PDA

Zobacz pełną wersję : lampa w eos 5 - problem



anderski
12-09-2007, 11:11
Witam wszystkich! Jestem tu nowy, nie bardzo jeszcze zorientowany, więc nie krzyczcie na mnie jeśli okaże się, że to już tu kiedyś było. Od niedawna zacząłem zabawę analogami Canona (wcześniej różne inne na M42), od 3 tygodni jestem posiadaczem eosa 5. Poprzedni właściciel twierdzi, że nigdy nie używał lampy zewnętrznej, tylko zawsze wbudowanej i nie miał z nią problemów. Ja też nie miałem, wszystko było ok, dotąd aż założyłem EZ 540. Z zewnętrzną lampą jest wszystko dobrze - pełna współpraca. Po zdjęciu EZ, wbudowany flesz przestał działać - nie otwiera się, tak jakby się obraził. Po naciśnięciu przycisku lampy od razu włącza się jej kompensacja, a sama lampa nie otwiera się. Coś można z tym zrobić, czy dać sobie spokój?
Dzięki i pozdrawiam.

flyxray
12-09-2007, 11:19
sprawdz funkcje uzytkownika

anderski
12-09-2007, 11:34
sprawdz funkcje uzytkownika

Akurat tę od lampy (CF16) mam na 0, więc to nie to. Lampka nie wyskakuje zarówno automatycznie jak i po naciśnięciu. W wizjerze aparatu też nie pojawia się informacja (symbol lampy) , ze za słabe światło i trzeba użyć lampy

nor
12-09-2007, 11:37
spróbuj ręką wyciagnąć lampę

może coś mechanicznie się zakleszczyło i tyle

anderski
12-09-2007, 11:39
stawia zbyt zdecydowany opór, a ja aż takim brutalem nie jestem:)
udaje się tylko na 3-4 mm, a dalej czuję, że mogę coś połamać

flyxray
12-09-2007, 11:48
ja juz wim co sie stalo

anderski
12-09-2007, 11:49
ja juz wim co sie stalo

jak juz wiesz, to możesz powiedzieć?

bakulik
12-09-2007, 11:54
Nie otwieraj jej na siłę, lampa ma motorek do podnoszenia/opuszczania, możesz go uszkodzić.

Sprawdź, czy zewnętrzna lampa nie spowodowała wciśnięcia małego przycisku na sankach aparatu, tuz pod blaszką. Służy on do informowania korpusu o tym, że jest założona lampa i ma nie używać wbudowanej. Być może nie odskoczył po zdjęciu flesza.

anderski
12-09-2007, 12:02
Nie otwieraj jej na siłę, lampa ma motorek do podnoszenia/opuszczania, możesz go uszkodzić.

Sprawdź, czy zewnętrzna lampa nie spowodowała wciśnięcia małego przycisku na sankach aparatu, tuz pod blaszką. Służy on do informowania korpusu o tym, że jest założona lampa i ma nie używać wbudowanej. Być może nie odskoczył po zdjęciu flesza.

Dzięki Łukasz! To chyba jest to. Przycisk jest wciśnięty - próbuję jakoś go wyciągnąć, ale nie udaje się.

bakulik
12-09-2007, 12:18
Dzięki Łukasz! To chyba jest to. Przycisk jest wciśnięty - próbuję jakoś go wyciągnąć, ale nie udaje się.

Skoro nigdy nie była używana lampa zewnętrzna, to mogło się na przycisku zebrać trochę brudu i się zaklinował/przykleił przy pierwszym uzyciu. :)

Spróbuj zdjąć blaszkę ze stopki (wystarczy podwadzić lekko śrubokrętem z przodu - foto).


3424

Może będzie łatwiej go wydobyć. Jeśli nie, to odkręć lub przynajmniej poluzuj śrubki ukryte pod blaszką.

anderski
12-09-2007, 12:30
Skoro nigdy nie była używana lampa zewnętrzna, to mogło się na przycisku zebrać trochę brudu i się zaklinował/przykleił przy pierwszym uzyciu. :)

Może będzie łatwiej go wydobyć. Jeśli nie, to odkręć lub przynajmniej poluzuj śrubki ukryte pod blaszką.

Dzięki za profesjonalną poradę - teraz muszę poszukać małego "krzyżaczka" i spróbuję powalczyć. Dam znać co wyszło - albo nie wyszło:)

Pozdrawiam

flyxray
12-09-2007, 12:32
jak juz wiesz, to możesz powiedzieć?

popsul sie :-P

a tak powaznie to bakulik wszystko za mnie juz wyjasnil ;)
pozdrawiam

anderski
12-09-2007, 14:24
Podziałało i przestało:) Ta sama historia - bez EZ działało, a jak założyłem i zdjąłem lampę - już nie. Widocznie ten przycisk za mocno się zakleszczył i już nie odskakuje. Bardziej już rozbierać nie będę, bo priorytetem dla mnie jest lampa zewnętrzna, a jak rozwalę stopkę, to będę mógł już tylko oczami zaświecić:)

Wielkie dzięki za pomoc!

Pirx
12-09-2007, 21:05
Miałem to samo.
Nie przeszkadzało mi to, bo używałem 430EZ, ale przyszło sprzedać "piatkę" i wypadało to naprawić.
Ja dostawałem się do tego "pipka" od środka :confused:


https://canon-board.info/imgimported/2007/09/pucx6ha9nE86gQrpWX-1.jpg
źródło (http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/yj/ai/p5ek/pucx6ha9nE86gQrpWX.jpg)