PDA

Zobacz pełną wersję : numeracja zdjęć canon + nikon



azdanowski
02-09-2007, 18:02
Witam,

mam w jednym katalogu zdjęcia z dwóch systemów - canon i nikon. I chciałbym je ponumerować wg kolejności ich powstawania. Jednak niczym nie mogę ich przesortować wg takiej kolejności - z tego co mi się wydaje to data powstania zdjęcia w jednym i w drugim jest zapisana pod innymi parametrami. Czy to jest możliwe aby to jakoś zrobić czy nie da rady?

Myszoor
02-09-2007, 18:56
Witam,

mam w jednym katalogu zdjęcia z dwóch systemów - canon i nikon. I chciałbym je ponumerować wg kolejności ich powstawania. Jednak niczym nie mogę ich przesortować wg takiej kolejności - z tego co mi się wydaje to data powstania zdjęcia w jednym i w drugim jest zapisana pod innymi parametrami. Czy to jest możliwe aby to jakoś zrobić czy nie da rady?
Fast Stone i zwykłe sortowanie po dacie, a po tym "rename" - czasem problem może Ci wyjść inny - C zapisuje na karcie pliki w innej kolejności niż zostały faktycznie zrobione - mam tak z 5D i zdjęciach robionych seriami. Efekt jest taki że jakbym chciał najpierw zrobić rename całości po jotpegach (bo w obu przypadkach robię RAWy i JPGi) a potem po rawach to się z tego syf robi i te pliki ni cho**** nie są po kolei w sensie JPG1+RAW1, JPG2+RAW2 ... etc. :(

Swoją drogą może ktoś ma patent na szybkie zsynchronizowanie takiego bajzlu ??

scooter
02-09-2007, 21:20
nie zauważyłem tego problemu w 5d ...

Myszoor
02-09-2007, 22:29
nie zauważyłem tego problemu w 5d ...
To może Cię okulista okłamuje?? :P A może po prostu masz szczęście do C ??


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://piotrkaleta.com/_gfx4web/2007-09-02_223415.gif)

Coś jeszcze?? W Nikonie mam JPG, NEF, JPG, NEF, JPG, NEF, JPG, NEF, JPG, NEF, JPG, NEF, JPG, NEF, JPG, NEF, JPG, NEF, JPG, NEF, do bólu i znudzenia ... Jak w szwajcarskim zegarku :)

___

Andrzej - jeżeli przez "pod innymi parametrami" rozumiesz raz czas letni raz zimowy (nie napisałeś tego wprost), to jak dla mnie : FAR (http://www.farmanager.com/) >> zaznaczasz interesujące Cię pliki (Insert'em) >> Ctrl+A >> w polach "File modification time" i "File creation time" wstawiasz tylko potrzebną godzinę a pozostałem pola pozostawiasz puste (czyli trzeba by to zrobić w kilku podejściach). Potrenuj to najpierw :)

scooter
03-09-2007, 14:04
ale jaki jest problem?? numery Ci się nie zmieniają, a data i godzina pliku jest dokładnie naprzemian ?? a to że są to te same godziny i przeglądarka interpretuje jak chce to do kogo pretensje ?? poukładaj pliki po nazwie i po zawodach ...

Do zabawy z plikami to polecam Total Commandera ...

Myszoor
03-09-2007, 15:09
ale jaki jest problem?? numery Ci się nie zmieniają, a data i godzina pliku jest dokładnie naprzemian ?? idzie o to że czasem jest dokładnie nie na przemian ... nie widzisz tego??


a to że są to te same godziny i przeglądarka interpretuje jak chce to do kogo pretensje ??
przeglądarka sortując po dacie poprawnie interpretuje to co aparat wypluł z cache - jak na screenie - nie rozumiesz tego?? Problem C jest taki, że aparat nie wypluwa tego konsekwentnie na przemian w stałej sekwencji JPG, RAW, JPG, RAW, JPG, RAW, JPG, RAW, JPG, RAW, ... Paniatno ???


