PDA

Zobacz pełną wersję : Okularnik i 400D



fliegermaus
30-08-2007, 10:57
Witam,

Jestem od niedawna posiadaczem Canona 400D, jest to moja pierwsza lustrzanka, do tej pory posługiwałem się kompaktem z podglądem obrazu na ekranie LCD.

Korzystanie z wizjera sprawia mi pewien problem, jako że noszę dość silne okulary (-7 dioptrii). Muszę mocno wciskać oko w aparat, aby zobaczyć cały obraz w wizjerze, bez efektu winietowania. Standardowa regulacja dioptrii w wizjerze ma zbyt mały jak dla mnie zakres.

Jestem ciekawy, jak radzą sobie z podobnym problemem inni okularnicy.

pmagdalena
30-08-2007, 10:59
ja tez nosze okulary i wiesz co nie miałam problemu z wizjerem może to dlatego ze mam małe kobiece okulary albo nie zwróciłam uwagi na to jeszcze

rachwal
30-08-2007, 11:02
Soczewki :)

Mam, polecam :P

fliegermaus
30-08-2007, 11:07
Soczewki :)

Mam, polecam :P

Kontaktowe? No niestety, z różnych względów odpadają.

tpop
30-08-2007, 11:12
jak mi sie szykuje jakies wieksze focenie to tez zakladam soczewki.

pmagdalena
30-08-2007, 11:13
No ja niestety tez nie moge soczewek ale mi jakos okulary nie przeszkadzaja ale ja fociłam minolta z3 z mniejszym wizjerem i moze dlatego tu mi nie przeszkadza.

Powinieneś sie z czasem przyzwyczaić

comatus
30-08-2007, 11:16
A ja mam takie pytanie trochę z innej beczki. Też nosze okulary i praktycznie zawsze po foceniu przez pewien czas mam problemy z złapaniem ostrości - mam taki obraz jakbym chodził bez okularów. Nie wiem czym to jest spowodowane, koekcję w wizjerze mam mniej więcej ustawioną na 0.

tpop
30-08-2007, 11:18
moze takie coś http://www.infoto.pl/product_info.php?products_id=689


https://canon-board.info/imgimported/2007/08/eyecup_1a-1.jpg
źródło (http://www.foxfoto.eu/img/eyecup_1a.jpg)

pmagdalena
30-08-2007, 11:21
A ja mam takie pytanie trochę z innej beczki. Też nosze okulary i praktycznie zawsze po foceniu przez pewien czas mam problemy z złapaniem ostrości - mam taki obraz jakbym chodził bez okularów. Nie wiem czym to jest spowodowane, koekcję w wizjerze mam mniej więcej ustawioną na 0.

to nic dziwnego oko poprostu przyzwyczja sie do " nowego" otoczenia
ja to zauwazyłam jak szyje na maszynie widze wszytko oki a jak spojrze sie gdzies indziej to jakis czas oko sie przyzwyczaja

to ta samo jak spojrzysz w słonce , nie martw sie



no popatrz jakie cuda robia nawet nie wiedziałam moze warto kupic sobie

comatus
30-08-2007, 11:24
to ta samo jak spojrzysz w słonce , nie martw sie

Tak sie pytałem, bo okulisty zawsze zapomnę spytać, a tu taki temat :)
Najbardziej mnie drażni, ze czasami to zajmuje mi sporo czasu - dobrych kilkanaście minut :/

kris75
30-08-2007, 11:25
A ja mam takie pytanie trochę z innej beczki. Też nosze okulary i praktycznie zawsze po foceniu przez pewien czas mam problemy z złapaniem ostrości - mam taki obraz jakbym chodził bez okularów. Nie wiem czym to jest spowodowane, koekcję w wizjerze mam mniej więcej ustawioną na 0.

a moze to po prostu zmeczeniem oczu, od fotografowania mozna sobie bardzo skutecznie popsuc wzrok, taki przypadek opisany jest "w obiektywie" - ja tez mam problem z "ostroscia" po zbyt intensywnym fotografowaniu

fliegermaus
30-08-2007, 11:27
moze takie coś http://www.infoto.pl/product_info.php?products_id=689


https://canon-board.info/imgimported/2007/08/eyecup_1a-1.jpg
źródło (http://www.foxfoto.eu/img/eyecup_1a.jpg)

