! :lol: :mrgreen:

P.S.
Zanim następny raz napiszesz tego typu wykład mistrzu, to się zastanów co to jest hiperfokalna i dla jakich ogniskowych i zakresu przysłon można ją skutecznie stosować. Jak sobie odpowiesz na to pytanie, to przyporządkowanie do tej techniki rodzaju fotografii, będzie dość proste..

hekselman
04-02-2008, 22:56
"Wykład" nie był dla ciebie m i s t r z u ARKAN.
Był tylko moją uwagą do zacytowanego fragmentu (nota bene popierającą tezę ) że nie można wszystkiego zwalać na aparat i że są różne metody....
A tu: jeden wyrwał fragment z kontekstu bez zrozumienia całości i odsyła mnie "gdzieś"; drugi też ma mi za złe że o czymś piszę - a on ma TAKIE problemy...
M i s t r z u - a może zamiast pastwić sie nad moim niezrozumiałym tekstem - zapytaj kolegi co miał na myśli pisząc:"...fotograf może w pewnym wymiarze nadrobić braki sprzętowe. Ja bez wielkich problemów robie na 85/1.2 zdjęcia w tańcu a jest to najwolniejsze szkło jakie miałem w rękach..."

habakuk
04-02-2008, 23:27
Ja bez wielkich problemów robie na 85/1.2 zdjęcia w tańcu a jest to najwolniejsze szkło jakie miałem w rękach...

pokaż proszę jakieś przykłady zdjęć z tańca na 1.2.

pracuje na 5d, mam 35 L, 50L, 85L, 135 L - z wszystkimi - na pełnej dziurze, bez względu na ogniskową, fotografowanie tańca to wielkie wyzwanie, a ilośc przestrzelonych fot jest niemała. stąd dziwi mnie, że ty robisz to "bez wielkich probelmów". chciałbym poznać receptę.

michal_sokolowski
04-02-2008, 23:27
używam 1ds Mark II w warunkach studyjnych.
nie miałem w ręku 5D więc nie mogę porównywać, natomiast dziwi mnie
pomysł 1Ds mark II w roli aparatu do reporterki.. to straszna krowa jest (w sensie rozmiarów). Ja lubię jak dobrze aparat leży w ręku, ale 1ds II to chyba przesada jeśli chodzi o chodzenie z nim przez kilka/kilkanaście godzin.
no, ale może to kwestia rozmiarów dłoni.. nie wiem.
mogę tylko jeszcze pochwalić 1Ds II - to po prostu rewelka jest w studiu - leży w łapie pewnie, wszystko na wierzchu jest, dosłownie wszystko, opanowanie tego zajmuje mało czasu... ech... niezła maszynka. I SOLIDNA.
natomiast nie wiem czy jest to demon szybkości ? - 4 klatki na sekundę - jak to się ma do innych canonów z wyższych półek ?

habakuk
04-02-2008, 23:40
jeśli chodzi o gabaryty - 1ds mkII jest świetny, jak piatka z gripem, moze ciut wiekszy - wywazony, dobrze sie trzyma. to nie jest problem, wrecz zaleta

michal_sokolowski
04-02-2008, 23:44
tak poza nawiasem mówiąc to zaczynam coraz bardziej nie lubić canona..
jak patrzę na stronie www canona zestawienie lustrzanek cyfrowych to myślę sobie że większego skur*** zrobić nie można było z ich strony - piękny marketing - tak pomyślany, że żeby choć troszeczkę zrobić więcej w kwestii fotografii to trzeba ładować pieniążki w tę firmę. Ograniczanie wielkości matryc w pewnych modelach, szybkość jednych puszek, nie-szybkość innych puszek, liczba pikseli w jednych, mniejsza liczba w innych (no bo po co ładować więcej pikseli w 1d mark III - jeszcze przypadkiem klienci zaczną go używać w studiu za bardzo...).
a najbardziej wkur*** mnie fakt, że nie mogę do 2 tysięcy kupić jakiegoś szkiełka - zamiennika KITa do mojej 350D... mam na myśli canona - nie tamrona czy sigmę.
żąl za tyłek ściska.
sorki za wulgaryzmy.

habakuk
04-02-2008, 23:49
dziwi mnie twoje oburzenie. tak było jest i będzie. nie tylko w canonie. to nie nasze zyczenia zadazą tym rynkiem ale księgowi i marketingowcy.

michal_sokolowski
04-02-2008, 23:54
dziwi mnie twoje oburzenie. tak było jest i będzie. nie tylko w canonie. to nie nasze zyczenia zadazą tym rynkiem ale księgowi i marketingowcy.

dobrze, ja tylko chcę jasne szkło do 2 tysięcy.. i nie chcę ostrzyć na 50 mm a potem zjeżdżać do 17 mm.
czy taka firma jak canon nie może czegoś zaproponować ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

dziwi mnie twoje oburzenie. tak było jest i będzie. nie tylko w canonie. to nie nasze zyczenia zadazą tym rynkiem ale księgowi i marketingowcy.

poza tym tych marketingowców to bym wyrzucił na zbity pysk.
dla kogo jest canon 17-55 2.8 ?
Co to za marketing ? cena jest taka, że ludzie wolą elki jak ich stać, a ci co ich nie stać to kupują tamrony albo sigmy.... kto ma canon 17-55 2.8 tutaj ?
przecież to jakaś porażka marketingowa....
(nie mówię o szkle tylko o sprzedaży tego szkła).

Goomis
05-02-2008, 00:05
Mnie wpienia trochę inny fakt. Pakowanie wszędzie IS i brak wersji tego samego szkła bez ISa. Gdyby tak było to zapewne EF-s 17-55/2,8 w wersji bez ISa stałby za około 2tyś a nie 2,8... Szkoda :-(

michal_sokolowski
05-02-2008, 00:09
Mnie wpienia trochę inny fakt. Pakowanie wszędzie IS i brak wersji tego samego szkła bez ISa. Gdyby tak było to zapewne EF-s 17-55/2,8 w wersji bez ISa stałby za około 2tyś a nie 2,8... Szkoda :-(

no własnie... i tego też nie rozumiem. czy chcą sprzedać więcej tych canonów czy mniej ?
chcą sprzedać mniej drogich zamiast więcej tanich ? (prestiż firmy).
Kurna, ale gdzie tu mowa o prestiżu jak ludzie do canonów kupują tamrony czy sigmy i są często zadowoleni... o co tu chodzi ?

trampek
05-02-2008, 00:16
dobrze, ja tylko chcę jasne szkło do 2 tysięcy.. i nie chcę ostrzyć na 50 mm a potem zjeżdżać do 17 mm.
czy taka firma jak canon nie może czegoś zaproponować ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


poza tym tych marketingowców to bym wyrzucił na zbity pysk.
dla kogo jest canon 17-55 2.8 ?
Co to za marketing ? cena jest taka, że ludzie wolą elki jak ich stać, a ci co ich nie stać to kupują tamrony albo sigmy.... kto ma canon 17-55 2.8 tutaj ?
przecież to jakaś porażka marketingowa....
(nie mówię o szkle tylko o sprzedaży tego szkła).

ten obiektyw mozna kupic za 2500 http://cameras.pricegrabber.com/slr-lenses/m/19432409/search=canon+17-55/sort_type=price

Widziales moze taki u nikona??? 17-55 kosztuje 5k i nie ma nawet stabilizacji. Wiec nieoburzalbym sie za bardzo...

Mnie u Canona denerwuje fakt ze na 85L i 35L na 5d (20k) mam front focus. Nawet po regulacji na zytniej - to w sumie tez wina Canona ze tylko jeden serwis w polszy - a przeciz nie tak malo tego u nas sprzedaja....

Kolekcjoner
05-02-2008, 00:17
używam 1ds Mark II w warunkach studyjnych.
nie miałem w ręku 5D więc nie mogę porównywać, natomiast dziwi mnie
pomysł 1Ds mark II w roli aparatu do reporterki.. to straszna krowa jest (w sensie rozmiarów). Ja lubię jak dobrze aparat leży w ręku, ale 1ds II to chyba przesada jeśli chodzi o chodzenie z nim przez kilka/kilkanaście godzin.
no, ale może to kwestia rozmiarów dłoni.. nie wiem.
(...)

1d mkII i mkIIn są identycznych rozmiarów jak ds i tysiące reporterów na całym świecie ich używa i nie narzekają. IMO rozmiary jedynek to ostatnia rzecz na którą bym narzekał.


tak poza nawiasem mówiąc to zaczynam coraz bardziej nie lubić canona..
jak patrzę na stronie www canona zestawienie lustrzanek cyfrowych to myślę sobie że większego skur*** zrobić nie można było z ich strony - piękny marketing - tak pomyślany, że żeby choć troszeczkę zrobić więcej w kwestii fotografii to trzeba ładować pieniążki w tę firmę. Ograniczanie wielkości matryc w pewnych modelach, szybkość jednych puszek, nie-szybkość innych puszek, liczba pikseli w jednych, mniejsza liczba w innych (no bo po co ładować więcej pikseli w 1d mark III - jeszcze przypadkiem klienci zaczną go używać w studiu za bardzo...).
a najbardziej wkur*** mnie fakt, że nie mogę do 2 tysięcy kupić jakiegoś szkiełka - zamiennika KITa do mojej 350D... mam na myśli canona - nie tamrona czy sigmę.
żąl za tyłek ściska.
sorki za wulgaryzmy.
Zmień system.

(....)
poza tym tych marketingowców to bym wyrzucił na zbity pysk.
dla kogo jest canon 17-55 2.8 ?
Co to za marketing ? cena jest taka, że ludzie wolą elki jak ich stać, a ci co ich nie stać to kupują tamrony albo sigmy.... kto ma canon 17-55 2.8 tutaj ?
przecież to jakaś porażka marketingowa....
(nie mówię o szkle tylko o sprzedaży tego szkła).

A skąd wiesz, że się źle sprzedaje??

michal_sokolowski
05-02-2008, 00:51
1d mkII i mkIIn są identycznych rozmiarów jak ds i tysiące reporterów na całym świecie ich używa i nie narzekają. IMO rozmiary jedynek to ostatnia rzecz na którą bym narzekał.


Zmień system.


A skąd wiesz, że się źle sprzedaje??


jeśli chodzi o rozmiary 1ds mark II to było to moje subiektywne zdanie.

Systemu nie zmienię bo mnie na to nie stać.

A jeśli chodzi o sprzedaż 17-55 2.8 canona to tak mi się wydaje - wystarczy poczytać forum canon-board i trochę pomyśleć.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
fakt, że się troszkę uniosłem.
sorki.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

ten obiektyw mozna kupic za 2500 http://cameras.pricegrabber.com/slr-lenses/m/19432409/search=canon+17-55/sort_type=price

Widziales moze taki u nikona??? 17-55 kosztuje 5k i nie ma nawet stabilizacji. Wiec nieoburzalbym sie za bardzo...

Mnie u Canona denerwuje fakt ze na 85L i 35L na 5d (20k) mam front focus. Nawet po regulacji na zytniej - to w sumie tez wina Canona ze tylko jeden serwis w polszy - a przeciz nie tak malo tego u nas sprzedaja....

