PDA

Zobacz pełną wersję : #47 Wykonanie przeniesienia elektroniki z adapterów systemu EOS na mieszek M42



heniu007
06-08-2007, 11:12
Witam wszystkich:D

http://www.stopa.cso.pl/technika/sprzet/012611.jpg

Tak jak w temacie, chodzi mi o to czy trudne by było wykonanie z kupionych 2 adapterów EOS-M42 i M42-EOS, na takie aby można by było w obiektywie EOs ustawiać bardzo ważną w makro fotografii przysłone.

Na rysunku widać że każdy z adapterów ma po 8 styków i kabel nimi połączony ma 8 żył.
Więc wydaję mi się że to niby "przeniesienie elektroniki" polega tylko na wykręceniu na części tych adapterów, poprawnym zalutowaniu i ewentualnie na zaizolowaniu gołych lutów... i następnie skręceniu wszystkiego do kupy..
I jeszcze na sprawdzeniu poprawnej biegunowości kabla...:wink:

Chodzi mi o używanie takich adapterów z mieszkiem na M42:p

Jeżeli źle myśle, to prosze mnie poprawić;)

Peri Noid
06-08-2007, 13:28
Rozumowanie wydaje się być OK. Najlepiej (najtaniej) wziąć do tego Extension Tube (pierścień makro), np. Kenko i go przerobić (przeciąć na pół). Może być ci trudno tylko zrobić przejściówkę EOS->M42 (zresztą po co?). Już lepiej pewnie będzie zlecić w jakimś warsztacie wycięcie kawałka krążka z grubszej blachy o odpowiedniej średnicy z wyciętym w środku i nagwintowanym otworem 42mm.

arturs
06-08-2007, 15:20
Powinno się udać, aczkolwiek
1. typowa redukcja nie ma styków więc trzebaby dorobić płytkę (coś w rodzaju dandeliona) ze stykami..
2. Jest sporo adaprerów żeby przykręcić obiektyw M42 do EOS'a ale żeby przykręcić obiektyw od EOS'a do M42 to raczej ciężko będzie..
Tu prędzej trzebaby kupić np. uszkodzony korpus z mocowaniem obiektywowym EF lub samo mocowanie typu EF i dorobić płytkę ze stykami..

Pozdrawiam
Artur

Canon EOS System
06-08-2007, 20:52
Pomysł p. Arkadiusza Stopy, możesz kupić na allegro, wychodzi cenowo prawie jak byś zrobił sam.

Rafal913
16-08-2007, 10:15
Witam. Mój pierwszy post :wink:

Jak wiecie dandelion to koszt około 200 zł :-?

Udało mi się wypatrzeć taki schemacik:

http://www.fototipp.hu/files/EFPinout_small.GIF

Może niektórym pomoże :wink:

Peri Noid
16-08-2007, 16:14
Udało mi się wypatrzeć taki schemacik:
Może niektórym pomoże :wink:

Pozostaje tylko kwestia, jaki jest protokół przesyłania danych i co podać do aparatu, żeby włączył potwierdzenie ostrości. W tym cały szkopuł i za to ta cena (zresztą ukształtowana przez rynek, bo w hurcie chip jest dużo tańszy, ale to już inna bajka).

Cyborg
17-08-2007, 10:40
Jaki chip??
Tutaj chodzi o przeniesienie automatyki na obiektyw EF poprzez mieszek, a nie o potwierdzanie ostrości!

Peri Noid
17-08-2007, 14:01
Owszem. Ale Rafal913 podał ten link w kontekście dandeliona. Przeniesienie zawsze można zrobić "1 do 1" i powinno wyjść poprawnie.

pawelknapik
17-08-2007, 18:36
Właśnie myślę o czymś podobnym. Mój plan: kupić tanio używanego analogowego EOSa z obiektywem (najlepiej aby jedno jak i drugie, a przynajmniej obiektyw, były uszkodzone) i pozyskać części.
Połączenie ośmiożyłowym kabelkiem powinno być proste, nie wiem jeszcze, co włożę pomiędzy te części - raczej nie będzie to mieszek M42 - być może po prostu kawałek metalowej tuby :)
Dam znać jeśli coś mi się uda osiągnąć.

