PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepsza foto drukarka do formatu A4



MartinF
25-09-2007, 14:14
Szukam najlepszej drukarki do drukowania fotek do formatu A4, zależy mi na jak najlepszej jakości, która będzie lepsza od tej w dobrych labach na papierach profesjonalnych. Proszę o konkretne opinie,a nie dyskutownie w stylu gdzie kupić jakieś zamienniki.

Harnash
25-09-2007, 15:32
Wypróbuj sam:
http://www.yourprint.canon-europe.com/index.html?ctx=83&locale=pl_PL

Ekonomicznie: PIXMA iP4500
Jakościowo: PIXMA 6700D, pro9500...

Zamów wydruki i porównaj. Co do pozostałych marek to się nie wypowiadam bo nie mam styczności.

Art Mag
25-09-2007, 15:37
Pytanie : kolor czy BW ?

flyxray
25-09-2007, 17:29
tylko epson !
r265 lub r360
zaden canon w podobnym przedziale cenowym mu nie rowna ;)

Harnash
25-09-2007, 18:04
Pytanie : kolor czy BW ?

W sumie... może termosublimacyjna, laser, naświetlarka? ;-)


tylko epson !
r265 lub r360
zaden canon w podobnym przedziale cenowym mu nie rowna ;)

Liberum veto! :-) Na jakiej podstawie powyższe twierdzenie? Doświadczenia czy obiegowych opinii? Bez urazy - pytam z ciekawości.

2marekm
25-09-2007, 18:48
Bardzo dobra Canona PIXMA 6700D. Drukarka posiada 6 pojemników z tuszem.
Czas druku zdjęć, prawdopodobnie najszybszy z
obecnie dostępnych.
Poza tym jest wyposażona we wszystkie "bajery", które dla mnie osobiście są zbędne, ponieważ drukuję tylko przez komputer.

flyxray
25-09-2007, 18:49
Na jakiej podstawie powyższe twierdzenie? Doświadczenia czy obiegowych opinii? Bez urazy - pytam z ciekawości.

na podstawie ze mialem te drukarki w domu ;)
no i niestety canon cienko wypada i to sztrasznie w porownaniu do r360 epsona - bez urazy ;)
http://canon-board.info/showthread.php?t=25456&page=2&highlight=jaka+drukarka

Harnash
25-09-2007, 21:17
na podstawie ze mialem te drukarki w domu ;)
no i niestety canon cienko wypada i to sztrasznie w porownaniu do r360 epsona - bez urazy ;)
http://canon-board.info/showthread.php?t=25456&page=2&highlight=jaka+drukarka


Dzięki za linka - poczytam. Póki co 6700D mi wystarcza a jak będę zmieniał to pewnie wszystko to będzie już nieaktualne ;-)

Jedna uwaga co do 6700D to jednak różnica jest zauważalna jeśli korzysta się z oryginalnych papierów/tuszy. Różnica w jakości jak i w kosztach eksploatacji niestety... Poza tym to świetna drukarka. Ja osobiście czekam aż technologia termosublimacyjna/laserowa dojrzeje do jakichś tam sensownych poziomów (cenowo i jakościowo) :-)

Tymczasem niech może autor wątku rozszerzy swoje potrzeby/wymagania/preferencje oraz poda zakres funduszy jakie mógłby ewentualnie poświęcić na zakup w/w sprzętu to będzie łatwiej coś doradzić ;-)

Art Mag
25-09-2007, 23:04
[QUOTE=Harnash;370500]W sumie... może termosublimacyjna, laser, naświetlarka? ;-)

Pytanie dotyczyło wydruków a nie urządzenia.

Jac
25-09-2007, 23:59
http://canon-board.info/showthread.php?t=19807 tyle ze A3+ no i trzeba sie liczyc z gabarytami ;-) ~60x40x20cm to jest kawalek

thinredline
26-09-2007, 07:20
Ja mam canona mp-800. Jakość wydruku rewelacyjna.

MartinF
26-09-2007, 10:40
Powiem tak, dostałem wydruki próbne z PIXMA 6700D i 9800 pro wysyłkowo od canona i były one dużo słabsze, od odbitek z labu na paierze kodak endura. Były mało nasycone, kolory wyblakłe, brak połysku. Dlatego szukam jakieś drukarki dla potrzeb domowych, która bedzie drukować lepiej od Labu. Szukałem w róznych sklepach i nigdzie nie mają nawet do pokazania próbek, koszmar.

Fabik
26-09-2007, 12:43
flyxray, może wiesz ile można wydrukować odbitek 13x18 na epsonie r265. Oczywiście + - bo dużo zależy od zdjęcia.

KMV10
26-09-2007, 12:46
Powiem tak, dostałem wydruki próbne z PIXMA 6700D i 9800 pro wysyłkowo od canona i były one dużo słabsze, od odbitek z labu na paierze kodak endura. Były mało nasycone, kolory wyblakłe, brak połysku. Dlatego szukam jakieś drukarki dla potrzeb domowych, która bedzie drukować lepiej od Labu. Szukałem w róznych sklepach i nigdzie nie mają nawet do pokazania próbek, koszmar.
Fotolaby nagminnie manipulują kolorystyką, tak aby zdjęcia były bardziej apetyczne. Przy wydruku na drukarce też możesz się trochę pobawić i uzyskasz interesujące rezultaty.

MartinF
28-09-2007, 11:19
o manipulacji kolorem nie ma mowy, bo fotki w labie puszczam zawsze bez korekty labu, a pliki mam przygotowane pod profil maszyny. Nie podobała mi się jakośc tych zdjeć po prostu były dużo słabsze niż z labu, słabsza rozdzielczość, ostrośc, mniej szczegółów.

Dzygit-Dublin
26-04-2010, 09:26
Witam

Czy ktoś może poradzić drukarkę Laserowa lub inna ( nie atrament nie sprawdzi się )do zdjęć i jakiś dobry papier , potrzebuje coś co będzie działać cały czas i nie będę walczył z atramentem i problemami związanymi z tym.

Czego oczekuje
-Dobra jakość do A4 max rozmiar
-szybkość
- tonery
- cena do 2 - 3tys zł.

Darek
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
edit :)

chodzi mi zeby tez tonery nie kończyły się po 40 fotach A$ jak to możliwe

Dzieki za pomoc Darek

mk307
30-04-2010, 11:25
EPSON COLOR STYLUS R285, jeśli dobrze skalibrujesz to nie będziesz chciał innej.

yarson
01-05-2010, 15:49
EPSON COLOR STYLUS R285

trudno dostać...
a co myślicie o tej nowej P50, że niby następca ...

skoku
01-05-2010, 15:55
epson px700w
co prawda to urządzenie wielofunkcyjne ale zdjęcia drukuje świetnie. moduł drukujący jest taki jak w R285. w dodatku ulepszony - głowica nie jeździ już razem z tuszem tylko sama. tusz siedzi nieruchomo.
ja wybrałem tę opcję ponieważ nie miałem miejsca na skaner.
wbudowany podajnik na papier a4 i foto (max 13x18cm), wifi, lan, druk bezpośredni z kart (przydaje się dla imieninowych Cioć i Wujków). w trybie fast zdjęcie 10x15 wychodzi w 10 sekund.
dzisiaj sprawdzałem koszt tuszy - 100 - 110 pln za 6pak oryginał oczywiście.
skaner też daje radę. skanowałem odbitki i drukowałem - praktycznie nie do odróżnienia

foggy_lad
01-05-2010, 18:50
trudno dostać...
a co myślicie o tej nowej P50, że niby następca ...

posiadam, jestem mega zadowolony ze zdjec kolorowych. Zdjecia czrnobiale
przy swietle dziennym tez super, natomiast w swietle sztucznym paskudny fioletowy zafarb, podobno jest to przypadlosc tuszow Claria. Slyszalem ze sa jakies patenty zeby to skorygowac ale nie probowalem.

sorry za brak polskich znakow

dzik
07-05-2010, 23:27
Witam

Czy ktoś może poradzić drukarkę Laserowa lub inna ( nie atrament nie sprawdzi się )do zdjęć i jakiś dobry papier , potrzebuje coś co będzie działać cały czas i nie będę walczył z atramentem i problemami związanymi z tym.


Mam w biurze rozne laserowki, od tanich po drozsze/lepsze. Do zdjec nie nadaja sie moim zdaniem kompletnie.

bendi
11-02-2012, 19:36
Proponuję px720wd

Jestem bardzo wymagający jakościowo (zboczenie zawodowe, wpojone w drukarni). Długo się zastanawiałem nad wyborem jakość/cena i padło na tego epsona px720. W wolnych chwilach zdarza się strzelić jakieś ślubne fotki i klient zawsze się pyta czy dostanie u mnie. No i kupiłem. Jakość wydruków lepsza od większości labów. Raster niewidoczny bez lupy. No i wielka tajemnica drukujących atramentami - Papier, papier - tylko i wyłącznie najwyższej jakości ,jak epson premium glosy , hp premium lub canon inne to tylko jakościowo w dół. Dobry papier zatrzymuje barwnik w jak najwyższych partiach, co powoduje utrzymanie intensywnych kolorów, zabezpiecza przed paluszkami no i troszkę przed wodą.

Co do fotografii w BW, to faktycznie przy Clari występuje efekt przebarwienia w którąś barwę, ale barwa ma ścisły związek ze świetlówkami kompaktowymi. W kilku pokojach mam różne firmy i tu albo wpada lekko w niebieski, a w innym pokoju w magente.
Tak czy owak jak porównuje do czarno białych fotek z labów (wielce profilowanych), to jakościowo moje domowe wydruki (papier!) rozwalają tamte w miazgę. 10 na 10 osób potwierdziło moje zdanie.
Czekam na ciss, wtedy napisze jak z zamiennikami.

PS.
Z tego co wiem problem odcieni nie dotyczy tylko i wyłączenie drukarek wyposażonych w pojemnik light black.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Inny problem na który nikt nie zwraca uwagi, to tkz. waste ink counter. Czyli licznik atramentu, który nam spadł do pojemnika "na zużyty atrament". Ludzie wtedy panikują jak dostają na wyświetlaczu info, że trza do serwisu.
Przed wybraniem lub zakupem drukarki proponuję sprawdzić czy takowy reseter jest dostępny do waszej drukarki. Do mojego epsona jest progs z płatnymi kodami na ebay-u, ale zawsze te 50 zł, to taniej niż nowa drukarka lub firmowy serwis.

pisii35
12-02-2012, 22:57
ja też polecam px720wd - naprawdę daję radę, a nie rujnuje kieszeni.

mlody911
14-02-2012, 22:19
Ciekawe jak wypadnie teraz cenowo wydruk z nowej Epson L800 z fabrycznym systemem stałego zasilania? Bo za 70ml oryginalnego tuszu 50zł to raczej nie drogo!

kawo
14-02-2012, 22:47
ja też polecam px720wd - naprawdę daję radę, a nie rujnuje kieszeni.

mówicie koledzy, że do domowej amatorki styknie ten epson px720wd?

simon83
15-02-2012, 11:14
Ciekawe jak wypadnie teraz cenowo wydruk z nowej Epson L800 z fabrycznym systemem stałego zasilania? Bo za 70ml oryginalnego tuszu 50zł to raczej nie drogo!

