PDA

Zobacz pełną wersję : 400d klopot z RAW ( mała rozdzielczosc )



frotek
27-09-2007, 14:02
mam klopot z RAWem , dziwny - jesli wybiore RAW + JPG rozdzielczosc rawa jest OK, jesli natomiast wybiore sam RAW to mam 1936x1288 - firmware 1.1.1 na 1.0.4 bylo tak samo, brak pomyslu.... heeh taki sRAW :D
Efekt albo RAW+JPG albo maly RAW, ani jedno ani drugie mnie niezadowala :/
moze rozwiązanie jest banalne, ale ja go nieznam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
nadmienie , ze w menu wyboru jakosci/rozdzielczosci widnieje poprawna-wysoka rozdzielczosc

piast9
27-09-2007, 14:09
Ta rozdielczość to jest rozdzielczość podglądowego JPG zaszytego w RAW. Nie dość, że mały to jeszcze podłej jakości.
W jakim programie oglądasz te RAW-y? Niektóre przeglądarki potrafią wyciągnąć właściwy obrazek z RAW po ustawieniu odpowiedniej opcji.

frotek
27-09-2007, 14:13
infranview - dla ulatwienia : jakiego uzyc ?
info dodatkowe wielkosc rawa robionego w RAW+J = circ 12MB + JPG cIRC 3MB, sam raw ma circ 9 ( ten robiony bez jpg )....

arturs
27-09-2007, 15:29
Do Irfana jest chyba plugin który pozwala na oglądanie rawów w full size (albo nie - ale było coś takiego ze trzeba było przegrać pliki z softu canona) - może błądzę ale coś mi świta.. ja używam faststone i tam możesz w ustawieniach (F12 i zakładka RAW) włączyć sobie actualsize i będzie podgląd w pełnym rozmiarze.. Tylko bardzo wolno to wyświetla - ja nie używam ale się da.. mały rozmiar jest ok bo szybko ywalam ewidentne knoty i potem już obrabiam to co zostanie..

Pozdrawiam
Artur

P.S. a w ogóle to rawów nie obrabia się z przeglądarce ;) tylko w porządnym programie (C1 LE np.) a dopiero wyniki się ogląda przeglądarką..

jools
27-09-2007, 16:04
a czemu nie uzywasz narzedzi, ktore sa razem z aparatem np. zwykly zoombrowser, czy tez dpp ?

Harnash
27-09-2007, 17:53
infranview - dla ulatwienia : jakiego uzyc ?
info dodatkowe wielkosc rawa robionego w RAW+J = circ 12MB + JPG cIRC 3MB, sam raw ma circ 9 ( ten robiony bez jpg )....

Options->Plugins->Try to load embedded preview image (if available) - wyłączyć i po kłopocie. Teraz tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać aż Irfan przemieli RAWa :-P

Janczewski
27-09-2007, 20:21
Otóż to, problem nie z RAW'em a z zaszytym w nim maleńkim jpe'giem. Popatrz na RAW'a w DPP (ten dobry wbrew niektórym opiniom program masz za darmo wraz z płytką), do obróbki przetwórz na TIFF'a do oglądu na jotpega i patrz ile wlezie we właściwej rozdzielczości. Zwróć uwagę, że przy TIFF16bit zobaczysz duuużo więcej kolorów niż w najlepszym 8bitowym jotpegu, ale to w czym będziesz przeglądał czy pracował to już Twoja sprawa, jeżeli Cię zainteresuje co i jak to poszukaj, jest na tym forum.