PDA

Zobacz pełną wersję : Czyszczenie czujnika CMOS



p13ka
30-03-2004, 08:53
Witam wszystkich Canonowiczów. Jestem na forum nowy. Na imię mam Piotr. Chciałbym podzielić się z Wami problemem, z którym zetknąłem się ostatnio, a mianowicie czyszczeniem powierzchni czujnika CMOS w moim 10D. Otóż pewnego razu zauważyłem plamki na zdjęciach. Były one szczególnie niemiłosiernie widoczne na fotkach wykonanych z dużą wartością przysłony. W pierwszej chwili zacząłem od zbadania obiektywu a później od eksperymentów z innymi szkiełkami. Wszędzie było to samo. Sięgnąłem do instrukcji 10D i znalazłem wskazówki jak czyścić powierzchnię czujnika CMOS. Sposób jaki opisał Canon był mało efektywny (przynajmniej w moim przypadku). Paprochów nie dało się usunąć przy pomocy dmuchawki. Mając na uwadze jak delikatnym i kluczowym elementem w aparacie jest czujnik, udałem się do Serwisu Canon w Warszawie przy ul. Żytniej. Ku mojemu przerażeniu "fachowiec" nonszalanckim gestem wyjął puszkę ze sprężonym powietrzem i przedmuchał CMOS. To postępowanie było wbrew zaleceniom Canona (żadnych pędzęlków ani sprężonych gazów)! Mało nie dostałem zawału! Na szczęście nie stwierdziłem uszkodzeń ale jakieś paprochy mimo to pozostały.
Znalazłem w sieci kilka stron poświęconych temu zagadnieniu. Są w sprzedaży specjalne waciki "Sensor Swabs" ale nie do kupienia w Polsce. Czy mieliście/macie również podobny problem? Jak sobie z nim radzicie?
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Czacha
30-03-2004, 10:49
Na tego "swabsa" mogli bysme sie jakos zlozyc.. na kilka sztuk... ja bym z mila checia cos takiego kupil...

p13ka
30-03-2004, 11:17
Kupiłem "swabs" w USA. Nie miałem wyjścia, gdyż przez te paprochy nie mogłem spać :(
To co przeżywałem podczas czyszczenia to horror. Ręka mi drżała a pot spływał po plecach. Jednak efekt był natychmiastowy. Paprochy zniknęły a nie zauważyłem żadnych uszkodzeń/anomalii itd.
Swoim poprzednim postem chciałem dowiedzieć się jakie metody czyszczenia stosują użytkownicy lustarzanek cyfrowych a jednocześnie ostrzec przed korzystaniem usług firmowego serwisu Canona w Warszawie.

Czacha
30-03-2004, 12:03
Kupiles przez net czy przez znajomego.. a moze osobiscie bedac tam?

p13ka
30-03-2004, 13:42
Kupiłem przez net. Nie wychodzi tanio ale cóż... w końcu zakup 10D wiąże się z szeregiem innych wydatków.

Vitez
30-03-2004, 17:14
Swoim poprzednim postem chciałem dowiedzieć się jakie metody czyszczenia stosują użytkownicy lustarzanek cyfrowych

Ja na szczescie jeszcze nie mialem takiej potrzeby ale moze kiedys...
Czacha - dolaczam sie do zrzutki na "swabsa" w razie zamowienia 8)

Czacha
30-03-2004, 22:07
Im wiecej osob tym lepiej.. przesylka wychodzi taniej..

Ktos jeszcze chetny na zestawik do czyszczenia matrycy? :)

Mori
30-03-2004, 23:41
To będą te dobre sensor swabs mam nadzieję? Ponoć sa dwa rodzaje, z czego jedne nie nadają się do tego. Ja chętnie dołączę się, ale jeszcze nie teraz - 300D narazie czysty, a 10D będzie nowy.

Czacha
31-03-2004, 17:03
co 2 tygodnie..? dzizasss.. :shock:
ja mam mojego ponad pol roku i byl czyszczony tylko raz.. we wrzesniu.. ;-) paprochy widac przy przyslonach powyzej 11... a takich nie uzywam bo jak kazde dziecko wie powyzej tej granicy traci sie na ostrosci obrazu ;-)

Vitez
31-03-2004, 17:24
Matryce czyszcze gdzies co 2 tyg.

Nie przesadzasz? Pedantyzm... od tak czestego czyszczenia zwieksza sie ryzyko uszkodzenia matrycy. Ja swojego mam od stycznia, obiektywy dosc czesto zmieniam a jeszcze nie widze i nie czuje potrzeby czyszczenia matrycy a body niedlugo bede gruntownie czyscil po raz drugi dopiero... (przecieranie, dmuchanie itp)

Mori
31-03-2004, 18:12
Ja jakiś nienormalny naprawdę jestem. 300D mam 6 miechów i raptem ciut ponad 3000 fotek mam. :shock:

Czacha
31-03-2004, 18:20
ja moim 6tys fotek... z czego do pokazania to co tutaj

http://www.pbase.com/piotrczechowski

... 15tys? albo cos z toba nie tak, albo pomyliles sprzety... bylo trzeba kupic 1D ;-)

Czacha
31-03-2004, 18:26
IMO nie ma sie z czego cieszyc .. tylko zapisac na jakis odwyk czy cos ;-) Tyle to w NG zdjec nie robia w miesiacu ;-)

Vitez
31-03-2004, 21:00
No mam go z poltora miesiaca, zrobilem z 15000 zdjec

A ile z nich mozesz pokazac?

Czacha
31-03-2004, 22:22
No wlasnie.. prosimy o przynajmniej 30 :)

Czacha
31-03-2004, 22:32
plfoto? dasz znac? no nie kolego.. zapraszamy na www.pbase.com .. chcesz to ci galerie zaloze.. podam login i haslo.. i wrzucisz.. no.. nawet te 10 zdjec.. :)

DariuszM
31-03-2004, 23:42
http://www2.photosig.com/go/main
photoSig
plfoto to raczej nędzna namiastka siga :)

Czacha
31-03-2004, 23:50
Arek, nie wykrecaj sie prosze.. skoro masz zdjecia ktore zarabiaja na aparat to podziel sie nimi znami :)

Vitez
01-04-2004, 03:56
Arek, nie wykrecaj sie prosze.. skoro masz zdjecia ktore zarabiaja na aparat to podziel sie nimi znami :)

Ostro sie targuje... nawet 10 z tych 15000 nie chce pokazac ;) . Btw Czacha... a mi zalozysz konto na pbase? ;)

Ja, co mam do pokazania pokazuje w swoim watku na forum Galerie , dzis zrobilem remont kociej galerii.

Janusz Body
03-04-2004, 11:06
Kupiłem przez net. Nie wychodzi tanio ale cóż... w końcu zakup 10D wiąże się z szeregiem innych wydatków.

a moglbys podac link? bede dzwieczny

Janusz

p13ka
03-04-2004, 14:26
Janusz body napisał:

a moglbys podac link?

Jasne: http://www.2filter.com/prices/products/eclipse.html.
Do ceny należy doliczyć koszt transportu (ja zapłaciłem $10,50).
Nie zdziw się jak dostaniesz naruszone opakowanie. Celnik sprawdza zawartość ale wartość jest zbyt niska więc dopuszczają do obrotu bez żadnych ceł, vatów i innych tego typu haraczy. Naruszenie pudełka nie powoduje żadnego ryzyka. Każdy z 12 szt. patyczków ze swab'em jest osobno ofoliowany.
Dodatkowo polecam rzut oka na to: http://www.pbase.com/image/15471306
i przeczytanie tego: http://www.photo.net/equipment/digital/sensorcleaning/

Janusz Body
03-04-2004, 17:22
Janusz body napisał:

a moglbys podac link?

Jasne: http://www.2filter.com/prices/products/eclipse.html.



Dzieki, wygoglalem np: http://www.pbase.com/copperhill/ccd_cleaning ale stamtad na *wild east* nie wysylaja :-(

I tak mam starcha przed czyszczeniem ale nie ma rady, matryca ma ponad pol roku i dmuchawka juz nie pomaga.

pozdawiam serdecznie
Janusz

1maslak
03-04-2004, 20:43
po przebiegu 40000 fot czyscilem dopiero raz ale widze ze bede musial zabieg przeprowadzic jeszcze raz ale nie stresuje sie tym jakos szczegolnie zwykly wacil i po sprawie zalecana jedynie odrobina finezji :)

Mori
30-05-2004, 01:21
Czas dla mnie złożyć zamówienie na PecPad's i Eclipse. Przesyłka do Polski kosztuje €15 czy coś koło tego. Robimy zrzutkę?

