PDA

Zobacz pełną wersję : camera obscura



zabol
01-04-2005, 09:58
czy ktoś z was ma doświadczenia z taki pudełkiem z dziurką... jak coś takiego zbudować :?: A co ważniejsze z czego to mozna zbudowć, bo zwykły karton chyba nie bedzie sie zabardzo nadawł. Co najlepiej używać jako rejestratora :?: (papier foto czy moze negatyw) czekam na jakieś podpowiedzi. :mrgreen:

Jurek Plieth
01-04-2005, 10:00
Co najlepiej używać jako rejestratora :?: (papier foto czy moze negatyw) czekam na jakieś podpowiedzi. :mrgreen:
Ja to co :?: Matrycę oczywiście :twisted:

zabol
01-04-2005, 10:04
hehehe.... :lol: ale moze jakieś bardziej realne porady

Jurek Plieth
01-04-2005, 10:17
hehehe.... :lol: ale moze jakieś bardziej realne porady
Tak sobie pomyślałem, że kto wie, czy nie opłacałoby się kupić jakiej najtańszej kamerki internetowej, lub czegos w tym rodzaju... :idea: :idea: :idea:

gonzo44
01-04-2005, 10:22
rozumiem, ze chcialbys wymontowac matryce z kamerki? Tylko jak tym pozniej operowac, bo podejzewam ze jest ona maksymalnie wielkosci znaczka :( . Ale jakby tak miec 9 kamerek, albo 16, albo...
Mysle ze papier fotograficzny i ciemnia w lazience powinno byc OK.

Jak bedziesz mial jakies rezultaty to sie pochwal.

muflon
01-04-2005, 10:23
hehehe.... :lol: ale moze jakieś bardziej realne porady
Ależ to jest jak najbardziej realna porada :) Widziałem na sieci co najmniej dwie strony ludzi opisujących otworkowe 10D z przedziurawionym dekielkiem :)

zabol
01-04-2005, 10:24
hmmm... ciekawy pomysł. Tylko ze to zancznie skomplikowało by to konstrukcje takiej camery obscury. (nie mam zielonego pojęcia o elektronice) no i pewnie jakość otrzymanych obrazów była by znacnzie gorsza niżeli z negatywu. No tak coś za coś - 100% była by tańsza exploatacaj i mozna by więcej popróbować :)

[ Dodano: 01-04-2005 ]


Widziałem na sieci co najmniej dwie strony ludzi opisujących otworkowe 10D z przedziurawionym dekielkiem :)

Jak narazie nie dorobiłem sie cyfrowego body ale mam 50'tke. W takim razie po co budować puszkę z dziurką. Jako puchy moge uzyć eos 50 i wystarczy tyko rzobić w czyms dziurke i przymocować w miejscu gdzei powinien znajdować sie obiektyw.

Pszczola
01-04-2005, 11:48
Moj ojciec w czasach mlodosci samemu zbudowal CO (co jest banalnie proste), a jako materialu swiatloczulego uzyl jakas szmate bawelniana zabarwiona samodzielnie jakims niebieskim barwnikiem. Z tego co pamietam z opowiesci czas ekspozycji cos okolo 4-5 tygodni :mrgreen: + utrwalanie w jakiejs kapieli z octem. Efekt byl ponoc cakiem fajny.

zabol
01-04-2005, 12:16
Pszczola jak mozesz to zapytaj ojca jak zrobił tą substancje światłoczułą.

Pszczola
01-04-2005, 13:42
Niestety nie moge, ojciec nie zyje od kilku lat. Ale moze osobom zaprzyjaznionym z chemia pomoze ponizszy link.

http://www.retsat1.com.pl/michauer/chemia/inne/mat_wys.pdf

zabol
01-04-2005, 13:51
ok. dzieki za link cos napewno tam dla siebie znajde. :)

jdw
01-04-2005, 19:08
w kwietniowym chip foto będzie artykuł o otworkach, między innymi w cyfrówkach. Napisał go mój znajomy Jacek Lalak, który zna się na tych klockach całkiem nieźle. Sam zrobiłem już pare otworków i jest to na prawde świetna zabawa. Co do budowy, to radzę od razu robić na średni format lub błony ciętem oraz precyzyjnie obliczać i wykonywać samą dziurkę, lepiej zrbić dokładniej, bo różnica będzie taka jak kit i L. Powodzenia przy budowie, informacji w necie na ten temat jest całkiem sporo.

zabol
05-04-2005, 12:06
zrobiłem zupełną prowizorke. Wziąłem kawałek kartonu w nim maliteńka dziurka i przyklejiłem szczelnie czarną taśmą do body. Dziś oddaje film do labu. Jak coś z tego wyjdzie to sie pochwale

mario1275
06-04-2005, 21:45
od tego w czym zrobisz dziurkę zależy jakość obrazu jaki otrzymasz - przy kartonie i maleńkim otworze trudno uzyskać gładką krawędź słyszałem żę najlepsze do tego celu są cienkie blachy aluminiowe lub miedziane

djtermoz
06-04-2005, 22:03
Co, szukac sie Wam nie chce? Juz kiedys podawalem przepis na otworkowe 10D ;)

http://hazan.emiasto.com.pl/showthread.php?t=1414

Zgadza sie - brzegi otworka musza byc bardzo rowne wiec karton to bardzo zly pomysl. Cienka, twarda blacha stalowa da chyba najlepsze rezultaty.

mario1275
08-04-2005, 20:40
ale w aluminium czy miedzi łatwiej zrobić ładny otwór niż w stali

Pszczola
08-04-2005, 21:08
Wszystko zalezy od mocy lasera wykorzystywanego do dziurkowania ;-)

zabol
11-04-2005, 08:44
mieliście racje, wyszła mi zupełna kicha. Nic nie widać na tych fotach... :( zupełnie NIC
teraz będę próbował z innym materiałem niż karton. może wystarczy wysmażyć dziurkę rozgrzaną szpilką w pokrywce którą zakłada sie na body w miejce obiektywu??

KuchateK
11-04-2005, 16:51
Pokrywka jest za gruba. Im cienszy material tym lepiej. Cienka folia aluminiowa albo blaszka...

Artur Lewandowski
12-04-2005, 10:53
mieliście racje, wyszła mi zupełna kicha. Nic nie widać na tych fotach... :( zupełnie NIC
teraz będę próbował z innym materiałem niż karton. może wystarczy wysmażyć dziurkę rozgrzaną szpilką w pokrywce którą zakłada sie na body w miejce obiektywu??

Myślę że podstawowa rzecz to otwór o odpowiedniej średnicy. Oblicza się ją z tak zwanej formuły Rayleighsa z wzoru

r= 1,9 pod pierwiastkiem x razy długość fali świetlnej

gdzie r to średnica otworka
x to odległość otworka od materiału światłoczułego (czyli matrycy w cyfrze)
długość fali to 0,00055 mm

a przysłonke obliczysz f=x/r
gdzie x to odległość otworka od matrycy a r średnica otworka

Walcz :D