poukładaj pliki po nazwie i po zawodach ...
chłopie - pliss - czytaj ze zrozumieniem - chodzi o poukładanie plików z dwóch systemów nazw - po datach i na datach w części z nich z godziną przesuniętą o względem pozostałych ... czyli najpierw normalizacja tej przesuniętej godziny a potem sortowanie po dacie. Jak są TYLKO RAWy czy TYLKO JPGi to pikuś, jak się robi RAWy + JPGi na dwóch maszynach to się robią jaja. Nie proponuj sortowania po nazwach, bo jak niby to ma być ??

mxw
03-09-2007, 16:12
idzie o to że czasem jest dokładnie nie na przemian ... nie widzisz tego??
heja, spokojnie, pozwolę sobie się nieco wtrącić ;-)

wg mnie całe zamieszanie bierze się z oszczędności, jakie microsoft zrobił kilkanaście lat temu - zauważ, że windows nie zapisuje dokładnie sekund, robi to na skróty, np. nie ma sekund nieparzystych.

dodatkowo każdy plik ma 3 różne daty (utworzenia, odczytu i modyfikacji), których znaczenie jest - łagodnie mówiąc - dość niejasne i często mieszane.

i teraz - jeżeli czasy są zbliżone, albo identyczne, to sortowanie windows może nawalać i będzie nawalać (kolejność tzw. unsorted).

być może nikon jest wolniejszy od 5D i odstęp zapisu plików NEF i JPG jest większy niż CR2 i JPG, co pozwala windzie już "zauważyć" różnicę. być może karta w nikonie była wyczyszczona (sformatowana) i pliki są tam naturalnie ułożone w dobrej kolejności (nawet, gdy winda czyta unsorted to będzie dobrze). być może nikon zapisuje właściwe daty (utworzenia, odczytu i modyfikacji), a canon nie. nigdy nie będzie pewności...

dlatego wg mnie jedyne wyjście to albo nie robić JPG, albo zastosować software, który ci zamieni nazwy plików na zgodne z datą i godziną i stosować tylko sortowanie po nazwach plików.

jedna uwaga: zawsze przed foceniem trzeba pamiętać o zsynchronizowaniu zegarków we wszystkich aparatach. kiedyś musiałem tak zgrać fotki z kilku aparatów, w których połowa miała jeszcze czas zimowy, a połowa już letni - masakra :lol:

swoją drogą temat ciekawy i powoli mnie też dotyka: jak zgrywać zdjęcia z różnych aparatów (a nawet systemów) tak aby układały się we właściwej kolejności w katalogu sortując tylko po nazwach?? :roll:

przy okazji: zdecydowanie bardziej wolę 5-cyfrowe numery w nazwach plików:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/Clip_4.png)

Myszoor
03-09-2007, 17:28
wg mnie całe zamieszanie bierze się z oszczędności, jakie microsoft zrobił kilkanaście lat temu - zauważ, że windows nie zapisuje dokładnie sekund, robi to na skróty, np. nie ma sekund nieparzystych.
he he - fakt - teraz to widzę :)


być może nikon jest wolniejszy od 5D i odstęp zapisu plików NEF i JPG jest większy niż CR2 i JPG, co pozwala windzie już "zauważyć" różnicę. być może karta w nikonie była wyczyszczona (sformatowana) i pliki są tam naturalnie ułożone w dobrej kolejności (nawet, gdy winda czyta unsorted to będzie dobrze). być może nikon zapisuje właściwe daty (utworzenia, odczytu i modyfikacji), a canon nie. nigdy nie będzie pewności...
pewności nie będzie, ale w C są generowane pliki w których pierwszy jest zapisany JPG a po nim CR2, a czasem odwrotnie, co uniemożliwia poprawne posortowanie po dacie a po tym zrobienie "renejma" raz na JPG i raz na RAWach. Obecnie wychodzi chlewik.


... albo zastosować software, który ci zamieni nazwy plików na zgodne z datą i godziną i stosować tylko sortowanie po nazwach plików.
czyli ... ??