Muszla oczna coś daje w takim wypadku? Zwiększa powierzchnię wizjera?

comatus
30-08-2007, 11:29
kris75 tego się najbardziej obawiałem. CZasami nawet zastanawiam sie czy nie lepiej będzie focić bez okularó, bo ostrość załatwi AF, a nie jest ze mną aż tak źle żeby nie ustawic kadru ;) Tylko nie wiem czy to nie będzie gorsze niż bez okularów :/ Może w końcu zapytam się okulisty?

pmagdalena
30-08-2007, 11:29
Tak sie pytałem, bo okulisty zawsze zapomnę spytać, a tu taki temat :)
Najbardziej mnie drażni, ze czasami to zajmuje mi sporo czasu - dobrych kilkanaście minut :/

zastosuj krople do oczu pomogą
Najprawdopodobniej wysuszona gałka oczna polecam Alterac lub Vidisic( ten to żel 0 jest lepszy
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

kris75 tego się najbardziej obawiałem. CZasami nawet zastanawiam sie czy nie lepiej będzie focić bez okularó, bo ostrość załatwi AF, a nie jest ze mną aż tak źle żeby nie ustawic kadru ;) Tylko nie wiem czy to nie będzie gorsze niż bez okularów :/ Może w końcu zapytam się okulisty?

Nie martw sie na zaś
ja mam problemy ze wzrokiem od zawsze i okulista powiedzial że aparat wzroku nie popsuke mi w przeciwnieństwie do kompa.

kazał tylko zmieniąc oko którym fotografuje a ja nie potrafie niestety prawym focic a lewe mam bardziej chore niestety

comatus
30-08-2007, 11:34
okulista powiedzial że aparat wzroku nie popsuke mi w przeciwnieństwie do kompa.

Mam ten sam problem, bo ostatnio za często siezę przed kompem, ale jednak jakieś zauważalne 'efekty' mam po foceniu.


kazał tylko zmieniąc oko którym fotografuje a ja nie potrafie niestety prawym focic a lewe mam bardziej chore niestety

Chyba jak większość osób, ja tam też tylko lewym potrafię :-(
Ale przy najbliżsej okazji i tak spytam ;)

dentharg
30-08-2007, 11:59
Co do kropli zwilżających polecam Hyabak. Są bez konserwantów, a 10ml opakowanie można użytkować przez 8 tygodni od otwarcia. Zalecany także dla ludzi z soczewkami. Ja pracuję przed kompem i tzw. zespół suchego oka to u mnie już codzienność.

Na długie focenie kładę soczewki. W okularach czasem pomagało zdjęcie muszli ocznej - przez co oko było bliżej wizjera.

PrzemeS
30-08-2007, 12:01
Muszla oczna coś daje w takim wypadku? Zwiększa powierzchnię wizjera?

Sama muszla nie, ale niektóre mają wbudowane soczewki do zwiększenia korekcji dioptrii.


Chyba jak większość osób, ja tam też tylko lewym potrafię

Ja się w miarę szybko nauczyłem kadrować prawym okiem. Lewym wolę obserwować otoczenie, bez odrywania aparatu od facjaty ;)

MrDeadhead
30-08-2007, 12:06
Ja jakos fotografuje prawym okiem, niewiem od czego to zalezy ;)

No ale tak do tematu... Tez nosze okulary z dosc spora wada, soczewki tez odpadaja, tez mam 400D ale jakos sobie radze. Fakt, to moje pierwsze lustro, wczesniej byly tylko kompakty z LCD, ale teraz nie przeszkadzaja mi okulary w niczym. Normalnie przykladam je do wizjera (muszli) i robie zdjecia. Tylko zakladam ze nie mam 100% pokrycia kadru, ale co za problem pozniej wyciac ze zdjecia to co mnie interesowalo pierwotnie nawet jak cos wiecej bede mial w kadrze? Ogolnie jedynym minusem jest to ze okulary sie czasem potrafia od muszli dopaprac i tyle. A tak to sobie jakos trzeba radzic i nie widze potrzeby kupowania niewiadomo jak wymyslnych muszli itd...

