PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sprawdzić 20D przy zakupie



Paul
08-04-2005, 12:10
Jako nowa osoba na forum - witam wszystkich!

Mam zamiar kupić wkrótce 20D z 17-40/4L (krajobraz + ogólnie) i 50/1.8 (portret). Zależy mi na robieniu możliwie dużych wydruków, więc oczekuję od zestawu wysokiej jakości i ostrości zdjęć. W związku z tym proszę o rady, co mogę/powinienem zrobić przy zakupie aby uniknąć późniejszych kontaktów z serwisem.

Z góry dziękuję za pomoc.

P

p.s. Dodam tylko, że na temat FF/BF przeczytałem już chyba dość, żeby być w stanie to sprawdzić, ale będę wdzięczny za uwagi jak to zrobić w warunkach "polowych"

muflon
08-04-2005, 12:36
p.s. Dodam tylko, że na temat FF/BF przeczytałem już chyba dość, żeby być w stanie to sprawdzić, ale będę wdzięczny za uwagi jak to zrobić w warunkach "polowych"
Tak samo jak w "niepolowych" - zabrać ze sobą kartę, baterię, wydrukowany któryś z testów - i pstrykać. Solidny sprzedawca powinien udostępnić body przynajmniej na kilkanaście minut - w ciągu takiego czasu można się pokusić nawet o konkretny test ze statywem.

Więcej sie chyba zrobić nie da - to jedyny "test", który można przeprowadzić na szybkiego i który ma w miarę oczywiste wyniki.

Paul
08-04-2005, 12:48
Więcej sie chyba zrobić nie da - to jedyny "test", który można przeprowadzić na szybkiego i który ma w miarę oczywiste wyniki.

OK. Ale FF/BF jest wadą dobrze opisaną - i usuwalną - kwestia determinacji w serwisie. A co z np. z kurzem i innymi paprochami - przy jakich ustawieniach są najbardziej widoczne? Był również wątek nt. "nietrzymania" AF Lock - chyba nie do końca rozstrzygnięty. Chciałbym się dowiedzieć, o doświadczeniach innych osób - zarówno tych dotyczących ogólnie apartów jak i specyficznych dla 20D.

P

Arkan
08-04-2005, 12:48
Zależy mi na robieniu możliwie dużych wydruków, więc oczekuję od zestawu wysokiej jakości i ostrości zdjęć.
Proponuję średni format - za 8000 PLN kupisz całkiem przyzwoity zestaw. Cyfra do wydruków dużgo formatu będzie znacznie ustępowała jakością.

Arkan

muflon
08-04-2005, 12:51
A co z np. z kurzem i innymi paprochami - przy jakich ustawieniach są najbardziej widoczne?
Na matrycy - fotka białej kartki przy f/32. Statyw niewymagany. Na matówce - spojrzenie przez wizjer. W innych miejscach - chyba tylko spojrzenie do środka body?.

Paul
08-04-2005, 12:58
Proponuję średni format - za 8000 PLN kupisz całkiem przyzwoity zestaw.

Wiem - początkowo poważnie rozważałem średni format.


Cyfra do wydruków dużgo formatu będzie znacznie ustępowała jakością.

20D jest kompromisem między wielkością wydruku a łatwością np. powtórzenia ujęcia. Poza tym na raziezałamuje mnie myślenie o czekaniu na odbitki, żeby zobaczyć, co wyszło - zrobiłem się trochę wygodny z cyfrą. Ale masz rację - możliwe, że docelowo skończy się czymś większym.

Paul
08-04-2005, 13:00
chyba tylko spojrzenie do środka body?.

?????

tzn. czy można coś stwierdzić, zaglądając do środka?

