PDA

Zobacz pełną wersję : Zaskakująca, nowa technika zmniejszania/powiększania zdjęć



rolaj
23-08-2007, 01:02
Na dpreview, warto zobaczyć filmik:
http://www.dpreview.com/news/0708/07082201seamcarvingimageresizing.asp

akustyk
23-08-2007, 01:07
ogladalem. ciagne calego PDF-a (jak dziadek rzepke - od co najmniej 5 godzin).

daja rade chlopaki! ciekaw jestem co za funkcje tam uzyli. obstawiam na jakies lokalne miary entropii chromatycznej, ale bym to musial zobaczyc

rolaj
23-08-2007, 01:09
Taka fotograficzna MP-trójka, w dodatku w obie strony. I z wycinaniem.

akustyk
23-08-2007, 01:16
no, dosc dalekosiezne porownanie.

w tym wszystkim chodzi tak naprawde o funkcje przetwarzajace obraz stosownie do klasyfikacji waznosci pewnych obszarow. obszary o wysokiej ocenie sa transformowane z uzyciem nizszych wspolczynnikow niz te o niskiej ocenie. klasyfikacje robia funkcje analizujace obraz, a transformacje to pewnie jakies przeksztalcenia rozniczkowe.

i tak przekladajac to na bardziej abstrakcyjny jezyk to wychodzi mi, ze to co jest pokazane w prezentacji to nie ostatnie slowo w tej dziedzinie. ot, z palca strzelajac, widze zastosowanie tych pomyslow w aparatach, gdzie procesor obazu moglby selektywnie przyciemniac tlo na zdjeciach portretowych. face detection juz jest implementowany, wiec dodanie tego technicznie jest mozliwe. z tym ze, jezeli dobrze odgaduje ze transformacje sa rozniczkowe, to to moze byc dosc drogie obliczeniowo, wiec bedzie zarlo baterie, albo wymagalo mocniej grzejacych sie procesorow obrazu. to drugie akurat moze byc bariera :)

rolaj
23-08-2007, 10:04
no, dosc dalekosiezne porownanie.
Wiem, oczywiście :). Chodziło mi o to, że - jak zrozumiałem z tej prezentacji - eliminowane są pewne elementy obrazu (piksele?) o niewielkiej "energii" (cokolwiek to znaczy, tam tłumaczą ale się nie wgłębiałem). Bez utraty szczegółów. Podobnie jak kompresja MP3 opatra jest o eliminację dźwięków i tak niesłyszalnych dla przeciętnego ucha.

mor_feusz
23-08-2007, 10:09
brzmi niesamiwicie, "obaczy sie" w praniu