Jeśli nie tylko pojemniki CISSa mają 70 ml, ale i buteleczki z tuszami, w których jest 70 ml tuszu, a nie 50/70 ml powietrza, to cena jest bardziej niż zadowalająca. Niestety tym samym dla mnie zastanawiająca, bo pigment w pojemnikach 80 ml kosztuje 3.20 zł/ml, a w pojemnikach 220 ml - 1.68 zł/ml. Wspomniany barwnik wychodzi poniżej 1 zł...

mlody911
15-02-2012, 12:48
Dlatego trzeba trochę poczekać aż ktoś z forum sam organoleptycznie przetestuje tą drukarkę.
Z tego testu http://www.chip.pl/testy/drukarki/drukarki-atramentowe-a4/epson-l800 wychodzi jakoś tak 'za super' ;)
Ale może to przyszłość i u innych producentów też się pojawią podobne działania przeciw podróbkom?

Artubi
15-02-2012, 12:53
Mam Epsona p50 + CISS (coś jak L800, ale w wersji "zrób to sam").
Koszt wydruku to cena papieru +kilka groszy za tusz.
Ale...
Jeżeli ktoś uważa, że bez kalibracji otrzyma dobrej jakości wydruki to może się baaardzo rozczarować.

Jeżeli chodzi o drukarki Epson Photo to jakość wydruku z R28x,P50, i nowszych PX-xxx jest identyczna. Różnią się tylko prędkością.

simon83
15-02-2012, 17:14
Również posiadam P50 z CISSem. Jakiś czas temu otrzymałem od Medikonu (dziękuję po raz kolejny) zestaw papierów testowych. Dla każdego z nich za pomocą ColorMunki Photo robiłem profile. Nie wiem dlaczego, ale Smooth Lustre Duo mimo rekomendacji dla tuszy barwnikowych niestety "nie działa" z moją drukarką. Podejrzewam właśnie tusze. Mam jeszcze oryginalne, ale musiałbym przepłukać układ dla pewności, a chyba nie chce mi się :P

dzidofon
15-02-2012, 18:33
Mam Epsona p50 + CISS
... Jeżeli ktoś uważa, że bez kalibracji otrzyma dobrej jakości wydruki to może się baaardzo rozczarować.


Oświeć mnie na czym polega kalibracja i czy to trudne? I ile mniej więcej kosztuje dobry papier? Bo od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupej drukarki do fotek :-)

KrzysiekT
15-02-2012, 19:06
Ja jeszcze się dopisze, ile kosztuje kalibrator do wydruków z drukarki? (Epson P50)?

Janusz Body
15-02-2012, 19:26
Oświeć mnie na czym polega kalibracja i czy to trudne? I ile mniej więcej kosztuje dobry papier? Bo od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupej drukarki do fotek :-)


Ja jeszcze się dopisze, ile kosztuje kalibrator do wydruków z drukarki? (Epson P50)?

Kalibracja polega na zrobieniu tablicy korekcyjnej dla poszczególnych barw. Drukuje się specjalną tablice referencyjną, potem spektrofotometrem mierzy odchylenia poszczególnych pól od tego co powinno być w danym polu np. wiemy że powinno być RGB 220,100,100 a jest 230,90,70 i na tej podstawie wyliczane są poprawki. Zwykle, żeby to zrobić dobrze potrzebne jest od 600 do 1000 (niektórzy robią i 1400) pomiarów. Na końcu wyliczany jest profil, którego potem uzywamy do wydruków zamiast jakiegoś standardowego profilu dostarczonego z drukarką.

Współczesne drukarki upraszczają sprawę z profilami i automatycznie dobierają profil po podaniu na jakim papierze chcemy drukować. Niestety tylko pod warunkiem, że i papier i tusz są tego samego producenta co drukarka.

Czy to trudne? To tak jak z jajkiem Kolumba - łatwe jak się umie a trudne jak się nie wie o co chodzi.

Koszt? - pogooglać w stanach to zwykle ok 50 USD z jeden profil. Profil robi się dla zestawu papier-tusz-drukarka i zmiana któregokolwiek elementu tej wyliczanki skutkuje koniecznością zrobienia nowego profilu.

np. http://www.drycreekphoto.com/index.html

koszt urzadzenia to ok 1000 USD i1Pro i nieco mniej za któreś Munki (spektrofotometr musi być więc tansze Munki odpadają). Munki ma software który (ponoć) pozwala na ok 100 punktów pomiarowych - nie wiem nie mam Munki.

EDIT: potrzebny jest też software do zrobienia profilu. Może kosztować sporo - nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złociszy. -> Google "Profile maker Pro"

kawo
15-02-2012, 19:43
aha to rozumiem, ze żeby coś wydrukowac to trza te cuda z kalibracja zawsze robić? kurna przecież to w domowych warunkach lda wydrukowania sobie paru fotek lekka przesada chyba... no nie wiem czy nie lepiej jednak skorzystać z netowego labu, bo roboty przy tym wszystkim tyle, że hej.

Janusz Body
15-02-2012, 19:57
aha to rozumiem, ze żeby coś wydrukowac to trza te cuda z kalibracja zawsze robić?....

Źle rozumiesz. Nie trzeba robić wcale. Można korzystać z tego co dał producent i też się da. Jeśli chcesz używać innych papierów to wielu producentów np. Ilford udostępnia profile generyczne dla swoich papierów i popularniejszych drukarek (dla oryginalnych tuszy) - download ze stron producenta. Jeśli chcesz używać "tanich" tuszy, systemów ciągłego podawania tuszu (CISS) to... też nie musisz robić profilu. Po setnej próbie i kolejnym spapranym wydruku przekonasz się, że jednak warto. :mrgreen:




.... bo roboty przy tym wszystkim tyle, że hej.

Ano. Najlepiej leżeć pod palmą z drinkiem w jednej ręce i młodą kobitą obok. Zdjęcia niech robią pasjonaci...

czornyj
15-02-2012, 19:59
Do oryginalnych papierów i tuszy profile są gotowe i nic nie trzeba robić.

Przy nieoryginalnych profil robisz raz - chyba, że zmienisz papier lub tusze, albo chińska gnojówka zmieni swoje właściwości (lub ew. właściwości głowic).

Najtańszy spektrofotometr to koszt ok. 2tyś. (ColorMunki Photo/Design), jego oprogramowanie pozwala kręcić profile iteracyjnie tworzonym zestawie 2x50 próbek + dodatkowe 50 próbek optymalizacyjnie.

Darmowym ArgyllCMS można jednak tworzyć wzorce o dowolnej ilości próbek.

Można też zlecić usługowo.

Janusz Body
15-02-2012, 20:03
....
Darmowym ArgyllCMS można jednak tworzyć wzorce o dowolnej ilości próbek.
.....


Tylko, że znowu trzeba się czegoś nauczyć. A tu roboty z tym tyle, że hej.... ;-)

kawo
15-02-2012, 21:20
Źle rozumiesz. Nie trzeba robić wcale. Można korzystać z tego co dał producent i też się da. Jeśli chcesz używać innych papierów to wielu producentów np. Ilford udostępnia profile generyczne dla swoich papierów i popularniejszych drukarek (dla oryginalnych tuszy) - download ze stron producenta. Jeśli chcesz używać "tanich" tuszy, systemów ciągłego podawania tuszu (CISS) to... też nie musisz robić profilu. Po setnej próbie i kolejnym spapranym wydruku przekonasz się, że jednak warto. :mrgreen:





Ano. Najlepiej leżeć pod palmą z drinkiem w jednej ręce i młodą kobitą obok. Zdjęcia niech robią pasjonaci...

hehehe nie przesadzaj, ostatecznie wielu z nas tu obecnych robi fotki i wszystko co z tym związane dla przyjemności. Dzięki, że mi od razu wyjaśniłeś co to Ciss, bo już miałem pytać. niestety w kwestii drukarek jestem na poziomie trmosublimacyjnego Canona, ale widze, że chyba warto się zainteresować atramentówką. Może to być fajna dodatkowa zabawa. A co Państwo sądzą o L800 epsona za 1350 zł? Podobno jakaś super nowaość. piszą o tym na Optycznych.

czornyj
15-02-2012, 21:21
Tylko, że znowu trzeba się czegoś nauczyć. A tu roboty z tym tyle, że hej.... ;-)

Wszechmocny ArgyllCMS jest idealnym rozwiązaniem dla osób tworzących profile - obsługuje niezliczone sensory, profilując i kalibrując praktycznie wszystko na najdziksze i najbardziej wyrafinowane sposoby. A wszystko to za darmo, ew. dobrowolny datek...

Jedyną jego wadą jest konieczność obsługi z shella za pomocą zaklęć, ale cena kokurencyjnych, komercyjnych rozwiazań potrafi stanowić skuteczną zachętę do podjęcia wysiłku ;)


hehehe nie przesadzaj, ostatecznie wielu z nas tu obecnych robi fotki i wszystko co z tym związane dla przyjemności. Dzięki, że mi od razu wyjaśniłeś co to Ciss, bo już miałem pytać. niestety w kwestii drukarek jestem na poziomie trmosublimacyjnego Canona, ale widze, że chyba warto się zainteresować atramentówką. Może to być fajna dodatkowa zabawa. A co Państwo sądzą o L800 epsona za 1350 zł? Podobno jakaś super nowaość. piszą o tym na Optycznych.

Jeśli będzie oferować zbliżoną jakość co Claira (seria Epson Photo - P50, PX730 itp), to do druku kolorowych fotografii będzie cholernie ciekawym rozwiązaniem.

Artubi
15-02-2012, 23:10
Jeśli będzie oferować zbliżoną jakość co Claira (seria Epson Photo - P50, PX730 itp), to do druku kolorowych fotografii będzie cholernie ciekawym rozwiązaniem.

