PDA

Zobacz pełną wersję : Migawka w kompaktach?!



sid
31-03-2005, 10:40
Zastanawia mnie taka rzecz. Jak dziala i przede wszystkim jak zuzywa sie migawka w kompaktach? Napewno nie moze zaslaniac matrycy caly czas, gdyz wtedy nie bylo by obrazu na LCD? Wiec zaciemnia i odslania matryce tylko w czasie robienia zdjec? A moze jest to jeszcze jakos inaczej rozwiazane? Jaka jest zywotnosc takiej migawki? Czy wogule w kompaktach wymienia sie migawke?
Ja mam dwa kompakty A60 i Panasonica FZ20. O ile w Canonie nie oplaca sie (ze wzgledu na cene aparatu) wymieniac migawki o tyle w Panasonicu (w sklepie nie wiele tanszym niz np. 300D) mozna by juz o tym pomyslec... jednak nigdzie nic nie znalazlem opini ani o zywotnosci takiej migawki ani o mozliwosci jej wymiany... tak sie zastanawiam jak dlugo moj leciwy A60 jeszcze pociagnie i jak dlugo moj nowszy Panasonic...?

A przy okazji, czy w lustrzankach cyfrowych zuzywa sie cos jeszcze pond migawke i akumulator?

muflon
31-03-2005, 11:12
Hmm, w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale tak na zdrowy rozsądek, to migawki chyba po prostu... nie ma :)

A przy okazji, czy w lustrzankach cyfrowych zuzywa sie cos jeszcze pond migawke i akumulator?
No chyba jeszcze lustro... jemu też się w końcu może znudzić kłapanie :mrgreen: Poza tym to chyba nie ma już więcej bardzomechanicznych elementów...

sid
31-03-2005, 12:25
Zgadza sie! jeszcze lustro! :D Ciekawe jaka ono ma zywotnosc i czy sie je wymienia? Pewnie tak :)

Wracajac do migawki ciekaw jestem dokladnie jak to w kompaktach zostalo rozwiazane... i dlaczego np. w moim panasoniu (i chyba w wiekszosci kompaktach jest podobnie chcoiaz nie identycznie) przy f2.8 najkrotszy czas migawki to 1/1000 s a przy f 8.0 to 1/2000? Jaki aspekt techniczny ogranicza najkrotsze otwarcie migawki tylko dla najciemniejszej przyslony? I jak kurcze ta "migawka" dziala w tych kompaktach, anwet jezeli jej tam fizycznie nie ma :D

(wynikalo by, ze kompakty sa zywotniejsze niz lustra :D)

alahari
31-03-2005, 15:12
Jest migawka w kompaktach - bardzo czesto mechaniczna i na dodatek bodajze centralna :roll: Oprócz tego może tez być elektroniczna (w tańszych, o ile sie nie myle) lub elektroniczno-mechaniczna.

muflon
31-03-2005, 15:16
Ehem, a to ja mam pytanie: jak wygląda "fizycznie" migawka elektroniczna? :mrgreen:

sid
31-03-2005, 15:20
no i nadal nic nie wiem...

alahari
31-03-2005, 15:20
Jej urody sie nie da opisać :mrgreen:

DoMiNiQuE
31-03-2005, 15:21
za to w D70 jest migawka spelniajaca funkcje oslony przeciwkurzowej 8)

Tomasz Golinski
31-03-2005, 15:21
elektroniczna, o ile rozumiem, polega na tym, że włącza się i wyłącza matrycę :twisted:

alahari
31-03-2005, 15:22
elektroniczna, o ile rozumiem, polega na tym, że włącza się i wyłącza matrycę :twisted:
Chyba nie ma przeciwskazan, aby to tak ująć :twisted:

[ Dodano: 31-03-05, 15:25 ]
A w lustrach jest zdaje sie szczelinowa :roll:

sid
31-03-2005, 16:45
Ale czy wszystkie kompkaty maja migawke elektroniczna?np. taki panasonic FZ 20 albo canon pro1 ?

alahari
31-03-2005, 16:47
Nie wszystkie... Na modelach sie nie znam, ale sama elektroniczna maja chyba tylko te z dolnej półki ;)

Darius
31-03-2005, 16:48
W a 60 musi być migawka bo jeśli patrzę przez obiektyw to coś tam sie zamyka i otwiera ale jak to działa w połaczeniu z właczoną matrycą nie mam pojęcia. Gdy ustawiam ostrość widać jak sie zamyka "coś" nie wiem czy to jest migawka ale mimo wszytko dalej śledze na monitorze co się dzieje w kadrze. Już sam niei wiem co się tam dzieje :? W lustrzance sprawa jest prosta, ale jak to jest w kompaktach ciekawe pytanie? Może zadzwońmy do Canona :D

sid
31-03-2005, 20:17
nikt nic o tym nie wie?