jedna uwaga: zawsze przed foceniem trzeba pamiętać o zsynchronizowaniu zegarków we wszystkich aparatach. kiedyś musiałem tak zgrać fotki z kilku aparatów, w których połowa miała jeszcze czas zimowy, a połowa już letni - masakra :lol:
ciekawostka - N (D200) w ustawieniach daty ma GG:MM:SS, C (5D) tylko GG:MM :mrgreen:


swoją drogą temat ciekawy i powoli mnie też dotyka: jak zgrywać zdjęcia z różnych aparatów (a nawet systemów) tak aby układały się we właściwej kolejności w katalogu sortując tylko po nazwach?? :roll:
konstruktywne propozycje i przykłady wdrożeń oczekiwane :D

mxw
03-09-2007, 17:43
pewności nie będzie, ale w C są generowane pliki w których pierwszy jest zapisany JPG a po nim CR2, a czasem odwrotnie
he, he, to akurat może dobrze świadczyć o C, bo może oznaczać, że stosuje w puszkach oprogramowanie współbieżne ;)


co uniemożliwia poprawne posortowanie po dacie a po tym zrobienie "renejma" raz na JPG i raz na RAWach. Obecnie wychodzi chlewik.
czyli ... ??
pisząc o grupowym renejmie miałem na myśli sofcik, który zmieni nazwy plików na podstawie daty, godziny i sekundy zapisanej w EXIF/RAW (są takie sofciki), a nie na podstawie daty pliku - bo na niej jak już wiesz polegać nie można.


konstruktywne propozycje i przykłady wdrożeń oczekiwane :D
chmmm, to ja oczekuję na propozycje, a - może - wdrożę je w nowej wersji fotoloader'a :wink:

Myszoor
03-09-2007, 21:55
he, he, to akurat może dobrze świadczyć o C, bo może oznaczać, że stosuje w puszkach oprogramowanie współbieżne ;)
no jasne :) sypie się sortowanie, ale to przecież OK :P


pisząc o grupowym renejmie miałem na myśli sofcik, który zmieni nazwy plików na podstawie daty, godziny i sekundy zapisanej w EXIF/RAW (są takie sofciki), a nie na podstawie daty pliku - bo na niej jak już wiesz polegać nie można.
Twój sofcik? Jeżeli tak, to już wiesz o co można go wzbogacić :) Swoją drogą nawet wtedy to uporządkuje tylko jeden z aspektów szerszego problemu jakim jest pozbieranie w chronologiczną całość zdjęć z kilku puszek (rożnych producentów) i w kilku formatach. Tutaj rozbija się jeszcze o to by w takich porządkach uwzględnić na przykład dwu etapowość przebierania zdjęć. Pierwszy kosz na databanku/laptopie, drugi już na spokojnie na kompie roboczym i wtedy na przykład ostateczny podwójny "renejm" (1xJPG i 1xRAW) - taka unifikacja nazw plików pod obróbkę wynikową i archiwizację.


chmmm, to ja oczekuję na propozycje, a - może - wdrożę je w nowej wersji fotoloader'a :wink:
Czy to coś przerabia tylko pliki z Canona czy jest bardziej otwarte??

scooter
03-09-2007, 23:41
Myszoor na Twoim screenie zawsze jest najpierw jpg a potem cr2, ewentualnie oba w tej samej sekundzie ...

muflon
04-09-2007, 09:16
Swoją drogą może ktoś ma patent na szybkie zsynchronizowanie takiego bajzlu ??
Ja sobie napisałem skrypt w perlu :mrgreen: Jako parametry dostaje dowolną ilość lokalizacji - czyli np. dwa databanki, trzy podłączone karty CF świezo wyjete z aparatu i na dokładkę pięć katalogów z już zgranymi zdjęciami :-D a wszystko robione np. 1D, D70 i małpką Fuji :)... Mieli, mieli, mieli... a jak już wymieli, to wszystko jest ślicznie posortowane według daty w EXIF: 00001.jpg, 00001.cr2, 00002.jpg itp. Korzystam już ponad rok, jeszcze nic nie popsuł ;-)

Jakby ktoś chciał podłubać to udostępnię - oczywiście jak to zwykle u mnie: nie działa pod Win, pod OSX może działa, i nie przewiduję supportu :mrgreen:

Myszoor
04-09-2007, 11:48
Jakby ktoś chciał podłubać to udostępnię - oczywiście jak to zwykle u mnie: nie działa pod Win, pod OSX może działa, i nie przewiduję supportu :mrgreen:
W ten sposób nie zachęcisz mnie do przesiadki na Linucha, nawet na VMware - choć marchewka jest solidna. Po prostu nie mam na taką zabawę czasu :( W tym przypadku to tak jakby startować z armatą na wróbla :|