Paul
08-04-2005, 13:06
W sumie test będzie dotyczył i body i obiektywu - czy można prosić też o uwagi nt. sprawdzenia równocześnie 17-40L?

p.s. możliwe, że powinien być z tego oddzielny wątek w obiektywach, ale w sumie piszemy o zestawie - pozostawiam to do decyzji moderatorów.

muflon
08-04-2005, 13:10
W sumie test będzie dotyczył i body i obiektywu - czy można prosić też o uwagi nt. sprawdzenia równocześnie 17-40L?
Moje uwagi były ogólne - choć 17-40 jest "sprawdzić" nieco trudniej, bo mniej widać przesunięcia GO. Najlepiej przysunąć się w miarę blisko do obrazka testowego (17-40 ma chyba minimalną odległość ostrzenia dwadzieścia-parę cm)


p.s. możliwe, że powinien być z tego oddzielny wątek w obiektywach, ale w sumie piszemy o zestawie - pozostawiam to do decyzji moderatorów.
Hmm, jeśli nie zauważyłeś, wątek już został przeniesiony do właściwej kategorii ;-)

Paul
08-04-2005, 13:13
17-40 jest "sprawdzić" nieco trudniej

A jak najlepiej sprawdzić CA? Ew. inne wady obiektywu?

Paul
08-04-2005, 13:17
Tak samo jak w "niepolowych" ...- zabrać ze sobą kartę, baterię, wydrukowany któryś z testów - i pstrykać. Solidny sprzedawca powinien udostępnić body przynajmniej na kilkanaście minut - w ciągu takiego czasu można się pokusić nawet o konkretny test ze statywem.

Czy będzie można oceić ew. FF/BF na wyświetlaczu w aparacie? Czy może trzeba zabrać ze sobą compa?

Dotyczy również sprawdzenia obiektywu.

muflon
08-04-2005, 13:17
A jak najlepiej sprawdzić CA?
Jejku, no z definicji...

Q: Czym się objawia CA?
A: Fioletowymi obwódkami na styku obszarów o dużej różnicy kontrastów (czarne gałęzi na jasnym, białym tle)
Q: Jak sprawdzić czy obiektyw ma CA?
A: yyy... eee... no, może by spróbować takie zdjęcie zrobić??

Przy czym w obiektywach "lepszych niż najgorsze", CA jest raczej cechą wspólną dla całej serii, a nie konkretnego egzemplarza. Z tego co pamiętam, to 17-40 jest jednym z lepszych szkieł pod tym względem.

muflon
08-04-2005, 13:18
Czy będzie można oceić ew. FF/BF na wyświetlaczu w aparacie? Czy może trzeba zabrać ze sobą compa?
Lepiej zabrać. Aczkolwiek w porządnym sklepie nie powinno być problemów z udostępnieniem maszyny z czytnikiem CF.

tiberek
08-04-2005, 13:35
Dawno w Polsce nie kupowałeś widzę... jak byłem w sklepie Canona w W-wie to wilkiem na mnie patrzyli, że im 'd' zawracam, bo im się tak miło nic nie robiło.
Na pytanie czy mogę potestować aparat stwierdzili, że nie bo baterii nie mają naładowanej. Ja im na to, że mam swoją... i że chciałbym, żeby podpieli ten obiektyw co jest w gablocie. Bez zastanowania usłyszałem "kolega zabrał klucze od gabloty i będzie za godzinę". Tak się sprzedaje body 20D za (o ile pamiętam) 6999zł. I tyle było sprawdzania 20D.

Paul
08-04-2005, 13:39
Podsumowując:

I. Do sklepu wziąć ze sobą:

Laptopa
Kartę CF
Naładowaną baterię do apartu
Kartę do testu FF/BF
Statyw


II. W sklepie sprawdzić

Paprochy widoczne na matówce/w wizjerze
Paprochy/kurz na filtrze/matrycy - wyjdą na fotce białej kartki przy f/32
Gorące/zgaszone piksele matrycy - białe/czarne tło
FF/BF wg. karty testowej - kwestia czy warto walczyć o boczne punkty AF


Oddzielnym tematem jest test obiektywu.


... jak byłem w sklepie Canona w W-wie to wilkiem na mnie patrzyli, że im 'd' zawracam

Na szczęście będę kupował w zaprzyjaźnionym sklepie :-D

Paul
08-04-2005, 13:56
Może można sprawdzić coś jeszcze?

muflon
08-04-2005, 13:56
Dawno w Polsce nie kupowałeś widzę... jak byłem w sklepie Canona w W-wie to wilkiem na mnie patrzyli, że im 'd' zawracam, bo im się tak miło nic nie robiło.
A bo to tylko jeden sklep sprzedaje cyfrowe body? Zawsze mozna po prostu znaleźć lepszy. Hint: najczęściej bedzie to ten, w którym sprzęt nie będzie najtańszy (nie dotyczy firmowych :-)). Ja właśnie za taki luksus możliwości pobawienia się sprzętem, wzięcia lub nie itp. dopłaciłem do "lepszego sklepu".

