PDA

Zobacz pełną wersję : Łapię AF, przekadrowuję i robię fotkę - gubię ostrość!!!



icik
01-08-2007, 12:52
Gdzieś natknąłem się na opis tego problemu i jeśli tak jest to już mam wytłumaczenie nietrafionych fotek - oczywiście pod kątem AF.

Zdarza się i to wcale nie żadko, że nawet statyczne fotki robione z czasami rzędu 1/400, ISO400 mam nieostre. Po analizie widzę, że ten problem wychodzi jak przekadrowuję scenę. Łapię centralnym AF na np. twarzyczkę a potem kadruję i cykkkk. A potem nieostro....!!!!!!??????

Kto mi to wytłumaczy jak nie Wy.

Tomek

bebesky
01-08-2007, 12:55
a jaki masz tryb AF?

icik
01-08-2007, 12:57
one shot. - wg mnie to jest OK.

Faktycznie jak robiłem na servo to też się ostrość gubiła ale tutaj przy one shot też jest coś nie tak.

solti
01-08-2007, 13:03
Było wiele razy. Po prostu przekadrowując zmieniasz położenie płaszczyzny ostrości. Miejsce, które miało być ostre znajduje sie poza DOF. Jedyna rada - nie przekadrowywać przy fotografowaniu z b. małą głębią, tylko używać bocznych sensorów AF:)

icik
01-08-2007, 13:14
Ok to musze jeszcze sprawdziś jaką przesłonę miałem na fotkach. Moim zdaniem przesłona na poziomie F8 powinna w wielu przypadkach zmniejszyć ten efekt utraty ostrości bo i głębia większa. Dodam, że mam kita.

ewg
01-08-2007, 13:25
No to jak F8 to raczej cierpisz na mydłowatoś boczną kita. Fotki by się przydały...

minek
01-08-2007, 13:37
Mniejszy błąd pewnie będzie jak będziesz ostrzył centralnie na guziki. Chyba że kto gruby, to ostrość będzie za blisko (przy przekadrowaniu z buźki jest dalej)

Soul_Man
01-08-2007, 22:05
Niedawno było... http://canon-board.info/showthread.php?t=24520

icik
02-08-2007, 19:22
Niedawno było... http://canon-board.info/showthread.php?t=24520

Dzięki!!! To rozwiało częściowo moje wątpliwości i teraz czas na praktykę. Jeszcze zastanawiam się (muszę popróbować) jak samo zwiększenie przesłony np. z f5,6 do f8 , f9 przy zachowaniu łapaniu AF w pkt. centralnym i przekadrowywaniu wpłynie na ostrość. A może to juz ktoś przerabiał.

Bagnet007
02-08-2007, 19:55
Dzięki!!! To rozwiało częściowo moje wątpliwości i teraz czas na praktykę. Jeszcze zastanawiam się (muszę popróbować) jak samo zwiększenie przesłony np. z f5,6 do f8 , f9 przy zachowaniu łapaniu AF w pkt. centralnym i przekadrowywaniu wpłynie na ostrość. A może to juz ktoś przerabiał.

No cóż, jak na razie nie da się nagiąć fizyki w tej kwestii, ale może po złapaniu ostrości zrób mały krok w tył ? A jak długi to będzie krok po jakimś czasie powinno wyjść w praniu.

Soul_Man
02-08-2007, 21:54
No cóż, jak na razie nie da się nagiąć fizyki w tej kwestii, ale może po złapaniu ostrości zrób mały krok w tył ? A jak długi to będzie krok po jakimś czasie powinno wyjść w praniu.

To taki "nożny fokus", coś jak "nożny zoom" w stałkach :mrgreen:

Anna12_03
02-08-2007, 22:40
Tak czytam i czytam i czegoś nie rozumię.
Lapie ostrość np. na twarz centralnym punktem AF.Teraz jak chce przekadrować mając stalke to muszę dwa kroki w przód lub w tyl ale w tym momencie ostrość mi się zmienia.
A więc jak to jest z tym przekadrowywaniem a ostrością ?

Soul_Man
02-08-2007, 22:45
Bagnet007: trzeba naprostować wypowiedzi o "nożnym fokusie", bo jeszcze ktoś weźmie to do siebie :)