17-55 za 2500 zl ? przed chwilą patrzylem w googlach - ponad 3 tysiące w sklepach chcą... w Polsce oczwiście.
przykro mi z powodu twojego front focusa w 5D. wywalać kupę forsy i jeszcze mieć problemy to się człowiek może wkurzyć...
ja kupiłem 50 mm 1.8 ostatnio i mam to samo z 350D... wiem że pieniądze mniejsze, ale... człowiekowi ręce opadają.

Kolekcjoner
05-02-2008, 01:49
(....)
A jeśli chodzi o sprzedaż 17-55 2.8 canona to tak mi się wydaje - wystarczy poczytać forum canon-board i trochę pomyśleć.
(...)

No..... i po zastanowieniu dojść do wniosku, że nie jest to wbrew pozorom miejsce skąd można czerpać wiedzę o tym ile szt. danego obiektywu sprzedaje Canon i czy jego marketingowcy są dobrzy czy nie :D. Z całym szacunkiem ale fora internetowe to nie jest dobre miejsce do szukania danych do tego typu analiz.
Wręcz jak się patrzy na światowe wyniki sprzedaży i opinie o sprzęcie tu na tym forum to widać dość jawną sprzeczność. A "zdaje mi się" to niestety słaba podstawa do snucia takich ocen jak Twoja.

ripek
05-02-2008, 02:24
Jakiej niepełnej klatki?
Wątek jest o 1Ds MkII vs 5D głównie.... tak więc pełna vs pełna :p .

Może pomyliłeś ten wątek z tym? http://canon-board.info/showthread.php?t=27613

Ktoś wcześniej wspominał od 1d bez s ;) Do tego "piję"...


pokaż proszę jakieś przykłady zdjęć z tańca na 1.2.

pracuje na 5d, mam 35 L, 50L, 85L, 135 L - z wszystkimi - na pełnej dziurze, bez względu na ogniskową, fotografowanie tańca to wielkie wyzwanie, a ilośc przestrzelonych fot jest niemała. stąd dziwi mnie, że ty robisz to "bez wielkich probelmów". chciałbym poznać receptę.

Nie mówie że problemów nie ma bo są. Po prostu wiem kiedy da sobie rade a kiedy nie i wtedy nie przyciskam spustu :)

Przykłady?


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img231.imageshack.us/img231/25/122921080067806e853f4au6.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img149.imageshack.us/img149/4135/11172133141087xb9.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img90.imageshack.us/img90/2263/11172149461172qi5.jpg)

Oczywiście wolałbym 1ds ale to nie znaczy że czymś innym się nie da zrobić takich zdjęć ;) Trzeba po prostu znać granice swojego ekwipunku.

bastiano
05-02-2008, 09:30
1d mkII i mkIIn są identycznych rozmiarów jak ds i tysiące reporterów na całym świecie ich używa i nie narzekają. IMO rozmiary jedynek to ostatnia rzecz na którą bym narzekał.


Jak dla mnie, z uwagi ze dlonie mam proporcjonalne do mojej budowy ciala (192 cm/110 kg) wielkosc 1D to zaleta. Kazdy moj aparat w przeciagu ostatnich 10 lat mial obowiazkowo doczepionego gripa. Jedyny aparat ktory rzeczywiscie mi ciazy to hasselblad z ob. 210 - po jakim czasie rece opadaja.

habakuk
05-02-2008, 09:43
Nie mówie że problemów nie ma bo są. Po prostu wiem kiedy da sobie rade a kiedy nie i wtedy nie przyciskam spustu :)

Przykłady?
...
po prostu znać granice swojego ekwipunku.


sądzisz, że nie znam granic swojego "ekwipunku"?

te 3 zdjęcia mają być potwierdzeniem tego, że "bez większych problemów" mozna fotografowac tańczących ludzi przy f 1.2 na FF? :)

1 primo - to chyba z 30d, nie z 5d - ciut inna GO,
drugie - to żaden przykład - mam na pęczki takich fot - w dość statycznych sytuacjach.

problem w tym, że z prawdziwie dynamicznych, tanecznych scen mam sporo odrzutów, bo GO jest naprawde papierowa a ludziom w tańcu muzyka zwykle nie przeszkadza i cięzko coś przewidzieć.

fotografowanie tańca "bez większych problemów" nie polega chyba na eliminacji nieudanych kadrów ;-)

bastiano
05-02-2008, 11:37
fotografowanie tańca "bez większych problemów" nie polega chyba na eliminacji nieudanych kadrów ;-)
Podoba mi sie to zdanie. Taniec jest chyba najwiekszym wyzwaniem dla AF na calym weselu. Chociaz ostatnio zrobilem zdjecie w tancu, gdzie fotka nie byla ostra, a jednak PM spodobalo sie to zdjecie. Do tej pory zeby uzyskac fajna GO, uzywalem 70-200, w tym roku kupuje 85/1,8 - zobaczymy jak sie sprawdzi.

Arkan
05-02-2008, 16:30
....M i s t r z u - a może zamiast pastwić sie nad moim niezrozumiałym tekstem - zapytaj kolegi co miał na myśli pisząc:"...fotograf może w pewnym wymiarze nadrobić braki sprzętowe. Ja bez wielkich problemów robie na 85/1.2 zdjęcia w tańcu a jest to najwolniejsze szkło jakie miałem w rękach..."

Po co mam pytać? Przecież wiem to od Ciebie. Używa hiperfokalnej :lol: :mrgreen:

ripek
06-02-2008, 00:59
fotografowanie tańca "bez większych problemów" nie polega chyba na eliminacji nieudanych kadrów ;-)

Chyba inaczej traktujemy zdjęcia z tańca ;) Jeśli mówisz o fotkach w tańcu "z doskoku" to rzeczywiście 85/1.2 jest za wolna :D Wtedy wkracza 17-40 i spawarka ;)

habakuk
06-02-2008, 01:49
Jeśli mówisz o fotkach w tańcu "z doskoku" to rzeczywiście 85/1.2 jest za wolna :D Wtedy wkracza 17-40 i spawarka ;)


spawarka - dobre :lol: :lol: :lol:

ripek
06-02-2008, 01:57
Jak trzeba to trzeba :D

meian
06-02-2008, 04:48
tak poza nawiasem mówiąc to zaczynam coraz bardziej nie lubić canona..
jak patrzę na stronie www canona zestawienie lustrzanek cyfrowych to myślę sobie że większego skur*** zrobić nie można było z ich strony - piękny marketing - tak pomyślany, że żeby choć troszeczkę zrobić więcej w kwestii fotografii to trzeba ładować pieniążki w tę firmę. Ograniczanie wielkości matryc w pewnych modelach, szybkość jednych puszek, nie-szybkość innych puszek, liczba pikseli w jednych, mniejsza liczba w innych (no bo po co ładować więcej pikseli w 1d mark III - jeszcze przypadkiem klienci zaczną go używać w studiu za bardzo...).
a najbardziej wkur*** mnie fakt, że nie mogę do 2 tysięcy kupić jakiegoś szkiełka - zamiennika KITa do mojej 350D... mam na myśli canona - nie tamrona czy sigmę.
żąl za tyłek ściska.
sorki za wulgaryzmy.

E, przesadzasz... Pewnie byś chciał żeby 350D było FF , 21pix i strzelało 7kl/sek a na dodatek było jeszcze elegancko uszczelnione - oczywiście ze stopu magnezu... no i kitem była by tania 16-35 f2.8L II

:]

gator
07-02-2008, 14:52
Witam, wszystkich.

jak uwazacie: czy cena nastepcy 5D bedzie okolo 3000$ i czy to nowe body moze byc lepsze/porownywalne z 1DS MKII ?. Pytam dlatego iz zastanawiam sie nad kupnem 1Ds MKII, i nie wiem czy czekac na 5D MKII (tylko pytanie ile), czy kupowac za 3000$ 1Ds MKII.

Poczatkowo i tak chcialem kupic 5D, gdyz i tak pieniedzy nie planuje zarabiac na foceniu.

hofi66
07-02-2008, 15:05
Witam, wszystkich.

jak uwazacie: czy cena nastepcy 5D bedzie okolo 3000$ i czy to nowe body moze byc lepsze/porownywalne z 1DS MKII ?. Pytam dlatego iz zastanawiam sie nad kupnem 1Ds MKII, i nie wiem czy czekac na 5D MKII (tylko pytanie ile), czy kupowac za 3000$ 1Ds MKII.

Poczatkowo i tak chcialem kupic 5D, gdyz i tak pieniedzy nie planuje zarabiac na foceniu.
Chcesz robić zdjęcia - kup i do dzieła :) Chcesz odczuwać, że jesteś "gościem" o masz "sprzęcicho" czekaj i dzwoń do wróżki ... Temat wielokrotnie wałkowany. Mam 5D od 3 tygodni, też czekałem.

gator
07-02-2008, 15:56
chyba tez nie bede czekal, i zamiast 1Ds MKII kupie 5D + 85. Pozatym troche zadziwilo mnie to porownanie: http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS5D/page31.asp

Debiutant
05-08-2008, 15:28
dylemacik... al miły ( mam nadzieje) ;)

który 5D mogę kupić z papierami za około 5500PLN (nowy), 1Ds MKII sprowadzone z niemiec (od znajomego) stan super! niecałe 15.000 tyś przebiegu za 8500 PLN, używam głównie stałek L czy warto dopłacać do 1?

dzięki za pomoc,

debiutant

Pikczer
05-08-2008, 15:33
A z wyszukiwarki (opcji szukaj) skorzystal? ;)

A odpowiadajac - tak, warto bez 2 zdan 8)

johan
05-08-2008, 15:44
A może warto zaczekac na 5D mkII?
pzdr

lukep
05-08-2008, 15:49
Nie warto czekac. 1Ds MII to rewelacyjny aparat, z cala pewnoscia nowa odslona 5D nie bedzie zadna rewelacja.

_igi
05-08-2008, 16:08
Jedyneczkę brać, o wiele wygodniejszy korpus, przy okazji bardziej odporny na wszelakie niedogodności spowodowane przez naturę (:

3SA
05-08-2008, 16:18
w tym przypadku matematyka nie ma nic do rzeczy, więc 1 > 5

gietrzy
05-08-2008, 17:21
dylemacik... al miły ( mam nadzieje) ;)

Bardzo niemiły. Do końca września nie kupowałbym absolutnie nic. Dlaczego nie 5D2? Obrazkiem położy 1Ds2 w przedbiegach. Grip, uszczelki, 100-wizjer to fajny dodatek, ale bez tego też się da. Zostaje AF... nooo jeśli twoje zdjęcia wymagają dobrego servo to byś nie pytał.

Czekaj na 5D2, w międzyczasie porównaj sobie poprawnie naświetlone zdjęcia z 20D i 40D.

Quadrifoglio
05-08-2008, 17:52
dylemacik... al miły ( mam nadzieje) ;)

który 5D mogę kupić z papierami za około 5500PLN (nowy), 1Ds MKII sprowadzone z niemiec (od znajomego) stan super! niecałe 15.000 tyś przebiegu za 8500 PLN, używam głównie stałek L czy warto dopłacać do 1?
dzięki za pomoc,
debiutant


W kwestii w/w czy czekanie na 5D II -- nowa 5 będzie kosztować na pewno przynajmniej tyle co D700 a więc ok 8-9 tys za body.

