PDA

Zobacz pełną wersję : Licencja PS CS3



MartineZ.oom
27-09-2007, 16:49
Witam,

Zastanawiam się czy można używać w Polsce PS CS3 mając fakturę z Amerykańskiego sklepu? W licencji nie doczytałem się obostrzeń. Na forum nie znalazłem takiej informacji a w Adobe Polska odpowiedzieli mi:
"Jeúli licencja nie mówi inaczej, to takie dziaůanie nie nosi znamion nielegalnoúci" :shock: Nie ma to jak precyzyjna odpowiedz ;-)

Moim zdaniem można w Polsce używać, pod warunkiem, że zapłaci się VAT i cło.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

pozdrawiam,

gzak
27-09-2007, 17:03
Witam,

Zastanawiam się czy można używać w Polsce PS CS3 mając fakturę z Amerykańskiego sklepu? W licencji nie doczytałem się obostrzeń. Na forum nie znalazłem takiej informacji a w Adobe Polska odpowiedzieli mi:
"Jeúli licencja nie mówi inaczej, to takie dziaůanie nie nosi znamion nielegalnoúci" :shock: Nie ma to jak precyzyjna odpowiedz ;-)

Moim zdaniem można w Polsce używać, pod warunkiem, że zapłaci się VAT i cło.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

pozdrawiam,

Nie wiem, czy to Ci w czymś pomoże, ale leży mi na biurku pudełko z CS3 z naklejką
"Only for distribution in Europe, Africa, Middle East, Central America, South America, Caribbean.
Not for distribution in Asia Pacific or North America"

Można się więc domyślać, że w USA sprzedawana jest wersja "Not for distribution in Europe"

Ale to jeszcze chyba nie świadczy o tym, że nie można używać tej wersji w Europie?

MartineZ.oom
27-09-2007, 17:07
Ok, dzięki. Próbowałem doczytać się w licencji a pudełka nie obejrzałem :-)

mark_solo
27-09-2007, 18:11
"Not for distribution in Europe" będzie chyba oznaczać, że nie wolno tego sprzedawać poza US. Nie oznacza jednak, że nie można użytkować. Wyobraźmy sobie amerykanina, który przyjeżdża do Europy z zainstalowanym na laptopie PS CS3. Czy to oznacza, że w Europie nie może używać legalnie kupionego w US oprogramowania i powinien posiadać dwie licencje na ten sam produkt.

MartineZ.oom
27-09-2007, 19:19
Czyli na własny użytek w USA można kupić, tylko sposobu na zarobek nie można z tego zrobić.

Może sprecyzuję pytanie: Czy jeśli wpadnie do mnie policja skarbowa i okaże im fakturę amerykańską to czy uznają to ze program posiadam legalnie i że legalnie mogę go używać?

mark_solo
27-09-2007, 19:26
Wydaje mi się, że należy zapłacić polski VAT i podatek. Jak kupowałem oprogramowanie w sklepie internetowym w Stanach, to na podstawie numeru IP lub deklaracji, że kupuje się z Europy, naliczali VAT europejski. Kwota VAT figurowała na fakturze.

MarcinekP
27-09-2007, 19:34
mark_solo napisał:
Wydaje mi się, że należy zapłacić polski VAT i podatek. Jak kupowałem oprogramowanie w sklepie internetowym w Stanach, to na podstawie numeru IP lub deklaracji, że kupuje się z Europy, naliczali VAT europejski. Kwota VAT figurowała na fakturze.

Witam,
wydaje mi się że mylisz pojęcia. Nie ma czegoś takiego jak VAT europejski. VAT zawsze związany jest z określonym krajem.

pozdrawiam

joshua
27-09-2007, 19:43
Witam,
wydaje mi się że mylisz pojęcia. Nie ma czegoś takiego jak VAT europejski. VAT zawsze związany jest z określonym krajem.
pozdrawiamtylko, że Amerykanie nie mają VAT-u jak mi się wydaje

mark_solo
27-09-2007, 19:58
Witam,
wydaje mi się że mylisz pojęcia. Nie ma czegoś takiego jak VAT europejski. VAT zawsze związany jest z określonym krajem.

pozdrawiam

Oczywiście masz rację. Chodzi o to, że w zależności od kraju, VAT był inny i w tym sensie europejski. Próbowałem deklarować różne kraje zakupu, aby sprawdzić, czy kwota zakupu się zmienia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

tylko, że Amerykanie nie mają VAT-u jak mi się wydaje

Czy podatek stanowy nie jest podatkiem VAT?

MarcinekP
27-09-2007, 21:05
Witam,
może po prostu są zarejestrowanymi podatnikami VAT w UE (w danych krajach) i dlatego sprzedają z Vat'em

pozdrawiam

daszek
30-09-2007, 10:05
> MartineZ.oom ,

Nie napisałeś czy zamierzasz zakupić PS w ramach prowadzonej firmy, czy też dla siebie.

Z tego co opisujesz można wyodrębnić dwie rzeczy:
- użytkowanie programu w ramach licencji
- zakup programu na firmę.

Użytkowanie programu w ramach licencji nie ma nic wspólnego z tym gdzie program zakupiłeś. Licencja jest przywiązana do użytkownika, a nie do miejsca jego zamieszkania (chyba, że kupiłeś limitowaną edycję do użytku tylko dla określonego np.: Domu Dziecka).
Czyli posiadając legalnie zakupiony (paragon, f. Vat) program nie zależnie gdzie zakupiłeś, możesz go legalnie użytkować. Licencja może nakładać ograniczenia co do celów wykorzystania programu (zarobkowo, do domu albo dla nauczycieli.)

Bazując na powyższym przykładzie, jeżeli będziesz miał kontrolę, czy ze skarbówki, czy z BSA (Business Software Aliance) ważne jest byś w posiadanie programu wszedł legalnie (czyli drogą kupna) i by program posiadał licencję pozwalającą na użytkowanie go w takiej formie, jak go użytkujesz.

Co do zakupu programu na firmę i i mogącą wyniknąć z tego nieprawidłowością w opłacie Vatu, skontaktuj się ze swoim urzędem skarbowym i zapytaj się, jaki podatek (i czy w ogóle) należy odprowadzić kupując oprogramowanie za granicą.

zdroofko