Czacha
30-05-2004, 09:42
ja sie pisze na to.. po ostatniej majowce gdzie przyszlo mi sie trzaskac przy f22 jestem zalamany... tyle retuszowania w szopie ze ech ;-)

tylko zaczekac musimy do 10tego bo splukany jestem... wytrzymasz tyle? :)

Mori
30-05-2004, 09:48
Tak ...

Eclipse można kupić w Polsce za 60 zeta (link w innym wątku tutaj), więc zostają nam te PecPads. Można je taniej dowieźć, ale wtedy jest bez ubezpieczenia - jak przepadnie to tracimy szmal - cena ok. €8.

[ Dodano: Nie Maj 30, 2004 9:09 am ]
Aha - u mnie przy f/32 jest syf. Przy f/11 jest jeszcze czysto ... zresztą rzadko kiedy idę powyżej f/8... ale drażni mnie to. :mrgreen:

Vitez
30-05-2004, 19:16
Mnie tez dopiszcie na kilka :) (w wakacje pewnie czesto beda sytuacje z f powyzej 8 :roll: )

Janusz Body
30-05-2004, 19:45
Tak ...

Eclipse można kupić w Polsce za 60 zeta (link w innym wątku tutaj), więc zostają nam te PecPads. Można je taniej dowieźć, ale wtedy jest bez ubezpieczenia - jak przepadnie to tracimy szmal - cena ok. €8.
:


Nie trzeba nic dowozic. PecPad'y (szt 10) są w opakowaniu Eclipse kupionym w Polsce. Sprawdzone bo sam kupilem :-)

Pozdrawiam,

Janusz

Mori
30-05-2004, 23:03
Nie trzeba nic dowozic. PecPad'y (szt 10) są w opakowaniu Eclipse kupionym w Polsce. Sprawdzone bo sam kupilem

Czekam na dokładniejsze info. I czy są to te "dobre" PecPady czy te które jednak nie nadają się? :)

Janusz Body
31-05-2004, 21:07
Czekam na dokładniejsze info. I czy są to te "dobre" PecPady czy te które jednak nie nadają się? :)


Hmmmm.... PecPad'y są oryginalne firmy "Photographic Solutions" (tej samej co robi "eclipse") i są non-abrasive, lint free i ultra soft. Nie wiem czy sa jakies inne "niedobre". Tymi czysciłem i wyszło OK.

Właściwie to nasuwa mi się wątpliwość czy aby napewno chodzi o PecPad'y może mylicie ze "swabami". Swabów nie ma co kupować - można bardzo dobre zrobić samemu z gumki do mazania (ja zrobilem z miekkiej gumki Pentela za 2 zł kupionej w sklepie papierniczym) nadzianej na kawałek plastikowego patyczka. Opis jest tutaj: http://www.pbase.com/copperhill/ccd_cleaning

W

Pozdrawiam

Janusz

Aszu
01-06-2004, 09:50
OK, A tak dla mniej zorientowanych, co to sa PACPADY, a co to są SWABy i do czego służą?

Mori
01-06-2004, 12:24
PecPad: papierek nie rysujący matrycy.
Swab: patyczek do nakłądania PecPadów.

Poczytaj wcześniej pokazane linki.

Aszu
01-06-2004, 15:30
Taki nazewnictwo jest dla mnie pierwszyzną. Dzięki wielkie za wyjaśnienie.

Ale przechodząc do tematu, czyszcząc sensor jakiej siły trzeba użyć, żeby zrobić to dokładnie. A może wystarczy sama siła nacisku swaba z zamontowanym PacPadem

mroczny
01-06-2004, 17:48
Ale przechodząc do tematu, czyszcząc sensor jakiej siły trzeba użyć, żeby zrobić to dokładnie. A może wystarczy sama siła nacisku swaba z zamontowanym PacPadem
Siła, tu nie może być mowy o żadnej sile. Trzeba elikatnie muskać żeby zabrudzenie znikło, bo w innym przypadku to SIC :!: :evil: i po aparacisq :x

Mori
01-06-2004, 18:57
Ciekawy jestem ile kosztuje wymiana matrycy ... :roll:

Czacha
01-06-2004, 19:03
ej.. jak sie zniszczy to tylko filtr nad matryca.. przeciez to jego czyscimy, a nie matryce ;-)

Mori
01-06-2004, 19:09
Ja zdolny jestem. :) Pewnie skasuję wszystko jak leci ... i jeszcze lustro opadnie. ;)

mroczny
01-06-2004, 19:52
Ja zdolny jestem. Pewnie skasuję wszystko jak leci ... i jeszcze lustro opadnie.
Scenariusz dosyć pesymistyczny,

Ciekawy jestem ile kosztuje wymiana matrycy ...
ale pytanie bardzo dobre, pewno Canon zażyczy sobie tyle co za aparat beż 0,99 na końcu. Na allegro można kupić komórę na części ale od aparatów to głównie paski są :(

Aszu
02-06-2004, 12:40
od aparatów to głównie paski są
I o to chodzi Canonowi.
Rozwalisz przęt to albo bulisz za naprawę w serwisie kosmiczną kasę, albo kupujesz nowy - np w niemczech.
Jak już raz pisałem Canon Polska ma niezrozumiałą polityke handlową. Wolą sprzedac 10 aparatów za kosmiczne pieniądze, niż zejść z ceną np do 6500 PLN za 10D i opchnąć seti aparatów.

mroczny
02-06-2004, 14:57
Jak już raz pisałem Canon Polska ma niezrozumiałą polityke handlową. Wolą sprzedac 10 aparatów za kosmiczne pieniądze, niż zejść z ceną np do 6500 PLN za 10D i opchnąć seti aparatów.
Spoko spoko, tęższe głowy to wymodziły niż my więc pewnie coś w tym jest. Wkońcu chcąc niechcąc gdzieś ktoś musi kupować od Canona, bo przecież Canona od Olka nie dostaniesz :twisted: problem widocznie polega na tym, że na każdym etapie chłopcy chcą się nachapć, no a my tj. Canon-Poland stoi na końcu końców tej kolejki marży dodanej. Efekt :?: Spacer do salonu firmowego ale z wcześniejszym mocowaniem na szczenę, bo się może zwichnąć :twisted:

coddy
02-06-2004, 22:50
Janusz body napisał:

a moglbys podac link?

Jasne: http://www.2filter.com/prices/products/eclipse.html.



Dzieki, wygoglalem np: http://www.pbase.com/copperhill/ccd_cleaning ale stamtad na *wild east* nie wysylaja :-(

I tak mam starcha przed czyszczeniem ale nie ma rady, matryca ma ponad pol roku i dmuchawka juz nie pomaga.


Dzis wlasnie sie dowiedzialem, ze w firmie www.minilabservice.pl maja juz
wszystko czyli:
Sensor SWAB 12szt - 290 zeta
Plyn ECPLISE - 61 zeta
PEC-PAD 100szt - 50 zeta

Chyba sie bede musial skusic, zrobilem dzis fotke nieba przy f/32 i z lekka
sie przerazilem ;-)

Pozdrawiam,
Paweł.

Czacha
02-06-2004, 23:29
no to ja juz jestem gotow do skladania zamowienia :)
co gdzie jak? bo na ich stronie nie widze ... ale to pewnie z przemeczenia

maku
02-06-2004, 23:45
No właśnie.
Wszedłem tam pełen nadziei że będę mógł zminimalizować moje zamówienie z USA a tam cisza wszędzie i głucho wszędzie.

Mori
03-06-2004, 01:32
Dzis wlasnie sie dowiedzialem, ze w firmie www.minilabservice.pl maja juz
wszystko czyli:
Sensor SWAB 12szt - 290 zeta
Plyn ECPLISE - 61 zeta
PEC-PAD 100szt - 50 zeta

No to super. Tylko po co mi 12 Sensor Swabs? :lol: Jeden patyczek wystarczy ... jeśli będzie można tylko po 12 kupować to chyba trzeba będzie zrzutę zrobić...

W sumie dobrze, że nie trzeba bawić się w nic z USA, bo SensorSwabs można tylko przy pomocy PayPala kupić. :|

LukasS
03-06-2004, 03:30
Dopiszcie mnie do listy :), tez sie przerazilem lekko iloscia kropek na fotach przy przyslonie 22, ehhh...