Ja osobiście przemyślałem sobie kilka spraw:
1. do czego potrzebny mi najczęściej aparat (portret ; krajobraz)
2. cena nowego modelu 5DII kontra nowy ale "stary" 5D.
3. jakość zdjęć z 5D

... i właśnie dziś odbieram 5D + 24-105.
Myślę, że przez 3 lata nie stracę na body więcej niż 2-3 tyś ... akurat tyle by potem myśleć o następcy który będzie nie w cenie "nowości"
( 2 tyś straciłem w 2 lata na 350D ... więc racjonalność poparta rzeczywistą jakością zdjęć przeważyła sprawę).

No i nie zarabiam na zdjęciach, a to tez jest ważny czynnik.

gietrzy
05-08-2008, 17:59
2 tyś straciłem w 2 lata na 350D ...
Znaczy się zdjęć nie robiłeś?

Kolekcjoner
05-08-2008, 20:33
Nie warto czekac. 1Ds MII to rewelacyjny aparat, z cala pewnoscia nowa odslona 5D nie bedzie zadna rewelacja.

A można prosić więcej szczegółów? Myślę że nie tylko ja jestem ciekaw :D.

Pikczer
05-08-2008, 20:49
A można prosić więcej szczegółów? Myślę że nie tylko ja jestem ciekaw :D.
No - moze troszke przesadzil, ale... - wlasnie - czy w nowym 5D bedzie lepszy AF? Pewnie wszyscy krzykna, ze oczywiscie - na 100% dadza lepszego - moze nawet bedzie 20% lepszy niz w starej piatce :lol:
Niestety Canon nie jest chetny do tego aby wkladac lepszego AF'a do innych modeli niz jedynki. A to, dlaczego ja kupilem wlasnie jedynke i pozbylem sie piatki, to nie fakt, ze brakowalo mi pixeli, odkurzacza, wiekszego LCD czy nawet uszczelnien. Zdjecia tez mi odpowiadaly pod kazdym wzgledem. Brakowalo mi tylko przy moich stalkach z serii L - NORMALNEGO/PORZADNEGO AF'a :evil:

gietrzy
05-08-2008, 21:00
No - moze troszke przesadzil, ale... - wlasnie - czy w nowym 5D bedzie lepszy AF?

Oczywiście. Inżynier prowadzący projekt "400D" mówił wyraźnie wzrost MPx = zmiana AF na dokładniejszy. No chyba, że to wciąż będzie 12-14 MPx, ale byłby to albo obciach albo lower model pozycjonowany gdzieś w okolicy $1999


Niestety Canon nie jest chetny do tego aby wkladac lepszego AF'a do innych modeli niz jedynki.

Znaczy się chcesz flagowy AF w (mimo wszystko) prosumer klasie, tak?
Koledzy obok czekają.


Brakowalo mi tylko przy moich stalkach z serii L - NORMALNEGO/PORZADNEGO AF'a :evil:

No ale w ten sposób nikt nigdy nie zrobiłby jednego zdjęcia czekając aż uzbiera na 1Dynkę a jak już uzbiera to wyjdzie nowa... ---> Right tool for the right job

himi
05-08-2008, 21:12
Moim zdaniem nie warto czekać na nową 5d jeśli ma się kasę. Brać ds-a i tyle. Spoko pucha.

Arche121
05-08-2008, 22:43
No - moze troszke przesadzil, ale... - wlasnie - czy w nowym 5D bedzie lepszy AF? Pewnie wszyscy krzykna, ze oczywiscie - na 100% dadza lepszego - moze nawet bedzie 20% lepszy niz w starej piatce :lol:
Niestety Canon nie jest chetny do tego aby wkladac lepszego AF'a do innych modeli niz jedynki. A to, dlaczego ja kupilem wlasnie jedynke i pozbylem sie piatki, to nie fakt, ze brakowalo mi pixeli, odkurzacza, wiekszego LCD czy nawet uszczelnien. Zdjecia tez mi odpowiadaly pod kazdym wzgledem. Brakowalo mi tylko przy moich stalkach z serii L - NORMALNEGO/PORZADNEGO AF'a :evil:

ja pierwsze wrażenia z użytkowania 1 Ds MK III?

robgr85
05-08-2008, 23:25
dylemacik... al miły ( mam nadzieje) ;)

który 5D mogę kupić z papierami za około 5500PLN (nowy), 1Ds MKII sprowadzone z niemiec (od znajomego) stan super! niecałe 15.000 tyś przebiegu za 8500 PLN, używam głównie stałek L czy warto dopłacać do 1?

dzięki za pomoc,

debiutant

ja bym nie zastanawiał się ani trochę i dołożył do jedynki.

Pikczer
05-08-2008, 23:43
ja pierwsze wrażenia z użytkowania 1 Ds MK III?
:grin:
Wszystkie 6 szkiel - idealnie :razz:
A cala reszta... bez kometarza :wink:

koraf
06-08-2008, 20:27
To już nie mam dylematu co zrobić z moim 5d :mrgreen:

wakeford
04-09-2008, 15:07
Witam Wszystkich !

Właściwie to planuję dokupić do mojego 5D Canona z serii Mark. No i tu mały problem. Interesuje mnie przede wszytkim:

- zdecydowanie lepszy autofocus niż w 5 D i
- możliwość wykorzystania iso 3200 bez odszumiania ! (śluby).

Myślałem więc o Eos Mark III, który ma nawet iso 6400 - choć nie wiem, czy praktycznie jest ono do wykorzystania i ? ...ale o dziwo, aparat ten szybko spada w cenie, nawet w dziale Sprzedam na CB jest nówka do kupienia za 8 tys zł, na Allegro - dużo prawie nowych po 8-9 tys zł, nowe też niewiele drożej. Dla mnie trochę to podejrzane, jak za aparat, który kilka miesięcy temu kosztował 14 tys zł i dlatego zastanawim się nad używanym Mark DS II, gdybym zacisnął pasa to też DS III.
Ogólnie jednak, jeżeli w modelach tych nie można realnie uzywać np. iso 3200, bo chyba w DS II jest tylko opcjonlanie, czyli szumy jednak są, to przez zimę zastanowił bym się nad Nikonem D3, choć nie wiem, czy jego możliwości na wysokich iso, nie są tylko dziełem nikonowskiej propagandy. Ogólnie jednak opcja z Nikonem jest jednak mało możliwa, gdyż za wiele bym stracił sprzedając szklarnię i body canona.
Jezli ktoś realnie, miał w ręku i miał styczność ze wspomnianym tu sprzętem, bardzo prosiłbym o radę.

sebcio80
04-09-2008, 15:24
uzytecznosc iso3200 jest w glownej mierze zalezna od naswietlenie zdjecia

jesli zdjecie jest naswietlone poprawnie i nie ingerujemy w nim zadna obrobka to na odbitkach 20x30 szum nie bedzie widoczny

kazda ingerencja w zdjecie bardzo uwydatnia szum

jesli stac Cie na 1Ds to nie ma co sie zastanawiac...

spadajaca cena 1Dmk3 nie jest spowodowana tym, ze aparat jest slaby, ale raczej mocno naciskajacym Nikonem

Pikczer
04-09-2008, 15:38
Za deesa II u nas chca troszke za duzo. Juz wolalbym 1DMK3 + szklo niz uzywke deesa za 13K pln.

wakeford
04-09-2008, 16:18
Drogi Adminie!

Nie wiem jaki jest sens wykańczania nowych postów i przeklejania ich do tematów, do których już od miesiąca nikt nie zagląda, bo ostatni wpis był tam chyba 6 sierpnia - czyli znaczy to, że nikt tym zainteresowany już nie jest. Dla mnie to ważna sprawa, czyli moje pytanie do użytkowników CB, tym bardziej, że były już ciekawe odpowiedzi.
Poza tym, niech Admin przeczyta te posty, do których mnie przekleił, totalny bałagan, każdy pisze co chce, pierwotny temat dawno poszedł w zapomnienie, a zostały tylko jakieś peryferyjne przepychanki w kwestii prywatnych spraw.
Kiedyś ruszyłem sprawę fotoalbumów, wtedy zostałem przeniesiony do watku sprzed pół roku - oczywiście nikt tam nie zaglądał i nie zgląda od dawna -temat padł ...

gwozdzt
04-09-2008, 17:21
Nie wiem jaki jest sens wykańczania nowych postów
Nikt tego nie wykańcza - temat przecież pozostał otwarty do dalszej dyskusji...


[Nie wiem jaki jest sens] przeklejania ich do tematów,
bardzo prosty:
- skupienia dyskusji mozliwie w jednym miejscu,
- niepowtarzania argumentów,
- niebicia tej samej piany kolejny raz,
- niewyważania otwartych drzwi,
- nieodkrywania Ameryki ponownie,
- itd...


do których już od miesiąca nikt nie zagląda, bo ostatni wpis był tam chyba 6 sierpnia -
rzeczywiście, w ciągu tego miesiąca wyszło kilka kolejnych marków Ds-a, dwóch następców 5D, wszystkie modele potaniały o połowę, a stare 5D dodają w kiosku do czasopism, więc wszelkie poprzednie rozważania stały się nieaktualne....


czyli znaczy to, że nikt tym zainteresowany już nie jest.
dla mnie to oznacza, że wyczerpały się argumenty w dyskusji.


Dla mnie to ważna sprawa, czyli moje pytanie do użytkowników CB, tym bardziej, że były już ciekawe odpowiedzi.
Poza tym, niech Admin przeczyta te posty, do których mnie przekleił, totalny bałagan, każdy pisze co chce, pierwotny temat dawno poszedł w zapomnienie, a zostały tylko jakieś peryferyjne przepychanki w kwestii prywatnych spraw.

No coż, może to i smutne, ale poziom dyskusji zależy niestety tylko i wyłącznie od samych dyskutantów.

Jednak chcąc wrócić do sedna sprawy, należy podjąć dyskusję w juz istniejącym wątku (zgodnie z regulaminem (http://www.canon-board.info/announcement.php?f=27&a=3), pkt 3.), a nie zakładać po raz kolejny nowy temat z tym samym problemem.

zanzibar
04-09-2008, 20:07
mnie najbardziej męczą teksty, że do ślubów potrzebne jest co najmniej 13mln. O co chodzi? W jakim formacie robicie odbitki? Jedyna sytuacja, gdzie może być potrzebne dużo pixeli, to fotografia wszystkich gości przed kościołem, jeśli ktoś będzie chciał później z tego portret jednej z osób zrobić :grin:

Pisanie, że 1D MarkIII ma za słabą jakość do fotografii ślubnej to delikatnie mówiąc gruba pomyłka i nie jest to tylko moja próba uzasadnienia bezsensownego zakupu tego badziewia :rolleyes: :lol:

Myślę, że to maniackie poszukiwania tego pixela przeważającego o tym, że jakość jest dobra albo żenująca. Kto ogląda te obrazki później przy 100% powiększeniu? Kto je drukuje w rozmiarach plakatów? Już 10D dawało bardzo dobrą jakość obrazu, dla reportaży i wielu innych rzeczy w stu procentach satysfakcjonującą. Tylko tam brakowało innych rzeczy, takich jak dobra prędkość zapisu, duży bufor, AF, ISO i jeszcze kilku innych rzeczy. Teraz jest to rewelacyjne, ale nawet na 1DMkIII można ponarzekać, right? Zgięcie :roll:


Aha! napiszcie w jakim formacie robicie odbitki ze ślubów, pliiz, bo naprawdę nie wiem, o co chodzi. Ja standard 15x23 i 20x30, na życzenie 30x45. Przez tyle lat nie miałem ani jednej prośby o większe.
Jak robię zdjęcia na 20D + 85/1.2L to wszyscy są zachwyceni. Jak podepnę 70-200/2.8L IS to cała magia znika. Kiedyś myślałem, że 20D to super aparat, ale to 85-tka wyciskała pełnię możliwości. I wcale nie trzeba robić dużych formatów, żeby to dostrzec. Możliwe, że w idealnych warunkach oświtleniowych różnice są nieznaczne, ale takie sytuacje trafiają się rzadko. Ja myślę, że dużo osób nie dostrzega niuansów, tylko ostrość, kontrast i kolory. Tak jak w zapachach - 50% osób docenia trwałość, a kompozycji już nie są w stanie docenić. Podobnie jest z kablami audio - jedni słyszą, a drudzy się z tego śmieją. Pozostaje kwestia tego, do której grupy się zaliczyć i po sprawie.

