PDA

Zobacz pełną wersję : S5 Is / G9 Is / 400d



jad03
20-09-2007, 18:10
Jestem zupelnym amatorem dotychczas uzywajacym analogowego aparatu Canon model chyba 300 (prosta lustrzanka w kazdym razie). Chce zmienic moj analog na aparat cyfrowy i moge wybrac sobie cos na urodziny:

S5 IS lub G9 IS lub 400D z obiektywem standardowym (ewentualnie Nikon P5100 ale Nikona nigdy nie mialem wiec pewnie zostane przy Canonie).

Aparatu uzywam wylacznie w trybie automatycznym, chcialbym aby wychodzily super zdjecia i dobrze byloby aby migawka byla mozliwie szybka (glownie chodzi mi o zdjecia robione dzieciom w ruchu). Fotorgafuje glownie przyrode i moje dzieciaki.

Mam dwa kryteria:
- super zdjecia (kolory / ostrosc)
- latwosc robienia zdjecia - interesuje mnie tylko tryb automatyczny
- cena nie gra roli bo to prezent bedzie
- wielkosc aparatu nie ma wielkiego znaczenia ale jesli sa dwa tej samej jakosci to wybieram mniejszy

Wydaje mi sie, ze najlepsze zdjecia beda wychodzily z Canon 400D (sposrod wymienionych aparatow) ale jesli ta sama jakosc i wygode (walory uzytkowe) bede mial uzywajac czegos o mniejszych wymiarach np. G 9 to wole mniejszy aparacik.

Prosze ekspertow o porade.

tom517
20-09-2007, 18:47
Jesli nie chcesz w pszyszlosci dokupywac obiektywow to proponuje S5 ma super obiektyw 12x zoom, w miare jasny, wyglada porzadnie, znajomy ma i sie zachwyca (wybral ze wzgledu na obiektyw). Tu nie masz mozliwosci zmiany obiektywu z jednej strony jest to wada, z drugiej zaleta (finansowa). W przypadku 400D tylko kitowy obiektyw, to szkoda body, fakt ze z 400 masz nieograniczone mozliwosci rozbudowy, ale to juz studnia bez dna..

daszek
20-09-2007, 18:53
Jezeli interesuje Cię tylko tryb auto, to polecam G9.
Jezeli potrzebujesz zoom to jak pisal przemowca kup s5.

400D nie kupuj bo z trybu auto nie będziesz zadowolony, w ten aparat trzeba wlozyc umiejętności i kase w obiektywy, bo kit jest niewystarczający.

pmagdalena
20-09-2007, 19:46
Ja jak przedmówcy proponuje G9 lub s5 bo przy 400d nie warto inwestowac jak bedziesz uzywał tylko auto i to na kicie , bedziesz niezadowolony z efektów

jinks
20-09-2007, 20:47
Z tego co napisałeś to S5IS będzie najlepszy! 400d zdecydowanie odradzam! - aby uzyskać z niego dobre efekty trzeba jednak trochę wiedzy, umiejętności a przedewszystkim chęci do eksperymentowania i nauki. Jeśli chcesz tylko korzystać z AUTO to najlepszy będzie kompakt.

Adam Kasprzak
20-09-2007, 22:38
a ja się z wami nie zgodzę :P
Trzeba iść do przodu, chcesz fotografować dzieciaki, a może masz ukryte zamiłowanie do eksperymntowania? nagle najdzie Cię ochota na zmianę*szybkości migawki, cokolwiek innego niż auto...
Zauważ, że G9 robi tylko 1,5kl/s - to bardzo mało, jeżeli dzieci biegają, to przerąbane coś dobrze złapać ;)

Kolekcjoner
21-09-2007, 00:07
G9 - jak starczy Ci cierpliwości ;) to polecam ten opis: the_online_photographer/canon-g9-review (http://theonlinephotographer.typepad.com/the_online_photographer/canon-g9-review.html)

swnw
21-09-2007, 07:23
G9, mam G7 i jest naprawdę dobry, a z pierwszych reakcji użytkowników wynika, że G9 następca G7, po wprowadzeniu zmian i ulepszeń o jakie ciągle prosili fotografujący G7, spisuje się znakomicie. Obiektyw odpowiadający 35 - 210 mm dla celów o których piszesz wystarczy. Tryb automatyczny, P czy zaprogramowane sceny jak piszą nowi posiadacze działają bardzo dobrze. Na końcu ale nie ostatnie - świetnie wygląda :).

Pozdrowienia swnw.

krzy
21-09-2007, 08:43
S5 IS lub G9 IS lub 400D z obiektywem standardowym (ewentualnie Nikon P5100 ale Nikona nigdy nie mialem wiec pewnie zostane przy Canonie).
- bardzo rozsądna decyzja :mrgreen:


Aparatu uzywam wylacznie w trybie automatycznym, chcialbym aby wychodzily super zdjecia i dobrze byloby aby migawka byla mozliwie szybka (glownie chodzi mi o zdjecia robione dzieciom w ruchu). Fotorgafuje glownie przyrode i moje dzieciaki.

Mam dwa kryteria:
- super zdjecia (kolory / ostrosc)
- latwosc robienia zdjecia - interesuje mnie tylko tryb automatyczny
- cena nie gra roli bo to prezent bedzie
- wielkosc aparatu nie ma wielkiego znaczenia ale jesli sa dwa tej samej jakosci to wybieram mniejszy



Biorąc pod uwagę Twoje kryteria, przyłączam się do głosu kolegów polecających S5. Łatwość robienia zdjęć i dobre efekty przy małym nakładzie pracy ! Duży zoom - czasem może będziesz chciał wykonać zdjęcie na dłuższej ogniskowej, do tego stabilizacja. Programy tematyczne pomogą zrobić zdjęcia dzieci lub przyrody, obrotowy ekranik przy dzieciach też daje fajne możliwości zdjęć np z niskiej perspektywy. A jak jeszcze dokupisz zew. lampę chociaż 420EX to już poszalejesz ! 8-)

Migawka w kompaktach nie jest wolna, to czasem AF nie zdąża, ale w tym S5 to w porównaniu do mojego G3 ostrość ustawiana jest błyskawicznie, a ja swoim G3 też porobiłem sporo zdjęć moim synkom. :-)

Mac
21-09-2007, 09:49
S5 moim zdaniem to bardzo rozsądny wybór, duży zoom, dość dobry AF, IS i bardzo ergonomicna konstrukcja. Czasem sam mam ochotę kupić sobie taki kompakcik, gdyby miał jeszcze RAW...
Inną możliwością jest dSLR czyli 400D ale tutaj musisz dokupić trochę dobrych szkiełek a przynajmniej średniej jakości a to minimum drugie tyle ile zapłacisz za body.

krzy
21-09-2007, 10:47
Nie ma RAW-ów, ale za to świetnie nagrywa filmiki i to z dźwiękiem stereo! :razz:
i do tego wykrywa buźki :razz: :-P

A poważnie to taki filmik z rozrabiającymi dzieciaczkami to fajna zabawa, a później wspomnienia...

Może nikt z poważnych "kanonierów" nie przyzna się do tego, ale czasem fajnie byłoby nagrać 1GB filmu na 8-12 Megapixelowej matrycy dSLR-a przez eLkę :idea: :lol:

jad03
21-09-2007, 12:01
Dziekuje za wszystkie wypowiedzi. Wynika z nich, ze do moich potrzeb to jednak compact bedzie lepszy - czyli G9 lub S5 IS. Jednak te dwa aparaty maja rozne matryce CCD - wieksza matryce i wieksza rozdzielczosc ma G7, czy zatem jakosc zdjec z G7 jest wyzsza niz z S5 IS. Czy jest to zauwazalne po wydrukowaniu zdjecia w formacie 10 x 15 (bo wiele zdjec bede drukowal wlasnie w tym formacie) ? Rozumiem, ze jesli chcialbym fotografowac odlegle obiekty to 12 x zoom w S5 jest nie do przebicia ale z drugiej strony to raczej rzadko bede z tego korzystal. Jak sobie to wszystko co napisaliscie poczytalem to zaczolem sie zastanawic czy nie wystarczylby mi IXUS 960 IS - duzo mniejszy i lzejszy od pozostalych, bardzo dobra nmatryca - taka sama jak w G7, troche mniejszy zoom niz w G7 ale pewnie wystarczylby (by the way - dzieki kolekcjoner za bardzo dobry link- the_online_photographer/canon-g9-review). Wiec moze IXUS 960 IS. To z czego na pewno nie chce rezygnowac to jakosc zdjec - chcialbym aby po wydrukowaniu byly tej samej jakosci co z mojej analogowej lustrzanki. Czy ktos mial okazje porownywac jakosc zdjec miedzy G7 i S5 IS (a moze taklze IXUSEM 960 IS) ?

Kolekcjoner
21-09-2007, 13:36
(....)Może nikt z poważnych "kanonierów" nie przyzna się do tego, ale czasem fajnie byłoby nagrać 1GB filmu na 8-12 Megapixelowej matrycy dSLR-a przez eLkę :idea: :lol:

Już niedługo będzie taka możliwość :).