Soul_Man
30-08-2007, 12:17
Chyba jak większość osób, ja tam też tylko lewym potrafię :-(

Hmmm... Ja patrzę przez wizjer tylko prawym okiem, nawet mi nie przyszło do głowy kadrować lewym :-) Z uwagi na konstrukcję aparatu i moją praworęczność wydaje mi się to najbardziej naturalne... No i drugim okiem mogę obserwować co się dzieje dookoła. Pewnie zaraz powstanie ankieta "którym okiem patrzysz w wizjer" ;-)

Tomasz1972
30-08-2007, 12:21
Pewnie zaraz powstanie ankieta "którym okiem patrzysz w wizjer" ;-)

Była już ;) http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12489

Hladon
30-08-2007, 12:26
Witam!
Nie wiem czy 400D ma taką możliwość ale w moim analogu EOS500 w instrukcji pisze że można dokupić soczewki korekcyjne nakładane w miejscu muszli ocznej. Nie mam instrukcji do EOS'a 400D i nie wiem czy Canon oferuje taką możliwość w tym modelu. Choć wydaje mi się że nie.
Ale sprawdź.
Pozdrawiam:
Maciej H.

PrzemeS
30-08-2007, 12:36
Tylko zakladam ze nie mam 100% pokrycia kadru

Nawet bez okularów nie ma pokrycia stu procentowego w 350/400d. ;) Z tego co pamiętam 350/400d mają 90% pokrycia kadru.

Hladon -> Oczywiście są takie soczewki do 400d. Z tego co pamiętam to oprócz Canona, to jeszcze Hama produkuje.

pmagdalena
30-08-2007, 13:13
Widzę że nie tylko ja robie zdjęcia w okularach i w niczym to nie przeszkadza

comatus
30-08-2007, 13:47
ja czasami musze czyścić okulary jak za mocno docisnę do muszli ;)

pmagdalena
30-08-2007, 13:54
Ja czyszczę bez dotykania do muszli okulary co godzinke srednio

rachwal
30-08-2007, 14:01
Soczewki oczywiscie kontaktowe. W okularach tez robie fotki niekiedy w domu i jakos nie widze niedogodnosci ...

Co do plynow na suche oko to tez nie wszystkie nadaja sie do soczewek, ale to juz najlepiej popytac w aptece ...

Odnosnie oka jakim sie foci, to chyba zalezy od tego jak trzyma sie aparat, prawo/lewo-recznosc i te sprawy ? U mnie chyba prawe oko ;-)

Alzail
30-08-2007, 14:05
jak można trzymać inaczej aparat jak prawa ręka na uchwycie a lewa pod szkłem ? ;] (pomijam pionowy kadr) Sam mam okulary i nie to mi przeszkadza, ale mały wizjer, ale cóż.... czasem zabrudzę okulary jak comatus, ale trudno :). Jest tylko jedna nie dogodność w moim przypadku, lewe oko mam lepsze, a niestety raczej nie ciężko jest kadrować lewym okiem (nos przeszkadza:))

canli
30-08-2007, 14:15
A ja mam takie pytanie trochę z innej beczki. Też nosze okulary i praktycznie zawsze po foceniu przez pewien czas mam problemy z złapaniem ostrości - mam taki obraz jakbym chodził bez okularów. Nie wiem czym to jest spowodowane, koekcję w wizjerze mam mniej więcej ustawioną na 0.

nie pękaj, mam tak samo..... i tylko w tym oku ktorym patrze przez wizjer :)

comatus
30-08-2007, 14:22
nie pękaj, mam tak samo..... i tylko w tym oku ktorym patrze przez wizjer :)

Też zaobserwowałem taką prawidłowość :-)


a niestety raczej nie ciężko jest kadrować lewym okiem (nos przeszkadza)

Ja tam robię tylko lewym więc Cię nie rozumiem;) :lol:

Ale u mnie jest to aczej spowodowane tym, ze ogólnie nie potrafię bez trudu przymknąć tylko lewego oka :(

rachwal
30-08-2007, 15:00
jak można trzymać inaczej aparat jak prawa ręka na uchwycie a lewa pod szkłem ? ;]
Whatever. Moze sie troche nieprecyzjnie wyrazilem, troche wyobrazni.

