PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka osłona do do kitowego EF-S 18-55?



Przemek Białek
04-08-2004, 17:44
zamierzam sie nad kupnem oslonki do 18-55
przejrzalem oferte Pstryk'a ale tego symbolu nie znalazlem a chodzi dokladnie o ET-60C

zwracam sie do osob ktore cos wiedza na ten temat.

a mam prosbe jak ktos ma taka oslone czy moze pokazac jak ona wyglada po zalozeniu na obiektyw!

Vitez
05-08-2004, 15:42
Mam z raysfoto oslone metalowa, tubus krotki metalowy. Zaloze do Sigmy 18-50 i moze byc to samo. Jesli bedzie dzialac bez problemu to zrobie zdjecie i pokaze jak wyglada.

JaW
05-08-2004, 17:45
Do kazdego mojego obiektywu mam oslonki Marumi za 20 zł/sztuka. Gumowe, lekkie, składane - co jest wielką zaleta, bo nie zajmuja miejsca w torbie. Swoje zadanie spelniają dobrze, nie winietują nawet z filtrem UV. Czemu miałyby byc gorsze od osłonki za 150 zł - nie mam pojecia...

Cichy
05-08-2004, 20:30
Gdzie kupić ???

JaW
05-08-2004, 20:34
Gdzie kupić ???

Uzyj funkcji cytowania, aby bylo wiadomo do czego odnosi sie Twoje pytanie. A oslonki Marumi kupisz w Rzeszowie, w sklepie Maxum :D albo w kazdym dobrym sklepie foto.

Vitez
05-08-2004, 22:01
Czemu miałyby byc gorsze od osłonki za 150 zł - nie mam pojecia...

Oslonki metalowe do obiektywow szerokokatnych/standard kosztuja w raysfoto ok 30zl ... oslonki metalowe z dlugim tubusem do obiektywow waskokatnych kosztuja 130...
Nie wiem dlaczego i zaczalem sie nad tym zastanawiac dopiero po kupnie .. ale potrzebna mi.

Arkan
05-08-2004, 22:09
Nie znalazłeś, bo to nie ten symbol - musisz kupić EW-60C. Taka sama osłona jest do EF 28-80/3.5-5.6 II USM. Mam taką osłonę, kupiłem pod koniec maja na Allegro za 89 PLN.
Możesz ją sobie obejrzeć (albo i kupić) tutaj

http://www.adorama.com/CAEW60C.html

Nie mam zdjęcia obiektywu z osłoną, ale jest ona bardzo niska (2 cm wysokości), a poza tym w przypadku 18-55, która kręci mordą bardzo utrudnia pracę z polarem.

Arkan

fcrm
06-08-2004, 15:50
W jakich sytuacjach wykorzystujecie osłony przeciwsłoneczne ?

Fcrm

Vitez
06-08-2004, 18:58
W jakich sytuacjach wykorzystujecie osłony przeciwsłoneczne ?

Fcrm

Gdy celuje przez obiektyw i widze w kadrze flare/blika itp, cos co "zasmieca" mi kadr a wiem ze to od silnego swiatla pochodzi.
W jasny, sloneczny dzien najlepiej caly czas nosic bo ciezko zgadnac kiedy sie pojawi flara a zdejmowac w ta i z powrotem to szkoda czasu i kadru... zalozona oslona nie przeszkadza w robionych zdjeciach. A jesli przeszkadza to jest do kitu 8)

fcrm
06-08-2004, 19:25
Fcrm[/quote]

Gdy celuje przez obiektyw i widze w kadrze flare/blika itp, cos co "zasmieca" mi kadr a wiem ze to od silnego swiatla pochodzi.
W jasny, sloneczny dzien najlepiej caly czas nosic bo ciezko zgadnac kiedy sie pojawi flara a zdejmowac w ta i z powrotem to szkoda czasu i kadru... zalozona oslona nie przeszkadza w robionych zdjeciach. A jesli przeszkadza to jest do kitu 8)[/quote]

Dzięki :)

Pozdrawiam
Fcrm

Vitez
08-08-2004, 18:54
Jeden update co do "przeszkadzalnosci" oslony.
Sigma 18-50 + Canon 10D + oslona przeciwsloneczna typu "Osłona aluminiowa - tubus krótki, czarny" (polecana do standardowych zoomow i ogniskowych) - winietuje przy 18mm! (czyli 28.8mm po przeliczeniu).
Czyli do standardowych zoomow analogow (28-costam) rowniez by winietowala przy szerokim kacie.
Alternatywa jest oslona typu "Osłona aluminiowa szerokokątna" ale nie wiadomo czy wystarczajaco dobrze by chronila przed flarami przy nastawieniu obiektywu na tele (w przypadku tej Sigmy - odpowiednik 80mm).
Poniewaz bardziej potrzebowalem szerokiego kata niz oslony to z niej zrezygnowalem w zamian starajac sie robic zdjecia w cieniu (i spiep* slicznie pomiar swiatla gdzieniegdzie lub zapominalem doswietlac lampa te cienie :twisted: ).

