PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw z mocowaniem m42



wojtek_j
24-09-2007, 11:24
Mam pytanie bo do Canona 400d chcę kupić przejściówkę na mocowanie m42 i tu 1 pytanie jaką najlepiej kupić i 2 pytanie na co zwracać uwagę kupując obiektyw z takim mocowaniem a i 3 pytanie czy takimi obiektywami z przejściówką fotografuje się tak samo jak zwykłym obiektywem bez przejściówki?Normalnie sam łapie ostość itd?Może głupie pytania ale nie znam na nie odpowiedzi.

nor
24-09-2007, 11:32
1. nie łapie sam ostrości - nawet podpięty do 1d pozostanie manualny
2. ustawiasz ręcznie przesłonę na obiektywie

Przejściówka to zwykły kawałek metalu z odpowiednimi gwintami - kup najtańszą.

gwozdzt
24-09-2007, 11:32
Mam pytanie bo do Canona 400d chcę kupić przejściówkę na mocowanie m42 i tu 1 pytanie jaką najlepiej kupić i
najlepiej z chipem potwierdzającym ostrość.
a jeśli nie (bo drogie) to chociaż taką, która dociśnie bolec od przysłony w obiektywach bez przełącznika A/M


2 pytanie na co zwracać uwagę kupując obiektyw z takim mocowaniem
żeby nie był za bardzo zniszczony, porysowany czy rozklekotany, bo to w większości są stare obiektywy.



a i 3 pytanie czy takimi obiektywami z przejściówką fotografuje się tak samo jak zwykłym obiektywem bez przejściówki?
zupełnie inaczej.


Normalnie sam łapie ostość itd?
nie, ostrość trzeba ustawiać pierścieniem na obiektywie (ewentualnie dowiedzieć się co to jest 'hiperfokalna' i ustawic raz a dobrze ;-))
i dodatkowo trzeba ustawiać przysłone - też pierścieniem na obiektywie.

akustyk
24-09-2007, 11:36
Mam pytanie bo do Canona 400d chcę kupić przejściówkę na mocowanie m42 i tu 1 pytanie jaką najlepiej kupić

metalowa za 40zl




i 2 pytanie na co zwracać uwagę kupując obiektyw z takim mocowaniem

nie rozumiem pytania. test na BF/FF praktycznie Ci odpada :) a poza tym to to jest normalny obiektyw.

ja bym sprawdzil czy przeslona jest dobrze przesmarowana i rowno chodzi. zerknal jak swiatlomierz sobie z ta przeslona radzi (np. w Sonnarze mocne przymykanie powyzej gdzies f/8 powoduje zmylenie swiatlomierza i wzrastajaca nieproporcjonalnie ekspozycje)




a i 3 pytanie czy takimi obiektywami z przejściówką fotografuje się tak samo jak zwykłym obiektywem bez przejściówki?

ustawiasz tryb AV i dzialasz. albo M i wedlug drabinki.
przeslone ustawiasz recznie i pracujesz na roboczej (czyt. przymknietej). a swiatlomierz juz sobie z tym "jakos" daje rade. "jakos", bo jak napisalem wyzej, przy mocniejszych przymknieciach trzeba czasem pamietac o korektach



Normalnie sam łapie ostość itd?Może głupie pytania ale nie znam na nie odpowiedzi.
nie. ustawiasz recznie

pmagdalena
24-09-2007, 14:47
Jezeli chcesz wiedziec za na bank dorze ustawiłes ostrosc kup przejksciówke z potwierdzeniem ostrości inczej pozostaje ci zaufanie we własne oko

MacGyver
24-09-2007, 14:54
Jezeli chcesz wiedziec za na bank dorze ustawiłes ostrosc kup przejksciówke z potwierdzeniem ostrości...
Fajnie by było, gdyby tak było... ale nie jest, zestaw EOS + dandelion też się czasem myli, zwłaszcza z długimi, ciemnymi obiektywami.

pmagdalena
24-09-2007, 14:58
Fajnie by było, gdyby tak było... ale nie jest, zestaw EOS + dandelion też się czasem myli, zwłaszcza z długimi, ciemnymi obiektywami.

zgadza sie ale prawdopodobienstwo pomyłki jest mniejsze niz oko niedoswiadczonego