A i tak zaraz wyskoczy Vitez z reklamą wiadomego tipa ;-)

Paul
08-04-2005, 14:04
Lepiej zabrać [kompa do testów w sklepie].
Czy w takim razie nie będzie lepiej zinstalować oprogramowanie do 20D i zrzucać od razu na kompa?

muflon
08-04-2005, 14:12
Czy w takim razie nie będzie lepiej zinstalować oprogramowanie do 20D i zrzucać od razu na kompa?
Nie, bo zamiast testować będziesz się motał jak to uruchomić.

Paul
08-04-2005, 14:15
zamiast testować będziesz się motał jak to uruchomić.
Tzn. nie da się wykorzytać tego softu konkretnie do celu testowania czy to kwestia znajomości jego obsługi?

Cychol
08-04-2005, 14:19
Stary odpuść sobie - nie kupuj aparatu, kup sobie album ze zdjęciami ;) :lol:

Paul
08-04-2005, 14:41
Stary odpuść sobie ;) :lol:
:mrgreen: ;)

tiberek
08-04-2005, 15:04
He he... Album najlepiej multimedialny ;)

Muflon, co do 'tego' TIPa to żebyś wiedział, że prędzej kupię od niego niż w normalnym sklepie. Z takim podejściem jak w tym Canonie jak to, niestety nie po raz 1. się spotkałem (służę adresami), więc zraziłem się do większości normalnych sklepów fotograficznych*, przynajmniej w Warszawie. Nie dość, że straszna drożyzna (nie porównuje cen z TIPami tylko ze zwykłymi sklepami internetowymi, z fakturami itd) to jeszcze obsługa nie wie nic na temat tego sprzętu, albo na paru sprzedawców jeden rozumie co do niego mówię (podobnie jest niestety także np. w sprzęcie video czy audio).

Dlatego testowanie w PL w normalnym (czytaj niezaprzyjaznionym) sklepie chyba jest niemożliwe, szczególnie jeśli chce się to zrobić spokojnie i dokładnie.
A może jednak gdzieś się da?

Co do testowania 20D połączonego z instalowaniem softu to podzielam opinię, że to rzeźba w skale :D Chyba, że to bardzo zaprzyjazniony sklep...

* owszem mam dwa czy trzy częściej odwiedzane sklepy foto ale tylko w jednym z nich można sensownie pogadać, w pozostałych dwóch muszę iść 'na pewniaka', bo też wieje czasami żenującym brakiem wiedzy (nawet o tym, że mają coś w ofercie) a i lekka bufonada się trafi, więc trzeba dokładnie wiedzieć co się chce.

tiberek
08-04-2005, 15:06
A bo to tylko jeden sklep sprzedaje cyfrowe body? Zawsze mozna po prostu znaleźć lepszy. Hint: najczęściej bedzie to ten, w którym sprzęt nie będzie najtańszy
To był jeden z tych droższych :mad:

Paul
08-04-2005, 15:17
Co do testowania 20D połączonego z instalowaniem softu to podzielam opinię, że to rzeźba w skale :D Chyba, że to bardzo zaprzyjazniony sklep...
Nawet przy założeniu, że soft zainstalowałbym i obejrzał wczesniej?


a i lekka bufonada się trafi
Dobre :lol:

muflon
08-04-2005, 15:25
Muflon, co do 'tego' TIPa to żebyś wiedział, że prędzej kupię od niego niż w normalnym sklepie.
Alez ja się z tym zgadzam :) W Polsce pewnie też bym od tipa kupował (o ile by mnie było stać na takie zabawki) - niestety tutaj ta instytucja się jakoś nie rozwinęła ;-) Uwaga była czysto wrednie personalna :mrgreen:


owszem mam dwa czy trzy częściej odwiedzane sklepy foto ale tylko w jednym z nich można sensownie pogadać, w pozostałych dwóch muszę iść 'na pewniaka'
I wystarczy. Ja mam takie sensowne sklepy dwa (na pięć, które znam w Genewie).


lekka bufonada się trafi
Chłe chłe :rolleyes:

tiberek
08-04-2005, 15:28
Nawet przy założeniu, że soft zainstalowałbym i obejrzał wczesniej?