Czacha
03-06-2004, 07:55
No tak, masz racje Mori. No to kto to kupuje? Bo ja chce matryce poczyscic ;-)

coddy
03-06-2004, 08:35
Ja się tam dziś postaram wybrać "orientacyjnie" - z tego co się dowiedziałem
od nich wszystko maja w magazynie do kupienia na miejscu.
Może kupie Eclipsa i te PEC-Pady bo na patyczki mnie nie stac (ew. bym sie
dolozyl do zrzutki) ;-)
Zrobie je chyba domowym sposobem.

Pozdrawiam,
Paweł.

[ Dodano: Czw Cze 03, 2004 12:20 pm ]
Ok. Kupione: Eclipse i PEC-PADS.

Co prawda pan przy zakupie koniecznie chcial mi wcisnac Swabs bo twierdzil
ze PEC-PADS wogole sie nie nadaja do czyszczenia sensora...

Ok... zrobilem sobie szpatulke z gumki, owinalem PEC-PADEM, dwie
kropelki ECLIPSE, chwila strachu - i matryca czysta jak zrodlana woda :)

Pozdrawiam,
Paweł.

Vitez
03-06-2004, 16:49
Ok... zrobilem sobie szpatulke z gumki, owinalem PEC-PADEM, dwie
kropelki ECLIPSE, chwila strachu - i matryca czysta jak zrodlana woda :)


Widze ze z Warszawy... masz ochote na jakies duze piwko? :mrgreen:

Shadow
03-06-2004, 18:02
ja moim 6tys fotek... z czego do pokazania to co tutaj


Zdjęcia są naprawdę znakomite. Ale w wielu z nich widzę że PS się kłania.

coddy
03-06-2004, 21:21
Widze ze z Warszawy... masz ochote na jakies duze piwko? :mrgreen:

Pewnie, why not :) , i wcale nie musi byc takie duze :mrgreen:

Czacha
03-06-2004, 23:14
no dobra.. to na jaki numer konta przelac ci kase? :) i ile tego ma byc? :)
moge sie zrzucic na to drogie *******o rowniez ;-)

Janusz Body
03-06-2004, 23:15
Dzis wlasnie sie dowiedzialem, ze w firmie www.minilabservice.pl maja juz
wszystko czyli:
Sensor SWAB 12szt - 290 zeta
Plyn ECPLISE - 61 zeta
PEC-PAD 100szt - 50 zeta

Chyba sie bede musial skusic, zrobilem dzis fotke nieba przy f/32 i z lekka
sie przerazilem ;-)



Pisałem już ze dwa razy ale niech bedzie, ze sie powtorze. W pudeleczku z Eclipse jest 10 pecpadow - wystarczy na jakies 100 czyszczen. Swaba mozna (nawet trzeba) se zrobic samemu z gumki. 100 szt PecPad to na jakies 20 lat czyszczenia a Swaby - eeeee..... szkoda gadac.

Pozdrawiam

Janusz

Mori
04-06-2004, 01:13
Przekręcę do nich jutro i napiszę co się dowiedziałem ...

coddy
04-06-2004, 09:06
Pisałem już ze dwa razy ale niech bedzie, ze sie powtorze. W pudeleczku z Eclipse jest 10 pecpadow - wystarczy na jakies 100 czyszczen. Swaba mozna (nawet trzeba) se zrobic samemu z gumki. 100 szt PecPad to na jakies 20 lat czyszczenia a Swaby - eeeee..... szkoda gadac.


Dlatego też, jak pisałem kupiłem tylko płyn (i rzeczywiście jest z nim 10 pec-padow) i pec-pady a absolutnie
nie kupowalem swabow - bo jak dla mnie to koszmarna kasa za nic. Patyczek sobie
sam zrobilem.
A jezeli chodzi o PEC-PADy to sugerujesz zeby jednego uzywac kilka razy - gdzies
czytalem ze ich nie wolno ciac etc.

Janusz Body
04-06-2004, 10:56
A jezeli chodzi o PEC-PADy to sugerujesz zeby jednego uzywac kilka razy - gdzies
czytalem ze ich nie wolno ciac etc.


Nie uzywac kilka razy a ciąć. Mozna ciac spoko. PecPad to 10x10cm a na gumce (swabie) owijasz tylko kawalek i efektywnie wykorzystujesz jeszcze mniejszy kawalek. Do owiniecia gumki wystarczy kawalek okolo 3x5cm = 6 szt z jednego PecPad (potrzebna szerokosc gumki to ok. 14mm). Ciete brzegi można "zawinąc" do srodka ale to teoria bo ja tego nie robilem. Jak sie uprzec to i 2x5cm tez wystarczy a to juz 10 szt/pecpad.

Tak ogolnie to nie przesadzalbym z tym czyszczeniem. Czyscilem 1 raz po okolo 5 tys zdjec i raz koledze po 5 tys. Nie zużyłem jednego całego PecPada a płynu eclipse
to z 6 kropelek.

Pozdrawiam,

Janusz

Adoks
06-06-2004, 03:01
wlasnie na stronie http://tinyurl.com/3yysa znalazlem cos takiego:
NOTE: PEC*PAD is not recommended for cleaning the CCD. It is not the same material used in the Sensor Swabs. PSI does not approve or warranty the CCD or any camera part from any damage caused by using non approved products.

Wyglada na to, ze w komplecie z Swabsami sa inne pecpady. Czyli moze jednak Pan z minilaba mial racje?

"Co prawda pan przy zakupie koniecznie chcial mi wcisnac Swabs bo twierdzil
ze PEC-PADS wogole sie nie nadaja do czyszczenia sensora... "

A moze po prostu pozno jest i juz nie za bardzo mysle :-/

[ Dodano: 06-06-2004 ]
no dobra, doczytalem reszte na http://www.photosol.com/swabproduct.htm
I wyglada to tak:
eclipse to tylko plyn, sluzacy do czyszczenia opytki jak i matryc
pec-pad to chusteczki do czyszczenia tylko i wylacznie OPTYKI!!!
sensor swabs to narzedzie do czyszenia matryc samo w sobie czyli nie wymaga pec-padow! No chyba, ze co pokrecilem, ale na wyzej wymienionej stronie w instukcji uzytkowania nie ma nic o owijaniu swabsa czymkolwiek, a jedyne znowu powtorzone:

PEC*PAD is not recommended for cleaning the CCD. It is not the same material used in the Sensor Swabs. PSI does not approve or warranty the CCD or any camera part from any damage caused by using non approved products.

Mori
11-06-2004, 00:53
Chcę zamówić sobie SensorSwipe: http://www.pbase.com/image/23431905

Jest ktoś chętny na dołączenie się?

Ktoś tutaj lub na prf miał możliwość zapłaty poprzez PayPal - pamiętacie kto?

[ Dodano: Pią Cze 11, 2004 3:57 pm ]
Facet w Minilabservice twierdzi że NIE WOLNO czyścić matrycy PecPadem pomimo, że jest on w 99.999999% wolny od "lint" i nie rysuje niczego. :|

[ Dodano: Pią Cze 11, 2004 4:07 pm ]
A'propos: zapraszam tutaj: http://photography.about.com/library/weekly/aa122903c.htm



Pec*Pads are lint-free non-abrasive wipes for cleaning critical surfaces without scratching when used with an appropriate solvent. Although not tested for use with the low pass filters, these use a fairly tough glass similar to those for which they are designed. I'm not aware of anyone managing to cause damage using them, and they are fine for lens-cleaning also. They come in packs of 100 squares, each 10x10cm and a pack costs around 7 USD.

Photographic Solutions who make PecPads as well as the SensorSwab digital imaging chip cleaners strong advise against using PecPads for cleaning your CCD chips. However this is not borne out by the experience of many photographers who have made use of them for the purpose. It would be more helpful if they were to sell wipes of the material they use in their swabs rather than simply be negative in this way. Currently there is no evidence available that PecPads can harm CCDs when used following the online instructions for cleaning.




