PDA

Zobacz pełną wersję : Cos nie tak z ostroscia (G6)



Najemnik
02-04-2005, 15:18
Porobilem kilka zdjec w trybie P jak zwykle i na standardowych ustawieniach z lampa auto nie zawsze wychodza ostre zdjecia. Po zrobieniu 3 zdjec z korekta ekspozycji (AEB) zdjecie przeswietlone jest bardzij ostre niz zdjecie robione na standardowych ustwieniach, podobnie sytuacja wyglada w przypadku korekty ostrosci (Focus BKT) najlepiej wypadlo zdjecie z nastawem ostrosci na zwiekszona odleglosc, 3-cie zdjecie z nastawem na zmniejeszona odleglosc bylo ciut gorsze ale lepsze od standardowych ustawien. Nie uzywalem zadnego macro ani nic z tych rzeczy. W czym tkwi przyczyna?

Najemnik
07-04-2005, 17:38
a o to linki 1 link przu ustawianiach standardowych
http://img10.exs.cx/img10/9754/zwykly6ea.jpg

2 link: nastaw z ostroscia na zwiekszona odleglosc
http://img128.exs.cx/my.php?loc=img128&image=zwiekszonaodl4cu.jpg

3link: nastaw z ostroscia na zmnijeszona odleglosc
http://img214.exs.cx/my.php?loc=img214&image=zmnijeszodl1im.jpg

Jak widac nazwieksoznej odleglosci zdjecie jest najostrzejsze.

I co Ty na to?

P.S.
Zdjecia zrobilem tylko dla przykladu bawiac sie aparacikiem aby pokazac problem

Vitez
07-04-2005, 20:18
W czym tkwi przyczyna?
W umiejetnosciach fotografujacego :roll: .

Najemnik
07-04-2005, 22:38
to napewno :P ale moglbys mniewiecej powiedziec czym moze to byc spowodwane? robie na ustawieniu "P" wiec dziala pelna automatyka prawie, wiem ze lepiej bawic sie na manualu ale jestem jak narazie za slaby na takie zabawy chociaz zaniedlugo zamierzam nabyc jakas ciekawa literature wtedy bede eksperymentowal.

tiberek
07-04-2005, 22:47
Vitez może mieć rację, ale może też być coś nie tak z aparatem. Trzeba by spróbować zdjęć w jakiś innych warunkach, typu: aparat na statyw, na stole przedmiot i sprawdzić gdzie będzie łapało ostrość.

Vitez
08-04-2005, 00:20
Wg mnie 1 i 3 sa po prostu ruszone a na drugim ostrosc jest trafiona nie w centrum kadru (a nie podejrzewam umiejetnosci przekadrowywania przy fotkach testowych z bracketingiem) - wiec jakis automat doboru punktu ostrosci tu zadzialal bo kwiaty sa najbardziej kontrastowe ze sceny i tam zlapal ostrosc.

Na przyszlosc radze - zapomnij o testowaniu z bracketingiem, zmieniaj nastawy recznie i strzelaj pojedyncze fotki, wylaczajac wszelkie automaty dobierania trybu lapania ostrosci czy punktu lapania ostrosci. Gdzie, jakie automaty i jak sie je wylacza - znajdziesz w instrukcji.

Ostrosc testuje sie na jak najbardziej manualnych ustawieniach by wykluczyc dowcipy inzynierow Canona zwiazanych z probami myslenia za uzytkownika, a nie z automatycznymi pstrykami w jakichs bracketingach.

tiberek
08-04-2005, 00:29
No fakt, mogą być ruszone, dosyć długi czas (1/40), niewprawiona ręka i może być "nieostro" - tak jak już napisane zostało - musisz Najemnik ponowić fotki w lepszych warunkach, żeby wyeliminować swoje własne błedy ;) powodzenia...

Najemnik
08-04-2005, 13:07
Dzieki za rady macie racje nie jestem jeszcze wprawiony :P pozatym zaniedlugo zamierzam kupic jakas ciekawa lekture wiec bede trenowal.:))