PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki aparat z napędem ręcznym do slajdów?



bodziewicz
21-09-2007, 00:12
Witam!
Zamierzam nabyć dodatkowy korpus, raczej z napędem ręcznym, do robienia slajdów. Mam Eosa 5 lecz problem z bateriami (energożernością) trochę napawa mnie obawą więc wolę jakiś ręczny. Co radzicie w tej kwestii nabyć? Zależy mi na dobrym pomiarze światła. Nie wiem czy sięgać do starszych Nikonów, chociaż by ze względu na brak obiektywów. Z drugiej jednak strony, może w ogóle zmienić Eosa5 na coś bardziej energooszczędnego? Chociaż slajdy robi b.ładne. Może ktoś mi powie jak się ma np. zasilanie Nikona F100 w porównaniu z moim eosem? co radzicie? Pozdrawiam

Cyborg
21-09-2007, 01:11
To może kup akumulator 2CR5, np. tu: http://www.allegro.pl/item244181907_kompaktowa_ladowarka_2cr5_bateria_60 0mah.html i po kłopocie.

Po za tym koszt baterii w porównaniu do kosztów slajdów jest znikomy...

Kolekcjoner
21-09-2007, 02:19
Już tego nie pamiętam ale czy do 5-tki nie dało się dokupić gripa zasilanego paluszkami. Ja tak zrobiłem w 50e i po kłopocie. Do dziś dnia nie kupiłem do niego "przewidzianej regulaminowo" ;) baterii.

Bagnet007
21-09-2007, 05:54
Olympus OM-x :)
Nawet na Allegro pojawił się rodzynek: Zuiko 28mm 1:2

stdanielo
21-09-2007, 06:49
Ja też polecam jednocyfrowe Olympusy, powiększenie na matówce mają takie, że ma się wrażenie siedzenia w pierwszym rzędzie w kinie ;) Naprawdę rewelacyjne sprzęty, mój OM-2 ma już 30 lat i śmiga jak nówka.

papierzyna
21-09-2007, 15:34
Już tego nie pamiętam ale czy do 5-tki nie dało się dokupić gripa zasilanego paluszkami. Ja tak zrobiłem w 50e i po kłopocie. Do dziś dnia nie kupiłem do niego "przewidzianej regulaminowo" ;) baterii.

Mam takiego gripa do EOsa-5 - wsadza się do niego 4 baterie R20. W sumie mogę się go pozbyć.

Kolekcjoner
21-09-2007, 15:41
Mam takiego gripa do EOsa-5 - wsadza się do niego 4 baterie R20. W sumie mogę się go pozbyć.

Chyba R6 :shock: :shock: :shock: :D?

Jeśli tak to może to rozwiąże problem koledze i nie będzie się musiał przesiadać ;):).

papierzyna
21-09-2007, 16:11
Chyba R6 :shock: :shock: :shock: :D?

Jeśli tak to może to rozwiąże problem koledze i nie będzie się musiał przesiadać ;):).

R20 - tak jak napisałem. Poniżej zdjęcie owego gripa albo battery-packa

bakulik
21-09-2007, 16:20
R20 - tak jak napisałem. Poniżej zdjęcie owego gripa albo battery-packa

To faktycznie prądożerna maszyna z tej 5, skoro producent przewidział do niej taką "elektrownię"... :)

Michał Majchrzak
21-09-2007, 18:14
Do 5 jest albo pokazany już battery pack BP-5, albo grip, o ile mnie pamięć nie myli VG-10, ale on nie ma możliwości włożenia źródła zasilania (czyli tylko grip, a nie battery grip).

Kolekcjoner
21-09-2007, 18:21
R20 - tak jak napisałem. Poniżej zdjęcie owego gripa albo battery-packa


Do 5 jest albo pokazany już battery pack BP-5, albo grip, o ile mnie pamięć nie myli VG-10, ale on nie ma możliwości włożenia źródła zasilania (czyli tylko grip, a nie battery grip).

Szkoda myślałem, że jest tak jak w 50-tce :(. To na zdjęciu to raczej mało wesoło wygląda.

papierzyna
21-09-2007, 19:58
Do 5 jest albo pokazany już battery pack BP-5, albo grip, o ile mnie pamięć nie myli VG-10, ale on nie ma możliwości włożenia źródła zasilania (czyli tylko grip, a nie battery grip).

Zgadza się - grip jest oznaczony symbolem VG-10 a batttery pack BP-5.
packa nosi się przypiętego do paska od spodni albo czegoś innego (np. plecaka), nie jest to za wygodne rozwiązanie, no ale dzięki temu że są 4 baterie R-20 to można kilkaset rolek filmów z flashem wypstrykać ;)

bodziewicz
21-09-2007, 21:20
Jeżeli chodzi o przedstawione powyżej "dodatki" to odpadaja. Faktycznie 6 baterii R20 to lekka przesada, tak cenowo jak i pod względem wagi. Poza tym straszna niewygoda. Nie słyszałem wprawdzie o akumulatorze 2CR5. Muszę się rozejrzeć. Jednak mało widzę propozycji co do sprzętu mechanicznego. Myślę głównie o Canonach lub Nikonach. Nie wiem czy mam rację, jakoś intuicyjnie wydaje mi się, że tylko te są/były najlepsze. Może jeszcze ktoś się wypowie w tej kwestii. Pewnie wiele osób używa sprzętu mechanicznego. Pozdr

Viracocha
21-09-2007, 22:01
Jednak mało widzę propozycji co do sprzętu mechanicznego. Myślę głównie o Canonach lub Nikonach. Nie wiem czy mam rację, jakoś intuicyjnie wydaje mi się, że tylko te są/były najlepsze. Może jeszcze ktoś się wypowie w tej kwestii. Pewnie wiele osób używa sprzętu mechanicznego. Pozdr
Jeśli chodzi o mechaniczne puszki Canona, to najbardziej polecałbym:
F-1n - sprzęt profi, typu - można nim gwoździe wbijać;
AE-1P - mały, zgrabny, tani, wg mnie świetna ergonomia;
T-60 - w miarę nowy, niedrogi.