[ Dodano: Pią Cze 11, 2004 4:11 pm ]
Hmm, PecPads i SensorSwabs są tej samej firmy. Biorąc pod uwagę, że 100 szt. PecPads kosztuje $7, a ileśtam SensorSwabs $50 to pewnie, że nie będą zalecali PecPads do czyszczenia bo nikt nie kupiłby SensorSwabs. :D

myknip
14-06-2004, 21:07
Moje pytanie jest nieco inne, aczkolwiek też dotyczy matrycy... kupiłem tydzień temu 300D i zrobionych jest około 300 zdjęć (do pokazania raczej niewiele, bo początek, to wiadomo - próby itp :) ) Jednak zauważyłem jedną rzecz: zawsze w tym samym miejscu kadru - szczególnie to jest widoczne jeśli w tym miejscu jest ciemniejszy fragment zdjęcia - występuje punkcik koloru przeważnie czerwonego. Im ciemniej tym punkcik jaśniejszy. Jest on na tyle niewielki, że zobaczyłem go przy powiększeniu (co prawda niezby wielkim).Zrobiłem nieostro żeby wyeliminować jakieś brudy w obiektywie i również występuje. Czy to może być błąd na matrycy?

Czacha
14-06-2004, 21:19
yhym.. masz walnietego pixela.. ale nie martw sie.. tyyyyyyle sprawnych ci jeszcze pozostalo :)

myknip
14-06-2004, 23:38
a kwalifikuje się to do reklamacji? bo w sumie to mam gwarancję... troszkę skomplikowaną, ale mam.

Czacha
14-06-2004, 23:47
ciezko stwierdzic.. hot pixele nie.. dead tak..

poczytaj instrukcje, gdzies malym druczkiem powinno byc jaki % zlych pixeli moze posiadac matryca ;-)

myknip
14-06-2004, 23:54
jam trochę laik... możesz mi wytłumaczyć hot i dead piksele?

LukasS
15-06-2004, 00:31
jam trochę laik... możesz mi wytłumaczyć hot i dead piksele?

dead - martwy pixel, ktorego rozpoznac mozna ze widac go przy jasnym i ciemnym swietle,

hot - nie dokonca dead - widac go albo przy ciemnych albo bardzo jasnych obrazach (ja mam 3 takie na mojej matrycy 10D i widac je tylko jak mam zdjecia w nocy robione...)

myknip
15-06-2004, 00:43
a mógłbyś mi podesłać przykładową fotę (w miarę dobrea rozdzielczość, żeby było dobrze widać) na której są widoczne te hotpiksele?
miałbym wtedy porównanie, czy powinienem się tym moim przejmować czy nie.

Mori
15-06-2004, 17:27
Eclipse dotarł dzisiaj. Jestem na etapie zakupu SensorSwipe za całe $8. Szkoda, że nikt nie chciał się podpiąć, bo łatwiej by było i koszt przesyłki ($3) rozkłada się. ;) Poza tym płatne przez PayPal więc nie jest łatwo...

Vitez
15-06-2004, 20:04
Szkoda, że nikt nie chciał się podpiąć

Chyba bardzo nieuwaznie czytales ten watek :roll: .

Mori
15-06-2004, 20:25
Chyba bardzo nieuwaznie czytales ten watek

Chyba jednak nie. Wskaż mi proszę jeden post wskazujący na to, że ktoś chce kupić SensorSwipe, a nie SensorSwab czy Eclipse (te dwa ostatnie można w Polsce).

Vitez
15-06-2004, 23:32
Chyba bardzo nieuwaznie czytales ten watek

Chyba jednak nie. Wskaż mi proszę jeden post wskazujący na to, że ktoś chce kupić SensorSwipe, a nie SensorSwab czy Eclipse (te dwa ostatnie można w Polsce).

Nie wnikajac w detale nazewnictwa czy przydatnosci produktow - Czacha i ja bylismy caly czas chetni do zrzutki na sprzet czyszczacy matryce, szczegolnie ten najlepiej dot ego sie nadajacy. Twoj post akurat o SensorSwipe utonal pod nastepujacymi offtopicznymi postami o dead pikselach ale gdybys czytal watek uwaznie to wyslalbys PMa do wczesniej zglaszajacych sie chetnych gdyby ci zalezalo :P .
A tak to... paru forumowiczow z Warszawy ma za soba czyszczenie matrycy i odpowiedni sprzet ze soba wiec sobie poradze, ale co zrobi biedny Czacha? ;)

Mori
15-06-2004, 23:38
No sorry, ale to już nie mój obowiązek żeby jeszcze informować wszystkich. Jest wątek, jest powiadomienie na email'a - nie mam czasu na połowę swoich obowiązków, a jeszcze mam robić sobie dodatkowe? :roll:

PS. A że jest OT to robota dla moderator'a żeby wydzielić/wykasować co trzeba. :P

Czacha
16-06-2004, 08:46
biedny czacha bedzie w wawie 25 czerwca.. ;-) chyba ze ktos sie zlituje i przesle poczta za pobraniem niezbednik do czyszczenia matrycy ;-)

Jurek
16-06-2004, 14:59
równiez chciałbym nabyć taki zestaw czyszczący prosze mnie doliczyć do grona kupujących

Mori
16-06-2004, 16:05
Na www.minilabservice.pl czy jakoś tak (adres na poprzednich stronach) możecie nabyć SensorSwabs (patyczki z papierkami) i płyn do nasączania ich "Eclipse". Jedyne czego nie macie to SensorSwipe - plastikowej szpatułki na którą nakłada się PecPad. To taki mój kaprys bo spokojnie wystarczy użyć SensorSwab lub samemu zrobić sobie szpatułkę i użyć PecPad.

W w/w minilabservice wysyłają za pobraniem (71PLN koszt całkowity - 60PLN + przesyłka) płyn Eclipse. Nie można go sprowadzić z USA bo zawiera metanol. Sam zamówiłem telefonicznie i nie mam żadnych zastrzeżeń co do ich pracy.

Vitez
16-06-2004, 20:02
biedny czacha bedzie w wawie 25 czerwca.. ;-)

To bierzemy coddiego i p13ke na piwo, i czyscimy matryce 25 czerwca? ;)

Anonymous
17-06-2004, 10:27
...

Czacha
17-06-2004, 11:14
Vitez, na browara skocze z mila checia :D pytanie tylko czy bede mial jak.. W wawie bede przejazdem.. i albo bede 25 i zostaje na nocke i dalej w droge w sobote.. albo tylko wpadne do stolicy w sobote na 2-3 godzinki i dalej jazda...

niedlugo sie sprecyzuje ... i wtedy sie dogadamy

Vitez
17-06-2004, 21:02
niedlugo sie sprecyzuje ... i wtedy sie dogadamy

Czekam na PMa i wyciagamy kolegow czyscicielow na piwo :D

coddy
17-06-2004, 23:17
No to może ja na ta "sesje" czyszczenia przy piwku tez sie zalapie ;)

Pozdro,

Vitez
18-06-2004, 04:05
No to może ja na ta "sesje" czyszczenia przy piwku tez sie zalapie ;)

Pozdro,

Przeciez o tobie rowniez pisalem... na poprzedniej stronie :roll: .

coddy
18-06-2004, 08:45
No to może ja na ta "sesje" czyszczenia przy piwku tez sie zalapie ;)

Pozdro,

Przeciez o tobie rowniez pisalem... na poprzedniej stronie :roll: .

Hm, widzialem,widzialem..... raczej ten post mial na celu potwierdzenie ;-) niż zapraszanie sie :mrgreen:

Tomasz Golinski
12-07-2004, 17:54
Czy moglby mi ktos wytlumaczyc, czemu wartosc przeslony ma znaczenie dla powstawania paprochow? Doswiadczalnie zgadzam sie, ze tak jest, ale tego nie rozumiem. Przeciez przy samej matrycy juz tworzy sie obraz, a taki paproch tylko zaslania niektore piksele. Czy chodzi tu np. o kąt padania światła? Osobiscie wątpie, bo wydawało mi się, że i tak musi być bardzo prostopadły?

Aszu
12-07-2004, 18:05
Przykład.
Chcesz nalać wiadro wody.
Odkrecasz kran na maxa - woda leci szybko.
Odkręcasz kran minimalnie woda leci wolno. Wiadro napełnia się dłużej.

Tomasz Golinski
12-07-2004, 18:09
i co?

LukasS
12-07-2004, 18:34
Czy moglby mi ktos wytlumaczyc, czemu wartosc przeslony ma znaczenie dla powstawania paprochow? Doswiadczalnie zgadzam sie, ze tak jest, ale tego nie rozumiem. Przeciez przy samej matrycy juz tworzy sie obraz, a taki paproch tylko zaslania niektore piksele. Czy chodzi tu np. o kąt padania światła? Osobiscie wątpie, bo wydawało mi się, że i tak musi być bardzo prostopadły?

