PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom i podglad zdjecia



Veene2
21-09-2007, 00:44
Czesc, Mam problem:( Zdjecia robie w rawach i w aparacie na podgladzie idealnie pasuja mi kolory. Po zrzuceniu zdjec do Lightrooma przez kilka sekund, dopoki LR nie zastosuje swoich domyslnych ustawien zdjecie wyglada tak sama jak w aparacie - czyli swietnie:) - po czym jego kolorystyka diametrlanie sie zmienia. Czy ktos moze mi pomoc jak do tej oryginalnej kolorystyki powrocic? Rozumiem, ze aparat wedlug jakiegos algorytmu wywoluje sobie rawa i go pokazuje. Tylko jak taki sam efekt uzyskac manualnie?

koyot77
21-09-2007, 05:51
Prawdopodobnie masz ustawiony w systemie profil kolorów dla monitora i przy włączaniu programu stsosuje sie do tego profilu i najczęsciej robi dizwne rzeczy z kolorami miałem coś takiego samego, wykasowałęm profil monitora i problem sam znikł :D

Bonczar
21-09-2007, 08:11
Witam,
Mam pytanie odnośnie profilu kolorów... gdzie go znaleźć w lightroomie i jak go usunąć?

DoMiNiQuE
21-09-2007, 08:39
Czesc, Mam problem:( Zdjecia robie w rawach i w aparacie na podgladzie idealnie pasuja mi kolory. Po zrzuceniu zdjec do Lightrooma przez kilka sekund, dopoki LR nie zastosuje swoich domyslnych ustawien zdjecie wyglada tak sama jak w aparacie - czyli swietnie:) - po czym jego kolorystyka diametrlanie sie zmienia.
Wszystko jest dobrze. Na poczatku LR pokazuje podglad z zaszytego jotpega, ktory sluzy do podgladu a nastepnie wczytuje wlasciwego, surowego RAWa (jak sama nazwa wskazuje ;) )


Czy ktos moze mi pomoc jak do tej oryginalnej kolorystyki powrocic?
Oryginalna kolorystyka to wlasnia ta po wczytaniu.


Rozumiem, ze aparat wedlug jakiegos algorytmu wywoluje sobie rawa i go pokazuje. Tylko jak taki sam efekt uzyskac manualnie?
Dokonujac korekty. Od tego sa te wszystkie suwaki ;)

Janusz Body
21-09-2007, 08:45
... wykasowałęm profil monitora i problem sam znikł :D

I pozbawiłeś się najważniejszej rzeczy Color Management System :)


Witam,
Mam pytanie odnośnie profilu kolorów... gdzie go znaleźć w lightroomie i jak go usunąć?

jak wyżej. Po co chcesz sobie psuć CMS? Nie usuwać a używać trzeba :)

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

Anzelm
21-09-2007, 08:46
Witam
Mam pewien kłopot z lightroomem, otóż wygenerowane tym programem zdjęcie, wyświetlone np. w Gimpie znacząco odbiega i kolorem i światłem od tego co widzę w lightroomie. Nie mam tego problemu korzystająć np. z DPP.
Czy można coś zrobić z tym fantem??

Janusz Body
21-09-2007, 08:48
...
Czy można coś zrobić z tym fantem??
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

bartheq
21-09-2007, 08:48
Mam dokladnie ten sam problem i ciagle sie nad tym zastanawiam. Wczoraj zrobilem kolejne podejscie i niesamowicie sie namordowalem ze zdjeciami z finalu Miss Polski Nastolatek. Dzisiaj na Miss Polski bede robil JPG (:

Za kazdym razem wychodzi inny balans bieli - czasami nic nie trzeba zmieniac, ale to rzadkie przypadki. Kolory robia sie kosmiczne i do tego czasami zdjecia sa dziwnie rozjasniane. Dodatkowo wydaje mi sie ze RAWy sa bardziej zaszumione juz przy ISO 200. To pewnie kwestia body wiec trzeba w koncu zaczac odkladac na 40D...

Nie podejrzewam tutaj profilu kolorow monitora bo gdyby to byl powod to kolory od poczatku bylyby inne. Po prostu lightroom "wywoluje" sobie kazdy plik zgodnie z domyslnymi ustawieniami dla odpowiedniego modelu aparatu. W menu Develop jest opcja Set default settings, ktora zapisuje aktualne parametry zdjecia jako domyslne, ale obawiam sie moze to wplynac jeszcze gorzej na inne zdjecia (:

Przy okazji odkrylem kiedys ze przy imporcie mialem wybrany profil AdobeRGB a zdjecia aparat zapisuje w sRGB przez co kolory na zdjeciach wyeksportowanych z lightrooma byly juz totalnie rozwalone.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://bartheq.net/s/miss_lightroom.jpg)

Janusz Body
21-09-2007, 09:02
...
Przy okazji odkrylem kiedys ze przy imporcie mialem wybrany profil AdobeRGB a zdjecia aparat zapisuje w sRGB przez co kolory na zdjeciach wyeksportowanych z lightrooma byly juz totalnie rozwalone....