Właśnie piszą, że to drukuje na oryginalnych tuszach Claira lanych z butli, więc efekt powinien być taki sam jak z ww. drukarek przy zastosowaniu oryginalnych tuszów.
Tak piszą...

kuduś
09-03-2012, 01:58
Miałem dzisiaj przyjemność oglądać kilka wydruków testowych wykonanych przez L800 na papierach Fomei. Wrażenie więcej niż pozytywne. Minimalne zastrzeżenia można by mieć do braku szczegółów w głębokiej czerwieni, ale nie miałem szansy zobaczyć oryginału. Jest więc duża szansa, że to fotograf popełnił błąd, a nie drukarka.;-)
Przy bardzo atrakcyjnych cenach tuszy drukarka ta może nieco zamieszać na rynku. Ponoć ma być dostępna w sprzedaży pod koniec stycznia.

simon83
09-03-2012, 18:46
Marca? :)

kuduś
10-03-2012, 10:26
Sorki, oczywiście, że pod koniec marca.
Leżę sobie pod palemką i ten czas tak szybko leci...:mrgreen:

oskarkowy
17-03-2012, 17:32
Wszystko tak ładnie brzmi, a czy da się podmienić zasilanie tuszy L800 tak, żeby drukować serię B&W a potem serię koloru? Oczywiście pytam o same tusze i ich dostępność, inny profil to logiczna rzecz.
I jak już jestem przy profilach: gdyby się okazało, że jednak coś mi nie gra, to czy znajdzie się jakiś godny polecenia spec, który przyjedzie i mi to poustawia (tak jak monitory)?

tomkod
22-03-2012, 14:03
Czy wie ktoś kiedy konkretnie ta drukarka będzie dostępna. Na stronie medikon.pl jest już w sprzedaży ale brak na magazynie.

GoOrange
23-03-2012, 13:17
To ja mam takie pytanie a w zasadzie dwa, zakładając że korzystał będę z oryginalnych mat. epsona, tusze i papier.
1. Czy trzeba w ogóle kalibrować taki sprzęt?
2. Jaki jest przybliżony koszt wydruku A4?

tomek1976
23-03-2012, 13:48
Podłączę się pod temat - Epson PX 730 - czy ktoś korzystał z zamienników Activejet? Warto rozpatrywać taką opcję, czy mając na uwadze obniżenie kosztów, to tylko CISS?

tomkod
23-03-2012, 17:19
Widzę, że pytań dużo a odpowiedzi niet...
No nic dorzucę jeszcze do pieca - czy papier ILFORD GALERIE SMOOTH PEARL jest lepszy od EPSON Premium Glossy?
Pytam bo ILFORD jest droższy więc czy cena w tym przypadku to uzasadnia?

czornyj
24-03-2012, 14:48
Wszystko tak ładnie brzmi, a czy da się podmienić zasilanie tuszy L800 tak, żeby drukować serię B&W a potem serię koloru? Oczywiście pytam o same tusze i ich dostępność, inny profil to logiczna rzecz.
I jak już jestem przy profilach: gdyby się okazało, że jednak coś mi nie gra, to czy znajdzie się jakiś godny polecenia spec, który przyjedzie i mi to poustawia (tak jak monitory)?

Zmiana tuszy to nie jest prosta operacja - patrząc realnie potrzebne są dwie drukarki - osobna do koloru zalana Clairą, osobna do B&W zalana K6.

Profilowanie całości nie powinno być jakoś namiętnie potrzebne.


To ja mam takie pytanie a w zasadzie dwa, zakładając że korzystał będę z oryginalnych mat. epsona, tusze i papier.
1. Czy trzeba w ogóle kalibrować taki sprzęt?
2. Jaki jest przybliżony koszt wydruku A4?
1. Nie
2. Na A4 bezpiecznie przyjąć, że potrzebny będzie sumarycznie 1ml tuszy - podziel cenę zbiornika atramentu przez pojemność, dodaj cenę arkusza papieru i wyjdzie przybliżony koszt.


Widzę, że pytań dużo a odpowiedzi niet...
No nic dorzucę jeszcze do pieca - czy papier ILFORD GALERIE SMOOTH PEARL jest lepszy od EPSON Premium Glossy?
Pytam bo ILFORD jest droższy więc czy cena w tym przypadku to uzasadnia?
Smooth Pearl to papier o teksturze perełkowej, inny niż Premium Glossy Epsona. Przypomina bardziej podłoże Epson Premium Luster 260g/m^2.

Ilford jest podłożem wysokiej jakości, o nieco wyższej gramaturze (290g/m^2) i - dzięki relatywnie niskiej zawartości OBA - przyzwoitych właściwościach archiwalnych.

Artubi
25-03-2012, 13:36
Oryginalny tusz na papierze epsona ma już zrobiony profil w sterowniku drukarki tak więc kalibracja nie jest potrzebna (ale nie zaszkodzi sprawdzić) koszt wydruku A4 to jest cena 1ml tuszu + papier, tak więc (za allegro)
1,7zł-papier + 6zł/ml tuszu (271zł/komplet) co razem daje 7,7 zł/A4

czornyj
25-03-2012, 14:15
Troszkę mniej - Premium Glossy jest teraz w promocyjnym opakowaniu 2x15 szt. w cenie 1,36PLN arkusz, a Claira kosztuje ok. 5,5PLN za 1ml.

Juriko
25-03-2012, 19:40
Zmiana tuszy to nie jest prosta operacja - patrząc realnie potrzebne są dwie drukarki - osobna do koloru zalana Clairą, osobna do B&W zalana K6.

...
A to tak można? Drukarkę L800 zalać albo barwnikiem, albo pigmentem?

czornyj
25-03-2012, 20:10
A to tak można? Drukarkę L800 zalać albo barwnikiem, albo pigmentem?

Niektóre starsze Epsonki na Clairze dawały się zalewać Piezography K6 - z nową dopiero się okaże.

tomkod
26-03-2012, 09:53
Troszkę mniej - Premium Glossy jest teraz w promocyjnym opakowaniu 2x15 szt. w cenie 1,36PLN arkusz, a Claira kosztuje ok. 5,5PLN za 1ml.

Z tego co czytałem, to w L800 pojemność jednego kolorowego tuszu to 70ml. Ceny jednej buteleczki maja być w granicach 70 zl za kolor. Czyli wychodzi na to, że 1ml tuszu będzie kosztował ok 1 zł. Dodam, że nie wiem jak liczycie ten 1ml tuszu na strone - czy jest to po 1 ml z każdego koloru średnio czy 1 ml łącznie ze wszystkich.
Bo jeśli to okaże się prawdą to ta drukarka naprawdę będzie tanio drukowała na oryginałach epsona!

Artubi
26-03-2012, 10:31
Ale ja doliczyłem przesyłkę :)
Tak czy inaczej na orginałach ok 7zł/A4
na zamiennikach to od 80gr.

1ml tuszu to suma wszystkich kolorów (każdy kolor kosztuje tyle samo więc liczy się cenę 1ml dowolnego koloru na format A4)

tomkod
26-03-2012, 10:46
Mi to wychodzi trochę inaczej:
Papier Epsona Premium 30 sztuk - 50 zł / czyli 1 strona +/- 2 zł
1 ml tuszu przy drukowaniu l800 - 1 zł - tusze oryginalne

w sumie 3 zł za stornę

kobra11
26-03-2012, 11:27
Butelka tuszu 70 ml ma kosztować 47 zł.

tomkod
26-03-2012, 11:33
Butelka tuszu 70 ml ma kosztować 47 zł.

Tak przepowiadają portale testujące, ale obecnie w niektórych sklepach te tusze są w cenach ok 90 zł brutto a jak będzie w przyszłości czas pokaże.

Dziwi mnie trochę taniość tych tuszy - ale z drugiej strony są to oryginały epsona więc myślę że nie powinno to się odbić na jakości. Niektórzy już oglądali testowe wydruki i są najwyższej jakości. Nie mogę natomiast znaleźć informacji jaki to rodzaj tuszy - czy jest to Claira?

Artubi
26-03-2012, 12:10
...w niektórych sklepach te tusze są w cenach ok 90 zł brutto a jak będzie w przyszłości czas pokaże.
...

Nie mogę natomiast znaleźć informacji jaki to rodzaj tuszy - czy jest to Claira?
Cena 94 zł w polskich sklepach jest podana jako zapowiedź, więc bardziej aby zaistnieć w wyszukiwarkach, a nie aby sprzedawać.

Co do "Claira" to sprawa jest podejrzana. W pierwszych zajawkach było o "Claira" obecnie wszystkie informacje/foldery produktu nie używają tego określenia. Zwał jak zwał, ważna jest jakość, a nie etykieta, jak będzie minimum tak dobrze jak jest (a podobni jest) to mi to pachnie rewolucją w podejściu do wydruków.

flankerp
27-03-2012, 21:10
Mam pytanie do Was. Planuje kupić drukarkę do zdjęć. Nie zależymi na szybkim druku czy innych bajerach. Nie zamierzam też kalibrować jej gdyz proofów nie będę drukował :D

Mam dwa kompletnie różne modele na oku i chciałbym o opinie, czy ta droższa będzie miała adekwatnie do ceny lepszą jakosc czy kupując sprzęt do domu, nie warto przepłacać.
Zaznaczam, że nie zależy mi na kalibrowaniu tych drukarek bo to będą zdjęcia do domu (głównie 6"x4" i 7"x5" czasem A4)

Drukarki to: Epson Sx435w za 65 Euro (4 atramenty) i Epson PX730WD za 179Euro (6 atramentów)

Pytanie drugie, ile mogę wydrukować zdjęć 10x15 na jednym komplecie atramentów przy najlepszej jakości

tomkod
28-03-2012, 11:38
To zależy czy będziesz drukował raz a dużo, czy co pare dni włączał drukarke i drukował 3 zdjęcia. Wtedy na samo czyszczenie mogą sie zużyć tusze.

Goranick
28-03-2012, 11:44
...na samo czyszczenie mogą sie zużyć tusze.

Jak nie będzie wyłączał drukarki z sieci za często to nie będzie dużo szło na test. Mam PX720WD - cały czas jest w gotowości i nie zauważyłem dużego zużycia tuszu.

flankerp
28-03-2012, 12:08
Ok, a co myślisz o jakości druk?

Zastanawiam się nad CISS dla niej
link tutaj (http://www.ebay.ie/itm/Non-Oem-Ciss-continuous-ink-system-fits-Epson-PX730WD-PX830FWD-/220981507812?pt=UK_CamerasPhoto_Printing_PrinterIn kCatridges_JN&hash=item33738636e4#ht_2266wt_1189)

Generalnie nie będę drukował jak foto-lab. Może kilkanaście do 30 zdjęć miesięcznie...

Goranick
28-03-2012, 13:57
Ok, a co myślisz o jakości druk?

Zastanawiam się nad CISS dla niej...

...Generalnie nie będę drukował jak foto-lab. Może kilkanaście do 30 zdjęć miesięcznie...

To po co Ci CISS. Drukuję mniej więcej tyle co podałeś i w zupełności wystarczają kartridże samoresetujące. Za dużo zabawy z napełnianiem nie ma, powiem że nawet jest to dość wygodne, no i nie zajmują miejsca wokół drukarki.

flankerp
28-03-2012, 14:15
Ok, a ile mniej-więcej wydrukujesz zdjęć 10x15 na jednym komplecie?