KvM
05-09-2008, 11:25
Za deesa II u nas chca troszke za duzo. Juz wolalbym 1DMK3 + szklo niz uzywke deesa za 13K pln.

Duzo? Jestem sklonny oddac swojego 1Ds mkII za 9500zl z rachunkiem i gwarancja...

chesky
19-09-2008, 09:47
Witam,
Od jakiegoś czasu przymierzam się do wymiany aparatu. Wybór padł na 5D ze względu na obrazowanie ale na oku mam tez Ds Mk II. Jak oceniacie obrazowanie i plastykę na Ds w porównaniu do 5d? Czy jakość jest podobna?

pozdr
chesky

gietrzy
19-09-2008, 09:53
Jak oceniacie obrazowanie i plastykę na Ds w porównaniu do 5d?

Brałbym ZDECYDOWANIE 1DsII. 5D ma delikatnie mniejsze szumy i lepiej ostrzy w trudnych warunkach (low contrast, ciemno), natomiast jeśli światła jest na poziomie 0 EV to z czym do mistrza. O AI servo nie wspomnę bo nie kopie się leżącego...

zanzibar
19-09-2008, 19:49
popieram w całej rozciągłości :)....Niektórzy wydali dwa razy wiecej na 5d a i tak lepszych jakosciowo i technicznie fotek nie robią...od czasu do czasu jakiś portrecik który i tak ogladaja tylko na standardowej odbitce albo pomniejszonej wersji w necie :lol: Przedewszystkim licza sie mozliwosci jakie daje aparat jak koledzy pisza wyzej...dłuzszą ogniskową na aps-c i aps-h oraz wiecej klatek na sekunde i celniejszy af widac nawet na najmniejszej odbitce no i nie trzeba juz nosic ze soba mega ciezkich szkieł z mega ogniskową :D

Niezłe pierdoły wypisujesz CANIK! Fotkę zawsze można wykadrować, ale w odwrotną stronę nic się nie da zrobić. A problem polega na tym, że Canon praktycznie nie ma dobrych obiektywów szerokokątnych (oprócz 35L, który też ideałem nie jest). FF to jedyny ratunek w tej sytuacji. A o jakości obrazu ze ślepymi nie rozmawiam!

oskarkowy
24-09-2008, 17:20
Brałbym ZDECYDOWANIE 1DsII. 5D ma delikatnie mniejsze szumy i lepiej ostrzy w trudnych warunkach (low contrast, ciemno), natomiast jeśli światła jest na poziomie 0 EV to z czym do mistrza. O AI servo nie wspomnę bo nie kopie się leżącego...

Nie miałem co prawda jednocześnie na testach 5D i 1Ds2, ale mam trochę inne odczucia.
Zacznę od szumów: redukując obraz do 20x30 z obu aparatów, to w 1ce szumów praktycznie nie ma. W 5D musiałem zawsze coś pogrzebać. Oba obrabiane w ten sam sposób. W każdym razie różnica jest spora i to na korzyść 1ki. To widać gołym okiem. No i ta ilość detali, sporo większa niż w 5D.

Czy 5D lepiej ostrzy? Czasem mam wrażenie, że szybciej ustawiał ostrość w ciemnościach. Tylko co z tego, że ustawił, jak nie można mu było ufać? 1ka nie przestrzeliwuje. Jak ustawi, to jest ustawione. A różnice są minimalne.

AI Servo? Tu się zgadzamy, w 5tce nie ma o czym gadać, w nowej pewnie też nie będzie. Servo chodzi jak w 1D3, jest super.

Proszę, nie traktujcie mojej wypowiedzi tak, że chwali to, co ma. Swojego Ds2 będę sprzedawał za jakiś miesiąc, więc możecie moją wypowiedź potraktować jako zdanie kogoś, kto miał długo oba i z żadnym go nic nie łączy.

wojkij
24-09-2008, 18:13
Swojego Ds2 będę sprzedawał za jakiś miesiąc, więc możecie moją wypowiedź potraktować jako zdanie kogoś, kto miał długo oba i z żadnym go nic nie łączy.

Najkon? ;)

oskarkowy
24-09-2008, 19:01
Najkon? ;)

Że co? Trzeźwy jestem i zdrowy psychicznie.
Jak w ogóle mogłeś tak o mnie pomyśleć? :p

Mam inny pomysł. Taki, co to najkon nie da rady ... :mrgreen:

Vitez
25-09-2008, 14:35
Mam inny pomysł. Taki, co to najkon nie da rady ... :mrgreen:

H3D-II ? :twisted:

oskarkowy
25-09-2008, 14:40
H3D-II ? :twisted:

Pudło :p
Ducati Monster :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

miklo
25-09-2008, 15:09
Pewnie Alfa ;-) Stary Minolciarz (w końcu miał 7D) Tadzik pewnie lobbował ;-) he he.

Allensteiner
25-09-2008, 15:32
Pudło :p
Ducati Monster :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Pewnie Alfa ;-)
:confused:

Romeo ? :razz:

oskarkowy
25-09-2008, 16:29
Nie. Z włoszczyzny to zdecydowanie Ducati.

michal_sokolowski
26-09-2008, 17:08
właśnie z nudów przetestowałem 1ds mark II na ISO 3200 w kiepskich warunkach oświetleniowych - dla mnie rewelacja, szumy są oczywiście ale akceptowalne w reportażu.
te szumy są miej więcej takie jak ISO 800 w 350D.
jak ktoś chce to mogę tu wrzucić coś z tej jedynki przy ISO 3200

(?)

koraf
26-09-2008, 17:30
właśnie z nudów przetestowałem 1ds mark II na ISO 3200 w kiepskich warunkach oświetleniowych - dla mnie rewelacja, szumy są oczywiście ale akceptowalne w reportażu.
te szumy są miej więcej takie jak ISO 800 w 350D.
jak ktoś chce to mogę tu wrzucić coś z tej jedynki przy ISO 3200

(?)

Proszę coś wrzucić przy tym iso (3200) :grin:.
Pozdrawiam

wain
29-09-2008, 11:46
Nie. Z włoszczyzny to zdecydowanie Ducati.

Leica S-2? ... ale to dopiero za rok. Zdrowo rozsadkowo to 1ds III ale w porownaniu do 1ds II to zaden monster, monster to Leaf 60Mpix. Normalnie ciekawosc mnie zzera..

oskarkowy
29-09-2008, 12:10
Leica S-2? ... ale to dopiero za rok. Zdrowo rozsadkowo to 1ds III ale w porownaniu do 1ds II to zaden monster, monster to Leaf 60Mpix. Normalnie ciekawosc mnie zzera..

bosz.. napisać coś ludziskom wprost, to się doszukują podtekstów..
Potrzebuję kasy na nowy, piękny motocykl. Śluby to da się robić każdym aparatem (jak ktoś potrafi). Zresztą zostawiam sobie 1DIII i dokupię coś jeszcze.

wain
29-09-2008, 12:44
bosz.. napisać coś ludziskom wprost, to się doszukują podtekstów..
Potrzebuję kasy na nowy, piękny motocykl. Śluby to da się robić każdym aparatem (jak ktoś potrafi). Zresztą zostawiam sobie 1DIII i dokupię coś jeszcze.

hmm .. motocykl.. idealny do plenerow! ;) :lol:

PS. A mozna wiedziec jaki? (Bo dukatow montsterow to od groma google widzalo)

miklo
29-09-2008, 12:53
Najcięższy. Jarek będzie jechać nim w plener, cyknie foty, popakuję nim nieco i do domciu ;-)

A tak serio Ducati mi się strasznie podobają. Kiedyś miały świetne silniki. Nie sądzę, żeby teraz było gorzej :D

michal_sokolowski
29-09-2008, 16:03
tak jak obiecałem wrzucam ISO 3200 z 1Ds mark II.
starałem się żeby fotki były w miarę poprawnie naświetlone, zrobiłem jpg w DPP,
nie były odszumiane itp.
robiłem je w dosyć ciemnych pomieszczeniach (może tego nie widać), jeśli niektóre poruszone to wybaczcie ale nie chciało mi się ze statywem chodzić.

według mnie jakość (szum) do reportażu akceptowalny.



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img254.imageshack.us/img254/9291/b8m1563sw6.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img254.imageshack.us/img254/5673/b8m1562hz2.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img87.imageshack.us/img87/3765/b8m1560ya2.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img87.imageshack.us/img87/8453/b8m1558pu2.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img87.imageshack.us/img87/4463/b8m1557as3.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img87.imageshack.us/img87/3482/b8m1555sg3.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img87.imageshack.us/img87/4553/b8m1554uk9.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img300.imageshack.us/img300/8862/b8m1553ji4.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img300.imageshack.us/img300/4456/b8m1551rd5.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img300.imageshack.us/img300/782/b8m1550fl0.jpg)

himi
29-09-2008, 16:08
Moim zdaniem bardzo akceptowalny. Bez zastrzeżeń.

michal_sokolowski
29-09-2008, 16:15
Moim zdaniem bardzo akceptowalny. Bez zastrzeżeń.

według mnie ten szum jest tak "mniej więcej" podobny do tego szumu z 350D przy ISO 800 (w podobnych warunkach oświetleniowych).... więc dla mnie to jest rewelacja. Można czas skrócić 4-krotnie.

mor_feusz
29-09-2008, 17:15
Jak na 3200 to jest duzo lepiej niz bardzo dobrze.

beskidbike
29-09-2008, 20:46
Jeżeli Oskarkowy sprzedaje 1Ds,a Corwin kiedyś wspominał,że daje mu do potestowania model przed premierą,to....hmmm.
Może chce sprzedać jeszcze po dobrej cenie 1Ds wiedząc jaki jest 5D markII ?
Ale to tylko takie moje amatorskie przemyślenia....;)

Bingant
29-09-2008, 20:52
a to żeś zwęszył podstęp;)

oskarkowy
29-09-2008, 22:23
Jeżeli Oskarkowy sprzedaje 1Ds,a Corwin kiedyś wspominał,że daje mu do potestowania model przed premierą,to....hmmm.
Może chce sprzedać jeszcze po dobrej cenie 1Ds wiedząc jaki jest 5D markII ?
Ale to tylko takie moje amatorskie przemyślenia....;)

Pudło, Corwin nie miał 5DII, ja też nie wiem, jaki jest ten aparat, nigdy go nie widziałem.
Ludzie, czy wszędzie musie być jakiś podstęp i chęć wydupczenia bliźniego? Zaczyna mnie to męczyć.

beskidbike
29-09-2008, 22:32
Ludzie, czy wszędzie musie być jakiś podstęp i chęć wydupczenia bliźniego?
A widziałeś emotke na końcu mojej wypowiedzi?
To był swego rodzaju ironiczny żart nawiązujący do rozważań "teoretyków" z tego forum na temat nowej "piątki" :)
Twoje zdjęcia podziwiam,niezależnie od tego czym były robione....chętniej usłyszałbym "JAK" były robione.
Pozdrawiam.