MacGyver
24-09-2007, 15:04
zgadza sie ale prawdopodobienstwo pomyłki jest mniejsze niz oko niedoswiadczonego
Zakładając że się jeszcze patrzy gdzie jest ostrość ustawiona, a nie bezgranicznie ufa że jak pipnie i mrugnie to jest na 100% ok ;-)

akustyk
24-09-2007, 15:05
zgadza sie ale prawdopodobienstwo pomyłki jest mniejsze niz oko niedoswiadczonego

to zalezy. krotkie i niezbyt jasne obiektywy M42 (tak 35/2.8 i mniej) moga byc problemem. ale np. takim Sonnarem 3.5/135 nie przypominam sobie, zebym zrobil jedno zdjecie z nietrafiona w punkt ostroscia, przez bite dwa lata wzglednie intensywnego uzywania

pmagdalena
24-09-2007, 15:05
Zakładając że się jeszcze patrzy gdzie jest ostrość ustawiona, a nie bezgranicznie ufa że jak pipnie i mrugnie to jest na 100% ok ;-)

Świete słowa :)

Ale ja naszczeście ufam mojemu prawemu oczku i jest ok

marie21mk
14-10-2007, 13:39
przyłączam się do pytania wojtek_j, też nie mam doświadczenia z M42 a chciałabym zakupić przejściówkę oraz obiektywy 50mm, 135mm i jakiś szeroki kąt.
1. 135mm - mam na oku polecanego gdzieś sonnara, ale są podobno 2 wersje: zebra i nie-zebra - czym się różnią?
2. 50mm - jakiej firmy polecacie?
3. szeroki kąt - j/w
4. czy może być taka przejściówka:
http://www.allegro.pl/item255818346_adapter_canon_eos_m42_z_mosiadzu_mat in_gratis.html

Główne cechy poszukiwanych obiektywów to żeby był jasny i jak najbardziej ostry.

Będę baaardzo wdzięczna za pomoc

pmagdalena
14-10-2007, 14:31
Tak ta przejsciówka jest dobra

Ja akurat 50mm kupiłam canona ze swiatłem 1,8 za jakies 350 zł i spisuje sie dobrze

Bagnet007
14-10-2007, 14:34
ja bym sprawdzil czy przeslona jest dobrze przesmarowana i rowno chodzi.

Smar ? Jego akurat nie ma prawa tam być. To tak jak ze zlepiającymi się migawkami w starszych EOS'ach, tym bardziej w zimie, gdy smar gęstnieje i stawia większy opór.

tom517
15-10-2007, 20:41
przyłączam się do pytania wojtek_j, też nie mam doświadczenia z M42 a chciałabym zakupić przejściówkę oraz obiektywy 50mm, 135mm i jakiś szeroki kąt.
1. 135mm - mam na oku polecanego gdzieś sonnara, ale są podobno 2 wersje: zebra i nie-zebra - czym się różnią?
2. 50mm - jakiej firmy polecacie?
3. szeroki kąt - j/w
4. czy może być taka przejściówka:
http://www.allegro.pl/item255818346_adapter_canon_eos_m42_z_mosiadzu_mat in_gratis.html

Główne cechy poszukiwanych obiektywów to żeby był jasny i jak najbardziej ostry.

Będę baaardzo wdzięczna za pomoc

1. Zebra to starszy i bez powlok antyrefleksyjnych MC, proponuje MC Sonnar 135, moze troche drozszy, ale jakosc zdjec powalajaca
2. Takumar 1.4 - jasny i chyba najlepsza 50 na M42
3. Z szerokim problemy z ostrzeniem, ogolnie nie polecane
4. Polecam z potwierdzeniem ostrosci, jesli chcesz miec 95% ostrych, a jak odwrotnie (moze troche przesadzam:)) to ten zwykly

marie21mk
16-10-2007, 18:58
dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

pmagdalena
16-10-2007, 20:32
Ja mam bez potwierdzenia a mam 90% minimum ostrych fotek

CEDR
16-10-2007, 23:33
Szeroki kąt. Mam MC -zenitar-2,8/16 i kilka filtrów jest b.dobry.
Nie wiem jak u was, mam telekonwentet Tamron-F x2, po zapięciu przejściówki i np celestrona C 90 w momencie naciśnięcia spustu puszka zawiesza się. Dopiero po ponownym odpaleniu wraca do normy. Mam patent nie zapinam do końca telekonwenteta.

sebag
19-10-2007, 23:07
Cedr - potwierdzam.
Zenitar 16mm jest super w tej klasie.
Daje rewelacyjne kolory, praktycznie w każdych warunkach.

Pirx
19-10-2007, 23:22
2. Takumar 1.4 - jasny i chyba najlepsza 50 na M42


Wszystko się zgadza, tylko ceny używanych, niemal zabytkowych egzemplarzy zbliżają się do nowiutkiego EF 50/1.8 II.
Tu bym się zastanowił (chociaż sam posiadam tego Takumara :grin: ).