Goranick
28-03-2012, 15:05
Kurcze, nigdy tego nie liczyłem. Dużo się bawiłem, poza tym nie miało to dla mnie jakiegoś specjalnego znaczenia, bo i tak taniej niż oryginał. Tusze kupiłem na alledrogo u gościa z Wadowic - pojemniki po 50 ml (x6) za ok. 60 PLN. Drukarkę mam od listopada - trochę zdjęć, sporo dokumentów i jeszcze w buteleczkach połowa -tusze nie zużywają się równomiernie. Jakość zdjęć BARDZO zależy od papieru. Na Epsonie nie widać wielkich różnic, na tanim ...oj lepiej nie mowić, choć czasem "wychodzą ciekawe efekty"

Wysłane z mojego HTC Vision za pomocą Tapatalk

tomek1976
28-03-2012, 16:54
Tydzień temu pytałem, wczoraj sam się przekonałem :) Jeśli ktoś jest zainteresowany kombinacją PX7x0 i zamienników Activejet - jakościowo wypada to bardzo dobrze, porównując te same zdjęcia mogę powiedzieć, że obrazek wydrukowany zamiennikiem jest może, ale może delikatnie cieplejszy. Na razie innych różnic nie dostrzegłem. O wiele gorzej jest z papierem-tu nie znalazłem alternatywy dla epsona. Może coś doradzicie?

MaD77
28-03-2012, 17:04
powiem że nawet jest to dość wygodne, no i nie zajmują miejsca wokół drukarki.
Bez przesady, ile ten ciss zajmuje? Jeżeli robi ci to różnicę, to musisz mieć bardzo małe mieszkanie:mrgreen: Ja swój ciss uzupełniałem półtora raza (raz wszystkie kolory, a raz zrobiłem dolewkę do tych, które szybciej schodzą) od czerwca zeszłego roku, a wydrukowałem grubo ponad 100 A4. Nie ma igieł, kombinowania, tylko leje się jak ketchup...8-)

PS
Właśnie robi się profil do mojej drukarki, ciekawe jaki będzie efekt. Zwłaszcza, czy poprawią się wydruki b&w, bo do kolorowych nie miałem zastrzeżeń.

Co do papieru, to ja jestem zadowolony z tych oferowanych przez papierdozdjec.pl - tylko tych nieco droższych na podłożu PE.

flankerp
28-03-2012, 17:17
Ok, to ponowie pytanie, czy jakosc druku na 6cio atramentowej jest warta doplacenia ponad 100Euro zamiast kupienia 4 atramentowej?

Juriko
28-03-2012, 17:42
...

Co do papieru, to ja jestem zadowolony z tych oferowanych przez papierdozdjec.pl - tylko tych nieco droższych na podłożu PE.
Potwierdzam, używam ich papierów satynowych na podłożu PE, mają bardzo podobną fakturę do papieru Canona SG201. Ich satyna o gramaturze 240g/m2 oraz 270g/m2 ma drobniejszy raster od SG201 a co za tym idzie jest bardziej matowa, natomiast o gramaturze 300g/m2 ma raster większy i nieco większą połyskliwość od SG201.
Szkoda tylko, że z dwustronnych mają tylko błysk, satynki brak.
Przyjdzie się szarpnąć jednak na Ilforda Galerie Smooth Lustre Duo 280gsm. :)

flankerp
28-03-2012, 17:43
... no i jeszcze pytanko, czy ilość dysz ma znaczenie dla jakości czy prędkości?

Goranick
28-03-2012, 17:48
...jeżeli robi ci to różnicę, to musisz mieć bardzo małe mieszkanie:mrgreen:

No niestety mam i do tego żonę:evil:


PS
...nie ma igieł, kombinowania, tylko leje się jak ketchup...8-)


Jak kto woli, dla mnie nie jest to problem, poza tym nie mam takich potrzeb.



Właśnie robi się profil do mojej drukarki...


Oprofilować laptopa nie sposób (podobno), do tego każdy papier + tusz... może kiedyś.

MaD77
28-03-2012, 19:15
Oprofilować laptopa nie sposób (podobno), do tego każdy papier + tusz... może kiedyś.
Laptopa rzeczywiście nie mogłem skalibrować, ale na laptopie nie pracuję.
Na razie robię profil dla tuszu i papieru którego używam. Ciekaw jestem efektów.

flankerp
28-03-2012, 20:17
... ok.. nadal nie wiem, czy jest kolosalna różnica w 6 a 4 tusze i czy ilość dysz ma znacenie dla jakości druku... :(

Artubi
29-03-2012, 17:41
... ok.. nadal nie wiem, czy jest kolosalna różnica w 6 a 4 tusze i czy ilość dysz ma znacenie dla jakości druku... :(
6 kolorowe Epsonki są PHOTO, 4 kolorowe OFFICE, Jakość zdjęć na 6 kolorowej jest lepsza, ale nikt nie jest ci w stanie napisać "o ile" lepsza.
Różna ilość dysz przy tej samej rozdzielczości wpływa wyłącznie na szybkość druku.
Koszt 1 zdjęcia jeż został wcześniej podany = cena 1ml tuszu /A4 (więc 10x15 to 1/4ml tuszu) + papier.
Pisanie jednocześnie:Nie zamierzam też kalibrować i zastanawiam się nad CISS jest logicznie sprzeczne.

Jeżeli zaś chodzi o zużycie atramentu podczas czyszczenia programowego głowicy to po ok 10-15x schodzi cały tusz w oryginalnych zbiorniczkach (wiem bo jak odpowietrzałem CISS to sterownik drukarki pod koniec czyszczenia stwierdził, że tusze są puste)

flankerp
29-03-2012, 21:00
Pisanie jednocześnie:Nie zamierzam też kalibrować i zastanawiam się nad CISS jest logicznie sprzeczne.


Dlaczego sprzeczne? Mi zależy na tanim atramencie ktory się nie skończy po kilku zdjęciach. CISS to nic innego jak zewnętrzny zasobnik pozwalający na ciągłą pracę.
To czy kalibrujesz czy nie to inna kwestia.
KAlibracja ma znacznie, szczególnie jak zależy Ci na idealnym odwzorowaniu zdjęć na monitorze i na papierze. W przypadku drukowania w domu nie widzę potrzeby. To czy mi kolor trochę się rozjedzie nie zrobi tragedii.


Jeżeli zaś chodzi o zużycie atramentu podczas czyszczenia programowego głowicy to po ok 10-15x schodzi cały tusz w oryginalnych zbiorniczkach

Co masz na myśli? Mam nadzeiję, że nie wyłączenie i wlaczenie drukarki? tzn czy po każdym włączeniu i wyłączeniu czyści i po 15 razach mam zero atramentu :(

Artubi
30-03-2012, 09:11
Kupując CISS kupujesz atramenty-zamienniki do których w sterowniku drukarki nie ma profli, Profilowanie nie ma na celu uzyskania "idealnego odwzorowania" bo takiego nie osiągniesz, ale "akceptowalnego przybliżenia". Wiem z doświadczenia, że bez profili wydruku są w większości przypadków nieakceptowalne. Można dojść do jako-takich wyników używając "suwaczków" w sterowniku, ale to też jest "profilowanie".

Włączając i wyłączając drukarkę drukarka nie robi pełnego czyszczenia głowic, więc nie schodzi na to tyle tuszo co na prawdziwe czyszczenie, ale ile? to nie wiem.

Jano
30-03-2012, 10:08
Ja dla mniejszego zużycia tuszu nie wyłączam mojego Epsona R2400.

flankerp
30-03-2012, 10:51
Ok koledzy, dzięki za info.. Chyba się jednak zdecyuje na Selphy terminczną a większe zdjęcia nadal będę do punktu oddawał...
Za dużó roboty chyba z tymi atramentami i koszty przy małej ilości zbyt wysokie...

czornyj
02-04-2012, 07:39
Jeśli już miałbym koniecznie kupić CISS, to wybrałbym nową Epsonkę L800 zamiast bawić się w druciarstwo.

Wróciłem właśnie z targów w Łodzi, gdzie Szymek z Medikonu pozwolił mi pobawić się nową L800-tką i wygląda to bardzo si - koszt wydruku niewielki, atrament wprawdzie oficjalnie nie jest Clarią, ale efekty wyglądają łudząco podobnie.

Co najważniejsze - mamy dla niego gotowe linearyzacje i profile. Tuszyk umieszany przez chinola kijem w wiaderku możemy najwyżej oprofilować, natomiast linearyzacji z papierem już sobie nie zrobimy.

Układ zasilania wykonany jest solidnie, estetycznie i pomysłowo, działa to wszystko od strzała więc podsumowując - moim zdaniem szkoda pieniędzy, czasu i nerwów na dziadostwo, skoro Epson zrobił nam taki prezent.

Juriko
02-04-2012, 14:24
Są już gdzieś tusze do tego Epsona L800? Znalazłem w jednym miejscu, ale tylko zapowiedź i z ceną ok. 100zł.
Ciągle nieźle, ale 2x drożej jak zapowiadano na początku.

czornyj
02-04-2012, 19:33
Jeszcze nie ma. W kwestii ceny słyszałem o zdecydowanie niższych pułapach, ale muszę to potwierdzić u źródła.

oskarkowy
02-04-2012, 21:08
Jeszcze nie ma. W kwestii ceny słyszałem o zdecydowanie niższych pułapach, ale muszę to potwierdzić u źródła.

Dowiedz się przy okazji, o realnym terminie dostępności i drukarek i tuszy. Dziękuję.

czornyj
03-04-2012, 13:42
L800 jest realnie dostępna w tej chwili, o tuszach postaram się czegoś dowiedzieć.

Artubi
03-04-2012, 21:50
Jestem ciekaw rezultatów zastosowania tuszy od L800 w chińskich CISS'ach. Wiele osób posiada już systemy podawania tuszu i zastosowanie skalibrowanych tuszów mogło by być rozwiązaniem różnej jakości zamiennych tuszów.

GoOrange
04-04-2012, 14:24
Ja dzięki kolegom + własnej dociekliwości już wiem jak z kosztami druku. Zapytam jeszcze jak z żywotnością samej drukarki? Ile takich cykli A4 jest ona w stanie wytrzymać zakładając pracę w czystych domowo - biurowych warunkach oraz korzystanie z oryginalnych materiałów?
Pytanie dodatkowe jak z zasychaniem dysz przy jedno czy dwu miesięcznej absencji? Czy nie wystarczy przypadkiem zostawić jej włączonej i mamy problem z głowy?

tomkod
06-04-2012, 08:42
Ja niedługo sam się przekonam co ta drukarka potrafi - zamówiona w medikonie właśnie jedzie do mnie. Po jakichś testach napiszę parę zdań.