KvM
30-09-2008, 11:35
hm... czyżby Ds mkII był ostatnim korpusem z jeszcze sensowną ilością mpix? ;-)

trampek
30-09-2008, 11:45
hm... czyżby Ds mkII był ostatnim korpusem z jeszcze sensowną ilością mpix? ;-)

tak wlasnie mi do glowy przyszlo. Sample na 3200 lepsze/nie gorsze od 5d. gdyby nie ten dzistik (a wlasciwie jego brak) to juz bym go kupil

himi
30-09-2008, 13:23
Chętnie obejrzałbym zdjęcia michała w highresach, bo ten mały szum mnie zafrapował:) Zaczynam się skrobać na deesa dwójkę:)

michal_sokolowski
30-09-2008, 13:50
Chętnie obejrzałbym zdjęcia michała w highresach, bo ten mały szum mnie zafrapował:) Zaczynam się skrobać na deesa dwójkę:)

dla mnie sprawa jest już jasna - 1ds mark II.
To jest puszka na lata jeśli się dobrze wybierze. Minusem jest wyświetlacz LCD,
który jest malutki. Ale AF jest na tyle celny i pewny, że można to "chromolić".
(nie trzeba nerwowo sprawdzać tak jak np. w 350D czy AF trafił).

ciekawe jakby wypadły te same sample ale robione 5D II ? bo testy wysokich ISO robione w dobrym świetle to dla mnie jakaś pomyłka/propaganda.

Nawet jeśli 5D II jest lepszy jeśli chodzi o szumy o 1 działkę przysłony, to i tak dla mnie lepszym wyborem jest jedynka.

Kolekcjoner
30-09-2008, 13:58
dla mnie sprawa jest już jasna - 1ds mark II.
To jest puszka na lata jeśli się dobrze wybierze.

To oczywiście rzecz indywidualna ale teraz nie ma już puszek na lata. Teraz są puszki w danej chwili lepsze od dotychczasowych. Na wiosnę znów się okaże, że te obecne to takie jakby przestarzałe już ......

Bahrd
30-09-2008, 14:05
Teraz są puszki w danej chwili lepsze od dotychczasowych. Na wiosnę znów się okaże, że te obecne to takie jakby przestarzałe już ......
To bardzo niepedagogiczne, bardzo!

ErnestPierwszy
30-09-2008, 14:28
tak wlasnie mi do glowy przyszlo. Sample na 3200 lepsze/nie gorsze od 5d. gdyby nie ten dzistik (a wlasciwie jego brak) to juz bym go kupil

Dokładnie tak:( Jak można szybko ustawić punkt AF bez tego dżoja?:)Robiłem właśnie zdjęcia dsm2 i foty superświetne (jeśli chodzi o jakość). Zdjęcia mają tyle zapasu, że RAWy można poprawiać w każdą stronę i nie można ich zepsuć:)
Może 1dsm3 w końcu stanieje? W BH poszedł znów kilka stówek w dół...

PS
Czy mógłby mi ktoś podesłać 1sztukę RAW-a z 1dsm3 wersja 3 (trzy). Jakaś fotka np. jabłka najlepiej czerwonego (czerwony zawsze źle wychodzi). Dam namiar na maila na PW:)
Dzięki!

trampek
30-09-2008, 14:35
Dokładnie tak:( Jak można szybko ustawić punkt AF bez tego dżoja?:)Robiłem właśnie zdjęcia dsm2 i foty superświetne (jeśli chodzi o jakość). Zdjęcia mają tyle zapasu, że RAWy można poprawiać w każdą stronę i nie można ich zepsuć:)
Może 1dsm3 w końcu stanieje? W BH poszedł znów kilka stówek w dół...

PS
Czy mógłby mi ktoś podesłać 1sztukę RAW-a z 1dsm3 wersja 3 (trzy). Jakaś fotka np. jabłka najlepiej czerwonego (czerwony zawsze źle wychodzi). Dam namiar na maila na PW:)
Dzięki!

Dopisuje sie do prosby. mejl w profilu. bede bardzo wdzieczny.

LFB
30-09-2008, 14:39
To oczywiście rzecz indywidualna ale teraz nie ma już puszek na lata. Teraz są puszki w danej chwili lepsze od dotychczasowych. Na wiosnę znów się okaże, że te obecne to takie jakby przestarzałe już ......

Zgadzam sie z Kolekcjonerem, dla osoby zarobkowo zajmujacej sie fotografia nie ma teraz puszki na lata. Za dwa - trzy lata najlepsza dostepna teraz puszka bedzie pod wzgledem jakosci technicznej zdjec znacznie ustepowac nawet amatorskim body. Co prawda ilosc pixeli juz przezstaje sie liczyc bo 10+ naprawde wystarczy prawie kazdemu ale nadal usprawnienia beda szly w rozpietosc tonalna, mniejsze szumy itd. I choc twoj aparat nadal bedzie robil tak samo dobre zdjecia jak teraz, to problem w tym ze aparaty konkurencji beda robily lepsze.

josif
30-09-2008, 14:54
Dokładnie tak:( Jak można szybko ustawić punkt AF bez tego dżoja?:)Robiłem właśnie zdjęcia dsm2 i foty superświetne (jeśli chodzi o jakość). Zdjęcia mają tyle zapasu, że RAWy można poprawiać w każdą stronę i nie można ich zepsuć:)
Może 1dsm3 w końcu stanieje? W BH poszedł znów kilka stówek w dół...

PS
Czy mógłby mi ktoś podesłać 1sztukę RAW-a z 1dsm3 wersja 3 (trzy). Jakaś fotka np. jabłka najlepiej czerwonego (czerwony zawsze źle wychodzi). Dam namiar na maila na PW:)
Dzięki!


Boże a ja tego joysticka wcale nie używam. Raz przestawiłem sobie na niego ustawianie punktów AF i było mi cholernie niewygodnie, tym bardziej że nie widziałem wtedy punktów AF na górnym wyświetlaczu.
U mnie ten joystick służy tylko do przesuwu podglądu powiększonego zdjęcia.

himi
30-09-2008, 17:41
W jedynkach obsługa Af nie nastręcza żadnego poblemu - duże koło nastaw - gora dół, małe przy spuście - boki. Ja błyskawicznie skaczę po wszystkich polach - a jest ich prawie 50!

KvM
30-09-2008, 17:49
Też jakoś sobie radzę, nie wiem może z dżojem faktycznie byłoby lepiej?

pst
30-09-2008, 18:36
b Śluby to da się robić każdym aparatem (jak ktoś potrafi).

ekhm.. to ja poproszę to gdzieś przykleić na forum... może banner?
:mrgreen:

michal_sokolowski
30-09-2008, 19:57
Zgadzam sie z Kolekcjonerem, dla osoby zarobkowo zajmujacej sie fotografia nie ma teraz puszki na lata. Za dwa - trzy lata najlepsza dostepna teraz puszka bedzie pod wzgledem jakosci technicznej zdjec znacznie ustepowac nawet amatorskim body. Co prawda ilosc pixeli juz przezstaje sie liczyc bo 10+ naprawde wystarczy prawie kazdemu ale nadal usprawnienia beda szly w rozpietosc tonalna, mniejsze szumy itd. I choc twoj aparat nadal bedzie robil tak samo dobre zdjecia jak teraz, to problem w tym ze aparaty konkurencji beda robily lepsze.

nieprawda moim zdaniem. przesadzasz i to baaardzo.

Canon 1Ds mark II miał premierę 3 lub 4 lata temu (nie chce mi się sprawdzać) - a jakość obrazków jakie produkuje jest nawet teraz na bardzo wysokim poziomie.
I będzie na wysokim poziomie za 2-3 lata.
Oczywiście że będą różnice - ale nie takie, żeby zmieniać puszkę co 2 lata.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

W jedynkach obsługa Af nie nastręcza żadnego poblemu - duże koło nastaw - gora dół, małe przy spuście - boki. Ja błyskawicznie skaczę po wszystkich polach - a jest ich prawie 50!


w jedynce można ograniczyć liczbę punktów AF do np. 11 (w Custom Functions).

oprócz tego można "zarejestrować" sobie wybrany punkt AF - i wracać do niego w razie potrzeby. - ale to jeszcze dokładnie sprawdzę w robocie.

himi
30-09-2008, 20:04
w jedynce można ograniczyć liczbę punktów AF do np. 11 (w Custom Functions).

oprócz tego można "zarejestrować" sobie wybrany punkt AF - i wracać do niego w razie potrzeby. - ale to jeszcze dokładnie sprawdzę w robocie.

Oczywiście, że można. Ja celowo używam wszystkich pól, tak lubię. Zapamiętany mam środkowy, wracam jednym naciśnięciem. obsługa AF-a leży mi bardziej niż w 40d i 5d. O samym AF - ie już nie wspomnę przez grzeczność. Mnie również dees drugi wydaje się wciąż puszką bardzo zacną, szkoda, że tak trzyma cenę. Za zdrową sztukę trzeba wywalić te 10-11 koła. Ale warto. Czuję, że dwójki będą pożądanym stuffem po objawieniu gawiedzi piątki drugiej. Jak ktoś ma te 8,5 to chętnie dołoży 1,5 do świetnego AF-a i pancernej puchy. Ja bym dołożył:)

trampek
30-09-2008, 20:19
nieprawda moim zdaniem. przesadzasz i to baaardzo.

Canon 1Ds mark II miał premierę 3 lub 4 lata temu (nie chce mi się sprawdzać) - a jakość obrazków jakie produkuje jest nawet teraz na bardzo wysokim poziomie.
I będzie na wysokim poziomie za 2-3 lata.
Oczywiście że będą różnice - ale nie takie, żeby zmieniać puszkę co 2 lata.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!



w jedynce można ograniczyć liczbę punktów AF do np. 11 (w Custom Functions).

oprócz tego można "zarejestrować" sobie wybrany punkt AF - i wracać do niego w razie potrzeby. - ale to jeszcze dokładnie sprawdzę w robocie.