danny
22-08-2007, 17:14
pawelknapik: daj sobie spokoj, juz to probowalem.

nabylem starego eosa z kitem (po wypadku smiertelnym) i zrobilem sekcje. nie jest tak latwo - wrecz niemozliwe zeby toto potem jakos dzialalo. pomysl to dokladnie to co p. Stopa robi: pierscien 12mm kononowski, rozkrecic i dolutowac tasme z kabelkami. maniana sie zaczyna jak chcesz podpiac pierscienie. te z mieszka srednio pasuja - zdaloby sie dorobic osobne pierscienie i zrobil sandwicz skladajacy sie z polowki pierscienia kanona, dodatkowego pierscienia gdzie to wsio sie poprzykreca i spilowanego pierscienia z mieszka.

rallus
07-10-2007, 17:48
Dla kogoś kto ma zacięcie do majsterkowania skonstruowanie czegoś takiego jest bardzo proste. Niestety nie obejdzie się bez usług dobrego tokarza. Ponadto trzeba wykonac dwie płytki drukowane. Co do pierścienia pośredniego to wcale nie musi byc canonowski. Można zrobic to na bazie pierścienia Kenko lub Soligor. W przypadku tych dwóch nie będzie można używać obiektywów canona z mocowaniem EF-S. Ale jak ktoś się uprze to te pierścienie też mozna przerobić tak aby dało sie do nich wsadzić obiektywy EF-S. Co do pierścienia canona, to bazując na nim można zrobić konstrukcję całkowicie odwracalną tzn. gdy nam sie znudzi mieszek to mozna pierścien po prostu odkręcić od mieszka i poskładać zpowrotem . Z pierścieniami innych firm już to tak różowo nie wygląda. Ja jestem w trakcie przeróbki mieszka Novoflex. Tą metodą można przerobic mieszek dowolnej firmy. Po prostu trzeba zmodyfikować na etapie konstrukcji mocowanie pierścieni do mieszka .

checiu
04-11-2007, 21:20
mam zacięcie do majsterkowania ale niestety nie mam tokarki :sad: Znalazłem na giełdzie foto w Warszawie jednego Pana co robi redukcje filtrowe i wstepnie powiedział mi, że takie adaptery może mi zrobić po 50 zł sztuka :lol:. Niestety przy dokładniejszym wymierzeniu i rozrysowaniu wszystkiego powiedział, że cena będzie wynosiła po 150 zł za sztukę - stwierdził ze koszty podnosi dodatkowe wykonanie narzędzi do zrobienia tych pierścieni i materiał z których zostaną one wykonane.
Po dodaniu wszystkich kosztów skontaktowałem się z Panem Stopą i razem z przesyłką i tak wyszło taniej skorzystać z jego usług. (zrobił mi adaptery z mojego canonowskiego pierścienia 12mm za 300 pln).
Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem takiego mieszka i bardzo go sobie cenię.

rallus
01-12-2007, 12:36
Witam.
Jakoś drogo cię potraktował ten tokarz.Ja swoje adaptery zamówiłem u tokarza który ogłaszał się na Allegro. Co prawda były do innego typu mieszka. Razem z materiałem kosztowały mnie 80 zł za komplet plus kilka zł za przesyłkę.

checiu
15-01-2008, 18:58
dlatego zamówiłem u Pana Stopy - miałem razem z montażem i już nie musiałem kombinować :)
Swoją drogą kumpel popatrzył na to moje cudo i mówi, że jego Tata pewnie by to dał radę wytoczyć - ale skąd miałem wiedzieć :)

auriga
22-01-2008, 14:33
Pomysł dobry, ale nie do końca!
Spróbuj dokupić w sklepie ze szpejami elektroniczymi złącza pasujące na ten kabelek.
Jakiekolwiek, ale najlepiej zaciskane.
Odpadnie ci problem lutowania i izolowania tej wstążki - a i estetyka całości na tym zyska :)

Na 1 rzut oka może pasować wtyczka-gniazdo RJ-45.