Pomysl ze matryca ma 6 mln pktow na bardzo malej powierzchni, a taki paproch w porownaniu do jednego pktu jest bardzo duzy. Przy malej ilosci swiatla taki pkt nie dostanie wystarczajacej ilosci swiatla poniewaz mu przeslania 'kawalek' paprocha (tu troche chybiony przyklad z woda i wiadrem - gdzie woda to swiatlo a wiadro to pkt).

Aszu
12-07-2004, 18:34
Dostajesz mniej światła, przez dłuższy okres, pod innym kątem. Przy dużej porcji światła paprochy "przenikają".

[ Dodano: 12 Lipiec 2004 ]

Przy malej ilosci swiatla taki pkt nie dostanie wystarczajacej ilosci swiatla poniewaz mu przeslania 'kawalek' paprocha (tu troche chybiony przyklad z woda i wiadrem - gdzie woda to swiatlo a wiadro to pkt).
przez ten opis chciałem pokazać kiedy zależność przysłony od czasu naswiatlania.
Dla mnie to wystarcza. Przysłona to kurek, wiadro to kadr, woda to światło.

Tomasz Golinski
12-07-2004, 18:38
Obawiam sie, że to nie tak. Paproch przenika dokładnie tak samo, nie zależnie od ilości światła (co widać np. po nocnych fotach). A dłuższy okres nie ma nic do rzeczy, bo przy nocnych 30s f5 nic nie widać. Kąt również zmienia się o najwyżej parę stopni, więc nie wpłynie to mocno na rzucany cień.

LukasS
12-07-2004, 18:43
Obawiam sie, że to nie tak. Paproch przenika dokładnie tak samo, nie zależnie od ilości światła (co widać np. po nocnych fotach). A dłuższy okres nie ma nic do rzeczy, bo przy nocnych 30s f5 nic nie widać. Kąt również zmienia się o najwyżej parę stopni, więc nie wpłynie to mocno na rzucany cień.

Jak to rozumiesz to nie mow ze tego nie rozumiesz bo wnosisz zamet w topicu... i zle sie obawiasz a przymkniecie przyslony do F5 to zadne przykniecie (w porownaniu np z F11-F22).

[ Dodano: Pon Lip 12, 2004 6:43 pm ]

Dostajesz mniej światła, przez dłuższy okres, pod innym kątem. Przy dużej porcji światła paprochy "przenikają".

[ Dodano: 12 Lipiec 2004 ]

Przy malej ilosci swiatla taki pkt nie dostanie wystarczajacej ilosci swiatla poniewaz mu przeslania 'kawalek' paprocha (tu troche chybiony przyklad z woda i wiadrem - gdzie woda to swiatlo a wiadro to pkt).
przez ten opis chciałem pokazać kiedy zależność przysłony od czasu naswiatlania.
Dla mnie to wystarcza. Przysłona to kurek, wiadro to kadr, woda to światło.

Spoko ja na poczatku tez nie zrozumialem :P

Aszu
12-07-2004, 18:44
Sam napisałeś że przy F5.
U mnie paproch widać ( a mam ich z 10) dopiero przy f13.
Może to w takim razie zalezy od tego minimalnego przesunięcia katu?

Tomasz Golinski
12-07-2004, 18:45
Własnie nie rozumiem jak to jest, co nie wyklucza, ze moge rozumieć, jak to być nie może.

F5 było jako przykład przesłony OTWARTEJ. Napisałem, że pomimo malej ilości światła (30 min) to paprochów nie widać.

Ilość światła wiąże się naturalnie z CZASEM a nie z PRZESŁONĄ. Matryca nie może znać przesłony, bo i jak?

LukasS
12-07-2004, 18:47
Ilość światła wiąże się naturalnie z CZASEM a nie z PRZESŁONĄ. Matryca nie może znać przesłony, bo i jak?

No wlasnie dlatego nie rozumiesz bo ilosc swiatla wiaze sie z CZASEM I PRZESLONA. Matryca nie musi znac przeslony ona nie zna niczego ona tylko rejestruje swiatlo takie jest jej zadanie.

Tomasz Golinski
12-07-2004, 18:48
Jeśli chodzi o kąt, to byłoby łatwo sprawdzić. Przypuszczam, że przy osi kąt jest stały i prosty? Więc tam paprochy powinny być niezaleznie od przeslony?

Niestety moje paprochy są na brzegu :)

[ Dodano: 12-07-2004 ]
Lukasz, ZA obiektywem juz przeslona nie ma sensu. Wiadomo, ze przy doborze expozycji to jedno i drugie ma znaczenie i nie widze powodu o tym mowic.

Zgadzam się, że matryca NIC nie zna i dlatego nie rozumiem tego efektu z paprochami przy dużych przesłonach.

LukasS
12-07-2004, 18:50
Jeśli chodzi o kąt, to byłoby łatwo sprawdzić. Przypuszczam, że przy osi kąt jest stały i prosty? Więc tam paprochy powinny być niezaleznie od przeslony?

Niestety moje paprochy są na brzegu :)

Kąt musi byc prosty poniewaz matryce inaczej nie potrafia (dobrze) rejestrowac swiatla i ostatnia grupa soczewek ma za zadanie rozdzielic swiatlo na wieksza powierzchnie (odpowiadajaca wielkosci matrycy) tak aby padalo pod katem prostym (w lustrzankach takiej potrzeby nie ma).

[ Dodano: Pon Lip 12, 2004 6:52 pm ]


Lukasz, ZA obiektywem juz przeslona nie ma sensu. Wiadomo, ze przy doborze expozycji to jedno i drugie ma znaczenie i nie widze powodu o tym mowic.


Uwierz mi na slowo (bo tlumaczenie nic nie dalo) ze ma :).

Aszu
12-07-2004, 18:55
Słuchajcie zadałem pytanie Canonowi Polska. Ciekawe czy oni odpowiedzą, czy odeśla mnie do serwisu, żeby wyczyścic matrycę!

Czacha ty pracujesz w sklepie foto, może słyszałeś o mechaniźmie powstawania paprochów.

LukasS
12-07-2004, 18:57
Słuchajcie zadałem pytanie Canonowi Polska. Ciekawe czy oni odpowiedzą, czy odeśla mnie do serwisu, żeby wyczyścic matrycę!

Czacha ty pracujesz w sklepie foto, może słyszałeś o mechaniźmie powstawania paprochów.

OGULNE ZASANY WYSYŁKI SPRZĘTU DO SERWISU


Jeśli sprzęt jest na gwarancji, proszę go przesłać do nas Servisco
na nasz koszt (Nie dotyczy to gwarancji europejskiej, tu klient pokrywa
koszty wysyłki), czas naprawy wynosi od 5 do 14 dni .
Gdy naprawa nie jest objęta gwarancją można sprzęt wysłać do
naszego serwisu na bezpłatna wycenę, wycena zostanie zrobiona po 1 dniu
roboczym od daty dostarczenia sprzętu, po tym czasie prosimy o kontakt
telefoniczny w sprawie kosztów naprawy, jeśli zdecydują się państwo na
naprawę zostanie ona wykonana w czasie 5 do 14 dni roboczych (wyjątkiem są
naprawy gdzie oczekujemy na części zamówione).
Prosimy o dostarczenie samego sprzętu (aparatu, obiektywu, kamery)
bez żadnych dodatkowych akcesoriów takich jak paski, baterie, itp.,(chyba że
dotyczą one usterki) oraz krótkiego opisu (adres wysyłki, telefon
kontaktowy, opis usterki). Jeśli sprzęt jest na gwarancji, prosimy o
dołączenie karty gwarancyjnej i dowodu zakupu (faktury, paragonu)

Adres na który prosimy wysyłać sprzęt:
C.S.l. Foto I Video
Ul. Żytnia 15
01-014 Warszawa

Aszu
12-07-2004, 18:59
Dostałeś takie?
Brawo. Cały problem wyjaśniony. Canon Polska nam pomoże HURA!!!!!!!!!
300 PLN proszę

LukasS
12-07-2004, 18:59
Dostałeś takie?
Brawo. Cały problem wyjaśniony. Canon Polska nam pomoże HURA!!!!!!!!!
300 PLN proszę

Nom, bo mam ten sam problem co Wy :) i pytalem sie o autoryzowany serwis na Slasku... tak mi odpowiedzieli.