CEZAREUSZ
11-04-2012, 15:56
Do mnie już przyjechała, jestem po pierwszych testach L800 z papierem Fomei PRO Gloss 265, na duży plus szczegółowość i kolor wysoki poziom, na mały minus przejścia tonalne w cieniach gdzie musi posilić sie czarnym, z deka w ciemnych partiach na ciemnych szarościach przyciemnia, zanika ostatecznie faktura, może to profil od Medikona ;) - wydruk porównuję z obrazem z Eizo CG211, ogólnie rezultat jest lepszy od labu chemicznego, szkoda że nie ma dostępnego papieru w formacie 15x23 u żadnego z producentów - po prostu drukował bym wszystko w domciu odracając foty do pionu, polecam.

Też ważne, na płytach DVD nadruk EKSTRAliga ostrość wymiata :D

(ICC http://www.druk.medikon.pl/bindata/documents/DOCef2da5b05d48380f8ca0bfa059420e30.zip)

oskarkowy
11-04-2012, 19:02
A czy gdzieś w Warszawie można obejrzeć możliwości L800? Ewentualnie zapłacić i wydrukować swój plik? Bardzo chcę ją kupić, ale do niedawna wydruki które widziałem dawały wiele do życzenia.. :(

oskarkowy
12-04-2012, 18:14
A czy gdzieś w Warszawie można obejrzeć możliwości L800? Ewentualnie zapłacić i wydrukować swój plik? Bardzo chcę ją kupić, ale do niedawna wydruki które widziałem dawały wiele do życzenia.. :(

To może w Łodzi? Może ktoś prywatny zgodziłby się na parę minut marudzenia?

Juriko
12-04-2012, 20:16
A czy gdzieś w Warszawie można obejrzeć możliwości L800? Ewentualnie zapłacić i wydrukować swój plik? Bardzo chcę ją kupić, ale do niedawna wydruki które widziałem dawały wiele do życzenia.. :(
Jeśli tylko o to chodzi, to nie wydaje mi się aby wydruki były lepsze jakościowo od np. takiej P50.
L800 nie rości sobie prawa do bicia rekordów w jakości, tylko w kosztach.

simon83
13-04-2012, 00:23
Czy ta drukarka posiada w sterowniku zaszyte jakieś ograniczenia wydruku (wynikające np. z wydajności pampersa, trwałości głowic itp)? Szukam po prostu dziury w całym :)

tomkod
17-04-2012, 12:10
Witam,
jestem już po parudziesięciu wydrukach z L800 i oto moja opinia:

Jakość wydruku zdjęć kolorowych - b.dobra. Nie miałem dotychczas drukarki fotograficznej a wszystko drukowałem w labach i tutaj jakość na plus. Niestety zdjęcia w czerni pozostawiają wiele do życzenia ale tego się spodziewałem - nie można oczekiwać cudów przy jednym czarnym tuszu. Także przejścia tonalne w czerni praktycznie nie istnieją ale rozjaśniając mocniej cienie wydruk akceptowalny.

Co do eksploatacji - wydrukowałem ok 15 stron A4 w pełnym kolorze plus pare mniejszych formatów i jak narazie ubytek tuszów znikomy - do tego wszystkie jak narazie na tym samym poziomie zużycia. Nie testowałem jeszcze papieru od Epsona Premium tylko matowy Ilford oraz błyszczący Fomei. Na Ilfordzie zdjęcia wychodzą dużo ciemniejsze - może to kwestia profilu bo jedyny dostępny najbliżej L800 na ich stronie to profil do P50.
Co do wydruku tekstu nie ma rewelacji - jakość bardzo przeciętna, szybkość też nie zachwyca ale to drukarka do zdjęć więc nie to jest aż tak istotne.
Cały czas jeszcze testuje i próbuje uzyskać to co na monitorze ale niestety mój Eizo S2243 jest nieskalibrowany więc to też loteria.

Podsumowując - drukarka bardzo ekonomiczna w eksploatacji (pomijając zakup) przy bardzo dobrej jakości wydruku zdjęć kolorowych. Jeśli ktoś ma zamiar drukować dużo BW i innych artystycznych to odradzam bo to nie tędy droga.


Czy ta drukarka posiada w sterowniku zaszyte jakieś ograniczenia wydruku (wynikające np. z wydajności pampersa, trwałości głowic itp)? Szukam po prostu dziury w całym :)

Nic takiego nie zauważyłem, ale to dopiero początek mojej zabawy z tą drukarką i mam nadzieje nie minie szybko :)

CEZAREUSZ
25-04-2012, 21:54
Dla mnie jest spoko, mimo że nie mamy jeszce profili na ILFORDA to moge pomóc moim tutkiem, sprawdzana zgodność z referencyjnymi wydrukami chemicznymi z "cyfrowaciemnia" oraz drukarką kolegi Epson Stylus Pro 4000 wiec jest na tej L800 naprawdę spoko :)

tutek dla papieru ILFORD Smooth Pearl, link: ustawienia (http://www.fotograflublin.pl/inne/Adobe_RGB_15x23_cyfrowaciemnia_L800_ustawienia.psd )

+ we właściwościach drukarki ustawiamy Epson Premium Semigloss

Można się bawić i spokojnie oczekiwać gotowych profili od ILFORD'a :)

PS proponuję jeszcze zmienić ustawienia:
- niebieskiego na -6
- zółty na +6
cieplej będzie w tych ala czerniach :)

Paweł Grabowski
05-05-2012, 10:41
Witam!
Koledzy, potrzebuję kupić drukarkę foto ze skanerem, taki kombajn A4 do biura domowego ( nie mam miejsca na dwa osobne urządzenia), ale taki z bardzo dobrą drukarką foto w jednym. Czy Epson Epson Stylus Photo PX660 będzie dobrym wyborem?
Koszty eksploatacji nie sa tutaj znaczącym kryterium, myślę o wydruku ok. 15 - 20 zdjęc do formatu A4 na miesiąc, w praktyce pewnie więcej 13 x 18 a A4 kilka sztuk. Liczy sie dla mnie jakość, łatwość ustawień i dostępność profili do danego typu tuszy i papieru (mam zamiar używać tego samego producenta abym nie musiał specjalnie kalibrować drukarki i monitora). Acha sprzęt to MacBook Pro i zestaw foto jak w stopce.

Pozdrawiam i z góry dzieki za jakieś porady, oczywiście może byc co innego niz ten Epson, ale Epson ma chyba najwięcej pozytywnych opinii w drukarkach foto.

czornyj
05-05-2012, 10:56
Przytul MG6250

AdGo
05-05-2012, 13:39
Jako, że to mój pierwszy post (choć forum odwiedzam od dłuższego czasu) chciałbym wszystkich przywitać.

Poszukuję urządzenia wielofunkcyjnego do domu z możliwościami dobrych wydruków foto do formatu A4.
Zależy mi, na dobrej jakości wydruków (tj. odzwierciedlenie kolorów oraz przejścia tonalne) w kolorze jak i B/W.
Na chwilę obecną rozważam zakup Epsona PX830FWD oraz wspomnianego wyżej przez czornyja Canona MG6250.
Która z nich byłaby wg. Was lepszym rozwiązaniem?
Na zakup mogę przeznaczyć +/- 1000 zł.

Pozdrawiam
Adam

czornyj
05-05-2012, 14:11
mg6250 to bezwahacz. Lepiej drukuje b&w, tekst na zwykłym papierze, żre mniej tuszu, głowice się nie zatykają, a do tego jeszcze jest ładniejszy.

mk20
16-05-2012, 14:01
No i mam problem. Muszę zastąpić czymś Epsona R300. Najbardziej mi pasuje EPSON Stylus Photo PX730WD ale jej gabaryty - to wielkie pudło. Szukam wymiarów rzeczywistych urządzenia złożonego (duplex) ale bez wyciągniętych tacek. Czy może zakupić Canona MG6250 lub Epsona PX660? Co będzie lepsze. Epson PX660 nie ma WIFI a na tym mi zależy.

czornyj
16-05-2012, 17:05
L800 jest malusia. Do tego są już dostępne tuszyki po ~56PLN, czyli +/- tyle samo co do PX/MG - oczywiście z tą subtelną różnicą, że mają one 6-7x większą pojemność :twisted:

Koper
19-05-2012, 13:42
Niedawno popełniłem trochę kolorowych wydruków na kombajnie epsona px660. Drukuje na oryginalnych tuszach i papierze, jakość wydruków mi pasuje(b&w nie próbuje nawet bo z założenia wyjść nie może)- jedyne co mnie boli to okrutna cena za tusze. W związku z tym wpadł mi do głowy szczwany i przeszpiegły plan: zakupić tusze we flaszkach dedykowane do L800, do swojego epsona zakupić kartridże samoresetujące, napełniać je tymi sokami od epsona i cieszyć się przyzwoitymi wydrukami w domowym zaciszu.
Teraz pytanie do was czy takie coś ma sens?
Na zdrowy rozum nic się nie zmienia, tusze teoretycznie te same, papier ten sam, profile te same - jednak może jest jakiś czynnik "x" o którym nie wiem, a który sprawi, że pani praktyka rozszarpie moją teorię:)

gadget_zary
20-05-2012, 16:52
Czynnikiem X mogą być kartridże i jakość ich wykonania.

KrzysiekT
20-05-2012, 17:18
Czy Epson planuje może coś takiego jak model L800, tylko że formatu A3+?

Dość już mam problemów z Epsonem 1400 i Cissem z allegro, który wcale tak mało nie kosztował... Jutro drukarka jedzie do serwisu... Mógłbym drukować na oryginalnych tuszach, ale wiem, że pewnych zdjęć bym nie wydrukował, bo po prostu "szkoda tuszu". Z drugiej strony chyba niestety nie ma dobrych rozwiązań pośrednich w tym temacie.

gadget_zary
21-05-2012, 08:57
Czy jest szansa na znalezienie czegoś sensownego do 500 zł (wielofunkcyjność mile widziana ale nie konieczna) ?
Zastosowanie:
Nadruki na CD (głównie)
Dokumenty
Czasem jakieś zdjęcie.

Drukarka (o ile się znajdzie) będzie eksploatowana na na ori tuszach i papierze.

Koper
21-05-2012, 20:12
Rozważając takie rozwiązanie, również najbardziej obawiałem się jakości kartridży.
Jednak, o ile się nie mylę, to zaawansowanie technologiczne takiego pojemnika d**y nie urywa,
więc nawet średnio ogarnięty chinol powinien dać radę.

gadget_zary
21-05-2012, 20:21
Niby tak ale wystarczy popatrzeć na kartridże niektórych zamienników gdzie tusz zaczyna wyciekać, "gąbka" dozująca tusz do dysz ulega zniszczeniu itp.

Ale to tylko moje gdybanie oparte na spostrzeżeniach dotyczących chińskich zamienników tuszy.

oskarkowy
21-05-2012, 22:16
No dobrze, w temacie koloru A4 mamy w tej chwili faworyta (L800).. A gdybym chciał drugą drukarkę, tylko do dobrego BW, też A4. Wiadomo, jakość najważniejsza, ale jak czytam o tych zawodnych rozwiązaniach zastępczych, to zapał mi trochę opada.. Da się to rozwiązać tanio, dobrze i bezboleśnie? Nie, nie potrzebuję trzech drukarek ;)

czornyj
22-05-2012, 01:18
Nie da się. L800 i tak się wyłamuje z ogólnej tendencji w kwesii koloru - na tym jednak kończy się dzień dziecka.

