PDA

Zobacz pełną wersję : Usuwanie kurzu ze zdjęcia



maver1ck
26-08-2007, 18:52
Hej,

Po powrocie z wyjazdu okazało się że na prawie wszystkich zdjęciach widać kurz z matrycy.
W związku z tym pytanie. Jak się go pozbyć ? Czy jest jakieś narzędzie do tego ?

Narazie wymyśliłem tylko odejmowanie warst w photoshopie. (Warstwę z kurzem potrafie sobie zrobic).

Czy jest coś lepszego ?

Pozdrawiam

rolaj
26-08-2007, 20:50
Pieczątka

maver1ck
26-08-2007, 23:12
Pieczątka

Szczegolnie jak tych zdjec jest 200 :)

Narazie robie tak:

1. Jedna warstwa to oryginalne zdjecie. Druga to zdjecie z uzyta pieczatka do usuniecia kurzu.
2. Tworze roznice warstw - obraz kurzu na matrycy
3. Odejmuje od obrazkow obraz kurzu.

Wady:
1. Dziala tylko dla jednej przyslony.
2. Nie da sie dobrze zautomatyzowac

Dlatego szukam czegos lepszego

Janusz Body
28-08-2007, 19:06
Hej,

Po powrocie z wyjazdu okazało się że na prawie wszystkich zdjęciach widać kurz z matrycy.
W związku z tym pytanie. Jak się go pozbyć ? Czy jest jakieś narzędzie do tego ?

Narazie wymyśliłem tylko odejmowanie warst w photoshopie. (Warstwę z kurzem potrafie sobie zrobic).

Czy jest coś lepszego ?

Pozdrawiam


Zarówno Lightroom jak i nowy Camera RAW mają doskonale narzędzia do masowego usuwania paprochów. Wystarczy "wyklikać" kurz na jednym zdjęciu i zastosować na wszystkie.

rolaj
28-08-2007, 20:14
Witaj!

maver1ck
31-08-2007, 23:47
Zarówno Lightroom jak i nowy Camera RAW mają doskonale narzędzia do masowego usuwania paprochów. Wystarczy "wyklikać" kurz na jednym zdjęciu i zastosować na wszystkie.


Niestety nie do końca.Rzeczywiscie jest bardzo wygodny i zautomatyzowany ale ma swoje wady.

To narzędzie to taki ulepszony stamp. I korzysta z innej części obrazka.

W związku z tym zastosowanie "wyklikanego" kurzu na zdjęciu gdzie kurz jest np. na budynku powoduje bardzo "ciekawe" efekty.

Myslalem ze mozna to sprytniej rozwiazac.

Pozostaje poprawianie "klikania" na czesci zdjec.

mor_feusz
01-09-2007, 13:04
u mnie dziala znakomicie (obecnie mam strasznie zasyfiona matryce) po powrocie z francji zauwazylismy (z zona) ze czesc zdjec ma plamki ("syf" widac powyzej f/11) wtedy z pomoca przyszedl HEAL i SYNCHRONIZE - (posortowalem zdjecia wg. ISO i wszystkie powyzej f/11 zsynchronizowalem). Efekty - bardziej niz zadowalajace, zadnej niespodzianki.

beachcomber
21-04-2009, 15:42
czy ktos ma opanowana funkcje masowego usuwania kurzu w DPP ? nie mam problemu z usunieciem kurzu na jednym zdjeciu, ale nie moge tego zrobic wsadowo (opcja apply dust deleta data jest nieaktywna). czy zeby skorzystac z opcji masowego usuwaniu kurzu w DPP trzeba miec aparat z taka funkcja? moje rawy pochodza z 5D.

Vitez
21-04-2009, 16:17
czy zeby skorzystac z opcji masowego usuwaniu kurzu w DPP trzeba miec aparat z taka funkcja?

Qrka no... jakby Ci to powiedzieć... w wielkim skrócie - tak, body musi mieć taką funkcję.

beachcomber
21-04-2009, 17:25
Qrka no... jakby Ci to powiedzieć...

mimo wszystko, dziekuje za odpowiedz:)