alpin19
12-08-2004, 14:26
Przepraszam że się wtrącam, ale wydaje mi się dziwne doradzanie:
1. nie markowych osłon;
2. prawdopodobnie nieodpowiednich osłon.
Dobrze wiadomo, że canon projektuje poszczególne osłony dla poszczególnych obiektywów. Tak na przykład dla kitowego 18-55 osłona nosi symbol W-60C, a dla szkła EF 80-200mm f/4,5-5m6 II - to ET-54.
Jestem również zdania, że powinno się dobierać sprzęt firmowy. Jestem przeciwnikiem podpinania do Canonów szkieł Tamrona, Cosiny, Sigmy itp. - canon ma własny system, technologie, i (niestety) jego szkiełka współpracują najlepiej.
...ale to tylko moje zdanie....

JaW
12-08-2004, 14:46
Przepraszam że się wtrącam, ale wydaje mi się dziwne doradzanie:
1. nie markowych osłon;
2. prawdopodobnie nieodpowiednich osłon.

Wybacz kolego, ale LOL.
Oslonka markowa kosztuje nawet 150 zł. Oslonka gumowa kosztuje 25 zł. Dostaniesz w prezencie mojego 300D, jesli znajdziesz jakies roznice na zdjeciach wynikajace z zastosowania roznych osłon. Poza tym oslonka gumowa po zlozeniu miesci sie w kieszonce, a plastikowa zajmuje tyle samo miejsca co obiektyw.


Dobrze wiadomo, że canon projektuje poszczególne osłony dla poszczególnych obiektywów. Tak na przykład dla kitowego 18-55 osłona nosi symbol W-60C, a dla szkła EF 80-200mm f/4,5-5m6 II - to ET-54.
Jestem również zdania, że powinno się dobierać sprzęt firmowy. Jestem przeciwnikiem podpinania do Canonów szkieł Tamrona, Cosiny, Sigmy itp. - canon ma własny system, technologie, i (niestety) jego szkiełka współpracują najlepiej.
...ale to tylko moje zdanie....

Moze cos w tym jest, nie wiem. Zaraz Ci ktos powie, ze np Tamron ma licencje Canona na bagnet EF, ze Sigmy sa tanie a czasem dobre... ale rozumiem, ze mozna miec kaprys i stosowac tylko canonowskie szkła. Ale osłonki przeciwsloneczne??? A moze akumulatorki tez tylko oryginały za 400 zł? Torby na sprzet tez wyłacznie od Canona? A wg Ciebie zalozenie na obiektyw dekielka z allegro to profanacja?
Bez przesady... :)

alpin19
12-08-2004, 14:55
Kolego JaW - nie unoś się. Przecież napisałem, że to moje subiektywne zdanie w tej materii. Osobiście jestem zwolennikiem sprzętu markowego, ale nikomu tego stanowiska nie narzucam.....
Przepraszam jeśli poczułeś się urażony.....

JaW
12-08-2004, 15:00
Kolego JaW - nie unoś się. Przecież napisałem, że to moje subiektywne zdanie w tej materii. Osobiście jestem zwolennikiem sprzętu markowego, ale nikomu tego stanowiska nie narzucam.....
Przepraszam jeśli poczułeś się urażony.....

Ojej :) Nie unosze sie ani nie czuje urazony, spokojnie :) Raczej rozbawiłeś mnie lekko Twoim podejsciem, ale jestem tolerancyjny i niech kazdy sie bawi tak jak lubi.
Jednak nasze Forum czytają tez niedoswiadczeni uzytkownicy, ktorzy po przeczytaniu Twojego posta mogliby nabrac przekonania, ze wydając 150 zl na oslonke uzyskają lepsze jakosciowo zdjecia.
A poza tym to kilka Twoich zdjec z plfoto bardzo mi sie podoba :)

alpin19
12-08-2004, 15:14
po przeczytaniu Twojego posta mogliby nabrac przekonania, ze wydając 150 zl na oslonke uzyskają lepsze jakosciowo zdjecia.

Wiesz, przecież że im więcej opinii, tym szerszy pogląd i łatwiej coś wybrać. Dużo czytam, a później sam się długo zastanawiam, opiniami się tylko nieznacznie sugeruję (w sprawie zakupów).


A poza tym to kilka Twoich zdjec z plfoto bardzo mi sie podoba

Gdybyś zechciał powiedzieć, które zdjęcia się tobie podobają - wiedziałbym jak się ukierunkować ponieważ cały czas się uczę....

JaW
12-08-2004, 18:53
Gdybyś zechciał powiedzieć, które zdjęcia się tobie podobają - wiedziałbym jak się ukierunkować ponieważ cały czas się uczę....