Alzail
30-08-2007, 15:28
Ja tam robię tylko lewym więc Cię nie rozumiem;) :lol:

Ale u mnie jest to aczej spowodowane tym, ze ogólnie nie potrafię bez trudu przymknąć tylko lewego oka :(


hmm może też tak spróbuje... widzę wtedy znacznie ostrzejszy obraz i w ogóle, korekta nie pomaga przy prawym ;p

MrDeadhead
30-08-2007, 17:39
Nawet bez okularów nie ma pokrycia stu procentowego w 350/400d. ;) Z tego co pamiętam 350/400d mają 90% pokrycia kadru.
Wiem, jest dokladnie 95%, ale z okularami minimalnie sie to jeszcze zmniejsza, przez to ze oko jest dalej troszke od wizjera. Wiadomo ze nie jest to idealne, ale coz zrobic. Trzeba sobie jakos z tym radzic, lub kupic aparat z live-view ;)

PrzemeS
30-08-2007, 22:14
Trzeba sobie jakos z tym radzic, lub kupic aparat z live-view

Albo kupić aparat, który ma ponad stuprocentowe pokrycie kadru. To mi się strasznie podoba w sigmach, że wizjer ma ponad 100%, przy czym, to co jest po za kadrem jest przyciemnione, więc nie ma najmniejszych problemów z kadrowaniem.

Chociaż ja tam ostatnio kievem 88 robię zdjęcia. Jedyny minus jest taki, że w kominku widzę lustrzane odbicie i czasem można zwariować ;)

pmagdalena
31-10-2007, 17:19
A ja troszkę nie na temat.
Byłam u okulisty i okazało się że moje widzenie za mgłą to nie ze zmęczenia, mam poprostu początki zaćmy a jestem młodą osobą.
Szlag mnie trafia na myśl że niedługo będę widziała jeszcze gorzej, juz lekarka zabroniła mi nadwyrężać oczu bo pracuję przy kompie.O fotografii jej nie wspominałam bo jak mi zakzała to bym sie załamała jeszcze bardziej .
I teraz jestem zmuszona przeżucic sie na lewe oko bo z prawym jest źle

bs300f
31-10-2007, 17:35
A ja troszkę nie na temat.
Byłam u okulisty i okazało się że moje widzenie za mgłą to nie ze zmęczenia, mam poprostu początki zaćmy a jestem młodą osobą.
Szlag mnie trafia na myśl że niedługo będę widziała jeszcze gorzej, juz lekarka zabroniła mi nadwyrężać oczu bo pracuję przy kompie.O fotografii jej nie wspominałam bo jak mi zakzała to bym sie załamała jeszcze bardziej .
I teraz jestem zmuszona przeżucic sie na lewe oko bo z prawym jest źle

Wiesz jedna z bliskich mi osób nosiła okulary miała zaćmę a następnie miała operacje i .... teraz czyta bez okularów nie ma zaćmy a ja w okularach więc może jak przyjdzie czas to da się i u Ciebie taką korektę zrobić i będzie po problemie czego Ci szczerze życzę ( nie operacji a pozbycia się problemu czy to w farmakologiczny czy inny sposób )

pmagdalena
31-10-2007, 17:37
Dziekuję bardzo
już sie nie martwie tylko wkurza mnie że w wieku 30 lat juz mnie to dopadło
Narazie oszczędzam oczy a z fotografii i tak nie zrezygnuję
A ile miała lat ta osoba jeżeli moge zapytać ?

bs300f
31-10-2007, 17:50
W wieku 35 lat miała operację teraz ma 37 i sobie chwali ( no ja na grzyby z Nią nie idę ;) ) a problemy zaczęły się około 28 roku życia.

pmagdalena
31-10-2007, 19:45
W wieku 35 lat miała operację teraz ma 37 i sobie chwali ( no ja na grzyby z Nią nie idę ;) ) a problemy zaczęły się około 28 roku życia.

pocieszyłeś mnie
była w podobnym wieku co ja teraz więc się nie załamuję
dziekuję bardzo

Iras_PL
13-09-2008, 15:57
Odkopię temat. Co prawda mam 450D, ale kłopot podobny.

Na ile korekcja od +1 do -3 dioptrii to korekcja od +1 do -3 dioptrii? Zdaję sobie sprawę, że wzroku idealnego nie mam. Spodziewam się, że gdybym poszedł do okulisty (nie spieszy mi się), mogłoby się to skończyć jakimiś okularkami, ale gdyby opierać się na aparacie, byłyby to aż -3 dioptrie (kółko przekręcone na minus do oporu).

Nie wiem, czy powinienem zacząć się martwić o swoje oczy. Czytam bez najmniejszych problemów, laptop z małym ekranem to nie kłopot, z większej odległości widzę całkiem nieźle. Z drugiej strony w aparacie -3. Co sądzicie?

Piotr Eckhardt
13-09-2008, 16:28
Możesz nieświadomie przesadzać, bo ja mam -1,25 dioptrii (na 100%, niedawno badane) a mam tendencję do ustawiania większej korekty bo "tak mi wygląda lepiej".

Yenox
13-09-2008, 16:52
ja mam do oporu 'do góry', a u okulisty na badaniach żadnej większej wady nie wykryli...

Tezet-gdynia
13-09-2008, 17:00
Iras_PL nie ma czym sie martwic ! ;) Ja tez mam skrecony na minus na maxa w mojej 300D, dlaczego ? Poniewaz tak widze najlepiej, i zdjecia robione manualnie bez AF potwierdzaja ze jest bardzo dobrze. Zdjecia wychodza ostre ;) Myslalem ze z moim wzrokiem jest cos nie tak, tak samo jak Ty, ale jakies 2 miesiace temu mialem badania do pracy i wszystko wyszlo na 0 :) Problemow ze wzrokiem nie mam i tez mnie to strasznie dziwilo ale byc moze tak musi poprostu byc ;)

Iras_PL
13-09-2008, 17:24
No to mnie uspokoiliście, Panowie. Wielkie dzięki :-)

pst
14-09-2008, 12:43
Odkopię temat. Co prawda mam 450D, ale kłopot podobny.

Na ile korekcja od +1 do -3 dioptrii to korekcja od +1 do -3 dioptrii? Zdaję sobie sprawę, że wzroku idealnego nie mam. Spodziewam się, że gdybym poszedł do okulisty (nie spieszy mi się), mogłoby się to skończyć jakimiś okularkami, ale gdyby opierać się na aparacie, byłyby to aż -3 dioptrie (kółko przekręcone na minus do oporu).

Nie wiem, czy powinienem zacząć się martwić o swoje oczy. Czytam bez najmniejszych problemów, laptop z małym ekranem to nie kłopot, z większej odległości widzę całkiem nieźle. Z drugiej strony w aparacie -3. Co sądzicie?

powinieneś zacząć się martwić - oczy są często niedoceniane dopóki je mamy w komplecie i/lub zdrowe
gdy zaczyna sie coś dziać wtedy sie mówi 'kurde moglem iść wcześniej do lekarza'
okulary korekcyjne bardzo sie przydają - ułatwiają widzenie i poprawiają komfort; co ważniejsze przestajesz mrużyć oczy a więc nadwyrężać mięśnie; ciągłe mrużenie może czasem pogłębić wadę a okulary potrafią ja wyhamować lub zatrzymać
medycyna to nauka ze sztuką - bo sztuką jest dobrać okulary tak aby nie były w sam raz i nie rozleniwiały oka swoją zbyt dużą mocą

ja noszę okulary minusy: zaczęło sie od -0,5; potem -1,5 (duże ilości godzin przy grach z monitorem CRT); obecnie mam ~-1,7/-1,75
w wizjerze skręcam na -3 :mrgreen: - tak mi lepiej wygląda
za kazdym foceniem podnosze okulary zakładam na czoło/głowe/włosy :D
próbowałem robić w okularach ale wkurza mnie ciągłe ich czyszczenie oraz to ze nie moge sie rozejrzeć po wizjerze

jakbym focił łśuby za pieniądze to jednak założyłbym kontakty - jak na siatkówkę albo rower

Chotu
15-09-2008, 23:44
hehh u mnie było podobno z wada ... najpierw mały minus na prawym oku i po kilkunastu latach mam -8 :( a na lewym -2 i foce lewym także z tego powodu iż jest ono w lepszym stanie fizycznym ... prawe po odklejonej siatkówce i już tak nie smiga jak lewe. w soczewkach oczywiście już 10 lat siedzę i narazie wada stoi na szczęście :) a kumpel z dobrym wzrokiem także foci lewym okiem :D