Zapisując w RAWach nie ma żadnej przestrzeni - RAW to RAW - nie sRGB, nie AdobeRGB - po prostu RAW. Przestrzeń określasz dopiero Ty w trakcie wywołania. 350D robi naprawdę dobre zdjęcia w RAW - zmiana aparatu niczego nie załatwi. Przeczytaj podany już wątek i spróbuj nauczyć się wywoływania RAWów. To TY robisz coś źle - nie aparat. :)


EDIT: Set default settings jest w menu po to żeby tego używać :) Niczego nie popsujesz a zawsze możesz wrócić do ustawień "fabrycznych".

Veene2
21-09-2007, 09:05
Wszystko jest dobrze. Na poczatku LR pokazuje podglad z zaszytego jotpega, ktory sluzy do podgladu a nastepnie wczytuje wlasciwego, surowego RAWa (jak sama nazwa wskazuje ;) )

Wlasnie chodzi mi o to, zeby zdjecie po zrobieniu w LR wygladalo tak jak JPG;) Jest jakas szansa, zeby podejrzec jakie ustawienia ma algorytm w aparacie?

Janusz Body
21-09-2007, 09:07
... Jest jakas szansa, zeby podejrzec jakie ustawienia ma algorytm w aparacie?

Tak. DPP to robi.



TEN LINK JESZCZE DZIAŁA: http://www.whibalhost.com/_Tutorials/Photoshop_LR/01/

bartheq
21-09-2007, 09:12
Zapisując w RAWach nie ma żadnej przestrzeni - RAW to RAW - nie sRGB, nie AdobeRGB - po prostu RAW. Przestrzeń określasz dopiero Ty w trakcie wywołania. 350D robi naprawdę dobre zdjęcia w RAW - zmiana aparatu niczego nie załatwi. Przeczytaj podany już wątek i spróbuj nauczyć się wywoływania RAWów. To TY robisz coś źle - nie aparat. :)
Nie sprecyzowalem, ze chodzi o JPG ktore z przyczyn czysto wydajnosciowych /przy RAWach jakos 2 prockow po 2GHz i 2GB RAMu nie "widac"/ wykorzystuje przez 99,99% czasu. Watek przeczytam jak bede mial dluzsza chwile wolnego czasu, ale z tego co zauwazylem za duzo mi to nie pomoze (:

Wydawalo mi sie, ze po to jest lightroom za ciezka kase zebym nie musial sie niczego uczyc. Jestem z natury leniwy i nie lubie jezeli cos zajmuje dluzej niz czuje ze powinno - moze to blad no ale taki juz jestem (:

Janusz Body
21-09-2007, 09:25
Nie sprecyzowalem, ze chodzi o JPG.....


Lightroom jest przede wszystkim do wołana RAWów i niewielkiej obróbki JPEGów.



...
Wydawalo mi sie, ze po to jest lightroom za ciezka kase zebym nie musial sie niczego uczyc. ...

Lightroom w automacie to mniej wiecej tak samo jak aparat "na zielonym". Ludzie kupują dSLR'y i mało kto robi "na zielonym". Niestety pstrykać na M, Av czy inszym programie (nawet P) też trzeba się nauczyć. Wydana kasa na np. 1Ds Mk II w niczym tu nie pomaga. :)

bartheq
21-09-2007, 09:35
Lightroom jest przede wszystkim do wołana RAWów i niewielkiej obróbki JPEGów.
I wlasnie jak dla mnie do tej niewielkiej obrobki jest idealny. W sumie nie potrzebuje az takich super mozliwosci modyfikacji zdjec, bo nic zlego w nich nie ma. Robiac z lampa albo bez lampy przy odpowiednim balansie ustawionym w aparacie zdjecia wychodza swietnie. Gdyby identycznie dzialaly RAWy i do tego oferowaly lepsza jakosc to bym z nich korzystal - na razie jak widac jeszcze do tego nie doroslem.


Lightroom w automacie to mniej wiecej tak samo jak aparat "na zielonym". Ludzie kupują dSLR'y i mało kto robi "na zielonym". Niestety pstrykać na M, Av czy inszym programie (nawet P) też trzeba się nauczyć. Wydana kasa na np. 1Ds Mk II w niczym tu nie pomaga. :)
Ja zielonego uzylem moze raz zaraz po rozpakowaniu aparatu. Nie po to mam taki aparat zeby mna puszka rzadzila (:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

EDIT: Set default settings jest w menu po to żeby tego używać :) Niczego nie popsujesz a zawsze możesz wrócić do ustawień "fabrycznych".
No wlasnie tu jest cos nie tak bo w okienku wyraznie jest napisane "these changes are not undoable" a ponizej "restore default settings" - moze sie pobawie dzisiaj (: