PDA

Zobacz pełną wersję : EOS 400D -pomiar światła (tryb) i AF



marekk_ok
19-09-2007, 22:55
Witam,

1. czy w 400D pomiar światła wielosegmentowy jest powiązany z aktywnym punktem AF, czy jest ten punkt wówczas priorytetem dla ustawień aparatu?
2. jakie tryby pomiaru światła stosujecie w szczegolnosci dla tego modelu aparatu (ew. w powiazaniu ze sposobem pracy AF?) i dla jakich sytuacji - czy mozna to jakoś uogólnić, czy nie ma to sensu?

arturs
20-09-2007, 00:17
Witam..


1. czy w 400D pomiar światła wielosegmentowy jest powiązany z aktywnym punktem AF, czy jest ten punkt wówczas priorytetem dla ustawień aparatu?

400D się tylko bawiłem ale o ile mi wiadomo to w Canonach pomiar światła nie jest powiązany z aktywnym punktem AF - nie tylko wielosegmentowy (co imho nie ma sensu) ale również punktowy (co ma jak najbardziej sens)



2. jakie tryby pomiaru światła stosujecie w szczegolnosci dla tego modelu aparatu (ew. w powiazaniu ze sposobem pracy AF?) i dla jakich sytuacji - czy mozna to jakoś uogólnić, czy nie ma to sensu?

Takie jak potrzeba ;) - imho nie ma sensu uogólniać - jak robię coś na servo (bo np. ktoś biegnie) i jest duża róznica w oświetleniu (obiekt główny <> tło) to np. punktowy, a jak ktoś biegnie i kontrast obiekt<>tło jest nieduży to pomiar wielosegmentowy itd. więc tu nie ma jakiejś zależności.

Pozdrawiam
Artur

APP
20-09-2007, 10:11
(...) o ile mi wiadomo to w Canonach pomiar światła nie jest powiązany z aktywnym punktem AF (...)

Błąd. Oczywiście, że pomiar wielosegmentowy jest powiązany z aktywnym punktem AF. I można to sobie bardzo łatwo sprawdzić (zanim się komuś odpowie na tak fundamentalne pytanie arturs :razz: ) - wypełniamy kadr czymś bardzo jasnym i jedynie cześć kadru wypełniamy czymś bardzo ciemnym tak, żeby zachodziło to w kadrze np. na skrajny prawy czujnik albo lepiej dwa (tak żeby przesłaniało go w całości i wszystko na prawo od niego).
Włączamy AF, matrycowy pomiar światła itd... i wybieramy dowolny inny niż "przysłonięty" punkt AF. Pomiar. Teraz wybieramy skrajny prawy i znów pomiar.
Jest różnica.
Należy też zauważyć, że różnica wskazań będzie zależała nie tylko od różnicy jasności wykorzystanych obiektów, ale i od proporcji obszaru jasnego do ciemnego w obrazie -wniosek -aktywny punkt AF ma "priorytet" przy ustalaniu ekspozycji, ale pomiar nadal odbywa się dla całej klatki i całość jest brana pod uwagę.
Wystarczy tylko ruszyć głową ;-)

brodafidela
20-09-2007, 11:04
Należy też zauważyć, że różnica wskazań będzie zależała nie tylko od różnicy jasności wykorzystanych obiektów, ale i od proporcji obszaru jasnego do ciemnego w obrazie -wniosek -aktywny punkt AF ma "priorytet" przy ustalaniu ekspozycji, ale pomiar nadal odbywa się dla całej klatki i całość jest brana pod uwagę.
Wystarczy tylko ruszyć głową ;-)

Czyli twierdzisz, że ustawienie "czułego" punktu AF ma wpływ na pomiar matrycowy, w ten sposób, że pomiar z tego miejsca ma najwięcej do gadania przy wyniku z całej klatki ?

:shock: Kurde, pierwsze słyszę żeby tak było - ale niezwłocznie to sprawdzę.

Poza tym, uważam, że gdyby w 400d był spot - to byłaby to puszka for everybody. Brak spota (jak sie człek przyzwyczaił w analogu) - boli najbardziej, bardziej niż ciemny wizjer i plastikowy korpus.

brodafidela

bakulik
20-09-2007, 12:15
Czyli twierdzisz, że ustawienie "czułego" punktu AF ma wpływ na pomiar matrycowy, w ten sposób, że pomiar z tego miejsca ma najwięcej do gadania przy wyniku z całej klatki ?

Dokładnie. Aparat uważa wtedy, że w tym punkcie znajduje się główny motyw zdjęcia i stara się go prawidłowo naświetlić. To taki "centralnie ważony", tyle że nie centralny. ;)

Zauważ, że przy CW albo Partial wciśnięcie spustu do polowy nie blokuje ekspozycji, a przy Evaluative - blokuje. Przynajmniej przy standardowych ustawieniach C.Fn. (no i oczywiście w programach P, Av i Tv).

