PDA

Zobacz pełną wersję : SDHC - class 2 4 czy 6 oraz czytniki?



zabbo
27-09-2007, 21:33
Przymierzam sie do zakupu karty do S5 IS. Zaznacze iz zamierzam korzystac z nagrywania filmow wzglednie czesto. W zasadzie rodzą mi sie takie pytania:

1. Czy przy S5 ma realne znaczenie predkosc zapisu np. po 20mb/s itd? W sensie czy S5 jest w stanie to wykorzystac? Z tego co wyczytalem i tak nie zapisuje RAWow

2. Czy warto inwestowac z jakis konretnych przyczyn w np. Sandisk Extreme III 4GB relatywnie duzo wieksze pieniadze niz np. Sandisk 4GB Ultra II wraz czytnikiem.

3. W końcu czy rzeczywiscie konieczne sa te czytniki kompatybilne z SDHC? Mam laptopa z czytnikiem SD i nie wiem czy musze szukac karty z czytnikiem lub samego czytnika?

Slowem nie chcialbym wydac wiecej niz 150 - 160 zl na karte i zastanawiam sie czy:
a) wywalac np. na Sandisk Extreme III 2GB i jakos przecierpiec brak 4GB
b) uznac ze wywindowane osiagi i tak moj S5 IS nie wykorzysta i brac Sandisk Ultra II class 2 4GB i cieszyc sie mozliwoscia dluzszych filmow.

Juriko
28-09-2007, 01:00
Szybki zapis może się przydać przy seriach, szybki odczyt zawsze się przydaje, ale jest mniej istotny.
Class 2 trochę mało. Mam 1GB pqi speed 150, robi długie serie tyle ile daje fabryka w moim A710IS, czyli 1,7kl/s. Bardzo dobrze spisuje się też tani goodram SDHC 4GB class 4, też strzela ładnie seriami, tyle tylko, że po kilkunastu zdjęciach dostaje na chwilę zadyszki, po chwili dalej jedzie.
Wspomniana PQI zapisuje na poziomie 10 MB/s, natomiast goodram 5,5 MB/s czyli nieźle, zgodnie z klasą 4.

zabbo
28-09-2007, 14:26
Poprawcie mnie jesli ze mnia lama i zle to rozumiem:


The downside of such high quality is that the AVI files are large - at the best quality setting (640x480 / 30fps) you're burning around 2MB every second

Czyli w duzym uproszczeniu mozna zalozyc iz zapis przy movie to ok. 2mb/s ???

i dalej za dprieview:

At less than a second to save a 3.7MB file the S5 IS is fast - though not blisteringly so - and certainly benefits from a faster SD card

Czyli jesli dobrze rozumiem mozna przyjac ze to ok. 4mb/s przy zapisie zdjec?

Pytanie zasadnicze: Czy mozna przyjac ze karta np. Sandisk Ultra II SDHC ktora ma odczyt 10 MB/s, zapis 9 MB/s spokojnie sprosta wymaganiom tego S5 i zakup Extreme III mija sie z celem?

Juriko
29-09-2007, 00:36
Pytanie zasadnicze:[/B] Czy mozna przyjac ze karta np. Sandisk Ultra II SDHC ktora ma odczyt 10 MB/s, zapis 9 MB/s spokojnie sprosta wymaganiom tego S5 i zakup Extreme III mija sie z celem?
Tak, zgadza się.

Nemeo
04-02-2008, 21:02
Co oznacza określenie class 2 , 4, 6 przy kartach SDHC ?

Juriko
04-02-2008, 22:24
Co oznacza określenie class 2 , 4, 6 przy kartach SDHC ?
Gwarantowany minimalny zapis 2MB/s przy class 2 itp.

grzyba
18-02-2008, 12:13
Polecam Transced Class 6 za 110 zl 8 GB - do mojego S5 taki właśnie kupiłem. I po rozterkach - pieniądze niewielkie, szybkość aż nadto a pojemności na godzinę filmu w najwyższej rozdzielczości. A z Sandiskami to podobno sporo podróbek w internecie. W zwykłych sklepach ceny z kosmosu. Filmy ślicznie nagrywa.Zdjęcia seryjne robi S5 wolniej od mojego starego S1 ale wielkość pliku sporo większa więc nie dziwota :)

grzyba
18-02-2008, 14:56
Dodatkowo Canon S5 ma USB 2.0 więc czytnik jest zupełnie zbędnym gadżetem. Prędkość i tak nie będzie większa. Cały sens dyskusji (w obliczu szybkiego złącza aparatu i taniej duuużej pamięci) sprowadza się słynnych wykładów Profesora z dziedziny mniemanologii stosowanej "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia". Kupować co tańsze a nadmiar gotówki przeznaczyć na prezent dla swojej lepszej połowy lub "na przelew". Chyba, że kogoś złowi jakiś spec od marketingu, który będzie szachował jakimiś nadludzkimi osiągami swoich produktów niestotnymi zupełnie dla użytkownika.