.Irwusek
29-05-2012, 21:55
Witam, przykleję się pod ten temat, jestem zainteresowany kupnem drukarki do wydruku zdjęć. Najczęściej będą to zdjęcia 10x15, ale zdarzy się też że będę chciał coś wydrukować w A4 albo A5 ;)
Ważne żeby drukarka była wielofunkcyjna, bo też skanuje faktury jak i inne dokumenty.

Z tego co już przeglądałem forum, to zainteresowała mnie drukarka MG6250 :)
Ale zastanawiam się czy wyrobię na tusz, bo oryginały to tak ~50zł za sztukę, chyba ze jest jakaś tańsza alternatywa ? :)

czornyj
29-05-2012, 22:10
Od bidy można w MG6250 używać oryginałów do druku fotograficznego i zamiennika pigmentowej czerni matowej do druku faktur i dokumentów. Natenczas będzie tanio i dobrze ;)

.Irwusek
29-05-2012, 22:14
W sumie o takim rozwiązaniu nie pomyślałem, ale czy to nie będzie jakoś źle wpływało na druk fotografii i dla samej drukarki ? ;)

Bo gdzieś jeszcze po drodze jest Epson PX660, warto w ogóle porównywać ja do MG6250 ?

czornyj
29-05-2012, 22:34
Nie będzie wpływało na druk fotografii na papierach błyszczących i perłowych/satynowych/półbłyszczących, acz może ew. zarypać głowicę.

PX660 można ew. rozważyć do druku fotografii barwnych i niczego innego - brak czerni pigmentowej nie jest bynajmniej atutem w przypadku drukowaniu faktur/dokumentów/DVD na zwykłym (tj. niepowlekanym) papierze/kartonie/płycie.

.Irwusek
29-05-2012, 22:44
Czyli tak co nie co podsumowując, jak zamierzam drukować trochę zdjęć w B&W lepiej zaopatrzyć się w MG6250 + jakiś zamiennik czarnego tuszu do druku "papierków"

czornyj
29-05-2012, 22:51
Do-kła-dnie.

A co do ew. zamiennika czarnego tuszu "papierkowego", to radzę stosować na własną odpowiedzialność i w absolutnej ostateczności - jeśli ew. zamiennik załatwi głowicę, oszczędności może okazać się być średnia ;)

.Irwusek
29-05-2012, 22:58
To w sumie może mam jeszcze jedno wyjście zostawić stara drukarkę na papierki ? ;)
Tylko wtedy w MG6250 nie potrzebuje skunera, więc coś innego bez skanera ? Podpowiesz coś czornyj, bo wiadomo miejsce na biurko jest ograniczone :/

mlody911
04-01-2013, 01:32
I jak L800 się sprawuje po 8 miesiącach? Jak z trwałością tych tuszy Epson Dye Ink w stosunku do Epson Claria™ Photographic?
Istnieje możliwość wydruku na dłuższym formacie o szerokości A4? Powiedzmy 400x200?

oskarkowy
04-01-2013, 09:10
Mogę Ci napisać, jak L800 się sprawuje na oryginalnych tuszach i papierach/profilach Ilforda. Jest idealnie. Dużo nie drukuję, ale to co dostaję, jest naprawdę doskonalej jakości. Nie ma się do czego przyczepić. Aha, po pół roku wydruki wyglądają identycznie jak w dniu drukowania. A ciągle specjalnie leżą przy oknie.

mlody911
04-01-2013, 14:05
Bardzo miło się to czyta co napisałeś :D
Cóż - zostaje jakąś promocje ustrzelić i kupować!

domelek
05-01-2013, 13:26
Podpowiedzcie mi panowie jak radzicie sobie z wydrukiem zdjęć formatu 21x15? Czy można gdzieś dostać dobry papier foto w tym formacie? Czy trzeba drukować dwa zdjęcia na A4 i przecinać potem na pół? Jak z tym sobie najlepiej poradzić?

oskarkowy
05-01-2013, 13:47
A4 i gilotyna.. Też mnie to wkurza :(


Podpowiedzcie mi panowie jak radzicie sobie z wydrukiem zdjęć formatu 21x15? Czy można gdzieś dostać dobry papier foto w tym formacie? Czy trzeba drukować dwa zdjęcia na A4 i przecinać potem na pół? Jak z tym sobie najlepiej poradzić?

Gregolius
05-01-2013, 15:19
Mogę Ci napisać, jak L800 się sprawuje na oryginalnych tuszach i papierach/profilach Ilforda. Jest idealnie. Dużo nie drukuję, ale to co dostaję, jest naprawdę doskonalej jakości. Nie ma się do czego przyczepić. Aha, po pół roku wydruki wyglądają identycznie jak w dniu drukowania. A ciągle specjalnie leżą przy oknie.

Generalnie jednym słowem Jarku polecasz t a drukarkę?.
Ja w sumie potrzebuje drukarki na której będę mógł drukować zdjęcia z podróży , generalnie tak koło 200 zdjęć z każdego wypadu. Częstość druku pewno koło 2-3 razy do roku w przerwach oczywiście jakieś sporadyczne mniejsze ilości zdjęć.

Pyt do :Czornyj
Marcinie a jak wygląda sprawa kalibracji? . Czy mając oprofilowany EIZO 2243 kalibratorem I1 dispaly pro można osiągnąć dobre efekty?. Bo chyba do kalibracji profi drukarki średnio się ten kalibrator nadaje.
No i oczywiście pytanie takie same jak do Jarka czy warto ją zakupić do takiej ilości druku jak wspomniałem wyżej
Dzięki
Gregory

oskarkowy
05-01-2013, 16:08
Generalnie jednym słowem Jarku polecasz t a drukarkę?.
Ja w sumie potrzebuje drukarki na której będę mógł drukować zdjęcia z podróży , generalnie tak koło 200 zdjęć z każdego wypadu. Częstość druku pewno koło 2-3 razy do roku w przerwach oczywiście jakieś sporadyczne mniejsze ilości zdjęć.

Pyt do :Czornyj
Marcinie a jak wygląda sprawa kalibracji? . Czy mając oprofilowany EIZO 2243 kalibratorem I1 dispaly pro można osiągnąć dobre efekty?. Bo chyba do kalibracji profi drukarki średnio się ten kalibrator nadaje.
No i oczywiście pytanie takie same jak do Jarka czy warto ją zakupić do takiej ilości druku jak wspomniałem wyżej
Dzięki
Gregory

Jak masz skalibrowany monitor i będziesz używał profili papierów napisanych dla tej drukarki (ilford ma), to efektom bardzo ciężko jest cokolwiek zarzucić. Trzeba naprawdę sporo złej woli, żeby narzekać. Oczywiście, że są droższe, lepsze i większe drukarki, ale do takich podręcznych zastosowań, to idealne połączenie jakości i ceny. Zastanawiam się tylko,czy głowice Ci nie będą zasychały, jak nie będziesz przez pół roku niczego drukował.

Gregolius
05-01-2013, 16:43
Jak masz skalibrowany monitor i będziesz używał profili papierów napisanych dla tej drukarki (ilford ma), to efektom bardzo ciężko jest cokolwiek zarzucić. Trzeba naprawdę sporo złej woli, żeby narzekać. Oczywiście, że są droższe, lepsze i większe drukarki, ale do takich podręcznych zastosowań, to idealne połączenie jakości i ceny. Zastanawiam się tylko,czy głowice Ci nie będą zasychały, jak nie będziesz przez pół roku niczego drukował.

Generalnie będę na bank drukował pomiędzy większymi projektami mniejsze ilości tych zdjęć wiec nie powinno być źle z tymi głowicami. A jaki jest koszt wydruku przy obecnych cenach materiałow zdjęcia 10x15 oraz A4 na tym papierze profilowanym?

Gregory

simon83
06-01-2013, 00:24
Ilford Prestige Smooth i Gloss to ok. 2,5 zł/A4 i 70 gr/10x15. Tusz chyba można pominąć :).

nabru
06-01-2013, 10:39
Dodam trzy lamerskie grosze w temacie L800.
Jestem totalnym amatorem, nie mam eizo ani neca (zdjęcia oglądam na laptopie), nie robiłem kalibracji żadnych, myśle, że jestem lekko przyślepawy na zaawansowane niuanse zarządzania barwą ... kupiłem L800 2 tygodnie temu, zalałem tuszem jaki był w zestawie, zacząłem drukować na papierze 10x15 epsona, który był w zestawie z drukarka (300 sztuk) i na A4 epsona jaki sie akurat trafił w sklepie nie dla idiotów (50 kartek za 49.99) .... i jestem mega zadowolony !!! Wydruki jak dla mnie są rewelacyjne !!! Żona nie psioczy, że po co nowy sprzęt i tyle kasy wydane, zadowolna z pięknych wydruków! Szersza rodzina, której teraz moge wreszcie pokazać 'odbitki', zadowolona mega. Ja sie nie zastanawiam długo, jak sie pojawi pomysł, ze koże cos druknąć czy nie, to poprostu drukuje.

Wszystko pięknie! Szczerze polecam L800 (nawet jak sie nie kuma co to kalibracja i brak dobrej klasy monitora).

:-)

Pozdr

tomkod
06-01-2013, 11:35
Ja uzywam Epsona L800 od jakiegos roku, do tego w polaczeniu z monitorem Eizo 2433 kalibrowanego I1 Display Pro. Najlepsze efekty daje wydruk na papierze Epsona ale na Ilfordzie Prestige takze wydruki super. Moge tylko polecic jako dome rozwiazanie. Wydrukowalem juz dziesiatki zdjec jak nie wiecej i tusze jeszcze w ok 65%, Take wydatek na poczatku ale pozniej tanie i jakosciowo dobre drukowanie.

Gregolius
06-01-2013, 13:50
Ja uzywam Epsona L800 od jakiegos roku, do tego w polaczeniu z monitorem Eizo 2433 kalibrowanego I1 Display Pro. Najlepsze efekty daje wydruk na papierze Epsona ale na Ilfordzie Prestige takze wydruki super. Moge tylko polecic jako dome rozwiazanie. Wydrukowalem juz dziesiatki zdjec jak nie wiecej i tusze jeszcze w ok 65%, Take wydatek na poczatku ale pozniej tanie i jakosciowo dobre drukowanie.

