PDA

Zobacz pełną wersję : Czy wybrałem dobry proces obróbki zdjęć?



fliegermaus
18-09-2007, 10:08
Ponieważ zaczynam poważniej interesować się fotografią, chcę wypracować sobie sensowny proces obróbki zdjęć i chciałbym prosić o opinię, czy dobrze to sobie wymyśliłem.

Robię zdjęcia Canonem 400D do formatu RAW. Pliki CR2 "wywołuję" programem Capture One (bo dostałem numer seryjny z kartą Sandisk) regulując przede wszystkim balans bieli, zapisuję jako TIFF, a dalej obrabiam Photoshopem Elements 5.0 z pluginem PTLens (bo na to akurat będzie mnie stać, na pełnego PS nie i raczej go nie potrzebuję).

Czy taki proces (chodzi mi głównie o zapis jako TIFF i dalszą obróbkę w PSE, bo PSE plików CR2 nie otwiera) gwarantuje przyzwoite wyniki, czy może w jakiś sposób zdjęcia tracą wtedy na jakości? Sam strat nie zauważyłem, ale może po prostu czegoś nie dostrzegam.

Chciałbym też wiedzieć, na jakim etapie lepiej jest wyostrzać zdjęcia, o uznam to za potrzebne -- w Capture One, czy lepiej dopiero w PSE?

swiderski
18-09-2007, 10:32
Jeżeli jesteś zadowolony z efektów, to w czym problem? ;)
Wydaje mi się, że zdjęcia wyostrza się na samym końcu obróbki.

chyrek
18-09-2007, 10:41
Wyostrzaj dopiero na samym koncu obrobki zdjec, natomiast ja "wolajac" rawy w C1 zapisuje je do jpg bo lzejsze od tiffow o wiele przez co latwiej z nimi pracowac nie majac mega szybkiego kompa a wynik i tak bedzie baaardzo zblizony jak przy pracy nad tiffem.

fliegermaus
18-09-2007, 10:44
Jeżeli jesteś zadowolony z efektów, to w czym problem? ;)

Szukam dziury w całym :-) Nie chciałbym już na starcie popełnić jakiegoś poważnego błędu, a obróbka grafiki jest dla mnie czymś zupełnie nowym.

robgr85
18-09-2007, 10:46
Wyostrzaj dopiero na samym koncu obrobki zdjec, natomiast ja "wolajac" rawy w C1 zapisuje je do jpg bo lzejsze od tiffow o wiele przez co latwiej z nimi pracowac nie majac mega szybkiego kompa a wynik i tak bedzie baaardzo zblizony jak przy pracy nad tiffem.

ja generalnie wolę sobie zapisać w tiffie, czasem dojdę do wniosku a tu można by coś poprawić jeszcze itd, w jpgu kolejna kompresja to kolejna strata. W tifie zapisując nie masz takich problemów.



(bo dostałem numer seryjny z kartą Sandisk)

jakaś promocja czy jak? czy dają do każdej? [mam sandiska, ale nie wczytywałem się w instrukcje...]

Pozdr./

fliegermaus
18-09-2007, 11:16
ja generalnie wolę sobie zapisać w tiffie, czasem dojdę do wniosku a tu można by coś poprawić jeszcze itd, w jpgu kolejna kompresja to kolejna strata. W tifie zapisując nie masz takich problemów.

jakaś promocja czy jak? czy dają do każdej? [mam sandiska, ale nie wczytywałem się w instrukcje...]

Kupiłem kartę Extreme III i w pudełku był kartonik z numerem seryjnym dla Capture One LE. Wprawdzie wciąż go nie wpisałem i używam triala, więc nie wiem na sto procent, czy zadziała, ale obiecują, że tak...

Co do zapisywania plików -- jako oryginał trzymam plik RAW, a TIFF potrzebny jest mi tylko jako plik tymczasowy do przeniesienia zdjęcia między Capture One, a Photoshopem. Po wszystkim zapisuję do jpega wysokiej jakości i na flickra :)

fret
18-09-2007, 11:19
pse 5 otwiera cr2

fliegermaus
18-09-2007, 12:02
pse 5 otwiera cr2

Rzeczywiście, wystarczyło pobrać najnowszą wersję Camera Raw (4.2)

Tomasz Urbanowicz
18-09-2007, 12:03
http://canon-board.info/showthread.php?t=19955

photographus
18-09-2007, 12:04
Witaj!
Ja pracuję na Adobe Lightroom. Spróbuj. Trial na stronie producenta. Program szybki, dokładny i co najważniejsze stworzony dla fotografów cyfrowych. Obecna wersja to 1.2. Pozdrawiam.