Ogolnie to widze fajne zabawy z kompozycja, głebia ostrosci, kolorem... roznorodnosc tematow tez mi sie podoba. A ukierunkowac sie musisz sam, wedlug tego co czujesz, co Ci sie najbardziej podoba i co lubisz. Ale myśle, ze bedziesz robic super fotki, czego tez Ci zycze.

pascor
29-08-2004, 11:52
Witam,

temat powazny :) a nie znalazlem ani jednego posta
ani na ppl.rec.foto.cyfrowa ani tu

Chodzi o ospone przeciwsloneczna dla kita 18-55
od 300D przeciez napewno warto cos mu nalozyc
sam mam obecnie taka gumowa, ale musialem ja
przyciac bo winietowala.

Po przycieciu jest ok, poza wzgledami estetycznymi :)
Stracila sztywnosc i jest pofalowana we wszystkich
kierunkach, ale pewnie lepsze to niz nic.

Ktos moze ma sprawdzony model oslony ktory
by sie nadawal bez ciecia i giecia?

Pozdrawiam
pascor

Kesel
29-08-2004, 12:03
Tu było coś na ten temat:
http://www.canon.marczak.info/viewtopic.php?t=266&sid=3e55f0afa0fc63a1b05aa136d5 afe4f8

Klosiu
29-08-2004, 12:23
:evil: :evil: :evil:
cos Ci kiepsko idzie szukanie

Osłona p-słoneczna do kit 18-55 ef-s gdzie, za ile i jak....
http://www.canon.marczak.info/viewtopic.php?t=845&sid=6a491795dde43484de1d34c0dd 69eb82


z takimi pytaniami kieruj posty na dzial Obiektywy i Lampy blyskowe

Lutek
19-04-2005, 09:22
Witam!
Chcialby poradzic sie Kolegów i Koleżanek.. a wlaściwie Koleżanek i Kolegów :grin:
Otóz czy może mi ktoś poradzić jaką osłone przeciwsłoneczna wybrać do szkła kitowego tj. stadardowego 18-55 mm?
Otóż znalazłem na stronie http://www.fotoplus.com.pl/sklep.foto/lista27-2 dużą ofertę takowych... jest nawet taka dla tego obiektywy (2 pozycja od góry) ale z drugiej strony rzeczywista ogniskowa (ta dolna) wynosi po przeliczeniu 28mm wiec moze moznaby zastosowac osłone dla obiektywu 28, (ktora bylaby po prostu skuteczniejsza)?
Jest jeszcze inny dylemat..... nie bardzo wiem jak sa one mocowane bo słyszalem ze do "szkiel" z reg pierscieniem ( a chyba tak ma ten "kit") z przodu nie mozana stosowac osłon "tulipanowych".. nie bardzo wiem jak to jest.... (byloby fajnie jak dawalaby sie bezproblemowo zakladac i zdejmowac- nie kapuje jak to jest mocowane fabrycznie).
Sa tez osłony gumowe, ktore moozna skladać i zajmuja mniej miejsca w torbie....
Prosiłbym o rade w tej sprawie... :grin:

Piotr Lutynski

Jurek Plieth
19-04-2005, 09:47
Otóz czy może mi ktoś poradzić jaką osłone przeciwsłoneczna wybrać do szkła kitowego tj. stadardowego 18-55 mm?
Wg Canona EW-60C

gietrzy
19-04-2005, 10:40
Otóz czy może mi ktoś poradzić jaką osłone przeciwsłoneczna wybrać do szkła kitowego tj. stadardowego 18-55 mm?
Prosiłbym o rade w tej sprawie... :grin:
Piotr Lutynski
Jeden link...
http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?&idt=7174
... i parę uwag.
Na osłonę czekam już od 1 kwietnia. Podobno nie ma w Canon Polska - dlaczego mnie to nie dziwi...
Oczywiście na allegro są od ręki, tylko nie w tej cenie.

Pszczola
19-04-2005, 10:42
Z tydzien temu widzialem ta oslone na Allegro

pejot
19-04-2005, 23:26
Te gumowe winietują przy 18mm. Sprawdzałem to.

toni
20-04-2005, 00:06
Jeden link...
http://www.foto-net.pl/sklep/pokaz_karte.php?&idt=7174
... i parę uwag.
Na osłonę czekam już od 1 kwietnia. Podobno nie ma w Canon Polska - dlaczego mnie to nie dziwi...
Oczywiście na allegro są od ręki, tylko nie w tej cenie.

w Canon Polska to nie kupisz ale w Eurocolor tak , bo ja np. odbieram takie w czwartek
A pozatym myśle ze orginał Canona EW60C bedzie najlepszy
pozdrawiam

Lutek
20-04-2005, 08:12
Dzieki! :-)

lukimy
09-05-2007, 14:20
mam pytanko chcialem kupić oslone przeciwsloneczną co polecacie do kita 18-55 i tele 55-200 srednica ta sama 58mm. chodzi o to czy pelną czy tulipan ale z tego co wiem tulipan tylko przy wewnetrznym ostrzeniu?

MacGyver
09-05-2007, 14:26
Do KIT-a: zamiennik EW 60C (http://allegro.pl/item193417623_oslona_ew_60c_do_18_55_28_80_3_5_5_6 _zamiennik.html)
Do 55-200: jakie to 55-200 bo Canon i Tamron mają 52mm a Sigma 55mm ?

