PDA

Zobacz pełną wersję : Użycie filtrów



kolumb
03-10-2007, 18:24
Tematów o filtrach było wiele, ale w większości doszukałem się co kupić. Moje pytanie natomiast jest z trochę innej beczki, co zmienia się przy fotografowaniu z użyciem filtru. Nie chodzi mi o efekty a o to na co zwrócić uwagę powinien fotograf, nie wiem zmienić rodzaj pomiaru światła, przesłonę zwiększyć/zmniejszyć ? Ja narazie dorobiłem się mojego pierwszego filtru Hitech ND 0.9 grad soft.

I jeszcze jedno pytanie, z jakimś 2 filtrem warto go stosować jednocześnie (głównie chodzi mi o fotografie krajobrazowe i niebo)

Janczewski
03-10-2007, 20:36
Jeżeli dokręcisz jakiś filtr, jakikolwiek, a bedzie on miał wpływ na obniżenie ilości wpadającego na matrycę światła, to przecież światłomierz to zauważy i pokaże Ci, że zdjęcie będzie niedoświetlone. Jeżeli chodzi o filtry to z tego co wiem raczej nie stosuje się dwóch (kilku) filtrów jednocześnie.

kolumb
03-10-2007, 20:45
zastanawiałem się nad pomiarem świetła przy połówkach

sniper88
03-10-2007, 20:46
Gdzies byl juz o tym watek na forum i odpowiedz byla taka, ze trzeba sie samemu nauczyc kiedy mierzyc swiatlo z filtrem a kiedy nie:)
Swoja droga, ten sam filtr wlasnie do mnie idzie:p

Janusz Body
03-10-2007, 20:49
...nie wiem zmienić rodzaj pomiaru światła, przesłonę zwiększyć/zmniejszyć ? Ja narazie dorobiłem się mojego pierwszego filtru Hitech ND 0.9 grad soft.

I jeszcze jedno pytanie, z jakimś 2 filtrem warto go stosować jednocześnie (głównie chodzi mi o fotografie krajobrazowe i niebo)

Pomiaru światła z filtrem połówkowym powinno dokonywać się przed włożeniem filtra - w końcu chodzi o przyciemnienie "czegostam". Filtr powinno ustawiać się z wciśniętym przyciskiem "podglądu głębi ostrości" czyli z przymkniętą przysłoną do takiej jaka będzie na zdjęciu.

EDIT: wiem, są wyjątki ale to długi temat - zachęcam do przeczytania:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632

Dwa filtry są niezbyt dobrym pomysłem. Znacznie zwiększają szansę na wewnętrzne odbicia i różnego rodzaju "duszki" i "flary" na zdjęciu. Filtry połówkowe mają różne gradacje i w zależności od warunków trzeba wybrać odpowiedni filtr.

EDIT: Niestety trzeba mieć połówek kilka 0.3, 0.6, 0.9, hard, soft (razem wychodzi 6 szt)

kolumb
03-10-2007, 21:04
a jeden filterek 103 zł :/

Dzięki Janusz za wyczerpującą informacje