Przyznam jednak, że jakby się dało jeszcze zdefiniować dowolną maskę nazwy na plik wynikowy, a na koniec poprosić ten skrypt o skopiowanie wybranych zdjęć z listy zapisanej w pliku *.txt zdjęć do jakiegoś podkatalogu (po co? po to by załadować do LR tylko to czego sobie klient do dalszej obróbki życzy) to by było to, co czasem tygrysom jest potrzebne (pod Win'dą) do szczęścia :P

scooter
04-09-2007, 12:18
przecież pod windą też można skrypty pisać ....

muflon
04-09-2007, 12:56
W ten sposób nie zachęcisz mnie do przesiadki na Linucha, nawet na VMware
Ależ ja nikogo do niczego nie zachęcam (zwłaszcza że nie wiem co to "Linuch" ;-)) po prostu piszę - chwalę sie :mrgreen: - jak ja sobie z tym problemem poradziłem.

Zresztą, na zdrowy rozsądek, w jakimkolwiek systemie posiadającym jakikolwiek język skryptowy (Windows też, choć nie wiem czy w WSH jest jakiś sposób na tak łatwe operowanie exifami), napisanie sobie czegoś takiego to kwestia przycupnięcia na dwa wieczory. I masz dokładnie to, co potrzebujesz Ty, a nie to, co autorowi programu wydawało się że potrzebujesz ;-)

Myszoor
04-09-2007, 13:16
przecież pod windą też można skrypty pisać ....
można, niektórzy nawet potrafią, ja nie :(


Ależ ja nikogo do niczego nie zachęcam (zwłaszcza że nie wiem co to "Linuch" ;-)) po prostu piszę - chwalę sie :mrgreen: - jak ja sobie z tym problemem poradziłem.
Wiesz co zrobiłeś ?? Pokazałeś dzieciakowi lizaka - za szybą ;)


.... napisanie sobie czegoś takiego to kwestia przycupnięcia na dwa wieczory. I masz dokładnie to, co potrzebujesz Ty, a nie to, co autorowi programu wydawało się że potrzebujesz ;-)
Jak się ma pojęcie o tym co do czego w skryptach to można :)

strus_pedziwiatr
05-09-2007, 19:12
Ja sobie napisałem skrypt w perlu........

Jakby ktoś chciał podłubać to udostępnię - oczywiście jak to zwykle u mnie: nie działa pod Win, pod OSX może działa, i nie przewiduję supportu :mrgreen:

Perl:
http://www.wieluk.republika.pl/strony/operlu.html
dla Windows:
http://www.activestate.com/ASPN/Downloads/ActivePerl/
więc pokaż skrypt, a spróbujemy go uruchomić pod Windows.

muflon
05-09-2007, 19:41
Ależ prosz.. ;-) http://bofh.home.pl/muflon/downloader - wesołej zabawy :-D

azdanowski
05-09-2007, 23:17
Andrzej - jeżeli przez "pod innymi parametrami" rozumiesz raz czas letni raz zimowy (nie napisałeś tego wprost), to jak dla mnie : FAR (http://www.farmanager.com/) >> zaznaczasz interesujące Cię pliki (Insert'em) >> Ctrl+A >> w polach "File modification time" i "File creation time" wstawiasz tylko potrzebną godzinę a pozostałem pola pozostawiasz puste (czyli trzeba by to zrobić w kilku podejściach). Potrenuj to najpierw :)


Dzięki Piotrek. Jednak problem mam cały czas. To jest tak poparane że sam już nie wiem jak do tego dojść i jak opisać problem.
To co pisałeś o Fast Stone to mógłbym zrobić w PS to samo. Ale się nie da. Bo... Bo pliki z canona jako datę modyfikacji mają datę w jakiej zgrałem pliki na kompa. A w nikonie data modyfikacji odpowiada właśnie powstaniu zdjęcia.

A zatem mamy datę:
- modyfikacji
- utworzenia
- zrobienia zdjęcia

I żaden z dostępnych mi probramów nie sortuje tego po koleii. Najgrosze jest to że nawet nie wiem po czym sortuje bo kolejność np. w PS wg. daty utworzenia jest nadzywczaj dowolna - choć przypomina odrobinę czas wydarzeń.