A tak na marginesie to ciężko znaleźć osłonę, która sprawdzi się z szerokim kątem i tele jednocześnie. Ewentualnie taka (http://allegro.pl/item189469825_oslona_przeciwsloneczna_58mm_import_ warszawa.html), ale też z mocnym zaakcentowaniem tego ewentualnie, bo na 200 mm trochę krótka a na 18 może winietować, zwłaszcza jeśli wkręci się przed nią filtr polaryzacyjny.

CYNIG
09-05-2007, 14:29
do Canon EF 55-200 f/4.5-5.6 USM masz oslone Canon ET-54 a dla obiektywu Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 oslone EW-60C

Sara
01-09-2007, 13:07
Jaki rodzaj osłony mam kupic?

Blindseeker
01-09-2007, 16:22
Przeciwsłoneczną?

Bagnet007
01-09-2007, 16:33
Ew-60c

popi
01-09-2007, 17:29
zastanów się czy jest CI do tego szkła potrzebna??

Vitez
02-09-2007, 17:41
zastanów się czy jest CI do tego szkła potrzebna??

Do kazdego szkla jest potrzebna, przynajmniej wg mnie.
Dyskusja na ten temat np tu: http://canon-board.info/showthread.php?t=3599

adamek
02-09-2007, 17:48
też mi się zdaje, że nie ma szkła do którego nie byłaby potrzebna. :)

djmusik
09-05-2008, 12:44
Sluchajcie chce zakupic sobie wlasnie oslone przeciw sloneczna do kita 18-55. Dzwonilem do sklepu umnie w bydzi i koles powiedzial mi ze tulipan nie pasuje a zwykla oslona nic niedaje i kosztuje 86 zl to prawda ?? bo jakos niechce mi sie dowierzac ??????????? pomocy ????

Kubak82
09-05-2008, 12:47
daruj sobie oslone do kit'a - lepsze rezultaty uzyskasz uzywajac czapki albo reki.. tulipan rzeczywiscie nie pasuje bo kit' kreci ryjkiem podczas ustawiania ostrosci.. firmowa oslona nie dosc ze jest droga to IMHO nadaje sie tylko do ozboby :roll:

josif
09-05-2008, 12:49
Sluchajcie chce zakupic sobie wlasnie oslone przeciw sloneczna do kita 18-55. Dzwonilem do sklepu umnie w bydzi i koles powiedzial mi ze tulipan nie pasuje a zwykla oslona nic niedaje i kosztuje 86 zl to prawda ?? bo jakos niechce mi sie dowierzac ??????????? pomocy ????

zanim zdecydujesz się na zakup osłony naucz się jak się pisze jej nazwę

poss
09-05-2008, 12:52
miałem tulipana na kita... irytujący dodatek - jak chcesz sprawdzić jak działa : wydrukuj sobie http://www.lenshoods.co.uk/hoods/Canon-EF-S-18-55mm-f-3.5-5.6-kit-lens.php
i sprawdź

C80
09-05-2008, 12:53
Tulipana na kita nie warto bo kit kręci mordką. Ale na kita istnieją gumowe osłony.

SimOn!
09-05-2008, 14:15
Dokładnie kup sobie gumową osłonę (znajdziesz na allegro ) którą wkręca się tak jak filtr i można ją "składać" na obiektyw. Proste i tanie rozwiązanie :)

Mellan
09-05-2008, 15:19
...firmowa oslona nie dosc ze jest droga to IMHO nadaje sie tylko do ozboby :roll:

Skoro jest dostępna i dość droga, IMHO nie może być tylko dla ozdoby, napewno redukuje odbicia boczne, a napewno niczemu nie przeszkadza. Używam takiej z 24-70 i napewno z 70-200 który kupuję (jest w obydwu kompletach).

Krzychu
09-05-2008, 15:33
Skoro jest dostępna i dość droga, IMHO nie może być tylko dla ozdoby, napewno redukuje odbicia boczne, a napewno niczemu nie przeszkadza. Używam takiej z 24-70 i napewno z 70-200 który kupuję (jest w obydwu kompletach).

A widziałeś tą od kita ? Rzuć sobie okiem, po wyglądzie dokładnie widać do czego może być.... Nie przeszkadza na pewno - to fakt.

axk
09-05-2008, 16:02
Model osłony do KIT-a to EW-60C. Sam używam takiej samej (co prawda nie z KIT-em ale zakres ogniskowych się zgadza) i uważam ją za dodatek przydatny. Chroni przeb bocznym rozbłyskami i odbiciami promieni.

Krzychu
09-05-2008, 16:08
Model osłony do KIT-a to EW-60C. Sam używam takiej samej (co prawda nie z KIT-em ale zakres ogniskowych się zgadza) i uważam ją za dodatek przydatny. Chroni przeb bocznym rozbłyskami i odbiciami promieni.