Aszu
12-07-2004, 19:02
Weźmy ich szturmem.
Zrobiłem sobie sam z gumki i patyka po lodach czyścik do matrycy. Ale mam problem z doborem "materiału".
Mam znajomego w labolatorium chemicznym, oni maja takie arkusze do polerowania luster w mikroskopach, czekam może uda mu sie kawałek "wynieść".

LukasS
12-07-2004, 19:14
Weźmy ich szturmem.
Zrobiłem sobie sam z gumki i patyka po lodach czyścik do matrycy. Ale mam problem z doborem "materiału".
Mam znajomego w labolatorium chemicznym, oni maja takie arkusze do polerowania luster w mikroskopach, czekam może uda mu sie kawałek "wynieść".

Ja kiedys mialem napisac do siedziby Canona w sprawie polskiego serwisu ale jakos nie moglem maila znalezc :P.

Aszu
12-07-2004, 19:18
Bo nie szukałeś!

Tomasz Golinski
12-07-2004, 19:22
Lukasz, wciaz nie znalazlem wytłumaczenia, jaki jest efekt zmiany przesłony ZA obiektywem.

Zrób eksperyment myslowy. Zamiast domykać przeslone do 22 włóż przed obiektyw filtr bardzo szary. Czy twierdzisz, że paprochy sie pojawią?

Co do kąta, nigdy nie będzie on idealnie prosty na przegach. Np. dlatego, że zazwyczaj tylna soczewka jest mniejsza od matrycy. QED. Aszu pisał, że tu może chodzić o niewielkie efekty.

LukasS
12-07-2004, 19:31
Lukasz, wciaz nie znalazlem wytłumaczenia, jaki jest efekt zmiany przesłony ZA obiektywem.

Zrób eksperyment myslowy. Zamiast domykać przeslone do 22 włóż przed obiektyw filtr bardzo szary. Czy twierdzisz, że paprochy sie pojawią?


No akurat kolor filtru nie ma zadnego znaczenia co do ilosci przepuszczanego swiatla (oprocz specjalnych ktore pozwalaja ogladac slonce).

Powtorze jeszcze raz: przyslona decyduje ILE swiatla NARAZ dociera do MATRYCY (obiektyw jest tylko mechanizmem ktory skupia swiatlo i ustawia ostrosc i przekazuje dalej) ALE to przeslona jest PIERWSZYM decydujacym ELEMENTEM w ilosci odbieranego swiatla z otoczenia... juz jasniej sie wyrazic nie moge.

Jesli nie widzisz dalej o co chodzi to sobie ustaw modul Av i zobacz jak przeslona redukuje czasy migawki (im wieksza przeslona tym krotsze czasy, poniewaz za duzo swiatla spowoduje przeswietlenie i na odwrot).

Tomasz Golinski
12-07-2004, 19:35
Po raz kolejny powiem. Nie pytam o ekspozycje, a o paprochy. Próbuje się od Panów dowiedzieć, dlaczego niby ilość światła ma wpływać na powstawanie paprochów.

Filtry szare są używane do zmniejszania ilości światła nie tylko przy fotografowaniu słońca, odsyłam do podręczników fotografii (typowy przykład: ruchliwa ulica w pełnym słoncu). "Bardzo szary" miało znaczyć: taki, który zredukuje ilość światła tak, jak domknięcie przesłony.

LukasS
12-07-2004, 19:44
Po raz kolejny powiem. Nie pytam o ekspozycje, a o paprochy. Próbuje się od Panów dowiedzieć, dlaczego niby ilość światła ma wpływać na powstawanie paprochów.

Filtry szare są używane do zmniejszania ilości światła nie tylko przy fotografowaniu słońca, odsyłam do podręczników fotografii (typowy przykład: ruchliwa ulica w pełnym słoncu). "Bardzo szary" miało znaczyć: taki, który zredukuje ilość światła tak, jak domknięcie przesłony.

Ok, wiec odpowiadam - nie wiem czy sie pojawia, ale raczej watpie, poniewaz filtry szare redukuja swiatlo ale najczesciej sa uzywane do dluzszych naswietlan (pow. sek, lub kolo tego) a to juz starczy (tak mi sie wydaje) aby naswietlic te pkt pod paprochami. Jak sie chce zmniejszyc ilosc swiatla a nie zalezy nam na dlugosci naswietlania to sie stosuje przyslone.

Tomasz Golinski
12-07-2004, 19:47
Mi też sie wydaje, że z szarym sie nie pojawią.

Efekt szarego filtra i przesłony (jeśli chodzi o ilość światła) jest taki sam! Nie zmienia czasu naświetlania.

Również czas naświetlania jest bez znaczenia z punktu widzenia paprochów. Czas charakterystyczny, który mógłby mieć znaczenie, byłby rzędu czasu koherencji światła, więc zwykle niesłychanie krótki.

Za odpowiedz Panów na moje pytanie przyjmuję "nie wiem", więc po co było tyle pisać?

muflon
13-07-2004, 11:42
Czy moglby mi ktos wytlumaczyc, czemu wartosc przeslony ma znaczenie dla powstawania paprochow? Doswiadczalnie zgadzam sie, ze tak jest, ale tego nie rozumiem. Przeciez przy samej matrycy juz tworzy sie obraz, a taki paproch tylko zaslania niektore piksele.
http://www.photo.net/equipment/digital/sensorcleaning/:

[center]https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.photo.net/equipment/digital/sensorcleaning/sensor1.gif)[/center:f56ddc369b]
"The dust isn't actually on the sensor surface. It's on the surface of a filter which is in front of the actual sensor itself. This is why dust shows up more at smaller apertures. Since the dust spots are some distance from the actual sensor pixels, a wide aperture lets in light which can "go around" the dust spot. It's a bit like using a large softbox for lighting. Shadows (and what shows up in the image is the shadow of the dust spot) are light and soft. At small apertures it's like using a small pinpoint spotlight and shadows are dark and hard edged."

Mnie to przekonuje :)


Czy chodzi tu np. o kąt padania światła? Osobiscie wątpie, bo wydawało mi się, że i tak musi być bardzo prostopadły?

Kąt jest zdecydowanie "nie bardzo" prostopadły. Odchylenie na brzegach to kilkanaście - dwadzieścia-kilka stopni. Wiekszość mechaniki w DSLR - obiektywy, odległości itp. jest wzięta żywcem z SLR, a tam nie ma tego problemu - kliszy te kilkanaście stopni nie robi żadnej różnicy.

coddy
13-07-2004, 12:05
No wlasnie mnie to też przekonuje....

Nawet ostatnio zastanawiając się nad tym, narysowałem sobie jak to wygląda.

Przy dużym otworze przesłony stożek światła jest dość szeroki - przy małym
otworze stożek jest wąski.

Tak więc myślełem, że może to wyglądać tak:
(oczywiście wszystko jest nie w skali - szczególnie stożek światła)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.coddy.org/share/matryca.jpg)

To tylko takie przemyślenia, możliwe, że jest zupełnie inaczej.

Pozdro,
Paweł.

Aszu
13-07-2004, 12:10
A serwis Canona odpowiada:

"Opis czyszczenia matrycy znajduje się w instrukcji obsługi na stronie 156.
Widoczność paprocha może być związana z głębią ostrości."

Atamanka
13-07-2004, 13:02
Witajcie :)

Wczytalam sie w Wasz watek o czyszczeniu matrycy i tak sie zastanawiam, czy ja jako polblondynka dalabym rade usunac sama te paprochy diablene, ktore mi na moich zdjeciach sie pojawiaja przy macro.

Tomasz Golinski
13-07-2004, 14:15
Dzięki Muflon, Coddy. Czyli rzeczywiście nie chodzi o kąt padania, ale szerokość wiązki (jej kąt). Ten sam efekt tłumaczy, jak rozumiem, zmianę GO przy zmianie przesłony?

Więc paprochy przy osi zachowują się prawdopodobnie tak samo. Tlumaczy to również zabawne zjawisko, które dziwiło mnie przy obiektywie lustrzanym. Jak wiadomo, taki obiektyw nieostre punkty przedstawia jako pierścienie, a nie kropy. To samo dzieje się z paprochami (nawet przy f4, choć to już nie ma takiego znaczenia). Widać również wynika to z charakterystyki wiązki. Wszystko jasne.

Czyli wpływ przesłony, fachowo mówiac jest troche pośredni, gdyż nie chodzi tu źrenice wejściową, a raczej wyjściową. Nie wiem, czy między nimi jest łatwy i stały związek, czy też zależy od typu obiektywu.