Takie głupie pytanie czy drukarka posiada w zestawie tusze czy trzeba kupic je osobno?

czornyj
06-01-2013, 14:32
Pyt do :Czornyj
Marcinie a jak wygląda sprawa kalibracji? . Czy mając oprofilowany EIZO 2243 kalibratorem I1 dispaly pro można osiągnąć dobre efekty?. Bo chyba do kalibracji profi drukarki średnio się ten kalibrator nadaje.
No i oczywiście pytanie takie same jak do Jarka czy warto ją zakupić do takiej ilości druku jak wspomniałem wyżej
Dzięki
Gregory

Mając oprofilowany S2243W uzyskamy dobrą zgodność na papierach, do których ktoś stworzył dobre profile.

Z moich doświadczeń wynika, że drukarka jest megaupierdliwa do oprofilowania, najprawdopodobniej z uwagi na długie stabilizowanie się barw na papierze. Ogólnie polecam używać z oryginalnymi papierami (Ilford, Epson). Niezależnie od stosowanego papieru i jakości profilu nie polecam do wydruków czarno-białych.

Tusze są w zestawie (6x70ml)

Gregolius
06-01-2013, 14:37
Mając oprofilowany S2243W uzyskamy dobrą zgodność na papierach, do których ktoś stworzył dobre profile.

Z moich doświadczeń wynika, że drukarka jest megaupierdliwa do oprofilowania, najprawdopodobniej z uwagi na długie stabilizowanie się barw na papierze. Ogólnie polecam używać z oryginalnymi papierami (Ilford, Epson). Niezależnie od stosowanego papieru i jakości profilu nie polecam do wydruków czarno-białych.

Tusze są w zestawie (6x70ml)

Dzięki. A coś w podobnej cenie co nadaje się także do BW mógłbyś polecić oczywiście przy podobnych kosztach wydruku. Może być ciut wyższa cena:)

czornyj
06-01-2013, 17:23
Dzięki. A coś w podobnej cenie co nadaje się także do BW mógłbyś polecić oczywiście przy podobnych kosztach wydruku. Może być ciut wyższa cena:)

Nie ma najmniejszego cienia możliwości widoku na iluzoryczną nadzieję minimalnej szansy.

Gregolius
06-01-2013, 17:24
Nie ma najmniejszego cienia możliwości widoku na iluzoryczną nadzieję minimalnej szansy.

Heheh tak czy siak dzięki za pomoc:)

Goranick
06-01-2013, 17:33
Nie ma najmniejszego cienia możliwości widoku na iluzoryczną nadzieję minimalnej szansy.

Tyleż ładne co dołujące :cry:

czornyj
06-01-2013, 18:18
Tyleż ładne co dołujące :cry:

Na pocieszenie powiem, że jest pewne rozwiązanie - kupić ploter i zacząć na nim dodatkowo zarabiać. Jakiś czas temu kupiłem Epsona SP7880 (szerokość roli 610mm), później wymieniłem go na tańszego i bezproblemowego w eksploatacji Canona iPF6350 (szerokość roli 610mm), a tego wymieniłem na moje ukochane maleństwo - Canona iPF8300 (szerokość roli 1118mm), który jest jeszcze tańszy i szybszy. W tej chwili na rynek wszedł iPF6400, który oferuje koszt eksploatacji na poziomie zbliżonym do mojego iPF8300, a szerokość 610mm jest idealna do drukowania 15x23cm, rozkładówek fotoksiążek i powiększeń wystawowych (zwykle 60x40, 60x60, 60x90), można też machnąć płótna 55x80cm.

Sumarycznie te wspaniałe zabawki nic (poza odrobiną czasu i serca) mnie nie kosztowały. To jest samofinansujące się hobby, które dodatkowo od pewnego czasu przynosi jeszcze niewielki, acz stale rosnący dochód ;)

digger-gp
06-01-2013, 20:40
A coś w podobnej cenie co nadaje się także do BW mógłbyś polecić oczywiście przy podobnych kosztach wydruku. Może być ciut wyższa cena

Nie ma najmniejszego cienia możliwości widoku na iluzoryczną nadzieję minimalnej szansy. :lol::lol::lol:

Oooj Czornyj ..Ty to potrafisz zdołować człowieka... ;-)

Impressao PB epson 1410 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Zr_Ub9VxUQs) ....ten link z YouTube'a to na pocieszenie że można jak się chce ;)

A3+ Epson 1400(najlepiej używka) + darmowy GutenPrint albo za 50$ QuadToneRIP + kartridże z allegro + tusze barwnikowe od Cone'go za jedyna 69.84$(+przesyłka +VAT) + profilowanie

czornyj
06-01-2013, 21:55
Razem to daje dwie drukarki - jedna do koloru, druga do czarnobieli, do tego dwa CISSy, tuszyki, RIPiki, dupiki, profilowanko, albo najlepiej własny spektrofotometr i to optymalnie minimum i1pro ;)

To ja już wolę swój ploter - znacznie taniej wychodzi :mrgreen:

Izabella Bodzioch
06-01-2013, 22:13
To ja już wolę swój ploter - znacznie taniej wychodzi :mrgreen: byłoby miło, żeby się jeszcze nim dało piękne czarno-białe nadruki robić :(

digger-gp
06-01-2013, 22:18
Nooo... zabawa dla szurniętego pasjonata z niskim budżetem

...ale nie trzeba dwóch drukarek, tylko podmieniać kartridże(trochę tuszu na przepłukanie głowicy). Kolor normalnie po oprofilowaniu, a dla b&w puścić na RIP'ie na trzech kanałach K, LK, LLK
Do profilowania wystarczy CMPhoto + ArgyllCMS
Tu jest ten zestaw tuszy; InkjetMall | InkThrift dye ink set for Epson Ultrachrome K3 compatible printers 4oz bottles (http://shopping.netsuite.com/s.nl/c.362672/it.A/id.5976/.f?sc=29&category=67612) nawet matowy dają...

;)

czornyj
06-01-2013, 22:35
byłoby miło, żeby się jeszcze nim dało piękne czarno-białe nadruki robić :(

Na moim ciężko jest nie zrobić pięknego czarno-białego nadruku ;) Tusze LUCIA EX MK, PBK, GY, PGY są całkowicie neutralne, więc nie ma z nimi większych problemów.


Nooo... zabawa dla szurniętego pasjonata z niskim budżetem

...ale nie trzeba dwóch drukarek, tylko podmieniać kartridże (trochę tuszu na przepłukanie głowicy). Kolor normalnie po oprofilowaniu, a dla b&w puścić na RIP'ie na trzech kanałach K, LK, LLK
Do profilowania wystarczy CMPhoto + ArgyllCMS
Tu jest ten zestaw tuszy; InkjetMall | InkThrift dye ink set for Epson Ultrachrome K3 compatible printers 4oz bottles (http://shopping.netsuite.com/s.nl/c.362672/it.A/id.5976/.f?sc=29&category=67612) nawet matowy dają...

;)
Ciągła zamiana tuszy może potencjalnie stwarzać poważne problemy, nie mówiąc o tym że błyskawicznie szlag nas przy tym trafi :D

Drukarka K3 + CISS to już bardziej kosztowna i ryzykowna zabawa.

Najtaniej chyba wyszłaby PIXMA MG6250 + CISS + CM + ArgyllCMS + dużo czasu, cierpliwości i komora wilgotnościowa

Izabella Bodzioch
06-01-2013, 22:53
Na moim ciężko jest nie zrobić pięknego czarno-białego nadruku ;)nie dodałam że chodzi mi o nadruki na DVD :oops:

digger-gp
06-01-2013, 23:00
Jeśli chodzi o mnie to idę w R3k i tusz pigmentowy irk4-nano
To o czym piszę to jest pomysł na nisko-budżetowy druk barwnikiem InkThrift od Cone'go który oprócz kolorów ma jeszcze cztery odcienie czerni/szarości.
Przekładanie kartridży wielokrotnego napełniania i za każdym razem czyszczenie kanałów głowicy rzeczywiście może być upierdliwe, ale można drukować partiami b&w na przemian z kolorem.



Najtaniej chyba wyszłaby PIXMA MG6250 + CISS
Ja natomiast nie ryzykowałbym drukowania zamiennikami na canonie...... podejrzewam że mają one wmontowany mały programik który robi kuku jak firmware rozpozna że drukarka ma nieoryginalne tuszyki... przekonałem się na mojej zdobyczno-eksperymentalnej ex iP4500

czornyj
06-01-2013, 23:01
nie dodałam że chodzi mi o nadruki na DVD :oops:

To akurat też jest mz. wykonalne - przetestuję, sprawdzę i jak się uda dam znać.

czornyj
06-01-2013, 23:34
Jeśli chodzi o mnie to idę w R3k i tusz pigmentowy irk4-nano
To o czym piszę to jest pomysł na nisko-budżetowy druk barwnikiem InkThrift od Cone'go który oprócz kolorów ma jeszcze cztery odcienie czerni/szarości.
Przekładanie kartridży wielokrotnego napełniania i za każdym razem czyszczenie kanałów głowicy rzeczywiście może być upierdliwe, ale można drukować partiami b&w na przemian z kolorem.

Ja natomiast nie ryzykowałbym drukowania zamiennikami na canonie...... podejrzewam że mają one wmontowany mały programik który robi kuku jak firmware rozpozna że drukarka ma nieoryginalne tuszyki... przekonałem się na mojej zdobyczno-eksperymentalnej ex iP4500

R3k to faktycznie dobry kandydat, bo kable nie latają za głowicą - acz trzeba drukować regularnie i liczyć się z częstym zatykaniem dysz.

Nie wiem jak reagowałyby z sobą tusze kolorowe i neutralne podczas zmian, ale potencjalnie może to rodzić problemy, mocniej przytykać a wręcz załatwić głowicę.

MG6250 sprofanowana CISSem przez moich kolegów jak narazie drukuje bez stawiania się okoniem - o ile oczywiście akurat nie jest przytkana, albo nie tonie w tuszu ;) To nie jest zabawa dla ludzi o słabym sercu :D

digger-gp
07-01-2013, 00:05
R3k to faktycznie dobry kandydat, bo kable nie latają za głowicą - acz trzeba drukować regularnie i liczyć się z częstym zatykaniem dysz.

Przeczucie mi mówi żeby w R3000 nie iść w CISS'y tylko w kartridże do wielokrotnego napełniania. Bo ta drukarka ma podobny system do agitacji tuszów jak 3800/3880.. i grzechem by było z tego dobrodziejstwa nie korzystać.