Jakbym wydał na nią 80 zł te tez bym tak uważał :)

axk
09-05-2008, 16:10
Jakbym wydał na nią 80 zł te tez bym tak uważał :)

Kupiłem oryginał za 35 zł. :-).

mxw
09-05-2008, 16:17
Jakbym wydał na nią 80 zł te tez bym tak uważał :)
jak powiedział kiedyś shrek: no to nie było miłe. ;)

poza tym skąd te ceny?

też mam osłonę do kita, oryginał EW-60C, dałem za nią chyba 45 zł ze dwa lata temu, chwalę ją sobie, jak każdą osłonę na wszystkich moich szkłach (nie wyobrażam sobie używania obiektywu bez osłony - bez filtra tak, ale bez osłony - nie) i polecam.

no i patrzę na allegro - oryginał Canona: 65 zł FV czyli faktyczny koszt 43 zł, i do tego zatrzęsienie zamienników już od 29 zł (a tu naprawdę zamiennik raczej spoko wystarczy) - więc o sssooo chodzi?? :shock:

jceel
09-05-2008, 17:30
Do kita to polecam zamiennik - nie warto w niego inwestować... może się okazać że koszt filtrów, osłonek i dekielków przekroczy wartość obiektywu. ;)

pan.kolega
09-05-2008, 17:32
86 PLN za ten kawalek plastiku to rzewczywiscie zabawne i chyba rekord swiata, bo przelicza sie na 39 USD. Niewiele wiecej i calego kita mozna nabyc. Nawet ~$21 ktore zwykle sie ceni to za duzo. Jestem dumnym legalnym wlascicielem tego urzadzenia. Pomaga krecic ostroscia manualnie bez paluchowania szkla (jezeli ktos sie zdecyduje na taki krok, bo pierscien jest bardzo cienki i kat obrotu wyjatkowo ciasny w kicie wiec trzeba miec raczej pewny uchwyt).

Dragunov
09-05-2008, 17:38
Zamiast inwestować w osłonę do kit'a, lepiej powoli zbierać kasę na lepszy zamiennik w podobnym zakresie ogniskowych. Takie moje zdanie. :)

axk
09-05-2008, 17:38
Do kita to polecam zamiennik - nie warto w niego inwestować... może się okazać że koszt filtrów, osłonek i dekielków przekroczy wartość obiektywu. ;)

Niekoniecznie. Osłona EW-60C która jest tematem tego wątku nie jest dedykowana do konkretnego modelu czy typu obiektywu lecz do konkretnych zakresów ogniskowych. Kupując oryginalną osłonę można ją później wykorzystać w innym, nie KIT-owym obiektywie.

Zakresy ogniskowych do których pasuje osłona EW-60C :

EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6
EF 28-80 mm f/3.5-5.6 V USM
EF 28-80 mm f/3.5-5.6 II
EF 28-90 mm f/4-5.6 II

Jedni kupują oryginał, innym wystarczy zamiennik. Jak komu wygodnie.

Mellan
09-05-2008, 17:53
A widziałeś tą od kita ? Rzuć sobie okiem, po wyglądzie dokładnie widać do czego może być.... Nie przeszkadza na pewno - to fakt.

No niestety, do kita nie miałem okazji widzieć. Moja wypowiedź miała charakter stwierdzenia ogólnego na temat przydatności osłon jako takich.
Dodatkowo, osłona też w pewnym zakresie chroni szklo przed przypadkowym zabrudzeniem, kiedy jesteśmy w trakcie fotografowania i zachodzi potrzeba odłożenia sprzętu na chwilę. Trudno za każdym razem zakładać dekielek.

jceel
09-05-2008, 18:06
Zakresy ogniskowych do których pasuje osłona EW-60C :

EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6
EF 28-80 mm f/3.5-5.6 V USM
EF 28-80 mm f/3.5-5.6 II
EF 28-90 mm f/4-5.6 II


Czyli same kity. ;) Obiektywy które wymieniłeś rzadko kiedy świadomie się kupuje, zwykle zostaje się nimi obdarowanym.

axk
09-05-2008, 18:19
... rzadko kiedy świadomie się kupuje, zwykle zostaje się nimi obdarowanym.

Faktycznie, rzadko się je kupuje ponieważ raczej nie bardzo nadają się do robienia dobrych zdjęć. Wszak każdy powinien zaczynać od obiektywu za minimun 1500 zł., a tańsze modele o gorszych parametrach są niedopuszczalne. Ciekawy tok rozumowania.

A tak na marginesie. Tkoś kiedy przedstawił bardzo ciekawą sentencję która bardzo mi się podoba : "nieważne czym, ważne jak ...".

Krzychu
09-05-2008, 18:26
No niestety, do kita nie miałem okazji widzieć. Moja wypowiedź miała charakter stwierdzenia ogólnego na temat przydatności osłon jako takich.