I chyba żeby dojść do tego to trzeba zsynchronizować 2 aparaty a potem się główkować. Bo teraz mam czynniki które mi negatywnie wpływają na cały proces. A być może by nie było problemu gdyby podczas zgrywania zdjęć zoom bro... nie nadał plikom C daty modyfikacji = dacie zgrywania.

Muszę chyba to zrobić ręcznie zatem :(

mxw
06-09-2007, 01:16
Bo pliki z canona jako datę modyfikacji mają datę w jakiej zgrałem pliki na kompa. A w nikonie data modyfikacji odpowiada właśnie powstaniu zdjęcia.
a nie mówiłem?.... ;)


A zatem mamy datę:
- modyfikacji
- utworzenia
- zrobienia zdjęcia
a nie mówiłem?.... ;) ;)


I żaden z dostępnych mi probramów nie sortuje tego po koleii. Najgrosze jest to że nawet nie wiem po czym sortuje bo kolejność np. w PS wg. daty utworzenia jest nadzywczaj dowolna
a nie mówiłem?.... ;) ;) ;)


Muszę chyba to zrobić ręcznie zatem :(
jeżeli liczba plików jest większa od 50, to ja bym napisał skrypt...... no dobra, program. 8-)

ale tak jak już mówiłem: poszukaj softu, który zmieni nazwę pliku na datę, godzinę, minutę i sekundę na podstawie informacji z EXIF.
tylko co z rawami...? :confused:

Tomasz Golinski
06-09-2007, 01:47
tylko co z rawami...? :confused:Jak to co? To samo...

KuchateK
06-09-2007, 02:41
pisząc o grupowym renejmie miałem na myśli sofcik, który zmieni nazwy plików na podstawie daty, godziny i sekundy zapisanej w EXIF/RAW (są takie sofciki)
Na przyklad xnview.

azdanowski
06-09-2007, 08:13
Na przyklad xnview.

Kuchatek, to jest TO!!! I wydaje mi się, że gdyby oba body były zsynchronizowane co do czasu to nie było by już żadnego problemu. Można bowiem nadać plikom nazwę po dowolnej danej zawartej w exifie.
Jak by się dało jeszcze np. zmodyfikować czas :) np. dodaj do wszystkich czasów z jednego systemu +34 minuty :). Wtedy byłoby już jak w raju :)

W każdym bądź razie dzięki.

strus_pedziwiatr
06-09-2007, 08:34
Na przyklad xnview.
Potwierdzam - bardzo dobre narzędzie - "kilka innych programów w jednym" i dla komercyjnych celów niedrogie:
1 license 26€
2-9 licenses 23€
10-19 licenses 20€
20-49 licenses 17€
50-99 licenses 9.5€
100-499 licenses 6€
500-999 licenses 3.8€
More than 1000 licenses 3.5€

Tomasz Golinski
06-09-2007, 11:17
Jak by się dało jeszcze np. zmodyfikować czas :) np. dodaj do wszystkich czasów z jednego systemu +34 minuty :). Wtedy byłoby już jak w raju :)


jhead

scooter
06-09-2007, 11:22
total commander + plugin do exifów ... też da radę

mxw
06-09-2007, 16:59
Jak by się dało jeszcze np. zmodyfikować czas :) np. dodaj do wszystkich czasów z jednego systemu +34 minuty :). Wtedy byłoby już jak w raju :)

jhead

total commander + plugin do exifów ... też da radę
jhead, xnview albo total commander potrafią: :shock:
- dodać te +34 minuty?
- odczytać czas z RAW canona i nikona?

Tomasz Golinski
06-09-2007, 19:41
Jhead do jpgów. Do rawów to exiftool. Potrafi dodawać czas, zmieniać nazwy itd.

azdanowski
08-09-2007, 07:53
ale masowo? tak że zaznaczam 100 plików i do nich zapodaję komendę +34? Jak? Pojedyńczo to i owszem.

Tomasz Golinski
08-09-2007, 12:49
exiftool -alldates+=0:34 *

mxw
08-09-2007, 23:57
exiftool -alldates+=0:34 *
nie mam więcej pytań 8)




ale wracając do głównego wątku i w ogóle do problemu numeracji zdjęć z wielu aparatów i systemów: macie jakieś sensowne propozycje, jak zmieniać nazwy plików (jeżeli zmieniać) na jakieś wspólne?

lubię nasze nazwy typu IMG_34567, lubię widzieć licznik zdjęć. ale czy jedynym wyjściem będzie:

IMG_20070908_234512_1.CR2 ?