A to inna sytuacja...


Dobre :lol:
No nie wiem, czy to takie dobre :? niestety w sklepie facet ewidentnie próbował mi kit wciskać, a gdy mu pokazałem, że z jego teorią coś jest nie tak, stwierdził, że się i tak nie znam, bo on 20 lat pracuje w tej branży i wie co mówi... (a chodziło RAWa, ciekawe czy miał też 20lat doświadczenia z dSLRami)

Paul
08-04-2005, 15:57
A wracając do tematu - może odezwałby się ktoś, kto natknął się na jakieś wady przy zakupie lub wymieniał/naprawiał body z jakiegoś powodu tuż po zakupie, co można było sprawdzić wcześniej?

KuchateK
08-04-2005, 16:09
Co do ff/bf to mozna sie obejsc i bez kompa i ogladac na wyswietlaczu... Widac ze jest zle. Zwlaszcza ostrzac z bliska z mala GO.

Tutaj jest w jednym sklepie taki dziadek... Tez ma "25 lat doswiadczenia"... Jak slysze jak wciska klientom ze nikun to ma "superior quality" to mnie telepie...

Koles przychodzi kupic sobie 20D bo ma canona i komplet eLek a ten mu z nikonem wyjezdza...
Jak przyszedlem zapytac o cene 100-300 (mowie ze chce DOBRE tele) i pomacac to jak zobaczyl mojego rebela to mi wciskac chcial mydlo najtansze w sklepie bo to nie ma sensu do rebela lepszego lensa... Do 10D moze :twisted:, ale rebel to nieee... Ot "fachowcy"... No i ofkors "nie powinienes tutaj w sklepie robic zdjec"... Tyle mnie tam widzieli na zakupach... Ide jak sobie chce poprawic chumor i posmiac bo mam blisko po drodze :D

W b&h dla porownania cokolwiek pisnalem "dobre tanie tele" i zaraz mialem 2 biale lufy obok 100-300 i karty mi braklo... nie raz.

Paul
08-04-2005, 17:10
Co do ff/bf to mozna sie obejsc i bez kompa i ogladac na wyswietlaczu...
To by w sumie znaczyło, że komp nie jest potrzebny do sprawdzenia apartau w sklepie i wystarczy powiększenie na wyświetlaczu aparatu?

KuchateK
08-04-2005, 17:14
Ja tam swoje testy jak zrobilem z piecdziesiatka i kit'em to wystarczyl mi wyswietlacz w aparacie... Pozniej na monitorze widzialem w zasadzie to samo tylko ze wiecej na raz. Mysle ze wyswietlacz wystarcza do tego zeby zobaczyc ktora kreska jest najostrzejsza na kartce do testow.

Paul
08-04-2005, 17:21
Mysle ze wyswietlacz wystarcza
Dzięki - to sporo upraszcza temat :)

Vitez
08-04-2005, 17:26
Rowniez twierdze ze wyswietlacz wystarcza. I nie zadna sterta tablic testowych czy statyw bo cie pogonia ze sklepu ;) . Przeciez FF/BF sprawdza sie przy krotkiej GO = mocno otwartej przyslonie.
Chcesz kupic 50 1.8 ... to szklo da ci czasy sporo krotsze od 1/80 przy przyslonie 1.8 a na upartego to i iso1600 ustaw - nie przeszkodzi w ocenie FF/BF.

Ja sobie na szybko przetestowalem FF/BF wlasnie w ten sposob - 20D + 50 1.8 + iso1600 z reki + linijka wyciagnieta z kieszeni a nie jakies tablice testowe. Pstryk w konkretny centymetr z najblizszej odleglosci (czasy rzedu 1/500 wiec o poruszenie 50tki z cropem = 80mm dosc trudno) w ukosnie postawiona linijke na neutralnym tle, zoom na wyswietlaczu i od razu widac czy trafil w to, co celowalem czy nie bardzo... potem ze dwie-trzy repety (np w rozne centymetry na linijce), pozniej rowniez manual z potwierdzeniem ostrosci (beepa upewnij sie ze masz wlaczonego).
I gotowe... bez babrania sie w statyw, karty testowe, laptopy, bez straszenia obslugi sklepu :D ... tylko karte CF i akumulatorek warto miec swoj ... no i linijke (body i szklo liczymy ze sklep dostarczy).