Osłony sa generalnie bardzo przydatne i mam je do wszystkich swoich szkieł - sęk w tym że ta do kita (stąd pytanie czy widziałeś) jest w zasadzie minimalnej wielkości plastikowym pierścieniem, niewiele dającym jeżeli chodzi o wysłonięcie nie mówiąc o ochronie soczewki...

jceel
09-05-2008, 18:45
Faktycznie, rzadko się je kupuje ponieważ raczej nie bardzo nadają się do robienia dobrych zdjęć. Wszak każdy powinien zaczynać od obiektywu za minimun 1500 zł., a tańsze modele o gorszych parametrach są niedopuszczalne. Ciekawy tok rozumowania.

Masz niesłychane doświadczenie w dopowiadaniu sobie różnych rzeczy, które nie zostały powiedziane. Przesłanie słuszne, ale zupełnie nie na miejscu i zupełnie nie w temacie.

Kita albo się dostaje z body, albo wygrzebuje z szafy, raczej się go nie kupuje, bo nie ma to ekonomicznego sensu. A już na pewno ciężko znaleźć takiego, co zmienił jednego kita na drugiego...

Kubak82
09-05-2008, 18:54
Osłony sa generalnie bardzo przydatne i mam je do wszystkich swoich szkieł - sęk w tym że ta do kita (stąd pytanie czy widziałeś) jest w zasadzie minimalnej wielkości plastikowym pierścieniem, niewiele dającym jeżeli chodzi o wysłonięcie nie mówiąc o ochronie soczewki...

i o to wlasnie chodzi.. ona nawet przy 18mm niewiele daje, chyba ze slonce jest pod katem 90 stopni do osi obiektywu ;)

w przypadku kit'a naprawde IMHO najlepiej jest uzyc po prostu reki albo czapki.. efekt lepszy i troche $ w poftfelu zostanie :smile:

Misiaque
09-05-2008, 19:05
Kita albo się dostaje z body, albo wygrzebuje z szafy, raczej się go nie kupuje, bo nie ma to ekonomicznego sensu.

Nie ma ekonomicznego sensu?!?! Akurat stosunek jakość+przydatność/cena to on ma powalający.

A jak sprawdzają się te gumowe osłony z allegro? Dwie pozycje robocze to mały zakres regulacji... winietuje, sprawdza się?

Do Kita na pewno warto zastosować dobrą osłonę, tak jak do każdego innego obiektywu, a że nie bardzo jest skąd wziąć pasującą ;-) Od biedy możnaby pomyśleć o paru "doniczkowatych" na kilka ogniskowych, coś uniwersalnego...

Ręka na pewno może się sprawdzić, ale nie jest to zawsze łatwe (np. spróbuj tak na kołyszącym się nieco statku ;) ). Ostatnio całkiem znośne foto zrobiłem pod słońce z użyciem dłoni, szkoda tylko, że w jednym rogu mam winietę z palca ;)

C80
09-05-2008, 19:06
Kity:


Faktycznie, rzadko się je kupuje ponieważ raczej nie bardzo nadają się do robienia dobrych zdjęć.

Nie pozostaje nic innego jak wrzucić link: http://www.canon-board.info/showthread.php?p=464278

Są gorsze niż obiektywy za więcej niż 1000 zł, ale nadal można fantastyczne zdjęcia robić czego dowodem jest powyższy link.

axk
09-05-2008, 19:22
Kita albo się dostaje z body, albo wygrzebuje z szafy, raczej się go nie kupuje,

Jeżeli ktoś zaczyna z fotografią dSLR i po zakupie samego boby nie ma już środków na choćby najprostszy ale lepszy od KIT-owego obiektyw a chce zacząć fotografować to wybiera KIT-a. Sądząc po ilości aukcji wystawianych na allegro KIT-y nadal cieszą się dużym zainteresowaniem i wiele osób świadomie dokonuje ich zakupu nie mając innej alternatywy, a stwierdzenie iż "raczej się go nie kupuje" jest po prostu śmieszne.


Masz niesłychane doświadczenie w dopowiadaniu sobie różnych rzeczy, które nie zostały powiedziane.

Nic sobie nie dopowiadam. Śmieszy mnie tylko stwierdzenie iż "nie kupuje się ich świadomie". Jeżeli ktoś nie ma środków na inny sprzęt to kupuje świadomie KIT-a i jest szczęśliwy iż ma czym robić swoje wymarzone zdjęcia.

Trochę odchodzimy od głównego tematu, a więc proponuję powrót do niego :-).

comatus
09-05-2008, 19:34
A już na pewno ciężko znaleźć takiego, co zmienił jednego kita na drugiego...

A ja swego czasu zamieniłem jednego kita na drugiego :roll: Mark I na Mark II :mrgreen: :lol:

jceel
09-05-2008, 19:45
A ja swego czasu zamieniłem jednego kita na drugiego :roll: Mark I na Mark II :mrgreen: :lol:

No tak, można też zmienić 18-55 na 24-105L, wtedy też zmieniamy jednego kita na innego... :mrgreen:

Portal
02-02-2009, 19:44
Witam
Jakie oslony przeciwsłoneczne pasuja do obiektywow Canon :
- 18-55 IS ( tzw kitowy)
- 55-250 IS

Czy kupowac oryginaly czy jakies zamienniki , co lepiej ?

