PDA

Zobacz pełną wersję : Macałem D70 dzisiaj...



Mori
30-03-2004, 23:52
Polazłem dzisiaj do sklepu w sprawie 10D, dowiedziałem się o cenę itp. no i zobaczyłem piękniutkiego E-1 na półce. Śliczniutki aparat. Nie brałem go do rączek, bo nie chciałem się zrazić do Canon'a. ;) Szkoda, że poszli w 4/3 bo body jest prześliczne.

Wracając do tematu, chwyciłem D70 stojący obok. Wykonanie bez zarzutu, plastik bardzo przyjemny, lekko "gumowy". Wykonanie bardzo solidne, przyciski takie jak lubię - ogólne wrażenie bardzo pozytywne dopóki nie chwyciłem go w łapkę i przymierzałem sobie do oka. Ergonomia straszna dla mnie, mały palec cały czas mi przeszkadzał dyndając w powietrzu lub hacząc o kant. Przełącznie On/Off w niefortunnym miejscu IMO, wadził mi podczas wciskania spustu - pewnie kwestia przyzwyczajenia. Ten przełącznik jak jedyny był tandetny - miękki tani i plastik który nie pasuje do reszty. Jeszcze jedna rzecz mi się całkowicie nie podobała - to kółko pod palcem wskazującym - bardzo trudno się nim kręci, niewygodnie i ogólnie jest niepraktyczne.

Podsumowując. D70 to naprawdę zacny sprzęt jeśli chodzi o wygląd i jakość wykonania (biorąc pod uwagę cenę), natomiast dla mnie całkowicie dyskwalifikuje go brak gripa. Może mam za duże łapy, albo po prostu mi nie leży (zresztą 300D/10D bez gripa też mi nie leży ;) ), ale to nie dla mnie. Kwestię jakości zdjęć pozostawię nieocenioną, bo nie robiłem nim fotek.

IMO z 300D w kategorii jakości i materiałów użytych zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o ergonomię to lepiej pracuje mi się z 300D (ale to pewnie przyzwyczajenie).

Czacha
31-03-2004, 00:42
Ja jutro zabieram sie za focenie D70.. zobaczymy co to malenstwo potrafi :) A pierwsze wrazenie tutaj:


D70 zrobil i na mnie dosc dobre wrazenie. Fajnie wykonany, bardzo szybki... Menu troche zagmatwane, ale mysle ze to kwestia przyzwyczajenia. Tragiczny odglos daje lustro podczas wyzwalania migawki... cicho i tak jakos. malo szlachetnie.... chociaz jesli spojzec na to przez pryzmat nieco inny, to jest swietnie wytlumione.


AF dziala szybko i pewnie, jednak nigdy mi sie nie podobal sposob podswietlania punktow AF w Nikonie.. chyba moj daltonizm tutaj daje o sobie znac, bo nie zawsze potrafie dojzec ktory punkt sie zapalil...


Aparat w dotyku jest bardzo mily.. Czuc ze to plastik, ale aparat zostal pokryty dosc fajna guma ktora robi niezle wrazenie.

Obiektyw kitowy ktory jest dolaczony do zestawu rowniez robi dobre wrazenie jesli chodzi o wykonanie... zwlaszcza gdy wezmie sie do reki szklo Canona od 300D.. Jak jest z jakoscia zdjec z tego obiektywu nie wiem.. trzeba bedzie potestowac



Minusem u Nikosia jest brak mozliwosci dopiecia uchwytu do zdjec w pionie. Dla maniakow studia bolaczka bedzie brak gniazda synchro dla np. lamp studyjnych.

Mori
31-03-2004, 00:50
No w miarę podobnie widzę. Ciekawy jestem czemu nie ma gripa - to wielki wielki błąd dla mnie - po prostu brakuje mi miejsca dla jednego palca.

Mori
31-03-2004, 14:11
Przwage nad 10D to- swobodna mozliwosc doboru iso i mniejsze szumy przy wysokich czulosciach

A w 10D to nie jest swobodna?

Co do szumów to powinniśmy poczekać na testy.