Widze ze musze sie blizej przygladnac temu aparatowi....

michal_sokolowski
30-09-2008, 22:26
Oczywiście, że można. Ja celowo używam wszystkich pól, tak lubię. Zapamiętany mam środkowy, wracam jednym naciśnięciem. obsługa AF-a leży mi bardziej niż w 40d i 5d. O samym AF - ie już nie wspomnę przez grzeczność. Mnie również dees drugi wydaje się wciąż puszką bardzo zacną, szkoda, że tak trzyma cenę. Za zdrową sztukę trzeba wywalić te 10-11 koła. Ale warto. Czuję, że dwójki będą pożądanym stuffem po objawieniu gawiedzi piątki drugiej. Jak ktoś ma te 8,5 to chętnie dołoży 1,5 do świetnego AF-a i pancernej puchy. Ja bym dołożył:)

a wyświetlacz ? nie doskwiera Ci ? maleństwo to jest.
napisz coś o wyświetlaczu, masz duży 'ekspirens'.

wojkij
30-09-2008, 23:02
Histogram widac? Widac;)

marekb
01-10-2008, 00:33
Nie. Z włoszczyzny to zdecydowanie Ducati.
snob..:mrgreen:

LFB
01-10-2008, 08:55
nieprawda moim zdaniem. przesadzasz i to baaardzo.
Canon 1Ds mark II miał premierę 3 lub 4 lata temu (nie chce mi się sprawdzać) - a jakość obrazków jakie produkuje jest nawet teraz na bardzo wysokim poziomie.
I będzie na wysokim poziomie za 2-3 lata.
Oczywiście że będą różnice - ale nie takie, żeby zmieniać puszkę co 2 lata.


Masz racje Canon 1Ds mark II naprawde sie dobrze trzyma mimo swoich 4 lat, ale czy tak samo dobrze sie bedzie trzymal za nastepne 2-3 tego juz nie bylbym pewien. Wszystko zalezy od tego czy nastapi jakis znaczacy przelom w technologii. Skok jakosciowy miedzy 1Ds MkI i 1DsMkII byl wiekszy niz miedzy 2 a 3, pytanie jaki bedzie miedzy 3 a 4.

KvM
01-10-2008, 10:29
Mnie również dees drugi wydaje się wciąż puszką bardzo zacną, szkoda, że tak trzyma cenę. Za zdrową sztukę trzeba wywalić te 10-11 koła. Ja bym dołożył:)

No nie wiem skąd Wy te ceny bierzecie. Leży na forum ogłoszenie w cenie za 7900 z gwarancją i rachunkiem, a wszyscy piszą 10-11 koła. Chyba będę musiał cenę podwyższyć ;-)
Fakt, że cenę trzyma dość dobrze, bo to w sumie niezły sprzęt i do pracy gdzie AF jest ważny bym powiedział, że w sumie bezapelacyjnie lepszy od nowej piątki.

misiex
01-10-2008, 10:41
No koledzy 5D markII juz na bhphotovideo.com za jedyne 2K$ z haczykiem wiec sie czas stare piatki zsprzedac za 3 koła bo nikt nie da wiecej ;]

miklo
01-10-2008, 10:53
Na razie to spory ten hak jest :-)

ARN
01-10-2008, 11:06
A w Adoramie zalew używanych 5D :-D

wain
01-10-2008, 12:29
A w Adoramie zalew używanych 5D :-D

Ale przy cenach 1800$ i kursie dolca to lepiej kupic u nas nowke. Roznica 3-5 stowek.

Parteq
01-10-2008, 13:02
Ale przy cenach 1800$ i kursie dolca to lepiej kupic u nas nowke. Roznica 3-5 stowek.

Dokladnie.

Poza tym, widze ich jakies 15 sztuk i wszystkie w sumie w tej samej cenie.
Cienki ten zalew,
jakis zaciek jak na razie :)

himi
01-10-2008, 15:29
No nie wiem skąd Wy te ceny bierzecie. Leży na forum ogłoszenie w cenie za 7900 z gwarancją i rachunkiem, a wszyscy piszą 10-11 koła. Chyba będę musiał cenę podwyższyć ;-)
Fakt, że cenę trzyma dość dobrze, bo to w sumie niezły sprzęt i do pracy gdzie AF jest ważny bym powiedział, że w sumie bezapelacyjnie lepszy od nowej piątki.

Mam klienta na mojego 1dmkII, jak kupi to wyjmuję od ciebie deesa.

bastiano
22-10-2008, 20:25
osobiscie wybralbym 1ds II - chociaz najlepiej miec obydwa :-)

oskarkowy
22-10-2008, 20:44
osobiscie wybralbym 1ds II - chociaz najlepiej miec obydwa :-)

Jak to fajnie sobie radośnie poteoretyzować.
5D to śmieszna, plastikowa zabawka przy Ds2. Wszystko było gorsze.
Tak, miałem oba jednocześnie.

himi
19-12-2008, 20:52
No więc przyszła pora...:) Sprzedałem 1d mkII (bardzo zacną sztukę) i 5d (młodziak) na rzecz wzmiankowanego w tym wątku deesa2. Od czasu kontaktu z 5d zakochałem się w obrazowaniu FF. Pracowałem 1dmkII, ale obraz już mnie nie ,,jarał''. Jak brałem na reporterską robotę oba to (zżymając się na nieszczelność i af piątki) wzdychałem porównując zdjęcia z FF i 1,3. Suma summarum zdecydowałem się na kompromis. Rezygnuję z 8 fps (nieczęsto używanych) na rzecz 4fps 1dsII z jego obrazem FF. Zobaczę niebawem z jakim skutkiem:)

oskarkowy
19-12-2008, 21:04
Zobaczę niebawem z jakim skutkiem:)

Będziesz bardzo miło zaskoczony obrazem i załamany wagą. Udanej zabawy.

himi
19-12-2008, 21:38
Załamany wagą? Po roku pracy 1dmkII? Przeca one są identyczne:)
BTW, ładny ten twój dees w ,,giełdzie''...

oskarkowy
19-12-2008, 22:05
Załamany wagą? Po roku pracy 1dmkII? Przeca one są identyczne:)


Nie są. Dsy są cięższe, wyczuwalnie cięższe. Może dlatego, że tam jest wielka bateria, sam nie wiem. MkIII jest sporo lżejszy, ale już tak fajnie nie leży w ręku.

himi
19-12-2008, 22:10
Ale jaka wielka bateria, Jarek, to ta sama bateria do 1d mkII. Wszystko jest identyczne, chyba, że matryca waży kilo więcej, to w końcu pełna klata:)


Jednak klata nie waży, chyba, że jak dusza - to było zdaje się osiem gramów...

Sprawdziłem: 1d mkII Około 1220 g (waga baterii 335 g)
1ds mkII Około 1215 g (waga baterii 335g)

oskarkowy
19-12-2008, 23:22
Ale jaka wielka bateria, Jarek, to ta sama bateria do 1d mkII. Wszystko jest identyczne, chyba, że matryca waży kilo więcej, to w końcu pełna klata:)


Jednak klata nie waży, chyba, że jak dusza - to było zdaje się osiem gramów...

Sprawdziłem: 1d mkII Około 1220 g (waga baterii 335 g)
1ds mkII Około 1215 g (waga baterii 335g)

Ok, nigdy nie miałem mkII, w mkIII bateria jest o połowę mniejsza, myślałem, że tak wszystkie reporterskie mają.

himi
20-12-2008, 00:01
Trójka ma lepiej, ja przyzwyczaiłem się dźwigać te cegły, także z ds ni będzie kłopotu.

Ghent
21-12-2008, 11:43
No a ja mam chyba podobny dylemat posiadam 5d i zajmuje się ostatnio głownie ślubami + foto studyjne - Tego co brakuje mi w 5d to 100% pewny AF w kościele często dużo fotek jest nie trafionych bądz zbyt słabo ostre w sumie podczas wesela także czasem sie gubi.

No i tutaj złota alternatywą byłby 1dsmk2 pytanie tylko czy warto brać aparat który ma tyle lat (pewnie jakby można było kupić nowego wziałbym odrazu)? Czy jego obrazowanie jest na tak dobrym poziomie jak 5d ? Czy moze lepiej wziąźć 5dmk2 lub 1dmk3 ?

I jeszcze jedno pytanie dla osób mających te aparaty jak ma się wizjer dsa2 w stosunku do 5d ?

himi
21-12-2008, 16:11
No i tutaj złota alternatywą byłby 1dsmk2 pytanie tylko czy warto brać aparat który ma tyle lat (pewnie jakby można było kupić nowego wziałbym odrazu)?

Tyle lat...Tymczasem nowa piątka przysparza mu nowych nabywców. Przy świetnej jakości obrazu ma kilka zalet poniewierających 5d: konstrukcja/trwałość, szczelność, no AF. Czy warto? Jeśli komuś nie przeszkadza słuszna waga i gabaryty oraz to, że skazany jest na używkę to moim zdaniem warto z całą pewnością. Bardzo lubię 5d za obraz, który wypluwa, ale niestety nie jest to puszka dla mnie. Wielokrotnie bałem się sięgać po nią w złych warunkach. Z deesem zapominasz o tej komplikacji, co dla mnie akurat ma ogromne znaczenie. Poza tym ja po prostu lubię duże puszki. Ta sympatia pryska tylko po 2-3 godzinach pracy z tym kamlotem na szyi z dopiętym 70-200:)

Ghent
22-12-2008, 00:08
Przy świetnej jakości tak świetnej jak 5d ?

Waga ? W sumie sie nie boje najwyzej przypakuje odrazu robiąc fotki ;D W sumie u naszych sąsiadów dsy są całkiem w fajnej cenie bedzie trzeba poszukać :)

oskarkowy
22-12-2008, 10:03
Przy świetnej jakości tak świetnej jak 5d ?

Waga ? W sumie sie nie boje najwyzej przypakuje odrazu robiąc fotki ;D W sumie u naszych sąsiadów dsy są całkiem w fajnej cenie bedzie trzeba poszukać :)

Jakość obrazu jest lepsza.
Ogólnie więcej detalu, co oczywiście wynika z większej ilości danych, ale na wyższych czułościach dochodzi mniejsza ilość szumów. To, co udaje się wycisnąć z rawa w C1 v.3.7.7 przy ISO800 zwala z nóg. Obrazek nie ma najmniejszych zaszumień mimo nawet sporego błędu w ekspozycji.

Ghent
22-12-2008, 18:44
Mam nadzieje że piszesz tak nie dlatego że chcesz włąsnie go sprzedac :D

A może ktoś wrzucić jakies fajne semple z 1dsa ? nie musza byc to cropy chodzi mi o jakość obrazowania ewentualnie przykłady z ciemnego koscioła jak działa AF i ISO ;)

himi
22-12-2008, 19:55
Gdy to pisał to już miał klienta:)

Ghent
22-12-2008, 21:41
himi jakbys przypadkiem kiedys był we Wro daj znac chętnie bym przestrzelał DSa bo kusi coraz bardziej ale myśle ze dopiero w okolicach marca/kwietnia będe szukał dla siebie chyba ze w DE znajde coś taniego, bądz co bądz 5dmkII korci ale teraz zdecydowanie potrzebuje wiecej detali i sprawnego AFa ;)

himi
22-12-2008, 21:50
Ok, w Rawiczu bywam częściej niż Wrocławiu, ale może...Dam znać jak polecę w tej rejon.

tomekde
22-12-2008, 22:25
mam bardzo podobny dylemat co Ghent
z tym że mnie interesuje tylko studio, więc warunki sprzyjające nawet przy słabym AF - rzecz jednak w obrazowaniu - czy na niskich czułościach przy dobrym świetle - studio - różnice będą zauważalne? miał ktoś okazję w taki sposób użytkować w/w modele ?

