PDA

Zobacz pełną wersję : "Przebłyski" w 580EX



Woodland
30-07-2007, 08:31
Używam od jakiegos czasu lampy jak w stopce. Mam jednak pewien problem: lampy uzywam gdy w około jest mało światła :razz: (czasami nawet bardzo mało) i wtedy mój 350d ma problem ze złapaniem ostrości. Używając wbudowanej lampy miałem wspomaganie focusa "przebłyskiem" z lampy. Czy można tak ustawić 580ex aby zachowywała sie tak samo? Instrukcję przeczytałem i ... niestety nic nie znalazłem. Proszę o pomoc i wskazówki.

APP
30-07-2007, 08:48
str. 28., 47. i 51. w instrukcji (przynajmniej ang.).
Sprawdź ustawienie "Custom Functions" > CFn 12 "AF-assist beam OFF"
(to jest właściwe wspomaganie AF w tej lampie - dużo osób ceni to sobie ponad "spawarkę")
Ewentualnie, jeśli zależy Ci na użyciu palnika - to może CFn 6 i 10 - "Modelling flash" ? (tyle, że to już chyba niewiele ma wspólnego z AF i trzeba kombinować).

Skipper
30-07-2007, 09:22
nie masz przeblyskow bo wspomaganie AF jest realizowane poprzez podswietlanie w podczerwieni, spojrz na lampe od przodu i sprawdz czy w momencie nacisniecia spustu nie zaswieca ci sie jedna czy dwie czerwone lampki na przodzie lampy, jesli nie to jak kolega wyzej sugerowal polecam sprawdzic w CF czy nie zostalo to wylaczone, jesli nie zostalo to lampe do sprzedawcy niech wymienia

Wats0n
30-07-2007, 15:19
nie masz przeblyskow bo wspomaganie AF jest realizowane poprzez podswietlanie w podczerwieni (...)

Kurde, nie wiedziałem, że moje oczy obejmują taki zakres... :lol:

Vitez
30-07-2007, 22:11
nie masz przeblyskow bo wspomaganie AF jest realizowane poprzez podswietlanie w podczerwieni

A wg mnie to zwykle czerwone diody klasy "prawie jak laser" a nie podczerwien. W ciemnym pokoju strzel w sciane to powinienes zobaczyc wzorek.

Skipper
30-07-2007, 22:14
wiesz to ze swieci to nie znaczy ze nie daje pasma ponizej... ktorego juz nie widac :)

Vitez
30-07-2007, 22:59
wiesz to ze swieci to nie znaczy ze nie daje pasma ponizej... ktorego juz nie widac :)

Ta a mechanizm autofocusa od kiedy taki wrazliwy na podczerwien jest? ;)

APP
30-07-2007, 23:08
Nigdzie nie ma wzmianki o wspomaganiu AF przez lampę w IR. Nawet jeśli dioda "sieje" w IR, to co niby miałoby odbierać i analizować taki sygnał (jeszcze dla 45 pól AF, hehe)? To coś za czerwoną plastikową szybką? :lol:
Wyemitować taki wzorek, to jeszcze nie problem, gorzej potem z jego zebraniem i odczytaniem :wink: Dlatego wszystko odbywa się w zakresie widzialnym -obiekt jest oświetlany i zwykły czujnik AF, będący już przecież w aparacie, dostaje kontrast, którego potrzebuje, koniec kropka.

Skipper
30-07-2007, 23:17
Ta a mechanizm autofocusa od kiedy taki wrazliwy na podczerwien jest? ;)

to po jaka cholere pisza w specyfikacjach jedynek czy piatki iz maja wspomaganie AF poprzez IR madralo?:p ja sie scieral nie bede nie znam sie na tym az tak dobrze ale skoro tak pisza to cos musi w tym byc

APP
30-07-2007, 23:20
Jeśli tak faktycznie jest, to detekcja jest wtedy z góry wbudowaną funkcją aparatu, nie lampy i zaiste może to być zrealizowane mniejszym wysiłkiem, modyfikując tylko istniejący układ czujników.
Lecę doczytać ;-)
Tak czy siak, w 350D nici z zabawy w IR-AF.

EDIT:
Skipper, bądź tak miły i pokaż nam paluchem gdzie napisane jest o tym wspomaganiu AF przez IR, bo na polskiej, amerykańskiej i europejskiej stronie Canon'a wszędzie w specyfikacjach jest tylko "AF assist beam with external Speedlite", zajrzałem też do instrukcji od 5D, 1Ds mkII i oczywiście 580EX, wszędzie to samo, ani słowa o IR.

Vitez
30-07-2007, 23:49
To ja tez poprosze o wskazanie palcem tego IR w specyfikacjach bo jakos nie zauwazylem.

APP
31-07-2007, 00:25
W specyfikacjach tego raczej nie uświadczymy (patrzyłem też na dpreview), ale jak tak patrzę, to pies może być pogrzebany w tym, że niektórzy mogą stosować bardzo płynne rozgraniczenie między pasmem widzialnym a NIR? (Jak opisać kolor/jasność tego wzorku?)

ewg
31-07-2007, 16:31
"On some cameras this is a relatively discreet patterned red light from a bright red LED. [...] The red light is sometimes described as being “near infrared,” though it is in fact visible."

źródło: http://photonotes.org/articles/eos-flash/index3.html#afassist

Greyadder
17-09-2007, 01:47
"sometimes described as being “near infrared”

prawie jak infrared. ale prawie robi wielka roznice ;)