APP
20-09-2007, 12:18
Czyli twierdzisz, że ustawienie "czułego" punktu AF ma wpływ na pomiar matrycowy, w ten sposób, że pomiar z tego miejsca ma najwięcej do gadania przy wyniku z całej klatki ?

Tak, twierdzę coś na ten wzór. Oczywiście żeby być ścisłym, pojęcie "najwięcej" należałoby jakos tutaj sprecyzować (ale wiemy chyba o co chodzi) oraz przyjąć, że "czuły punkt AF" rozumiemy tutaj jako "punkt AF wybrany jako aktywny" (a nie np. "najczulszy" środkowy czujnik ;-)). Do tego należałoby chyba sprawdzić jak położenie i gabaryty efektywnej części czujnika mają się do rozkładu pól matrycy pomiarowej, bo w niektórych przypadkach mogą wychodzić "niesłuszne wyjątki od reguły" (stąd uwaga o tym, żeby ciemny obiekt zasłaniał więcej niż samo pole skrajnego czujnika i żeby w eksperymencie możliwie jednolicie wypełnić całą część kadru na prawo/lewo "od...").

Nie podam teraz gdzie można to przeczytać, bo też się posiekać nie dam, że wyczytałem to w jakimś "wiarygodnym" źródle i to właśnie w odniesieniu do lustrzanek Canon'a, ale to proste doświadczenie (w moim wypadku przeprowadzone na 350D) jest chyba dostatecznym dowodem? Oczywiście jeśli ktoś może wykazać, że mimo wszystko się mylę, to będę zobowiązany za wyprowadzenie z błędu.

bakulik
20-09-2007, 12:45
Nie podam teraz gdzie można to przeczytać, bo też się posiekać nie dam, że wyczytałem to w jakimś "wiarygodnym" źródle i to właśnie w odniesieniu do lustrzanek Canon'a

Np.: http://www.steves-digicams.com/2006_reviews/rebelxti_views.html

"Metering Modes: Max. aperture TTL metering with 35-zone SPC
(1) Evaluative metering (linked to all AF points)
(2) Partial metering (approx. 9% at center of viewfinder)
(3) Center-weighted average metering"

APP
20-09-2007, 12:54
bakulik - obawiam się, że "linked to all AF points" nie jest niestety dostatecznie jednoznaczne, np. dopuszcza możliwość, że aparat daje taki sam priorytet wszystkim punktom AF jednocześnie, bez względu na ten wybrany (ale to byłaby już chyba nieopłacalna komplikacja, no i oczywiście dalej kłóciłoby się to z przedstawionym eksperymentem). Zatem to konkretne źródło, choć dające już do myślenia, łatwo można jednak (jak widać) "podkopać" ;-) (tym bardziej, że to "jakiś pan zrobił sobie tabelkę"... osobiście miałem na myśli jakieś materiały producenta)

korona-pl
20-09-2007, 13:03
Właśnie przetestowałem na moim 400D i pomiar światła zmienia się w zależności od wybranego punktu.

bakulik
20-09-2007, 13:03
Zatem to konkretne źródło, choć dające już do myślenia, łatwo można jednak (jak widać) "podkopać" ;-)

A oficjalna strona Canona? :) http://www.canon.com/camera-museum/camera/digital/data/2006_eos-kiss_dx_s.html:

"Evaluative metering (linkable to any AF point)"

I http://www.canon.com/camera-museum/tech/report/200007/report.html - co prawda mówi o D30, ale przedstawia ogólny sposób działania matrycy pomiarowej:

"35-zone evaluative metering sensor linked to the active focusing point"


Właśnie przetestowałem na moim 400D i pomiar światła zmienia się w zależności od wybranego punktu.

No tak, nie ma to jak empiria. :)

marekk_ok
20-09-2007, 13:08
Wielkie dzieki za dotychczasowe posty,
wydaje się iż są rózne poglady na ten temat, niestety sprzeczne.

Moze ktos zna jakies żródło "bliskie producentowi - czytaj Canon" gdzie te informacje sie znajduja - bo IMHO jest to dosc wazna sprawa - miec wiedze i swiadomosc jak to dziala.
Ja sie ciagle ucze - nie jestem i nie czuje sie "guru foto", wiec moja prosba do Was bardziej doswiadczonych.

APP
20-09-2007, 13:12
A oficjalna strona Canona? :) (...) "Evaluative metering (linkable to any AF point)" (...)

No, słowo "any" zaliczam tutaj na plus, ale mnie przekonywać nie trzeba ;-)


(...) "35-zone evaluative metering sensor linked to the active focusing point" (...)

O... a to (nawet jeśli tylko dla D30, hehe) dodatkowo skutecznie podważa już tezę arturs'a ;-)