Perf
23-12-2008, 03:31
Po sprzedaży 5D, Ds-a ściągnąłem za ~5600pln zza oceanu. Przebieg 11tys, zero otarć. Do 5D nie ma nawet co porównywać. Inna półka w każdym calu.

Dzygit-Dublin
23-12-2008, 05:58
Ta sympatia pryska tylko po 2-3 godzinach pracy z tym kamlotem na szyi z dopiętym 70-200:)

Sprobuj z 300 2,8 ahahah ,po paru minutach noszenia bylem ze 20cmm mniejszy:mrgreen:

bastiano
23-12-2008, 20:40
mam bardzo podobny dylemat co Ghent
z tym że mnie interesuje tylko studio, więc warunki sprzyjające nawet przy słabym AF - rzecz jednak w obrazowaniu - czy na niskich czułościach przy dobrym świetle - studio - różnice będą zauważalne? miał ktoś okazję w taki sposób użytkować w/w modele ?

tak na szybko - dzisiaj w studio
1ds II ISO 100 f11 1/125
www.sebastianfrost.com/luzem/frost ds1_127 ok.jpg

5D niestety nie mialem ze soba, ale dla porownania- to samo

H3D 39 mln
www.sebastianfrost.com/luzem/frost_hassel.jpg

jak chcesz to moge wrzucic Ci gdzies studyjnego rawa z ds1

David
23-12-2008, 20:54
To proszę wrzuć gdzieś tego RAWa z Dsa. Chętnie popatrzę i przetestuję w ACR.
Też szukam fajnego Dsa, ale koniecznie z fakturą. Chyba złożę podanie o euronip i spróbuje kupić za granicą z możliwością odliczenia vatu, no chyba że w Polsce coś ciekawego znajdę. Jedyne co mnie powstrzymuje przed kupnem DsII to brak autofocus adjustment.

bastiano
23-12-2008, 21:17
www.sebastianfrost.com/luzem/WH5P0127.zip
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

To proszę wrzuć gdzieś tego RAWa z Dsa. Chętnie popatrzę i przetestuję w ACR.
Też szukam fajnego Dsa, ale koniecznie z fakturą. Chyba złożę podanie o euronip i spróbuje kupić za granicą z możliwością odliczenia vatu, no chyba że w Polsce coś ciekawego znajdę. Jedyne co mnie powstrzymuje przed kupnem DsII to brak autofocus adjustment.
to zastanow sie - czy chcesz miec zawsze ostro - czy tez wiecznie kombinować -4 +6 - 2 +15

Ghent
23-12-2008, 22:50
Bastiano wszystkie ślubne fotki są z 1dsa ?

bastiano
24-12-2008, 02:14
Nie, na stronie sa stare foty - bez ds. Tu masz ostatnia z ds ( 6 grudzien) http://www.sebastianfrost.com/luzem/WH5P8497.jpg

marekb
24-12-2008, 08:28
sebastian,spać nie możesz ??? I innym spedzasz sen z powiek..;)

Dzygit-Dublin
24-12-2008, 08:55
wiatam

temat bardzo interesujacy :mrgreen:
wiec nie ma co spać bo można okazje przespać :)
5dmk2 2100-2300 euro , 1dsmk2 1800-2600 euro różnice bardzo nie wielkie w cenie tylko jak z obrazowaniem ,takiego porownania nie widzialem na necie hmmmmm

bastiano
24-12-2008, 10:18
sebastian,spać nie możesz ??? I innym spedzasz sen z powiek..;)

MArku, dzisiaj moja 3-miesieczna Tosia postanowila nie spac w nocy, wiec sam rozumiesz, sila rzeczy i ja nie spalem :-)

oskarkowy
24-12-2008, 10:33
Nie, na stronie sa stare foty - bez ds. Tu masz ostatnia z ds ( 6 grudzien) http://www.sebastianfrost.com/luzem/WH5P8497.jpg

Słuchaj, ten obraz jest obrzydliwy..
To, co się dzieje na twarzach wygląda jak rodem z 828.

trampek
24-12-2008, 12:27
Słuchaj, ten obraz jest obrzydliwy..
To, co się dzieje na twarzach wygląda jak rodem z 828.

Zgadzam sie absolutnie. Fatalny obrazek, zero szczegolow....... (zdjecie juz nie)

Ghent
24-12-2008, 13:42
Do tego zdaje mi sie że był ostrzony ?

Może ktoś jakieś inne fajne sempelki wrzuci ? Bardzo mnie interesuje AF DSa.
A i jeszcze pytanie jak wyglada róznica w wizjerze vs 5d ?

quail
26-12-2008, 13:54
Do tego zdaje mi sie że był ostrzony ?

Może ktoś jakieś inne fajne sempelki wrzuci ? Bardzo mnie interesuje AF DSa.
A i jeszcze pytanie jak wyglada róznica w wizjerze vs 5d ?


Obrazek cierpi na jakąś ciężką chorobę postprocessingu. Jestem szczęśliwym użytkownikiem 1DsII i przy ISO800 zdjęcia wyglądają o niebo lepiej.

AF ciężko zademonstrowac na zdjęciach, zwłaszcza jego szybkość. Musiałbyś wziąć aparat do ręki i sam zobaczyć jak łapie ostrość. Poza tym sam wyzwalacz jest o wiele szybszy. To się od razu odczuwa, reaguje błyskawicznie.

Wizjer 1Ds ma 100% pokrycia, w 5D jest bodajże 96 lub 97%.

Wesołych Świąt

Ghent
26-12-2008, 23:17
OK dzieki wielkie ;) o to mi własnie chodziło

A co do AFa to raczej myslałem o przykładzie naprawde ostrych fotek w trudnych warunkach :)

quail
28-12-2008, 12:15
A co do AFa to raczej myslałem o przykładzie naprawde ostrych fotek w trudnych warunkach :)

Nadal trudno zademonstrować na przykładach. Siatka 45 pól AF jest na tyle gęsta, że punkty można grupować, bo są ułożone jeden obok drugiego.

Przykładowo po ustawieniu C.Fn17, nawet jak masz aktywny tylko jeden z punktów AF, to inne znajdujące się dookoła (7 lub 13 - do wyboru) będą go wspomagać. To daje bardzo dużo podczas robienia zdjęć z AI SERVO (ptaki w locie itp).

Poza tym 1Ds ma ten sam moduł AF co szybkostrzelny 1D, a tam AF musi działać błyskawicznie.

himi
28-12-2008, 17:58
Poza tym 1Ds ma ten sam moduł AF co szybkostrzelny 1D, a tam AF musi działać błyskawicznie.

I działa. Od soboty jestem właścicielem deesa po Oskarkowym. Af działa tak dobrze jak w moich wcześniejszych reporterskich jedynkach. Obraz o niebo lepszy. Plastyka pełnej klatki i mały szum. Świetna pucha.

marekb
28-12-2008, 18:39
Jarek, zmieniasz na Ds3 czy systame..??

mam pytanie czy przy serwo jesli obiekt przesuwa się w kadrze to czy kolejne punkty przejmują obiekt...??

Bahrd
28-12-2008, 18:50
Jarek, zmieniasz na Ds3 czy systame..??

mam pytanie czy przy serwo jesli obiekt przesuwa się w kadrze to czy kolejne punkty przejmują obiekt...??

Tak (Mk III):
"AI Servo AF mode: The camera always starts to track the subject with the center AF point. If the subject then moves away from that AF point, the camera will “pass it off” to outer AF points to continue tracking the subject."

quail
28-12-2008, 19:14
mam pytanie czy przy serwo jesli obiekt przesuwa się w kadrze to czy kolejne punkty przejmują obiekt...??

W MarkuII również tak, ale to się dzieje gdy wybrane są wszystkie punkty AF.
Przed ewentualnym kupnem polecam ściągnąć instrukcję. Na prawdę warto ją przeczytać.

Perf
28-12-2008, 19:25
Przed ewentualnym kupnem polecam ściągnąć instrukcję. Na prawdę warto ją przeczytać.

A w wersji PL można gdzieś kupić lub ściągnąć ?

himi
28-12-2008, 19:28
Bywały na allegro. PDFa ma, z tego co wiem Paweloon z CB.

oskarkowy
28-12-2008, 21:12
I działa. Od soboty jestem właścicielem deesa po Oskarkowym. Af działa tak dobrze jak w moich wcześniejszych reporterskich jedynkach. Obraz o niebo lepszy. Plastyka pełnej klatki i mały szum. Świetna pucha.
Cieszę się, że wszystko OK. 1DsII to naprawdę świetny aparat. Swoją drogą, miło było poznać.

Jarek, zmieniasz na Ds3 czy systame..??

Zmieniać system? A na jaki? :mrgreen:
W planach mam 1Ds3 i 5dII na backup do bagażnika.
Tylko jeszcze muszę 1dmkIII sprzedać, żeby mieć na nowe zabawki.

Cały czas się biję z myślami, który pierwszy kupić. Ds już droższy nie będzie, z drugiej strony do kwietnia raczej go nie będę potrzebował.
Za to cena 5DII jest wywindowana, pewnie przez kilka miesięcy spadnie o 500-700zł.

No i sam cholera nie wiem. Widział ktoś gdzieś porównania szumów i detali z 5DII i Ds3?

Aha, Marku, ten Ds3 z Karpacza był chyba uszkodzony. Szumiał gorzej niż 300D, załamka normalnie.

Bahrd
28-12-2008, 21:44
Patrzyłeś tu?
http://www.imaging-resource.com/PRODS/E1DSMK3/E1DSMK3A7.HTM
http://www.imaging-resource.com/PRODS/E5D2/E5D2PICS.HTM

marekb
28-12-2008, 21:52
Pamiętam, bo na ISO 1600 na wyświetlaczu była kasza.Njpierw myslałem że to 3200, a i tak duże sie wydawały.No i to zawieszenie się.No to pan W. miał tam chyba wszystko uszkodzone...:(. Coraz bardziej mam wrażenie, że cały ten canon to jeden wielki bubel. Własnie kupiłem z oficjalnej dystrybucji 24L i AF sie zacina.
Kolega, znany dobrze na tym forum zakupił uzywany 1Ds II i na wszystkich szkłach eL miał frontfocus. O czym to swiadczy??

bundy
29-12-2008, 01:14
O czym to swiadczy??

Że świat się kończy i musimy czym prędzej zmienić pasek na żółty, żeby jeszcze doświadczyć czegoś dobrego? ;-) ;-) ;-):mrgreen:

himi
29-12-2008, 09:10
Albo umartwić się samotnie w jakiejś świątyni na uboczu. Sądzę, tak na oko, że jakieś 20 lat takiej nirwany powinno pomóc:)

Ghent
29-12-2008, 20:27
I działa. Od soboty jestem właścicielem deesa po Oskarkowym. Af działa tak dobrze jak w moich wcześniejszych reporterskich jedynkach. Obraz o niebo lepszy. Plastyka pełnej klatki i mały szum. Świetna pucha.

Kurcze oby na przełomie kwietnia trafiła sie fajna uzywka dsa... W chwili obecnej za dużo wydatków i nie potrzeba mi drugiego body.