Czacha
31-03-2004, 17:05
Juz mam.. ale nie chce mi sie przegladac zdjec narazie ;-)

To co zauwazylem to to, iz Nikon ma ciutke wolniejszy AF... troche dluzej zajmuje mu ruszenie z miejsca obiektywu... robi to plynniej.. ale wolniej.. Chociaz kilka razy udalo mu sie zlapac ostrosc szybciej niz Canon.

Szybkosc startowania aparatu, podgladu zdjec... bezkonkurencyjny jest D70. Podobnie zdjecia seryjne.. Nikon ma bufor pamieci na 9klatek... tak jak 10D... 300D ma na 4... potem potrzebuje ok. 1-1.5s na zapisanie zdjecia i zwolnienie pamieci bufora na kolejna fotke... tutaj Nikon ma podobny czas zapisu... przynajmniej na tzw. "oko"

Wizjer w Nikonie jest chyba deczko wiekszy.. jednak ma dziwny kolor.. U canona wszystko jest w zimnych, neutralnych kolorach.. Nikon zas ociepla.. jest nieco mniej kotranstowy chyba... i ciutke ciemniejszy.. ale reki sobie uciac nie dam



A co do uchwytu.. jasne.. lezy mniej wygodnie niz 10D.. ale duzo wygodniej niz 300D.. ale mowie o 300D bez gripu..

Czacha
31-03-2004, 17:26
Przejzalem pobizenie foty.. nie wytrzymalem ;-)

Kitowy lens wcale nie jest taki super jak niektorzy pieli.. przy pelnej dziurze rozmywa boki.. tak samo jak kit od 300D.

Dziwna sprawa z max domknieta przyslona i ogniskowa na 18mm... zaraz pokaze..

Vitez
31-03-2004, 17:30
Przwage nad 10D to- swobodna mozliwosc doboru iso
Zarowno 300D jak i 10D maja swobodny wybor ISO... chyba ze uzywales ich tylko w zielonym programie ;)

i mniejsze szumy przy wysokich czulosciach.
A to wrazenie subiektywne. Ja 10D uzywam przy iso400 glownie - brak szumow. Iso 800 czasem trzeba czyscic NeatImagem, czasem nie. Iso1600 niezbyt ladne juz choc zalezy od warunkow focenia. Boosted 3200 to porazka - jeszcze nigdy tej wartosci nie uzylem do normalnego focenia, tylko do testow.



Nikon ma bufor pamieci na 9klatek... tak jak 10D
Bufory: D70 9 JPG / 4 RAW (NEF). 10D 9 JPG/RAW. Ale Czacha nie uznaje RAW wiec o tym nie wspomnial :P

Czacha
31-03-2004, 17:38
:P


Dobra.. fota z D70.. roznica pomiedzy f11 i f16.. widzicie na literkach to samo co ja? ;-)

http://fans.cenega.com/flashpoint/uploads/nikon_f11_f16.jpg [500kb]


PS. moze sie troche ladowac.. serwer szybkoscia nie powala ;-)

Mori
31-03-2004, 17:50
Panowie, a jaka macie swobode pomiedzy iso 400 a 800?!?

A chociażby możliwość wyboru ISO100. ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) j/k

Czacha
31-03-2004, 17:52
laduje fote na pbase bo ten ftp gdzie wrzoocilem do niczego sie nie nadaje ;-)

http://www.pbase.com/nikon_de_70

Czacha
31-03-2004, 17:53
Mori, to bylo ponizej pasa :lol: :lol: :lol:

Mori
31-03-2004, 18:10
laduje fote na pbase bo ten ftp gdzie wrzoocilem do niczego sie nie nadaje ;-)

http://www.pbase.com/nikon_de_70

Mamy proszę państwa nowy termin w fotografii cyfrowej: "Green fringing" czy też może jakaś abberacja-małych-zielonych-ludzików. ;)

A tak na serio: jak myślisz, skąd to się bierze? Wygląda na przebarwienie jakiegoś typu (wina matrycy), ale może to szkło tak robi? Możesz inne podpiąć?

Czacha
31-03-2004, 18:22
Nie ma tego na fotach jesli lens nie jest przymkniety powyzej f11... potem wychodza takie kwiatki.. czymkolwiek one są... ;-)

Fotki zapodam raczej jutro... zaraz zmykam na bgf'owe piwko i pizze :D Bedziemy prawic o fotografii :)