Oczywiscie pozniej jesli po pierwszych duzych wydrukach wyda ci sie ze cos jest nie tak to mozesz pobawic sie w zdjecia ze statywem, tablic testowych itp - ale to robota do babrania sie w domowym zaciszu a nie w sklepie, by sie upewnic... choc podejrzewam ze nie bedze takiej potrzeby jak sprawdzisz na linijce z reki w sklepie na 50 1.8 - daje taka GO ze trudno nie zauwazyc FF/BF :roll: nawet na wyswietlaczu.

Paul
08-04-2005, 17:52
Vitez dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie - dokładnie i prosto opisane, co i jak zrobić - w praktyce.

Paul
08-04-2005, 22:01
Ponawiam pytanie:

Czy nikt podczas zakupu 20D nie miał sytuacji, że poprosił o inny korpus? Z jakiego powodu i jak to stwierdził?
Czy zdarzyło się, że ktoś reklamował/naprawiał korpus krótko po zakupie, co można było stwierdzić już przy zakupie i zaoszczędzic sobie czasu i nerwów?

Pszczola
09-04-2005, 01:59
1. To, ze poprosil o inny korpus mogl stwierdzic slyszac swoje slowa przed ulamkiem sekundy wypowiedziane.

2. Nie mozna (chyba) stwierdzic przy zakupie, ze juz sie zareklamowalo/naprawialo wlasnie kupowany korpus.
;-)

Paul
09-04-2005, 06:16
1. To, ze poprosil o inny korpus mogl stwierdzic slyszac swoje slowa przed ulamkiem sekundy wypowiedziane.
Przyznaję - powinienem był napisać "... i jak go [tzn. ten powód] stwierdził". Proszę o wybaczenie - co prawda nic nie usprawiedliwia błędów językowych ale spieszyłem się.



2. Nie mozna (chyba) stwierdzic przy zakupie, ze juz sie zareklamowalo/naprawialo wlasnie kupowany korpus.
;-)
"krótko po zakupie" może oznaczać również kilka dni, więc uwagę nr 2 oddalam!


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Pszczola ale tak w ogóle to wiesz o co chodzi? :? ;)

aquamark
09-04-2005, 22:10
Witam.


No dobra, jesteśmy w sklepie, cyknęliśmy parę fotek i co, grzebiemy
w korpusach, aż znajdziemy perfekt?
Jaka jest do zaakceptowania odchyłka ostrzenia, przypuśćmy dla szkła
17-40/4.

Vitez
10-04-2005, 00:09
Jaka jest do zaakceptowania odchyłka ostrzenia, przypuśćmy dla szkła
17-40/4.


Taka ktorej nie zauwazysz na wyswietlaczu LCD :roll: .
Czyli jesli po cyknieciu fotki z najkrotsza mozliwa GO w jakis centymetr 'wydaje ci sie' ze spudlowal o milimetr czy dwa - to akceptowalne. Jesli wyraznie widzisz ze to w co celowales jest rozmazane a ostrosc jest ciut indziej - to nieakceptowalne. Dalsze gdybanie nie ma sensu - kazdy ma inny gust ;)

Paul
10-04-2005, 07:07
... i co, grzebiemy w korpusach, aż znajdziemy perfekt?

Tu już każdy decyduje samodzielnie, czy woli poświęcić pół godziny w sklepie, czy później biegać do serwisu :wink:


Ja osobiście miałem dwie 20-ki, a trzecią sprawdzałem. Wszystkie 3 źle ostrzyły (jedna BF/FF a dwie dawały nieostre zdjęcia). Dwie z nich były z tej samej dostawy (serii) trzecia z innej (to ta co dawała BF/FF). Skończyło się jak widać na 10D, który jest OK (po prostu sprzedawca nie miał chwilowo wiecej 20-stek i dał mi na weekend 10D, który sobie zostawiłem).


zanim kupisz -sprawdź dokładnie. Choćby tylko dlatego, że możesz trafić na zwrot z bardziej cywilizowanego kraju