Wisozup
31-03-2005, 23:02
chyba nieliczne osoby rozbieraly swoje kompakciki. Ja tez nie- jak trzeba zostawiam to fachowcom(ale przydalby sie tutaj jakis, co by powiedzial jak to dziala) :)

DoMiNiQuE
01-04-2005, 09:55
nikt nic o tym nie wie?
Skoro w kompaktach jest full-time podglad na ekranie LCD to migawka jako taka (mechaniczna) jest po prostu niepotrzebna, wiec zastapiona ja 'migawka' elektroniczna (o ile wlaczenie i wylaczenie matrycy mozna nazwac migawka)
Mozliwe, ze zastosowano w niektorych kompaktach dodatkowa migawke, ktora spelnia role wylacznie ochronna, ktora zamykalaby sie wraz z wylaczeniem aparatu.

sid
01-04-2005, 10:34
Jestes pewny, ze w takich aparatach jak Konica Minolta Dimage A2 ktora ma taka migawke jak np. 300D (1/4000) czy w Olympus C-8080 Wide Zoom i innych podobnych ktorych cena siegala (teraz juz troszke stanialy) 4000zl (moge podawac kolejne przyklady podobnych kompaktow za podobna cene) jest migawka elektroniczna polegajaca na wlaczaniu i wylaczaniu matrycy!? Jakos mnie to ani troche nie przekonuje! I nie chodzi mi o to, ze jak sa drogie to musz miec migawke jak lustra... tylko o to, ze ich osiagi sa tak dobre jak lustrzanek z dolnej polki (z wyjatkiem optyki) wiec to chyba jednak nie to!

A to ze jest podglad na LCD nie przeszkadza temu, zeby tuz przed robieniem zdjecia migawka na chwile zamykala sie, zeby na chwile sie odslonic i znow zamknac a nastepnie powrocic do podgladu na LCD czyli otwozyc sie na stale. Zreszta zrobili juz lustrzanke ktora ma podglad na LCD (po co mnie nie pytajcie)a ona napewno nie ma elektronicznej migawki.

muflon
01-04-2005, 10:37
A to ze jest podglad na LCD nie przeszkadza temu, zeby tuz przed robieniem zdjecia migawka na chwile zamykala sie, zeby na chwile sie odslonic i znow zamknac a nastepnie powrocic do podgladu na LCD czyli otwozyc sie na stale.
Ja się tylko pytam.. po co?! :shock: :mrgreen:

[ Dodano: 01-04-2005, 10:39 ]
Aczkolwiek chyba jednak macie rację... Wystarczy wpisać w google "compact digital mechanical shutter" i wychodzi że nawet mniejszym kompaktom się zdarza :)

KuchateK
01-04-2005, 17:03
Czyta ktos prfc?
Tam Marek Lewandowski (w odpowiedzi na takie samo pytanie) pisal ze za migawke w kompaktach robi czesto przyslona. Zamyka sie na chwile przed zrobieniem, otwiera i zamyka (normalnie) i potem znowu otwiera do podgladu...

Dosyc logiczne rozwiazanie... wystarczy niewielka modyfikacja przyslony ktora i tak jest...

sid
01-04-2005, 18:17
i stad zaleznosc czasu od przyslony :D
Tylko jaka wytrzymalosc ma takie rozwiazanie? I czy to sie wymienia jak migawke w lustrach? Ale nareszcie jakas konkretna odpowiedz :D dzieki

KuchateK
01-04-2005, 18:23
Zespol powinien byc wymienialny... Jak nie sama przyslonomigawka :D osobno to napewno z czyms tam jeszcze...

A trwalosc trudno okreslic... Sprawdz :D Albo zadzwon do serwisu... Napewno kilkadziesiat tysiecy i byc moze wiecej jak w lustrach, na male elementy dzialaja mniejsze sily... Z drugiej strony kompakty nie maja zwykle takiego przerobu jak niektorzy lustrzankowcy i malo kto wyrabia limit... a nawet jak wyrobi i sie popsuje to nie ma pojecia co :D

Wisozup
01-04-2005, 18:48
do czasu kiedy ktos wyrobi limit to juz w nowy aparacik sie zaopatrzy;)