Dodatkowo - możesz to łączyć i rozłączać, lub przedłużać!
Wtyczkę i gniazdko możesz na tych kabelkach zacisnąć nawet, jeśli już to polutowałeś :)

checiu
22-01-2008, 19:21
ja wiem ze mozna myslalem nawet sobie pewnego czasu czy by tych kabelkow wogole nie wywalic i sobie nie zrobic jakiegos przekaznika radiowego lub na podczerwien - pozostaje tylko pytanie po co kabelek dynda, ale najlepsza stara szkola mowi - im prosciej tym lepiej ;] i tego sie trzymam jak masz wiecej bajerow wieksze prawdopodobienstwo ze cos sie spierniczy...
Nie chcialbym potem po porannej pobudce o 3 rano potem godzinie jazdy samochodem i godzinie na pieszo przez jakis las w momencie stosownym nie moc zrobic foty :]

roa
26-01-2008, 16:14
nie potrzeba wcale płytki drukowanej ;)
Sam zrobiłem takie cudo, na bazie mieszka praktica B


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.roa.pmail.pl/allegro/IMG_9563.JPG)

checiu
26-01-2008, 23:03
no dobrze Panowie ja nigdzie nie napisałem, że to co ja mam to jest najlepsze - ja po prostu nie widzę prostszego sposobu na połączenie z możliwością regulacji długości?
Do wykonania mieszka nie trzeba żadnych płytek! tam się lutuje drucik w drucik (a konkretnie drucik do sprężynki) i z drugiej strony do styku.
Prawda jest taka że jak się to zrobi z głową to w canonowskim na pewno można wrócić do poprzedniej konfiguracji.
@roa - masz jakoś połączone oba pierścienie w środku mieszka?
mógłbyś jakoś dokłaniej opisać jak to połączyłeś?
Masz przeniesienie elektroniki (pewnie tak bo inaczej nie widzę sensu robić mocowania na bagnet skoro można zrobić to firmowe elementy plus przejściówka m42) czy tylko możliwość podpięcia mieszka?
uchyl trochę rombka tajemnicy.

roa
27-01-2008, 14:30
@roa - masz jakoś połączone oba pierścienie w środku mieszka?
mógłbyś jakoś dokłaniej opisać jak to połączyłeś?
Masz przeniesienie elektroniki (pewnie tak bo inaczej nie widzę sensu robić mocowania na bagnet skoro można zrobić to firmowe elementy plus przejściówka m42) czy tylko możliwość podpięcia mieszka?
uchyl trochę rombka tajemnicy.

Mam przeniesienie elektroniki. Kable są schowane w konstrukcji pierwotnej mieszka. Lutowane są do styków.
Pracuję nad mieszkiem do Sony/Minolty, ze śrubokrętem, choć AF na nic się zdaje przy takich zbliżeniech, klient sobie zyczy śrubokręta, to go dostanie ;-)

roa
27-01-2008, 18:03
aha, jest 8 styków, ale kabli wystaraczy 7...

rallus
27-01-2008, 18:22
Wszyscy boją się tych płytek drukowanych bardziej niz diabeł wody święconej. Można zrobić i bez płytek, ale z płytkami jest łatwiejszy montaż. Przewody lutujemy do płytek a nie do sprężynek. Poza tym jeśli korzystamy z pierścienia canonowskiego bardzo łatwo możemy to rozebrać i poskładać pierścień zpowrotem.
Kolega "roa" pewnie wykorzystał oryginalne prowadzenie przewodów w mieszku prakticy.
Gdyby zrobił zdjęcie mieszka z drugiej strony to byłoby widać.

roa
07-02-2008, 14:23
Kolega "roa" pewnie wykorzystał oryginalne prowadzenie przewodów w mieszku prakticy.
ale kable nie wiszą ;)

Szorstki
02-11-2008, 10:18
Czytam temat i już nie wiem... Canonowskie Extension Tube'y trzeba jakoś przerabiać, żeby weszły w mieszek M42?

Szorstki
09-11-2008, 23:29
Warto przerabiać mieszek M42 na system canonowski? Bo w sumie oprócz automatyki przesłony chyba nic nie zyskujemy?

roa
10-11-2008, 18:09
Warto przerabiać mieszek M42 na system canonowski? Bo w sumie oprócz automatyki przesłony chyba nic nie zyskujemy?

zyskujes pomiar światła przy przysłonie roboczej ale z otwartym szkłem.