Pozdrawiam

[ Dodano: 13-07-2004 ]
Atamanka, jesli jestes w stanie złapać bzyka w locie, to bez problemu wyczyścisz matrycę :)

muflon
13-07-2004, 14:24
Czyli rzeczywiście nie chodzi o kąt padania, ale szerokość wiązki (jej kąt). Ten sam efekt tłumaczy, jak rozumiem, zmianę GO przy zmianie przesłony?
No, powiedzmy że trochę naookoło, ale można to w ten sposób wytłumaczyć :)

Tomasz Golinski
13-07-2004, 14:25
Nieee, wlasnie bezpośrednio to tłumaczy GO. Spójrz na obrazek Coddy'ego i przesuń w myśli płaszczyznę filmu/matrycy.

Aszu
14-07-2004, 17:34
Czyscić każdy może trochę lepiej lub troche gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi....

Atamanka
15-07-2004, 16:32
Czyscić każdy może trochę lepiej lub troche gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi....

Oczywiscie, tylko mam na kazdym macro pylki i powinnam to usunac. :(

Aszu
15-07-2004, 16:47
Ja kupiłem taką gruszke - jak dla dzieci do wyciągania gilów z nosa.
Raz na jakiś czas dmuchnę jak cos zaczynam widzieć.

Tomasz Golinski
15-07-2004, 16:51
Tylko w tym sęk, że czasem taka gruszka nie wszystko usuwa...

Aszu
15-07-2004, 16:52
A z tym to się zgodzę.
Duże paprochy wylatują - a małe te których niebardzo widać dalej sa przylepione do matrycy

[ Dodano: 18 Sierpień 2004 ]
Ma ktoś do opchnięcia 1 komplecik do czyszczenia.

Mam wrażenie że poprzylepiało mi sie jakieś ....o do matrycy.

:mrgreen:

Tequil
30-08-2004, 16:41
NO WLASNIE!!!
gdzie w Polsce mozna nabyc SENSOR SwIPE'a???? zanabyl bym cos takiego , wlasnie zamowilem plyn ECLIPSE ( płyn 59ml i w tym jest 10szt sciereczek) i SENSOR SWAB'y (12szt w paczce) sa dwa rodzaje 17mm i 20mm do D30, D60 i 10d - 17mm Wszytsko w HQMS
ja chce SENSOR SWIPE'a! gdzie to kurcze mozna dostac!?? moze ktos ma na zbyciu?

LukasS
30-08-2004, 17:04
Tylko w tym sęk, że czasem taka gruszka nie wszystko usuwa...

Kupilem jedna dosyc duza i nic to nie dalo, zdjecia przy przyslonie f7 juz maja kropki, jak narazie to szukam serwisu co by mi to wyczyscil... chyba ze ktos w koncu kupi te szmatki i patyczki to moge odkupic / dolozyc sie do tego... bo trace nerwy.

[ Dodano: Pon Sie 30, 2004 5:07 pm ]
Chyba ze ktos zna sklep zagraniczny co sle do polandii takie rzeczy, to moge to kupic i podeslac zainteresowanym...

coddy
30-08-2004, 18:01
NO WLASNIE!!!
gdzie w Polsce mozna nabyc SENSOR SwIPE'a???? zanabyl bym cos takiego , wlasnie zamowilem plyn ECLIPSE ( płyn 59ml i w tym jest 10szt sciereczek) i SENSOR SWAB'y (12szt w paczce) sa dwa rodzaje 17mm i 20mm do D30, D60 i 10d - 17mm Wszytsko w HQMS
ja chce SENSOR SWIPE'a! gdzie to kurcze mozna dostac!?? moze ktos ma na zbyciu?

Toż posiadając Eclipse oraz sciereczki posiadasz wszystko co jest potrzebne do wyczyszczenia sesnora.
Swaby w/g mnie nie są potrzebne - ja bez problemu zrobilem sobie takie coś ze starej karty kredytowej.

Pozdrówka,
Paweł.

Tequil
30-08-2004, 21:10
swaby kupilem (12szt w komplecie) chodzi mi tylko o gumowego SWIPE'a guma jednak sciagnie wszystko... lecz pewnie jest to bardziej ryzykowny zabieg niz SWAB'ami... jak dotra zrobie fotke zestawu...i moje wrazenia z czyszczenia serca aparatu pozdro

[ Dodano: 30-08-2004 ]
swaby kupilem (12szt w komplecie) chodzi mi tylko o gumowego SWIPE'a guma jednak sciagnie wszystko... lecz pewnie jest to bardziej ryzykowny zabieg niz SWAB'ami... jak dotra zrobie fotke zestawu...i moje wrazenia z czyszczenia serca aparatu D60 i 10D pozdro

Aszu
31-08-2004, 15:16
Teguil a gdzie kupiłeś i za ile. też mam jakiś syf na matrycy, który mi się pojawia przy większym "efie"

Tequil
31-08-2004, 23:10
Teguil a gdzie kupiłeś i za ile. też mam jakiś syf na matrycy, który mi się pojawia przy większym "efie"

Moge Ci odsprzedac np 2szt SWABow do czyszczenia jak i jedna sciereczke, naszaczona plynem (chyba w foliowym woreczku nie wyparuje :roll: )...
W zestawie bede mial 12 szt SWABOW (jeden na jedno czyszczenie)
Zestaw kupilem w HQMS
Jutro bede mial zestaw to zapodam fote... SWABow & etc

[ Dodano: 02-09-2004 ]
wlasnie dotarla do mnie przesyłka z zestawem do czysczenia matrycy... :D :D :D dzis wieczorem zaberam sie za czyszczenie HA!

jrock7
23-09-2005, 15:15
W http://www.minilabservice.pl sprzedają SENSOR SWIPY na sztuki.
1 szt. = 25 zł

pzdr.

rys
24-09-2005, 01:00
W http://www.minilabservice.pl sprzedają SENSOR SWIPY na sztuki.
1 szt. = 25 zł

pzdr.

niestety nic takiego tam nie widzę
pozdrawiam,

Tytus
24-09-2005, 01:52
Toż posiadając Eclipse oraz sciereczki posiadasz wszystko co jest potrzebne do wyczyszczenia sesnora.
Swaby w/g mnie nie są potrzebne - ja bez problemu zrobilem sobie takie coś ze starej karty kredytowej.

Pozdrówka,
Paweł.
Eclipse jest do d****, maże się po filtrze i zostawia smugi

ściereczki PecPads są równie skuteczne....

wszystko już testowałem, najlepiej sprawdza się brutalna siła...i watyczki na sucho

rys
25-09-2005, 02:55
Eclipse jest do d****, maże się po filtrze i zostawia smugi

ściereczki PecPads są równie skuteczne....

wszystko już testowałem, najlepiej sprawdza się brutalna siła...i watyczki na sucho


naprawdę czyściłeś sensor wacikami na sucho? Chyba, że nie do końca wiem co to są "watyczki"? Mnie dmuchanie ogromną gruszką nic nie pomogło. Szukam innych rozwiązań. Wydawało mi się, że te SWABy są OK ale widzę, że Twoje doświadczenie jakby tego nie dowodzi. Zatem czym i jak najlepiej wyczyścić sensor w 20D? .... bo w moim przypadku grucha nic nie daje

pozdrawiam,

McKane
25-09-2005, 10:16
naprawdę czyściłeś sensor wacikami na sucho? Chyba, że nie do końca wiem co to są "watyczki"? Mnie dmuchanie ogromną gruszką nic nie pomogło. Szukam innych rozwiązań. Wydawało mi się, że te SWABy są OK ale widzę, że Twoje doświadczenie jakby tego nie dowodzi. Zatem czym i jak najlepiej wyczyścić sensor w 20D? .... bo w moim przypadku grucha nic nie daje

pozdrawiam,

Osobiscie nie robilbym niczego suchymi wacikami bo to prosta droga do wiekszych problemow. Masa ludzi stosuje eclipse z powodzeniem. Poczytaj kilka watkow na tym forum gdzie ludzie dokladnie opisuja jak uzywac odpowiednie alkohole badz tez pedzelki.