Yoshitaka
02-02-2009, 19:48
Witam
Jakie oslony przeciwsłoneczne pasuja do obiektywow Canon :
- 18-55 IS ( tzw kitowy)
- 55-250 IS

Czy kupowac oryginaly czy jakies zamienniki , co lepiej ?

Osłona przeciwsłoneczna Canon EW-60C
Osłona przeciwsłoneczna do obiektywów Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 II;Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS, EF 28-80mm f/3,5-5,6 V USM; EF 28-80mm f/3,5-5,6 II; EF 28-90mm

https://canon-board.info/imgimported/2009/02/ew60cx-1.jpg
źródło (http://www.allegro.fotogeneracja.pl/ew60cx.jpg)


Osłona przeciwsłoneczna Canon ET-60
Osłona przeciwsłoneczna do obiektywów Canon EF 55-250 IS

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.fotoaparaciki.home.pl/allegro/aukcje_fotoaparaciki/oslona_przeciwsloneczna_et-60/allegro/00.jpg)

Po 50PLN/szt.

IMHO oryginalne.

Portal
02-02-2009, 19:50
czy warto brac oryginaly czy mozna zaminniki - czy te zamienniki sa tez tak dobre jak oryginaly ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!



Osłona przeciwsłoneczna Canon ET-54
Osłona przeciwsłoneczna do obiektywów Canon EF 55-200 f/4.5-5.6 USM i Canon EF 80-200 f/4.5-5.6 II.


ale ta chyba nie idzie do mojego 55-250 IS ?

Yoshitaka
02-02-2009, 19:55
czy warto brac oryginaly czy mozna zaminniki - czy te zamienniki sa tez tak dobre jak oryginaly ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


ale ta chyba nie idzie do mojego 55-250 IS ?

Już zedytowałem.
Zamiennik to zamiennik, nie są tak wykonane jak oryginał, ale są tańsze, coś za coś.

Portal
02-02-2009, 20:10
oki , dzieki za info

kristof77
02-02-2009, 20:12
Podepnę pod ten wątek z pytaniem typu: Czy ktoś widział testy osłon pt. oryginalne vs. zamiennik?

Trudno mi uwierzyć, że oryginalna osłona zwiększyłaby o tyle jakość zdjęcia w przeciwieństwie do zamiennika, żeby taki zakup byłby uzasadniony.

Np: Osłona ET-65B 179 zł vs. 47 zł

Wiem, że zaraz polecą odpowiedzi, że jak już wydałem kilka tysięcy na szkło to czemu oszczędzać na osłonie, ale mam podobne odczucie jak przy uchwytach do statywu, że niezależnie od tego czy oryginał czy zamiennik spełnia swoją rolę identycznie.

Wiem, że oryginalna osłona ma jakiś pluszowaty materiał od środka który nie odbija światła ale czy to każdy oryginał tak ma? Czy to faktycznie jest wart zakupu oryginału? Chodzi mi tu raczej a praktyczne zastosowanie bo teoretycznie zawsze lepszy jest oryginał od podróby :)

Yoshitaka
02-02-2009, 20:27
Podepnę pod ten wątek z pytaniem typu: Czy ktoś widział testy osłon pt. oryginalne vs. zamiennik?

Trudno mi uwierzyć, że oryginalna osłona zwiększyłaby o tyle jakość zdjęcia w przeciwieństwie do zamiennika, żeby taki zakup byłby uzasadniony.

Np: Osłona ET-65B 179 zł vs. 47 zł

Wiem, że zaraz polecą odpowiedzi, że jak już wydałem kilka tysięcy na szkło to czemu oszczędzać na osłonie

Przy szkłach z literką L osłona jest w zestawie :mrgreen:

kristof77
02-02-2009, 20:44
W "L"-kach tak, ale nie w 10-22, 70-300 itd...

model
02-02-2009, 20:55
W 17-85 mam zamiennik, a w 50/1,4 mam oryginał. Różnica jest. w 17-85 zdarzyło się że światło odbiło się od wnętrza osłony i powstał taki dziwny odblask. Ale to ze dwa razy może się zdarzyło. Niemniej jednak zdecydowałem, że do 50/1,4 kupie oryginał. No i ma on od środka taki meszek i niby to nie odbija światła.

ExploRa
02-02-2009, 20:59
Oryginal OK. Ale zbieranie kurzu i innych drobinek, to w tym jest najlepszy :)

Portal
02-02-2009, 21:08
Po 50PLN/szt.

IMHO oryginalne.

A gdzie ty w tej cenie widziales oryginaly ?