Dziekuje za wszystkie wypowiedzi. Wynika z nich, ze do moich potrzeb to jednak compact bedzie lepszy - czyli G9 lub S5 IS.(....)

Weź G9 :).

krzy
21-09-2007, 15:15
... Czy jest to zauwazalne po wydrukowaniu zdjecia w formacie 10 x 15 (bo wiele zdjec bede drukowal wlasnie w tym formacie) ?
Przy formacie 10x15, a nawet większym nie zauważysz różnicy !



... zaczolem sie zastanawic czy nie wystarczylby mi IXUS 960 IS - duzo mniejszy i lzejszy od pozostalych, bardzo dobra nmatryca - taka sama jak w G7, troche mniejszy zoom niz w G7 ale pewnie wystarczylby
Nie jestem pewien czy to ta sama matryca - wielkość to nie wszystko :wink:
IXUS jest elegancki, ładna metalowa obudowa - za to płacisz, możliwości fotograficzne raczej na drugim miejscu. Ja nie polecam.

Pozostań przy wyborze pomiędzy G9 lub S5. Teraz myślisz, że zoom nie przyda się, a później powiesz, że szkoda, że nie ma chociaż 50 mm więcej (ja ciągle piszę o aparatach fotograficznych :mrgreen: )
Jeśli coś mniejszego to może weź pod uwagę Canon PowerShot A650 IS - też bardzo fajne fotki można pstrykać !

Wracając do podstawowych faworytów: G9 i S5. Canon G9 to wyższa jakość optyki i upraszczając sprzęt dla trochę bardziej zaawansowanych, natomiast S5 IS to zgodnie z nazwą: zaawansowany kompakt czyli duży zoom, dużo nastaw - programów tematycznych, obrotowy ekran i innych bajerów. Moim zdaniem przy formatach mniejszych od A4 nie zauważysz różnicy w jakości. Pamiętaj, że później nie wymienisz obiektywu jak będzie za mały zoom.

Ja wybrałbym S5. Pooglądaj w sklepie jak leżą w ręku, to też ważne.

mani4c
25-09-2007, 14:06
Osobiscie mam S5 IS, mialem tez Canona G7, ojciec ma 400D + kit. Jezeli chodzi o jakosc zdjec, to nie da sie ukryc, ze pod tym wzgledem po prostu 400D deklasuje reszte aparatow. Najbardziej jednak cenie sobie wlasnie S5 IS, dlaczego? Precyzyjny i niesamowicie szybki wrecz AF, predkosc dzialania po prostu wrecz zdumiewajaca. Swietny LCD i calkiem niezly EVF. Jakosc obrazu porownywalna z G7, menu i funkcje niemal te same. Jakkolwiek nie jest to juz kieszonkowy aparat. G7 moglem schowac do kieszeniu w spodniach i wspinac po Orlej Perci i Granatach. S5 IS bedzie wymagal juz dedykowanej torby tylko i wylacznie dla aparatu.
Jezeli chodzi o szklo, w [W] jest dobre, srednio ostre, im blizej maksymalnej ogniskowej tym lepiej. Tele @ 432mm F3.5-F5 zdjecia sa ostre jak brzytwa. Aparat idealne sie nadaje do zdjec typu Tele Macro, swietnie rysuje portrety z piekna wrecz jak na te klase glebia ostrosci. Ale tutaj ogniskowa i szybkie szklo robia swoje. I teraz mala uwaga. Ciezko zaakceptowac jakosc obrazów ISO400 ogladanych na monitorze @ 1600x1200. Na odbitkach 10x15 szumy nie są widoczne. ISO800 to porazka. 1600... nie zagladac. W moim egzemplarzu w zasadzie nie jestem w stanie doswiadczyc aberacji chromatycznych, widac jednak wyraznie tzw. highlight clipping czyli obwodki obok kontrastowych kolorow. Patrzac sie na fotografie@ Full Res to moze wkurzac @ 1280x1024 i 1600x1200 juz nie widac tego typu niedogodnosci.
Aparat z pewnoscia jest lepszy od G7, ZNAAACZNIE szybszy, nie posiada wkurzajacego shutter laga, lampa blyskowa przeladowuje sie w mgnieniu oka.

G7 ... swietna jakosc obrazu przy dowolnej ogniskowej (szumy akceptowalne do ISO400), ale szybkosc i szhutter lag POZOSTAWIA wiele do zyczenia. Wiem tylko tyle, ze G9 ma te same problemy co i G7.

S5 IS jest naprawde OK, ale nalezy pamietac, ze nie jest to dSLR i nigdy nie bedzie.

Dlaczego nie uzywam DSLR? Bo mnie jeszcze na to nie stac.