Ja osobiscie probowalem dwoch rodzajow gruszek (malej-bardzo kiepskiej i wielkiej do lewatywy troche lepszej). Najlepiej sprawdzilo sie sprezone powietrze. Z tym ze nie wolno uzywac do tego nowej puszki ale wylacznie taka bedaca na wyczerpaniu gdzie cisnienie jest niewielkie i nie wystepuje juz efekt skraplania na rurce, ktory moze nam usyfic totalnie filtr.

jrock7
25-09-2005, 11:33
niestety nic takiego tam nie widzę
pozdrawiam,

Dostałem od nich maila - czytajcie:

(...)
W naszej ofercie znajdują się aktualnie następujące materiały :

SENSOR SWAB 12szt. - 244,00 ZŁ BRUTTO
Patyczki czyszczące do matryc CCD oraz innych delikatnych
lub trudno dostępnych powierzchni optycznych lub tworzących
obraz cyfrowy.
Jest możliwość zakupu na sztuki : 25,00 ZŁ/szt.

ECLIPS - 60,00 BRUTTO
Płyn na bazie metanolu. Używany wraz z SENSOR SWAB
do czyszczenia matryc CCD. Rekomendowany do czyszczenia optyki
i filtrów.

PEC-PAD 10x10/100SZT. - 50,00 ZŁ BRUTTO
Bardzo delikatne, nie rysujące szmatki, nie pozostawiajace tzw. "kłaczków".
Przeznaczone do czyszczenia bardzo delikatnych powierzchni.
Bezpieczne dla emulsji, optyki, skanerów, kopiarek oraz płyt CD.

PEC-12 118ml - 50,00 ZŁ BRUTTO
Bezwodny płyn czyszczący do negatywów, slajdów...
Usuwa skutecznie wiekszość zabrudzeń : tłuste odciski palców,
większość flamastrów w tym również wodoodpornych, ślady po długopisie,
sadzy. Szybko wysycha nie pozostawiając śladów.

Sposób czyszczenia :

Należy przygotować swój aparat tak aby matryca CCD była dostępna do czyszczenia
Proszę rozpakować patyczek tuż przed czyszczeniem matrycy i zwilżyć go 2-3 kroplami
płynu ECLIPS.
Proszę pamiętać o zachowaniu tylko jednego kierunku czyszczenia
tj. z lewa na prawo lub odwrotnie-tak by nie porysować matrycy zebranymi nieczystościami.
Jeśli jast potrzeba powtórnego czyszczenia matrycy można patyczek obrócić o 180 stopni.
Zawsze do kolejnego czyszczenia matrycy proszę zastosować nowy patyczek.

Przy zamówieniu Sensor Swab prosimy o podanie typu aparatu.
Towar wysyłam pocztą lub kurierem za zaliczeniem pocztowym.
Wystawiamy faktury VAT.
(...)

pozdro!

kociu
25-09-2005, 13:35
naprawdę czyściłeś sensor wacikami na sucho? Chyba, że nie do końca wiem co to są "watyczki"? Mnie dmuchanie ogromną gruszką nic nie pomogło. Szukam innych rozwiązań. Wydawało mi się, że te SWABy są OK ale widzę, że Twoje doświadczenie jakby tego nie dowodzi. Zatem czym i jak najlepiej wyczyścić sensor w 20D? .... bo w moim przypadku grucha nic nie daje

pozdrawiam,

Ja rowniez stosuje te metode bardzo skutecznie i bez zadnych niepowodzen czy uszkodzen aparatu.

Czyszczenie na sucho patyczkami takimi jak do czyszczenia uszu (kolega "tytus" nazywa je watyczkami) jest bardzo skuteczne i watpie aby bylo niebezpieczne poniewaz filtr IR jest twardym i mocnym kawalkiem szkla , u mnie ta metoda sprawdza sie znakomicie przy tym jest praktycznie darmowa.
Po przeczyszczeniu patyczkami kosmetycznymi nalezy przedmychac sensor grucha w celu pozbycia sie wlukienek ktore mogly na nim pozostac oraz wydmuchania syfof ktore czasem zmieniaja tylko sowje miejsce na matrycy...
Jednak po czyszczeniu wacikiem juz sie nie trzymaja i moza je bezproblemowo usunac gruch.
Pozdrawiam i mam nadzieje ze pomoglem.

Tomasz Urbanowicz
29-10-2005, 15:00
A dlaczego promujecie dmuchanie zamiast wyciągania powietrza przez np. zrobioną do tych celów końcówką do odkurzacza?

ToMo
29-10-2005, 15:43
... bo można wciągnąć coś więcej niż tylko pyłki i kurz ... w ekstremalnych przypadkach gro części z puszki :)

KuchateK
30-10-2005, 02:48
Ktos tu bardzo sprawnie pozbawil sie w ten sposob (odkurzaczem) migawki :) Puszka dziura do ziemi i grucha jest zdecydowanie bezpieczniejsza metoda...

Senny
30-10-2005, 18:21
Dodam od siebie – nylonowy pędzelek. Takim odpowiednio przygotowanym pędzelkiem można spokojnie „smyrać” matrycę i lustro.Sprawdzałem podczas swojego pierwszego czyszczenia matrycy i jestem zadowolony z efektów. Oczywiście to nie to samo, co czyszczenie na mokro, ale mi wystarcza. Tym bardziej, że niektóre babole uporczywie nie chcą się oderwać od matrycy poprzez samo dmuchanie.

Tomasz Urbanowicz
31-10-2005, 09:39
Jak wyglada ten nylonowy pędzelek?

Andee
31-10-2005, 09:48
A ja sam zrobilem sobie odpowiednie narzedzia. I jestem zadowolony, dodatkowo sa wielokrotnego uzytku...

Tomasz Urbanowicz
31-10-2005, 09:54
Możesz się podzielić jakie to narzędzia? ;-)

Kubaman
31-10-2005, 10:30
opis mojego zestawu i metody możesz znaleźć tutaj http://www.canon-board.info/showthread.php?p=68356#post68356
post #64 i niżej.

Senny
31-10-2005, 13:35
Jak wyglada ten nylonowy pędzelek?
Dokładnie tek samo jak zwykły pędzelek tylko ma bardziej delikatne włókna przez co nie zostawia żadnych śladów na matrycy.Ale musi być dokładnie umyty i wysuszony przed użyciem.Taki pędzelek kupisz w sklepie z art. dla plastyków za ok. 8 zł.

KMV10
31-10-2005, 13:41
Dodam od siebie, że bardzo dobrze sprawdzają się pędzielki biały Toray [rodzaj włosia] :)

Tomasz Urbanowicz
31-10-2005, 17:58
Dziękuję - zaczynam kompletować sprzęt do czyszczenia ;-) Póki co próba wacikami i odkurzaczem w 100% się sprawdziła - zero paprochów, ale muszę chyba zrezygnować z odkurzacza, bo rzeczywiście ryzyko jest - dobrze, że nic się nie stało ;-)

Andee
31-10-2005, 18:12
Możesz się podzielić jakie to narzędzia? ;-)

Narzedzia sa bardzo proste:

1. Szpalulka z plexy o szerokosci 0.5mm mniejszej od szerokosci matrycy. Wycieta z opakowania po CD wersja slim. Na koncu sluzacym do czyszczenia ma zaokraglony brzeg, opakowanie CD wlasnie takowy posiada. Dlugosc okolo 12cm. Szpatulke wycinalem dobrym nozem introligatorskim wzdluz metalowego przymiaru.

2. Pasek z materialu do czyszczenia optyki (mikrofibra) o szerokosci rownej szerokosci matrycy. Dlugosc 10cm. Napinamy go na szpatulce mniejwiecej w polowie jego dlugosci i spinamy ze szpatulka spinaczem, moze byc nawet biurowy ale lepiej zakombinowac cos lepszego.

3. Alkohol metylowy CDA, zdobylem 10ml z laboratorium analitycznego w mojej firmie.

Maczamy koniec szpatulki z napietym materialem w alkoholu i mozemy przystapic do czyszczenia...

Mialem potrzebe uzyc ten zestaw 1 raz i spelnil swoje zadanie w 100%. Dodam ze syf na mojej matrycy byl czyms gorszym od zwyklego kurzu, porzyczylem aparat znajomemu a ten chcial pobawic sie w serwis. Zauwazyl ponoc paproch na matrycy i chcial go wydmuchac, zrobil to tak ciekawie ze naplul na matryce... :twisted:

Senny
31-10-2005, 18:37
Dodam od siebie, że bardzo dobrze sprawdzają się pędzielki biały Toray [rodzaj włosia]
Dokładnie tak.Ten biały jest bardziej miękki niż ten żółty.