Myszoor
09-09-2007, 15:17
exiftool -alldates+=0:34 *
http://www.sno.phy.queensu.ca/~phil/exiftool/#output

w moim przypadku komenda : exiftool -alldates+=1:00 * skutkuje zamianą daty w exifie na +1 i zmianą czasu modyfikacji na aktulany. Jak więc do licha posortować po dacie nawet jak już w exifie data jest skorygowana ??

Tomasz Golinski
09-09-2007, 15:48
Przedziwne, sprawdziłem przed chwilą i oto efekt:

======== img_2035.cr2
Date/Time Original : 2007:03:31 13:02:28
Create Date : 2007:03:31 13:02:28
Modify Date : 2007:03:31 13:02:28
======== img_2035.cr2_original
Date/Time Original : 2007:03:31 12:28:28
Create Date : 2007:03:31 12:28:28
Modify Date : 2007:03:31 12:28:28

Sprawdzałeś pod windows? Która wersja exiftoola?

Myszoor
09-09-2007, 16:51
Sprawdzałeś pod windows? Która wersja exiftoola?
tak - pod windą, wersja ta która byłą dziś na stronie.
problem wyszedł jeszcze jeden - przy więcej niż jednym zdjęciu zrobionym na sekundę przy konwersji nazw na "data/czas" wyskakuje info o tym, że plik istnieje ... (bo przecież przed chwilą faktycznie na podstawie exifa z pliku powstałego w tej samej sekundzie wygenerował już coś ) :(

Tomasz Golinski
09-09-2007, 17:04
No to chyba nie pozostaje nic innego, niż dodawać do nazwy pliku na końcu jego numer seryjny...

A z tym czasem chyba niedokładnie zrozumiałem. Data w exifie się zmieniła dobrze, tak? A data modyfikacji pliku jest realna - taka, jaka była modyfikacja... Nie wiem, czy exiftool może zmienić datę modyfikacji pliku (nie w exifie). Jhead potrafi (ale znowu tylko jpg): jhead -ft *

Myszoor
09-09-2007, 20:25
No to chyba nie pozostaje nic innego, niż dodawać do nazwy pliku na końcu jego numer seryjny...
tzn??

Problem dotknął mnie dziś namacalnie - po odebraniu aparatu z serwisu nie sprawdziłem daty i mam Sajgon z przesuniętymi czasami :(

Tomasz Golinski
09-09-2007, 21:06
Ta uwaga dotyczyła zmiany nazwy, z którą miałeś problem.

Przesunięcie czasu przecież Ci zadziałało. Problem z data modyfikacji pliku chyba rozwiąże:
-P Preserve date/time of original file when writing.

Ewentualnie - nadawaj nazwy typu: IMG_rok_miesiac_dzien_numerkolejny. Wtedy nie będzie duplikatów.

Myszoor
10-09-2007, 20:36
Problem z data modyfikacji pliku chyba rozwiąże: -P Preserve date/time of original file when writing.
Przepraszam byłem niezbyt precyzyjny - jeżeli dodaję do EXIFa +cośtam to chciałbym by data modyfikacji pliku też zmieniła się o to cośtam. najlepiej w jednym przebiegu.


Ewentualnie - nadawaj nazwy typu: IMG_rok_miesiac_dzien_numerkolejny. Wtedy nie będzie duplikatów.
nie wyłapałem - "numer kolejny" - to jakiś przełącznik?? Bo swoją drogą jeżeli ten programik najpierw zmieni mi exifa na prawidłowego a po tym poprawi datę modyfikacji pliku na tę z zmodyfikowaną to w zasadzie będzie koniec pracy i zabawa z dodawaniem czegokolwiek do nazwy nie ma już sensu.

widzę, że biegasz po tym programiku - czy jest jakiś parametr wyłączający robienie kopii pliku (te mam na drugim dysku)

Tomasz Golinski
10-09-2007, 21:19
-overwrite_original powinno to załatwić.

A -P nie zadziałało do tych dat modyfikacji?