PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie ucznia



łukasz olearczyk
03-10-2007, 20:47
Witam jestem od niedawna posiadaczem canona eos 30 d mam prośbę czy ktos z was mogłby mi polecic jakiś na poczatek jakis fajny program do obróbki zdjeć jestem poczatkującym jeżeli chodzi o fotografie cyfrowa wczesniej bawiłem sie analogami z gory dziekuje za udzieloną mi pomoc.Acha kupujac aparat w orginalnej instrukcji w języku polskim canon podaje ze wraz z body jest plytka z oprogramowaniem do aparatu ale na tej ktora znalazłem było tylko krótkie demo dotyczace eosa 400 d

Mellan
03-10-2007, 21:36
Witaj! Powinienes byl tez miec i drugą płytkę zawierającą program Digital Photo Proffesional i sterowniki do kompa,jeslibys chcial podlaczyc go kabelkiem (odradzam, lepiej zrzucac zdjecia z poslugujac sie czytnikiem CF).Wydaje sie, ze nie nie posiadasz, wiec moze warto pojsc tam ,gdzie kupowales i zapytac.
Jesli chodzi o oprogramowanie : jest cale mnostwo programow ,ktore w sposob lepszy lub gorszy pozwalaja na edycje zdjec, ale jezeli masz ambicje bawic sie w robienie RAWow,to wybor jest znacznie ograniczony,a wszystkie sa programami platnymi poza wlasnie DPP,ktorego najwyrazniej w twoim pudelku zabraklo.
Moim zdaniem najlepszym i najbardziej wszechstronnym programem (ale tez najdrozszym i dosc skomplikowanym) jest Photoshop CS3, ktorego osobiscie uzywam.RAWy otwiera tez CS2 i CS,a wczesniej Camera RAW,ktory przed seria CS byl programem niezaleznym,a teraz stanowi ich czesc,otwiera tez Photoshop Lightroom ktory go zawiera.Slyszalem ,ze nowa wersja Corela PhotoDraw rowniez to robi,ale osobiscie nie uzywam,wiec nie moge powiedziec na 100%.Zarowno CS3,jak tez i Lightroom jest dostepny w wersji bezplatnej,ale jsko trial na stronie adobe.com, po uprzednim zarejestrowaniu sie jako uzytkownik.
Jesli natomiast interesuje cie obrobka JPEG,to jak powiedzialem wczesniej jest cala masa oprogramowania,zarowno darmowego jak i platnego,poczawszy od windowsowskiego Painta,czy zawartego w pakiecie Nero PhotoSnap,przez programy dostarczane wraz z cyfrowkami roznych firm az do dosc rozbudowanych jak np PhotoImpact, czy Corel.
Wszystko zalezy od tego czego oczekujesz po oprogramowaniu,czy prostej obslugi z jakimis efektami za darmo czy niewielkie pieniadze,czy rozbudowanego i kreatywnego oprogramowania za kase.Trudno mi odpowiedziec jaki program uznalbys za "fajny".
Na poczatek wlasnie DPP moim zdaniem mozna by uznac za fajny.Jest do bolu prosty,a zarazem oferuje cala game niezbednych i podstawowych regulacji.niestety,nie zawiera efektow :)
Pozdrawiam

iktorn92
03-10-2007, 21:38
Powinieneś miec na plycie razem z aparatem DPP do wywoływania Rawów. Jak chcesz coś jeszce to na poczatek lightroom a poźniej jak ci sie spodoba Photoshop. Tylko nie napisałes ile chcesz na to przeznaczyć.

plwopud
04-10-2007, 17:32
Od kwietnia tez mam 30D i też dali mi tylko reklamówke zamiast softu.
Następnego dnia byłem w sklepie ponownie i okazało sie że nie mają w pudełkach płyt z softem. Ktos skompletował "niekomplet". Sciągnęli soft w ciągu następnego dnia - musisz więc udać się do sklepu.

krzy
04-10-2007, 18:42
Popieram kolegów: oprogramowanie kompletne do sprzętu MUSI BYĆ !
Domagaj się w sklepie lub u sprzedawcy. Digital Photo Professional - program dołączany do Canonów, moim zdaniem może wystarczyć nawet na dłuższy czas.
Drugi program (dołączony do lustrzanek i compaktów) też na początku troche może pomóc:
ZoomBrowser EX is a tool that provides you with an easy way of importing, organizing, printing and exporting images. You can, for example:
* Download images from a Canon camera.
* Drag and drop images to and from Windows Explorer, and other supported programs.
* Organize your images into folders, and classify them in different ways.
* Manage movies as well as still images.
* Scroll through and preview all the image thumbnails in a folder. Associated shooting information is displayed with each image.
* Edit original images in a Viewer Window. You can:
* Remove red eye
* Adjust color and brightness
* Apply sharpen and unsharp mask
* Trim images
* Insert text
* Automatically adjust images based on Exif information
* Edit the image with an external image editor
* Associate a sound with an image.
* Create a slide show to play on your computer.
* Print images in a number of ways.
* Send JPEG images by e–mail.
* Create Windows wallpaper and screen savers.
* Export shooting properties and still images.
* Backup images to a CD (Windows XP only).
* Customize your task list.
* Easily search for images using a range of search criteria.
* Rename one or more files.
Może trochę przesadzili z tą reklamą :lol: ale można podziałać, z tym, że przyda się podstawowa znajomość angielskiego.
Nie wiem jak początkujący jesteś (pewnie zakrzyczą mnie pasjonaci obróbki zdjęć :mrgreen: ) ale, jeśli obrabiasz zdjęcia w formacie JPG, na początek mógłbyś spróbować program Picasa. Nie jest to Photoshop :grin: ale podstawowe działania typu wyrównanie, kardowanie, rozjaśnianie, korekta barwy itp można zrobić, jest po polsku, i legalny, i jeszcze darmowy !

Janusz Body
04-10-2007, 20:04
....(pewnie zakrzyczą mnie pasjonaci obróbki zdjęć :mrgreen: ) ale, jeśli obrabiasz zdjęcia w formacie JPG, na początek mógłbyś spróbować program Picasa. ....


Hmmmmm... to Photoshop Elements już z lustrzankami nie dają?

Ja to bym odradzał wynalazki typu Picassa a polecał Photoshop Elements albo darmowego Gimpa.

krzy
06-10-2007, 10:38
Hmmmmm... to Photoshop Elements już z lustrzankami nie dają?

Ja to bym odradzał wynalazki typu Picassa a polecał Photoshop Elements albo darmowego Gimpa.
Masz rację - to lepsze programy i do tego nowy Photoshop Elements jest już chyba po polsku, ale nie wiemy jak bardzo początkującym jest Łukasz.
Napisałem o Picassie bo to najprostsze na początek: ściągasz, instalujesz i masz przeglądarkę z możliwością edycji zdjęć.
I już można się bawić ! :grin: