PDA

Zobacz pełną wersję : CS3 Camera Raw 4.1 a jpeg i tiff



swnw
14-08-2007, 09:23
Witam,

Testujac "trialową" wersje CS3 odkryłem, że Camera RAW 4.1 można doskonale opracowywać zdjęcia jpeg i tiff. Robi sie to podobnie jak dotychczas z raw, ale efekty dzięki dodanym w stosunku do CS2 opcjom sa naprawde znakomite. Ustawienia zdjęcia zapisywane są w formacie xmp, a samo zdjęcie pozostaje nietknięte. Po obróbce można zapisać od razu albo przejść do PS i jeszcze poprawiać. Ja po ustawieniu 16 bit w Camera RAW, a przed zapisem przechodziłem na 8 bit co też jest dobre bo pozwala na zmniejszenie ilości artefaktów.
Jednego nie udało mi sie uzyskać automatycznego generowania xmp tak jak to sie dzieje w wypadku raw, ustawienia są zapisywane w cachu i widoczne po otwarciu zdjęcia. Można wygenerować plik xmp recznie w "File info" opcja "save" ale zabiera to troche czasu.
Dla mnie to rewelacja bo jako drugi aparat używam G7 i choć dzięki dobrej jakości zdjęć nie potrzeba wielu poprawek to to jednak te, które oferuje CS3 sa nie do pogardzenia, często niewielkie korekty, zasadniczo zmieniają wygląd zdjęcia na korzyść.

Może ktoś ma jakies doświadczenia?

Pozdrowienia, swnw.

namor
14-08-2007, 12:20
a możesz podać w jaki sposób otworzyć jpeg w Camera RAW ?

swnw
14-08-2007, 13:29
Ja to robie przez Adobe Bridge. Otwieram katalog ze zdjęciami, wybieram jedno z nich i "Open in Camera Raw". Można też z PhotoShopa ale trzeba ustawić w Prefs, nie jestem w domu, a nie pamietam dokładnie co trzeba zaznaczyć.

swnw

swnw
15-08-2007, 15:44
Witam,

Dalem to w software ale bez odpowiedzi, a sprawa jest ciekawa bo obróbka jpeg w CS3 jest według mnie rewelacyjna, najlepsza z programów jakie poznałem do tej pory. SilkyPix byl niezły ale CR 4.1 nie ma chyba sobie równych.
Testujac "trialową" wersje CS3 odkryłem, że Camera RAW 4.1 można doskonale opracowywać zdjęcia jpeg i tiff. Robi sie to podobnie jak dotychczas z raw, ale efekty dzięki dodanym w stosunku do CS2 opcjom sa naprawde znakomite. Ustawienia zdjęcia zapisywane są w formacie xmp, a samo zdjęcie pozostaje nietknięte. Po obróbce można zapisać od razu albo przejść do PS i jeszcze poprawiać. Ja po ustawieniu 16 bit w Camera RAW, a przed zapisem przechodziłem na 8 bit co też jest dobre bo pozwala na zmniejszenie ilości artefaktów.
Jednego nie udało mi sie uzyskać automatycznego generowania xmp tak jak to sie dzieje w wypadku raw, ustawienia są zapisywane w cachu i widoczne po otwarciu zdjęcia. Można wygenerować plik xmp recznie w "File info" opcja "save" ale zabiera to troche czasu.
Dla mnie to rewelacja bo jako drugi aparat używam G7 i choć dzięki dobrej jakości zdjęć nie potrzeba wielu poprawek to to jednak te, które oferuje CS3 sa nie do pogardzenia, często niewielkie korekty, zasadniczo zmieniają wygląd zdjęcia na korzyść.
Dla tych co używają głównie jpeg to znakomite narzędzie. Wadą jest koszmarna cena.

Może ktoś ma jakieś doświadczenia?

Pozdrowienia, swnw.

Mellan
15-08-2007, 21:35
masz racje.uzywanie camera raw w sc3 do "ratowania" balansu w jpeg jest calkiem niezle.wczesniej odkrylem do tych celow photoshop lightroom.swoja droga lightroom jest to czarna camera raw + troche dodatkow,ale nie zapisuje jpeg,tylko psd lub tiff,i kieruje obrazy do dalszej obrobki,domyslnie do kazdego z photoshopow jakiego posiadasz,albo do wskazanego przez ciebie innego programu graficznego.no i z tego co mi wiadomo,lightroom jest o wiele tanszy od cs3.sciagnij trial i poprobuj.
tylko pozostaje pytanie: po co sie bawic z jpeg...? :)

swnw
16-08-2007, 08:53
Ciekawa rada spróbuję. Ja bawie sie jpeg bo mam G7, bo jest szybko, mniej zajmuja miejsca, a dobrze naświetlone zdjęcie z G7 śmiało może konkurować z jpeg otrzymanym z raw. Używam camera raw nie tylko do ratowania balansu bieli. Odkryłem nowe pole w funkcjach dodanych w camera raw 4, które działają bardzo dobrze. Myślę tu o "Recovery", "Fil light","Blacks","Vibrance", albo HSL/Greyscale panel gdzie Hue i Saturation można kontrolować lepiej niż w Photoshopie np. przyciemnienie błękitu nieba za jedym pociągnięciem suwaka zamiast filtra, świetne jest też "Fill Light". Używam oryginalnych nazw bo mam wersję angielską i najwięcej informacji nowościach jest w tym języku.
Dla mnie to pierwszy naprawde skutecznie działajacy program do jpeg'ów.
Oczywiście kiedy obrabia sie RAW to zabawa jest jeszcze lepsza.

Zachęcam wszystkich, swnw.

Fan nr 1
16-08-2007, 10:10
lightroom jest to czarna camera raw + troche dodatkow,ale nie zapisuje jpeg,tylko psd lub tiff,i kieruje obrazy do dalszej obrobki,domyslnie do kazdego z photoshopow jakiego posiadasz,albo do wskazanego przez ciebie innego programu graficznego.

Nie jestem pewien czy chodziło ci o to , że lightroom nie zapisuje, czy że Ty nie używasz tej funkcji . :-)
Jak o to pierwsze to podpowiadam, że Lightroom zapisuje do JPG,a - poprzez opcję export. Przy okazji możesz podać pożądane wymiary jpgów w pixelaxh.

Kubaman
16-08-2007, 10:25
połączyłem, ale następnym razem po prostu wytnę i dam upomnienie.
http://www.canon-board.info/announcement.php?f=13&a=3