Optyka FD - znakomita (mam na myśli stałki, zoomów z mocowaniem FD nigdy nie używałem).

Bagnet007
21-09-2007, 22:12
Jednak mało widzę propozycji co do sprzętu mechanicznego. Myślę głównie o Canonach lub Nikonach. Nie wiem czy mam rację, jakoś intuicyjnie wydaje mi się, że tylko te są/były najlepsze. Może jeszcze ktoś się wypowie w tej kwestii. Pewnie wiele osób używa sprzętu mechanicznego. Pozdr

http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/olympusom1n2/shared/zuiko/index.htm
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/olympusom1n2/om1/index.htm
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/olympusom1n2/om2/index.htm

Zanim nie wymacałem pierwszego Olympus'a, miałem takie samo zdanie jak Ty (tzn. Canon, Nikon rulez) :)

Roger_Sway
21-09-2007, 22:14
jeśli chodzi o te Nikony to dodałbym jeszcze model FM2 -super sprzęt pozdrawiam.

Kolekcjoner
21-09-2007, 22:50
Jeżeli chodzi o przedstawione powyżej "dodatki" to odpadaja. Faktycznie 6 baterii R20 to lekka przesada, tak cenowo jak i pod względem wagi. Poza tym straszna niewygoda. Nie słyszałem wprawdzie o akumulatorze 2CR5. Muszę się rozejrzeć. Jednak mało widzę propozycji co do sprzętu mechanicznego. Myślę głównie o Canonach lub Nikonach. Nie wiem czy mam rację, jakoś intuicyjnie wydaje mi się, że tylko te są/były najlepsze. Może jeszcze ktoś się wypowie w tej kwestii. Pewnie wiele osób używa sprzętu mechanicznego. Pozdr

Jeśli chodzi o sprzęty mechaniczne to w niczym im nie ustępują Pentaxy, Olki - OM, czy Minolty. Jedynie może być różnie z dostępnością osprzętu obiektywów etc.

stdanielo
21-09-2007, 23:12
Zanim nie wymacałem pierwszego Olympus'a, miałem takie samo zdanie jak Ty (tzn. Canon, Nikon rulez) :)

Ja dalej marzę o OM-4Ti i jak mnie będzie w końcu na niego stać to go kupię :)

bodziewicz
21-09-2007, 23:12
Poszperam w necie, na Allegro, sprawdzę dostępność tychże aparatów. Zależy mi też na krótkich dość czasach naświetlania i na możliwości otwarcia migawki dowolnie długo (B lub T). Także krótka synchronizacja z błyskiem mile widziana. Pozdr.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Możesz tak z grubsza scharakteryzować tego OM-4Ti?

remol71
22-09-2007, 08:16
Szkoda myślałem, że jest tak jak w 50-tce :(. To na zdjęciu to raczej mało wesoło wygląda.

Przypomina maskę P-gaz :D

Bagnet007
22-09-2007, 09:35
Poszperam w necie, na Allegro, sprawdzę dostępność tychże aparatów. Zależy mi też na krótkich dość czasach naświetlania i na możliwości otwarcia migawki dowolnie długo (B lub T). Także krótka synchronizacja z błyskiem mile widziana. Pozdr.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Możesz tak z grubsza scharakteryzować tego OM-4Ti?

-Tytanowa obudowa,
-Płócienna migawka o poziomym przebiegu (tryb M: B, 1-1/2000sek), moja działa już ponad 20 lat :p
-Dłuższe czasy (>1sek) w trybie auto (pomiar światła odbitego od filmu) lub wężykiem na czasie B,
-Czułość światłomierza: -5 do 19 EV (przy f1.4, 100iso),
-X- 1/60sek, z lampą systemową sync. ze wszystkimi czasami,
-Pomiar CW, spot, multispot (8 pomiarów),
-Wymienna matówka (16 do wyboru),

Nie jestem pewien jak ma się sprawa z wizjerem...
Zdaje się że jest odrobinę mniejszy od OM-1/2(n).
Dla porównania, mój OM-2n ma dwukrotnie większy wizjer od 5D (porównałem przykładając 5D do lewego oka a Oympus'a do prawego :) ).

bodziewicz
22-09-2007, 21:01
To może kup akumulator 2CR5, np. tu: http://www.allegro.pl/item244181907_kompaktowa_ladowarka_2cr5_bateria_60 0mah.html i po kłopocie.

Po za tym koszt baterii w porównaniu do kosztów slajdów jest znikomy...

Sprawdzałem. Te akumulatorki mają 500mA, a oryginalne baterie 2CR5 1400mA. Różnica jest kolosalna, ale myslę, ze da się tym coś zrobić. Słyszałem (czytałem) gdzies kiedyś, że można coś przerobić, w oryginalna baterie upchnąć jakieś kable (po wcześniejszym wypruciu z niej flaków) i do gripa wepchać zwykłe baterie (ale do uchwytu, nie do tej menażki). Czy ktoś może wie coś na ten temat?

czornyj
22-09-2007, 21:15
Nikon FM2 - całkowicie mechaniczny, lekki, poręczny, nie do zajechania. Jedyne co trzeba zmieniać raz na kilka miesięcy to bateryjka od zegarka zasilająca światłomierz. Do tego genialne Ai-S 28/2.8