Ale tak czy siak korci mnie przestrzelanie dsa :)

kusy
13-01-2009, 18:41
witam
pytanie do juzerów 1Ds mark 2 - jak to jest, czy - przy użytkowaniu servo af działa wspomaganie af z lampy, czy wogóle w canonach jest taka opcja????
dotychczas nic nie robiłem z dobiegaczką bo w 5D jest jaka jest, używam Ds, włączam serwo i wspomaganie nie działa, to samo w 5D....bawiłem się C.fn i nic nie znalazłem...niech mnie ktoś oświeci
Generalnie zawiodłem się Dsem II, mało punktów krzyżowych, za mały wyświetlacz by ocenić ostre fotki (mam taki nawyka z 5D:-D)...nie kupię:(

quail
13-01-2009, 19:21
za mały wyświetlacz by ocenić ostre fotki (mam taki nawyka z 5D:-D)...nie kupię:(

Jak pstrykasz tylko w RAW, to jakość zdjęć na wyświetlaczu jest mizerna. Przełącz na L lub RAW+L, a zobaczysz kolosalną różnicę w ostrości.

himi
13-01-2009, 19:45
witam
pytanie do juzerów 1Ds mark 2 - jak to jest, czy - przy użytkowaniu servo af działa wspomaganie af z lampy, czy wogóle w canonach jest taka opcja????
dotychczas nic nie robiłem z dobiegaczką bo w 5D jest jaka jest, używam Ds, włączam serwo i wspomaganie nie działa, to samo w 5D....bawiłem się C.fn i nic nie znalazłem...niech mnie ktoś oświeci
Generalnie zawiodłem się Dsem II, mało punktów krzyżowych, za mały wyświetlacz by ocenić ostre fotki (mam taki nawyka z 5D:-D)...nie kupię:(

Wspomaganie działa tylko z oneshot, jak sobie wyobrażasz fotografowanie z cały czas rzucaną smugą czerwonych kresek na obiekt w servo? Masz jakiś pomysł? Piszesz o punktach krzyżowych, że mało, ale napisz jak skuteczny jest AF mimo ich braku. Wyświetlacz - dees drugi ma mały i średni to prawda, ale piątka ma większy i moim zdaniem fatalny, przekłamuje i mnie również nigdy nie pozwalał na rzetelną ocenę wykonanego zdjęcia. Oczywiście wybor: dees vs 5d zawsze będzie zależał od indywidualnych preferencji. Mi za bardzo zależy na AF by pogodzić się z piątką. Próbowałem trzy razy. Nie podołałem. Brak pewności AF to dla mnie jedyna porażka body serii 5, które jest bardzo fajne.

maver1ck
13-01-2009, 23:57
Wspomaganie działa tylko z oneshot, jak sobie wyobrażasz fotografowanie z cały czas rzucaną smugą czerwonych kresek na obiekt w servo? Masz jakiś pomysł?

Np. wyłączanie smugi w momencie robienia zdjecia zaraz po zlapaniu ostrosci.
Pewnie by się dało. Ciekawy w którym marku Canon na to wpadnie.

himi
14-01-2009, 09:06
Co? Przecież servo polega na tym, że zmienia błyskawicznie punkt ostrości - utrzymuję go na obiekcie w ruchu...Zastanowiłeś się nad swoim postulatem? Myślę, że nie do końca. Żeby działało to skutecznie w serwo takiego 1d, czy 40d to trzymana przez ciebie lampa po prostu świeciłaby na czerwono na fotografowany obiekt w ruchu.

maver1ck
14-01-2009, 10:29
Co? Przecież servo polega na tym, że zmienia błyskawicznie punkt ostrości - utrzymuję go na obiekcie w ruchu...Zastanowiłeś się nad swoim postulatem? Myślę, że nie do końca. Żeby działało to skutecznie w serwo takiego 1d, czy 40d to trzymana przez ciebie lampa po prostu świeciłaby na czerwono na fotografowany obiekt w ruchu.

Zgadza sie, ze zmienia punkt ostrosci.

Pamietaj jednak, ze servo NIE dziala w czasie robienia zdjecia.
Czyli jezeli jest czas na podniesienie lustra to czemu nie mialoby byc czasu na wylaczenie diod.

Pozdrawiam

oskarkowy
14-01-2009, 14:09
Zgadza sie, ze zmienia punkt ostrosci.

Pamietaj jednak, ze servo NIE dziala w czasie robienia zdjecia.
Czyli jezeli jest czas na podniesienie lustra to czemu nie mialoby byc czasu na wylaczenie diod.

Pozdrawiam

- servo nie służy głównie do focenia cioć na kotlecie. Już widzę skuteczność tego wzorku wyświetlanego na masce samochodu WRC w akcji czy piłkarza po drugiej stronie boiska.

- zastanowiłeś się kiedy miałoby się wyłączać? Losowo? Po 10s. śledzenia? Też mam wrażenie, że nie bardzo przemyślałeś ten pomysł.

- servo w Ds2 działa świetnie i bez wzorku w warunkach, gdzie nie bardzo widać własne buty. Kilka razy sprawdziłem.

maver1ck
14-01-2009, 18:18
- servo nie służy głównie do focenia cioć na kotlecie. Już widzę skuteczność tego wzorku wyświetlanego na masce samochodu WRC w akcji czy piłkarza po drugiej stronie boiska.

- zastanowiłeś się kiedy miałoby się wyłączać? Losowo? Po 10s. śledzenia? Też mam wrażenie, że nie bardzo przemyślałeś ten pomysł.

- servo w Ds2 działa świetnie i bez wzorku w warunkach, gdzie nie bardzo widać własne buty. Kilka razy sprawdziłem.

1. A jak focisz ludzi w tańcu ?

2. W momencie nacisniecia spustu i wlaczyc z powrotem po zrobieniu zdjecia.

3. Niestety nie mialem przyjemnosci uzywac Dsa w akcji.

Merde
14-01-2009, 18:37
Jak pstrykasz tylko w RAW, to jakość zdjęć na wyświetlaczu jest mizerna. Przełącz na L lub RAW+L, a zobaczysz kolosalną różnicę w ostrości.

Nieprawda. RAW zawiera w sobie miniaturkę, na ostrość której ma wpływ ustawienie Picture style / Sharpness. I właśnie tą miniaturkę oglądasz na wyświetlaczu aparatu.

oskarkowy
14-01-2009, 22:22
1. A jak focisz ludzi w tańcu ?

2. W momencie nacisniecia spustu i wlaczyc z powrotem po zrobieniu zdjecia.

3. Niestety nie mialem przyjemnosci uzywac Dsa w akcji.

1. Inaczej.
2. Czyli radośnie walisz ludziom po oczach czerwoną lampą przez cały czas? To ja już wolę kamerzystów z 5KW żółtych budowlanek.
3. Żałuj ;-)

kusy
15-01-2009, 10:35
Myślę że miałem za wysokie oczekiwanie wobec dobiegaczki w Ds2,...wiele zdjęć mam nie trafionych, oczywiście wiele w tym mojej winy, - brak doświadczenia z Dsem, ale miałem go na próbę...
Pracowałem w raw+jpg i mimo to monitor jest wg mnie fatalny
Sądzę że dzięki minimalnemu opóźnieniu migawki to nawet w tańcu spokojnie da radę na on shot, a wówczas w ciemności sprawdzi się af asist z lampy (o ile klienci się wcześniej nie spłoszą:-D)
Macie rację z tą ciągłą spawarką przy servo....może oświetlenie w podczerwieni by było dobrym rozwiązaniem, ale zostawmy to konstruktorom ..

Mam tylko anglojęzyczną instrukcję z 1D mk3, więc wszystkiego z niej nie doczytam, ale w c.fn jest możliwość wyłączenia af asist, więc miałem nadzieję że ta funkcja działe również w servo, ... było by dobrze aby działała, a jak mi przeszkadza to ją wyłączam

na dzień dzisiejszy wg. mnie dobrym rozwiązaniem będzie dokupienie 1D mk3
do reporterki, ma on najlepiej rozłożone punkty krzyżowe af (dzięki cropowi są blisko mocnych punktów kadru), również ich czułość jest -1EV, więc o działkę lepiej niż Ds2.

quail
15-01-2009, 14:29
Nieprawda. RAW zawiera w sobie miniaturkę, na ostrość której ma wpływ ustawienie Picture style / Sharpness. I właśnie tą miniaturkę oglądasz na wyświetlaczu aparatu.

Dodaje miniaturkę, to fakt, ale jest ona mizernej jakości. Zdjęcia pstrykane w JPG L mają na wyświetlaczu o wiele więcej szczegółów niż a miniaturka z RAWa i nie wynika to z ustawień ostrości, a z rozdzielczości tej miniaturki. Poza tym w 1DsMk2 nie ma Picture style.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

2. W momencie nacisniecia spustu i wlaczyc z powrotem po zrobieniu zdjecia

Nie zapominaj o tym, że inni też mogą fotografować w tym samym czasie. Co wtedy? Miałbyś na fotkach czerwoną siatkę z czyjejś lampy.

Pozdrowienia

fahrenheit
11-06-2009, 23:52
Panowie, przebrnąłem 25 stron i było tylko jedno pokazanie wysokiego ISO na 1dsII. Czy można prosić o foty (w miarę możliwości w porównaniu z 5d) z 1dsII na ISO 1600 i 3200?

PS jakieś porównanie na rowerku widziałem, ale nie jestem pewien czy rzeczywiście jest na wysokim ISO taka przewaga 5d .Bo była na tych zdjęciach kaszka
może być na maila pwedu@o2.pl

himi
12-06-2009, 00:42
Właśnie wróciłem z nocnej robótki w ciemnicy, wiec prosto z karty proszę jpg iso 3200 z deesa

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/i/rusztowanie3.jpg/)

wojkij
12-06-2009, 01:20
Heh, Himi mnie ubiegł :p

Rawy wywołane w acr na standardowych ustawieniach(luminacja 0, chromatyczny 25).

Iso 1600 1.4 1/40

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img198.imageshack.us/img198/1379/wv2h2741s.jpg)

1.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img199.imageshack.us/img199/9070/wv2h2741corp1.jpg)

2.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img151.imageshack.us/img151/2678/wv2h2741corp2.jpg)

iso 3200 1.4 1/100

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img44.imageshack.us/img44/4161/wv2h2742s.jpg)

1.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img197.imageshack.us/img197/1782/wv2h2742corp1.jpg)

2.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img196.imageshack.us/img196/539/wv2h2742corp2.jpg)

1600 full size:
http://img223.imageshack.us/img223/9497/wv2h2741.jpg

3200 full size:
http://img401.imageshack.us/img401/3796/wv2h2742.jpg

Dwa powyższe spakowane do 6.4mb:
http://wyslijto.pl/plik/hzuoneyfbr

himi
12-06-2009, 10:34
A to Wokij testa trzasł:)

fahrenheit
12-06-2009, 10:49
dzięki wam obu Himi i Wojkij. To co chciałem widzę i trzeba się czepiać żeby wymagać żeby na skrajnym iso szumiało mniej.
Na temat nic nie spłodzę bo nie miałem 1dsII w ręce, więc do czasu promocji pouprawiam jeszcze window shopping