PDA

Zobacz pełną wersję : Canon A550 & Windows 98



Styropian
04-09-2007, 23:02
Witam serdecznie.
Po kilku próbach, wielu pomysłach i setkach przeszukanych stron postanowiłem zgłosić się o pomoc na forum. Przejdę może do sedna sprawy.

Dziewczyna zakupiła sobie aparat marki Canon, model A550. Tydzień temu wyjechała do Hiszpanii i zaczął się kłopot, bowiem nikt z nas nie przypuszczał, że na miejscu zastanie kompa z systemem Windows 98.

Pomimo tego, że na płycie nadrukowane są informacje, że oprogramowanie da się zainstalować na systemach Windows 98 to w „praniu” okazało się to niemożliwe. I zaczęły się kłopoty. Jak zgrać zdjęcia na kompa. Zainstalowaliśmy sterowniki TWAIN i osiągnęliśmy pierwszy sukces. Win 98 wykrył aparat i zdjęcia były dostępne do podglądu. Co widać na poniższym obrazku.
http://www.psylesia.org/Zdjecia/fot1.jpg

Niestety nie ma możliwości ich skopiować i zapisać na dysku. Nie ma opcji kopiuj-wklej, nie można ich także „przesunąć” by znalazły się np. na pulpicie. Jedyne co da się zrobić to edytować fotkę w windowsowym Imaging. Niestety w tym programie nie da się zapisać zdjęć w formacie .jpg . Z drugiej strony nawet jeśli by się dało to taka opcja byłaby uciążliwa, by za każdym razem zapisywać każdą fotkę osobno.

Znaleźliśmy jakąś wersję Zoom Browsera dla Windows 98, ale wynikało z tego, że nie obsługuje aparatów z serii a550. Dlatego mam pytanko, czy istnieje jakaś wersja oprogramowania firmy Canon dla aparatów a550 i Windowsa 98? Na stronie producenta nie znalazłem.

Czy ktoś miał do czynienia z tym modelem lub nowszymi i Windowsem 98? I udało mu się rozwiązać problem transferu fotek z aparatu na kompa? Nie muszę mówić, że Windows 98 nie wykrywa aparatu jako dodatkowy dysk.
Ja już nie wiem jak możemy sobie poradzić z tym problemem.

Jedynym rozwiązaniem jakie obecnie przychodzi mi do głowy to wykorzystanie czytnika kart.Dziewczyna takowego nie posiada, a póki co, w miasteczku w którym przebywa nie znalazła sklepu komputerowego :(. Kawiarenki też póki co nie zlokalizowała :(

Tak więc sami rozumiecie, że rozwiązań jest niewiele, ale może ktoś miał podobny problem i udało mu się go rozwiązać?

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

silver76
05-09-2007, 07:46
Ciekawa sprawa. Ja mam od niedawna aparat, w tym roku kupiłem i to chyba nowy model: A710 IS (premiera X 2006) i używam Win98.
Chodzi bez problemu!!! Zainstalowałem sterowniki i Zoom Browser'a z płyty dołączonej do aparatu.
Wygląda to teraz tak: po podłączeniu aparatu do kompa wyskakuje okno w którym klikam Download i zgrywa po prostu fotki. Po zgraniu uruchamia sie od razu Zoom Browser.
Nie wiem jak to jest z twoim modelem Canona, ale skoro napisali że obsluguje Win98 to chyba tak powinno być. Może źle instalowane było. U mnie wyraźnie ostrzegali aby nie podłączać od razu aparatu, najpierw zainstalować wszytkie sterowniki.
Oto pojawiające się okno po podłączeniu aparatu - okno1, można też zarządzać aparatem - okno2.

kean0
14-09-2007, 09:11
Witaj Styropian,
Nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości, własnie zamówiłem Canona A550, wcześniej sprawdziłem dokładnie z jakim osprzetem dobrze współpracuje (system operacyjny, karta pamięci, drukarka), żeby nie być niemile zaskoczonym. I niestety, jak chodzi o windowsa to pod 98, 98SE
A 550 nie bedzie działał. (informacja sprawdzona w oddziale Canona w Warszawie) Sam mam ten problem bo na domowym komputerze mam zainstalowaną 98SE.
Na szczęście w pracy mam komputer z XP więc nie będzie problemu ze zgrywaniem zdjęć. Nie chciałbym rezygnować z tego aparatu bo jak dla początkującego "fotografa";) oferuje spore mozliwości w przyzwoitej cenie.
pozdrawiam

FlatEric
14-09-2007, 09:44
Nie chciałbym rezygnować z tego aparatu bo jak dla początkującego "fotografa" oferuje spore mozliwości w przyzwoitej cenie.
Tak myślisz? Ciekawym bardzo Twojej opinii o tym aparacie, gdy już położysz na nim łapki - zwłaszcza w kwestii jakości obiektywu i precyzji naświetlania.

Pzdr

Grzesiu