PDA

Zobacz pełną wersję : LCD w 30D za bardzo "przeswietla"?



Jacek23
16-09-2007, 18:13
Witam, czy u Was jest tak jak u mnie w 30D ze fotografie sa dobrze naswietlone , a te same fotografie na ekranie LCD wygladaja na przeswietlone?
Czy to normalne?

sniper88
16-09-2007, 18:21
Pewnie masz za mocno ustawione podswietlenie lcd w aparacie:p

piast9
16-09-2007, 19:10
Normalne. Wygląd zdjęcia na LCD zależy od:
- oświetlenia zewnętrznego
- intensywności podświetlenia
- kąta patrzenia
- humoru patrzącego
i pewnie wiele innych. Nie da się na jego podstawie ocenić ekspozycji. Po to wymyślono histogram. Trzeba się nauczyć go czytać i tyle.

Grisha
16-09-2007, 19:41
Mam podobny problem tylko w 350D. Poszedłem ostatnio na foty, trzaskam 3h, na wyświetlaczu wszystko gut. Zgrywam na kompa i...? Ciemnica oj ciemnica... Przyciemniłem sobie LCD w aparacie i zobaczymy jak działa :O

SdoubleU
16-09-2007, 21:29
Histogram Waszym przyjacielem!!!

trampek
19-09-2007, 08:13
potwierdzam tylko histogram

Blindseeker
19-09-2007, 16:15
Czytać histogram.
Mój 30D ma ten sam problem - fotki na wyswietlaczu czasami są prześwietlone.

bakulik
19-09-2007, 16:34
Co więcej - aparat sygnalizuje przepalenia, a tym czasem z RAWów można spokojnie szczegóły w światłach uzyskać. :)

donald7000
19-09-2007, 23:06
Mysle ze jest to przypadlosc 30D, nie ma sie co tym przejmowac.
Ja tez odnosze wrazenie ze na LCD foty mam przeswietlone, dodatkowy efekt dodaje sie jak mam zatluszczony LCD :).
Jak na samym poczatku uzytkowania 30D robilem na tzw. OKO to tez wydawalo mi sie ze sa dobre, ale musialem posciagac poziomy zeby byly poprawnie nastwietlone.

trampek
19-09-2007, 23:16
.
Jak na samym poczatku uzytkowania 30D robilem na tzw. OKO to tez wydawalo mi sie ze sa dobre, ale musialem posciagac poziomy zeby byly poprawnie nastwietlone.

Wlasnie to widac na histogramie. Dodatkowo jak rozbijesz na rgb to mozesz nawet koorystyke ocenic.

Ja mialem taki problem ze widziale juz gotowe zdjecia ( juz byl w ogrodeczku juz wital sie z gaska..) a tu?? ciemnica. nauczylo mnie to defaultowo trzymac EV na +1/3 caly czas no i RAW RAW jeszce raz RAW...


Co więcej - aparat sygnalizuje przepalenia, a tym czasem z RAWów można spokojnie szczegóły w światłach uzyskać. :)

Ale ja tu nie widze sprzecznosci. JPG jest rzeczywiscie przepalony przy pewnym kontrascie ktorego juz nie zjedziesz w dol.... i tu aparat nie klamie.

bakulik
19-09-2007, 23:27
Ale ja tu nie widze sprzecznosci. JPG jest rzeczywiscie przepalony przy pewnym kontrascie ktorego juz nie zjedziesz w dol.... i tu aparat nie klamie.

Ale to nie była krytyka aparatu, tylko pochwała RAWów. ;)

rOOmak
19-09-2007, 23:52
Ja myslalem ze podglad na wyswietlaczu sluzy do kontroli kadru i mozliwosci odczytu histogramu.Cala reszta i tak wychodzi po obrobce.

nauczylo mnie to defaultowo trzymac EV na +1/3 caly czas no i RAW
A ja robie przeciwnie. -1/3 lub -2/3 w zalerznosci od okolicznosci, zeby nie przepalic kolorow. I oczywiscie nie "defaultowo" tylko jak trzeba;)

trampek
19-09-2007, 23:55
Ja myslalem ze podglad na wyswietlaczu sluzy do kontroli kadru i mozliwosci odczytu histogramu.Cala reszta i tak wychodzi po obrobce.

A ja robie przeciwnie. -1/3 lub -2/3 w zalerznosci od okolicznosci, zeby nie przepalic kolorow. I oczywiscie nie "defaultowo" tylko jak trzeba;)

Przeciez jak nie doswietlisz klatki i potem wyciagasz z rawa to tez szumy wychodza. RAw jest swietny ale nie czarodziejski ! ! !

rOOmak
20-09-2007, 00:09
Jak to nie jest czarodziejski? Mama mi mowila ze jest.Skrzywdziles moja dziecięcą psychike;(
Nie mowie o niedoswietleniu zdjecia. Poto masz histogram RGB zeby miec nad tym kontrole. Jezeli przepalisz jakis kolor to zapomnij o szczegolach. Jak chce miec wieksza rozpietosc tonalna to obnizam EV o -1/3 a potem mam nad czym dzialac w PSie