Qbexus
18-09-2007, 12:30
Jak lightroom jest szybki to ja jestem księciem fotografii :)
C1 bawię się od nie dawna po namowie kolegów z forum i moim zdaniem generuje lepsze fotki niż acr. A drogę wybrałeś poprawną chociaż ja zapisuje też psd do ewentualnych poprawek.

fliegermaus
18-09-2007, 12:56
Witaj!
Ja pracuję na Adobe Lightroom. Spróbuj. Trial na stronie producenta. Program szybki, dokładny i co najważniejsze stworzony dla fotografów cyfrowych. Obecna wersja to 1.2. Pozdrawiam.

Co w nim jest takiego, że warto byłoby wydać 300 EUR? PS Elements kosztuje 100 EUR, to spora różnica. Nie potrzebuję narzędzia do bardzo wyrafinowanych poprawek, wystarczy mi korekcja oczywistych zniekształceń i winietowania, wyostrzanie, czasem korekcja kolorów no i dość ważna jest dla mnie ergonomia programu, tutaj do PSE nie mogę mieć zastrzeżeń.

strus_pedziwiatr
18-09-2007, 16:49
A może tak:
0-XnView lub TotalCommander - szybka zmiana nazw wielu zdjęć CR2/CRW/*
1-DPP z RAW do JPG/TIFF
2-PSE
3-jeśli jakieś miniaturki internetowe (lub szybki podpis/znak wodny) to np. FastStone Photo Resizer (lub coś odpowiedniego)
DPP to jednak też Canon (i masz go na płycie z aparatem) i ja go po prostu lubię - darmowy i całkowicie (przynajmniej dla mnie) wystarczający. Używałem C1, Adobe Lightroom i nie przekonały mnie do siebie. Więc spokojnie dalej korzystam z DPP i od czasu do czasu coś potestuję, po czym - jak na razie - spokojnie wracam do sprawdzonego DPP.
Mam dostęp do pełnego PS, ale przy prostej obróbce większej ilości fotografii zacząłem używać PSE i tak już zostało. PSE jest wart sporo więcej niż kosztuje:)

robgr85
19-09-2007, 13:04
Kupiłem kartę Extreme III i w pudełku był kartonik z numerem seryjnym dla Capture One LE. Wprawdzie wciąż go nie wpisałem i używam triala, więc nie wiem na sto procent, czy zadziała, ale obiecują, że tak...



faktycznie :) nie wiem jak mogłem tą kartkę przegapić...

darnok
19-09-2007, 18:36
Ja wywoluje w camera raw do CS3 i sprawoje sie niezle i wedlug mnie jest bardziej intuicyjny niz Lightroom,
a zdjecia staram sie wyostrzac po obrobce z RAW i wszystko zapisuje w jpg i psd, nie wiem czy to najlepsza droga ale sie sprawdza jak dla mnie ;)

Grisha
19-09-2007, 22:27
TIff oferuje kompresje bezstratną zatem, CR2 >> TIFF masz te same dane tylko inne rozszerzenie

Kabu
06-10-2007, 12:09
Witam i odświeżę nieco wątek, mam mianowicie mały problem, który wynika być może z niewiedzy i nieznania PS CS2. Chodzi o to że zrobiłem zdjęcia w RAW, otworzyłem je pod CS2 i po małych poprawkach zapisałem je do formatu TIF. Teraz chcę zapisać je do formatu JPG i tu jest problem. CS2 oferuje mnie tylko zapis do formatów PSF, PDF, RAW, TIF, PNG i jeszcze 2 jakieś inne. Czy to znaczy że jak TIF to nie JPG?

Zmieniając TIF na PSD i chcąc zapisać na JPG też nie można.

speed555
06-10-2007, 12:14
nie pamietam ale moze musisz przestawic kolory na 8 bit. (image->mode->8bit)

laur
06-10-2007, 12:31
Oraz sprawdz czy spłaszczyłeś obrazek, jpg nie zapisze z pozostawionymi warstwami

Kabu
06-10-2007, 12:32
Dziękuję bardzo speed555, tak, to właśnie o to chodziło.