Skrzypu
02-02-2009, 21:51
Akurat te dwie osłony o których mowa można tanio w necie kupić, widziałem za 60 - 66 zł (oryginały oczywiście). Niestety inne modele są dużo droższe.

elix
02-02-2009, 22:01
Jedna ze znanych mi wad zaniemnika (SP(II) Hood Ø72) do 28-135 to nakrecanie tejze oslony na lens/filtr zamias nalozyc i wykonac pol obrotu. Mam taki zamiennik do tego lensu, lezy i sie kurzy.

axk
03-02-2009, 14:31
Trudno mi uwierzyć, że oryginalna osłona zwiększyłaby o tyle jakość zdjęcia w przeciwieństwie do zamiennika, żeby taki zakup byłby uzasadniony.

Np: Osłona ET-65B 179 zł vs. 47 zł


Za oryginalnymi osłonami przemawia fakt dużo lepszego materiału z którego są wykonane oraz bez porównania lepszego spasowania osłony. Jeżeli chodzi o cenę to wiadomo iż nie płacimy tylko i wyłącznie za sam produkt ale także za znak firmowy producenta.

jk_cyfrowe_pl
03-02-2009, 14:42
Te osłony są akurat jednymi z najtańszych osłon Canona więc moim zdaniem warto brać oryginał.

Yoshitaka
03-02-2009, 19:43
A gdzie ty w tej cenie widziales oryginaly ?

http://www.sklepfotograficzny.pl/kontakt/

tutaj a tą drugą osłonę na allegro.
Ciężko poszukać ?? :mrgreen:

andrewjohn
07-02-2009, 12:57
Ja używam zamienniki kupione na allego i nie narzekam.A ta EW 60-C do kita 18-55 IS ma nawet od wewnątrz taki pseudofilc jak orginał (nawiasem mówiąc łatwo siada na tym kurz).

Carine
19-02-2010, 14:30
A ja mam pytanko.czy jak kupie osłone et- 60 do 55-250 mm czy potrzebuje jeszcze dodatkowo jakiegos filtra zeby ja zalozyc? ostatnio tak kupilam oslone i okazalo sie ze powinnam miec do niej filtr uv innaczej nie pasuje.prosze o odp

Kronos
19-02-2010, 14:39
A ja mam pytanko.czy jak kupie osłone et- 60 do 55-250 mm czy potrzebuje jeszcze dodatkowo jakiegos filtra zeby ja zalozyc? ostatnio tak kupilam oslone i okazalo sie ze powinnam miec do niej filtr uv innaczej nie pasuje.prosze o odp

Nie, nie potrzebujesz.

KLIFord
21-02-2010, 22:36
Witam,
To i ja pozwolę przyłączyć się do dyskusji, jako że świeży posiadacz kitowego szkła 'Canona EF-S 18-55 IS' również borykałem się z zakupem osłony przeciwsłonecznej.

Priorytetem było szukanie oryginału/zamiennika 'EW-60C', choć ciekawiły 'tulipany' to właśnie ich montaż na gwincie filtra był odstraszający. Dodatkowo doszedł jeszcze argument, że w trakcie transportu aparatu osłonę oryginalną można zamontować w odwrotnym kierunku i zmniejszyć tym samym jego rozmiar.

Do wyboru więc pozostały 2 opcje, oryginał za 65pln lub zamiennik za 25pln.
Rachunek był prosty, zakup padł na tańszy zamiennik, jak dla mnie bez jakichkolwiek zastrzeżeń.

Dodam jednak, gdybym wykonywał zdjęcia profesjonalnie (kitowym szkłem? :P), i nie mógł bym sobie pozwolić na przypadkowy odblask światła przez osłonę słoneczną w szkło obiektywu (jak to koledzy wcześniej napomnieli), wówczas wybrał bym bez wahania droższą osłonę.

dave88
10-09-2011, 11:08
Witam...zamierzam kupic osłone przeciwsłoneczna do 18-55 i zastanawiam jaka lepiej kupic. Mam tu 2 takie :

http://allegro.pl/canon-oslona-przeciwsloneczna-zamiennik-ew-60c-i1763845492.html

http://allegro.pl/oslona-przeciwsloneczna-tulipan-58mm-58-canon-i1766710592.html

lepiej tulipan czy taki stozek ? czy to jaka roznica ?

OrzelPiotr
10-09-2011, 11:36
Kup dedykowaną albo zamiennik (np taki jak 1 linku), zakup osłony uniwersalnej może się skończyć winietowaniem więc lepiej taką wcześniej przetestować na obiektywie.

Osłona z drugiego linku nie bardzo się nadaje, choćby dla tego iż końcówka obiektywu 18-55 rotuje, co będzie się wiązało z obracaniem się osłony.

undisputed
10-09-2011, 11:49
tulipan się nie nadaje, bierz ta z pierwszego linka

mirias
17-11-2011, 10:15
Podepnę się do tematu.
Mam takie pytanie, czy bagnet w osłonie dedykowanej EW-60C do kita jest taki sam jak w innych osłonach canonowskich/zamiennikach o tej samej średnicy mocowania?
Chodzi mi dokładnie o głębszą osłonę, ale nie wkręcaną, tylko od jakiegoś tele, którą można by założyć na bagnet w kicie. Pomijam tu kwestię winietowania.