Izabella Bodzioch
07-01-2013, 09:06
To akurat też jest mz. wykonalne - przetestuję, sprawdzę i jak się uda dam znać.
rozumiem, że jak do Twojego tak i do naszego plotera byłoby również ? byłoby bosko :)

simon83
07-01-2013, 11:06
Właśnie z powodu druku na CD/DVD ograniczyłem zakup do Pixmy 1 Pro. Żartobliwie mówiąc, mam nadzieję, że drukowanie na nośnikach okaże się tak upierdliwe jak korzystanie z CISSa - raz dobrze, raz źle ;) :P

ripek
07-01-2013, 11:28
Dodam trzy lamerskie grosze w temacie L800.
Jestem totalnym amatorem, nie mam eizo ani neca (zdjęcia oglądam na laptopie), nie robiłem kalibracji żadnych, myśle, że jestem lekko przyślepawy na zaawansowane niuanse zarządzania barwą ... kupiłem L800 2 tygodnie temu, zalałem tuszem jaki był w zestawie, zacząłem drukować na papierze 10x15 epsona, który był w zestawie z drukarka (300 sztuk) i na A4 epsona jaki sie akurat trafił w sklepie nie dla idiotów (50 kartek za 49.99) .... i jestem mega zadowolony !!! Wydruki jak dla mnie są rewelacyjne !!! Żona nie psioczy, że po co nowy sprzęt i tyle kasy wydane, zadowolna z pięknych wydruków! Szersza rodzina, której teraz moge wreszcie pokazać 'odbitki', zadowolona mega. Ja sie nie zastanawiam długo, jak sie pojawi pomysł, ze koże cos druknąć czy nie, to poprostu drukuje.

Wszystko pięknie! Szczerze polecam L800 (nawet jak sie nie kuma co to kalibracja i brak dobrej klasy monitora).

:-)

Pozdr

Zazdroszcze beztroski :)

domelek
08-01-2013, 14:43
Naprawdę nie ma innej metody ? Może ma ktoś jakiś praktyczniejszy patent?


A4 i gilotyna.. Też mnie to wkurza :(


Podpowiedzcie mi panowie jak radzicie sobie z wydrukiem zdjęć formatu 21x15? Czy można gdzieś dostać dobry papier foto w tym formacie? Czy trzeba drukować dwa zdjęcia na A4 i przecinać potem na pół? Jak z tym sobie najlepiej poradzić?

mxw
08-01-2013, 15:25
Ja natomiast nie ryzykowałbym drukowania zamiennikami na canonie...... podejrzewam że mają one wmontowany mały programik który robi kuku jak firmware rozpozna że drukarka ma nieoryginalne tuszyki... przekonałem się na mojej zdobyczno-eksperymentalnej ex iP4500
nowsze mogą tak robić, starsze - te z "okrągłymi" numerami (ip3000, 4000, 5000...) - w ogóle nie miały jeszcze chipów, więc działają dobrze na wszystkim, co im wsadzisz/wlejesz.



To ja już wolę swój ploter - znacznie taniej wychodzi :mrgreen:
wszystko rozumiem, ale dlaczego te drukarki nazywasz ploterami?



To akurat też jest mz. wykonalne - przetestuję, sprawdzę i jak się uda dam znać.
wykonalne, ale jak?
drukarka albo drukuje na CD (ma tacę lub podajnik) albo nie drukuje.

dla mnie także nadruk na płytach CD/DVD to ważna sprawa. dlatego wciąż utrzymuję przy życiu starą drukarkę canona ip3000.

czornyj
08-01-2013, 18:47
Naprawdę nie ma innej metody ? Może ma ktoś jakiś praktyczniejszy patent?
Solidna gilotyna z dociskiem i ostrym nożem pozwoli przeciąć cały plik zdjęć na pół. Nie ma o co kruszyć kopi(i) ;)


wszystko rozumiem, ale dlaczego te drukarki nazywasz ploterami?

wykonalne, ale jak?
drukarka albo drukuje na CD (ma tacę lub podajnik) albo nie drukuje.

dla mnie także nadruk na płytach CD/DVD to ważna sprawa. dlatego wciąż utrzymuję przy życiu starą drukarkę canona ip3000.

Moje maleństwo drukuje z roli, a kolokwialnie gruz tego typu określany jest przez gmin mianem "ploterów" :D :

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (https://dl.dropbox.com/u/19059944/iron4.jpg)

O drukowaniu na płytkach napiszę, jeśli się uda ;)

mxw
08-01-2013, 21:30
Solidna gilotyna z dociskiem i ostrym nożem pozwoli przeciąć cały plik zdjęć na pół.
dokładnie.
i najlepiej to zrobić przed wydrukiem. :roll:



Moje maleństwo drukuje z roli, a kolokwialnie gruz tego typu określany jest przez gmin mianem "ploterów" :D

no tia... ;-)

ale jak wiemy, ani to że drukuje z roli, ani że jest duże, ani że ma dwie nogi nie czyni z tego plotera. nic osobistego, ale IMHO to zwykła plujka, tyle, że ciut większa. 8-)

choć w sumie jest nadzieja: czy to-to potrafi kręcić wałkiem w obie strony w trakcie druku?




O drukowaniu na płytkach napiszę, jeśli się uda ;)
a jak tam planujesz drukować na płytach?
jest uchwyt/podajnik?

czornyj
08-01-2013, 22:00
Z definicji nie ma to nic wspólnego z "plotterem" w dosłownym tego słowa znaczeniu, tj. nie rysuje pisaczkami, ani nie wycina nożykami ;) Ściśle rzecz ujmując jest to graficzna wodnopigmentowa, dwunastokolorantowa atramentowa drukarka wielkoformatowa z głowicami termicznymi (Graphic Arts 12-ink Water-based Pigment Inkjet Large Format Printer) :D

Uchwytu ani podajnika do płytek oczywiście nie ma - będę kombinował inaczej, na razie nie chcę zapeszać ;)

simon83
09-01-2013, 03:14
Jakkolwiek inaczej podejrzewam spore problemy z idealnym wyznaczeniem krawędzi nośnika do zadruku.

mxw
09-01-2013, 11:31
graficzna wodnopigmentowa, dwunastokolorantowa atramentowa drukarka wielkoformatowa z głowicami termicznymi (Graphic Arts 12-ink Water-based Pigment Inkjet Large Format Printer) :D
dokładnie tak. 8-)



Uchwytu ani podajnika do płytek oczywiście nie ma - będę kombinował inaczej, na razie nie chcę zapeszać ;)
OMG, tylko nic nie popsuj. ;)

kiedyś, w baaaardzo dawnych czasach drukowałem na naklejkach na CD (kartka A4 z naciętymi dwoma kołami), w zestawie z naklejkami był nawet przymiar do idealnie centralnego naklejania tych naklejek. w czasach "przed drukarkami drukującymi bezpośrednio na CD" było to jakieś rozwiązanie, ale w życiu bym już do tego nie wrócił.



Jakkolwiek inaczej podejrzewam spore problemy z idealnym wyznaczeniem krawędzi nośnika do zadruku.
z tego, co obserwuję swojego canona, to on bardzo dokładnie pozycjonuje podajnik i płytę przed każdym wydrukiem - tzn. podajnik na CD ma kilka mini lusterek/markerów w narożnikach - płyta na podajniku jest "wciągana" i "macana" przez głowicę każdorazowo kilkukrotnie w te i z powrotem zanim zacznie się wydruk (głowica ma czujnik optyczny tych lusterek). IMHO to pozwala bardzo dokładnie trafić w płytę za każdym razem. co ciekawe jest to jakiś patent canona, który nie został dopuszczony w USA (te same drukarki sprzedawane wtedy w stanach miały zablokowaną opcję wydruku na płytach i brak podajnika) - pewnie apple opatentowało to tam wcześniej. :wink:

natomiast sam obszar wydruku nie jest niczym ograniczony - wyłącznie software'owo, tzn. mogę puścić wydruk na płytę np. z Corela i zasmarować sobie całą drukarkę i tacę podajnika, ale szczerze mówiąc chyba nigdy z tego nie skorzystałem - Canon dodał do drukarki własny program CD-LabelPrinter, który już pilnuje obszaru wydruku i przy odrobinie porządku pozwala katalogować drukowane płyty.

simon83
09-01-2013, 11:37
Dysponuję, korzystam, choć wolałbym drukować bezpośrednio z PSa. Znalazłem w sieci kilka template'ów dla różnych tacek, ale akurat dla mojej nie ma :/

koraf
09-01-2013, 20:56
Przeczytałem wątek i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie : P50 czy MG6250 ? dla zdjęć kolorowych, B&W drukowanych na potrzeby domowe. W pierwszej kolejności stawiam na jakość wydruku zdjęć, a następnie funkcjonalność. Proszę o podpowiedź najlepiej popartą uzasadnieniem :). Przeczytałem trochę testów w necie i nie znalazłem bezpośredniego porównania tych drukarek w zakresie jakości drukowanych zdjęć. Jednocześnie nie chcę wydać na drukarkę więcej niż 700 zł :razz:.

foggy_lad
10-01-2013, 16:33
p50 sie nie nadaje do zdjec b&w, o ile w ciagu dnia wygladaja ok, to przy sztucznym swietle wali od nich fioletowy zafarb. Zdjecia kolorowe natomiast wypluwa rewelacyjne, jak na moje potrzeby oczywiscie.

koraf
10-01-2013, 18:06
p50 sie nie nadaje do zdjec b&w, o ile w ciagu dnia wygladaja ok, to przy sztucznym swietle wali od nich fioletowy zafarb. Zdjecia kolorowe natomiast wypluwa rewelacyjne, jak na moje potrzeby oczywiscie.
Dzięki za odpowiedź :D, czyli niektórzy testerzy wprowadzają w błąd pisząc "P50 nie wprowadza niepotrzebnych dominant – zarówno w druku kolorowym jak i czarno białym." - a miałem ich za porządnych ;).

Izabella Bodzioch
10-01-2013, 20:17
mamy górę płytek i po wielu korektach dalej, raz jest w miarę, raz do niczego. Marek nawet prosił czornyja, ale doszli do wniosku, ze chyba gra nie jest warta świeczki, czy jakoś tak bo temat umarł. Też bym chciała oddawać płytki z czarno-białym nadrukiem jednak na kolorze zafarby się "gubią" lub inaczej, nikt nie porównuje z odbitką czy wydrukiem ;)

koraf
10-01-2013, 20:24
Na dominantę wpływa tyle czynników, że jest to temat rzeka ;). Zdecydowałem się na p50 z profilem do papieru epson glossy premium, zobaczę co z tego wyjdzie :p.

foggy_lad
10-01-2013, 21:24
w sterowniku do p50 masz o wiele wiecej profili do epsonowskich papierow, nie tylko glossy premium :)

koraf
10-01-2013, 22:20
w sterowniku do p50 masz o wiele wiecej profili do epsonowskich papierow, nie tylko glossy premium :)
Zaczynam od tego, a zobaczymy, na którym skończę :wink:

araru
16-01-2013, 12:29
Dnia 26 stycznia w godzinach 10:00-16:00 w Bunkrze Sztuki (Kraków) odbędą się [...] warsztaty dotyczące druku fotografii. Osoby pasjonujące się tą formą sztuki będą miały okazję [...]

EDIT: odpowiedz usunieta jako nieregulaminowa (http://www.canon-board.info/dla-poczatkujacych-27/announcement-regulamin-forum.html, punkt 8)