PDA

Zobacz pełną wersję : 5D + 24-70 = problem z ostrymi zdjeciami w ruchu



Myszoor
29-07-2007, 15:34
Sytuacje:

1. późne popołudnie, 1/4000, F 3.2, ISO 1000 (a co :) ), lekko truchtająca w stronę aparatu para. Na podglądzie AF wszystkie ujęcia ostre (w punkt na krawat młodego), na monitorku niestety nieostro - nawet nie widać gdzie ta głębia wypada, na monitorze w chacie tym bardziej. Czyli Qpa :(

2. wczesne popołudnie, plaża, 1/5000, F 2.8, ISO 100), fotografuję dziewczynę biegnącą bokiem do aparatu. Na podglądzie punktów AF na monitorku ponownie wszystkie ujęcia ostre w punkt (twarz) - powiększone zdjęcie na monitorku = duża Qpa :(

Jak zdiagnozować problem? (raczej nie jest to kwestia FF/BF/ABS/CPU/PIS/USA - do zdjęć statycznych czepić się nie mogę). Przyznam, że zaczyna mnie źlić, że po to by mieć pewność, że w takich warunkach zdjęcia będą nieporuszone zaczynam zabierać żonie D200 z 17-55 :|

iktorn92
29-07-2007, 15:39
Włączyłeś AL SERVO AF????? chociaż mysle że na one shot powinny ostre być ale zawsze do takich akcji włączam AL SERVO i sa ostre.

adamek
29-07-2007, 16:44
Sytuacje:

1. późne popołudnie, 1/4000, F 3.2, ISO 1000 (a co :) ),

jezu, dlaczego tak dziwnie?
do lekko truchtającej pary naprawdę można dać niższy czas...

oskarkowy
29-07-2007, 16:56
Sytuacje:

1. późne popołudnie, 1/4000, F 3.2, ISO 1000 (a co :) )


W tym przypadku wysokie iso może być winą spadku ostrości (a właściwie ilości detali na zdjęciu).

Myszoor
29-07-2007, 19:04
Włączyłeś AL SERVO AF????? chociaż mysle że na one shot powinny ostre być ale zawsze do takich akcji włączam AL SERVO i sa ostre.

Męczyłem takie warianty z dobiegaczką i bez - efekt zbliżony - Qpa :|


jezu, dlaczego tak dziwnie?
do lekko truchtającej pary naprawdę można dać niższy czas...
może i głupie - ale żeby mieć pewność że mi ręka nie lata??


W tym przypadku wysokie iso może być winą spadku ostrości (a właściwie ilości detali na zdjęciu).
Crop strefy w której coś powinno być ostre (ISO 100) - z jednego z "lepszych" ujęć z którymi mam problem (sytuacja 2.) - przynajmniej widać jakieś szczegóły ...


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://piotrkaleta.com/_gfx4web/IMG_0001.jpg)


any idea? Jutro postaram się o jakieś sample które będę mógł wystawić w całości z EXIFem do poczytania

sv
29-07-2007, 19:28
Piotrek: może Twój 24-70 to nie jest demon ostrości? przymknij go do 3,5 i powinno być lepiej.

Swoją drogą chciałbym zobaczyć przykład D200 + 17-55 na 2,8. Moim zdaniem nie będzie lepiej

adalbert
29-07-2007, 19:45
Myszoor - ja ten temat też niedawno przerabiałem :) cześciowo z Jarkiem (oskarkowym) na PW - miałem podpięte chyba(?) niewolne szkło (135L) AI Servo - CF n.17 na 1 - i ... przy automatycznym wyborze punktu ostrości - kłopoty z biegnącą córcią) - część zdjęć OUT of focus - bo za długi czas... (1/400s.) - część - gdyż głębia na F.2-4 (ale dla tych przysłon m.in. przecież kupiłem to szkło!) trochę za mała dla biegającej dziewczynki; gdy za radą Jarka - zacząłem śledzić twarz TYLKO centralnym punktem AF sytuacja znacznie się poprawiła - {tyle, że to rozwiązanie jest trochę do pupy - wymaga "kadrowania" w PS - a ja lubię mieć kadry gotowe prosto z aparatu...).
Podsumowując - niestety szybkość AF w 5D mnie nieco rozczarowała (do jedynek sporo brakuje) - muszę jeszcze poćwiczyć :) - to myślę jest jednak także kwestia wprawy - widziałem sporo zdjęć z 5D z ruchomymi obiektami idealnie trafionymi w punkt z ostrością... (np. fotki z pokazów jeździeckich któregoś z forumowiczów z podpiętym 200/2.8L)

EDIT: mam nadzieję, że Jarek się nie pogniewa za zacytowanie fragmentu jego odpowiedzi z PW - uwaga jest jednak na tyle cenna, że może się IMHO przydać innym:
"Łapałeś wszystkimi, to złapało na co chciało. Ale jednak złapalo.
Łapałbyś jednym górnym, to nie wiadomo, czy by trafiło (najmniej czuły punkt). Canon Panie ;))"

Myszoor
29-07-2007, 19:48
Piotrek: może Twój 24-70 to nie jest demon ostrości? przymknij go do 3,5 i powinno być lepiej.
Statycznie: ISO 500, 2.8, 1/100 =


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://piotrkaleta.com/_gfx4web/IMG_0002.jpg)

Jak dla mnie to styknie : ) od zooma więcej nie wymagam : )


Swoją drogą chciałbym zobaczyć przykład D200 + 17-55 na 2,8. Moim zdaniem nie będzie lepiej

Postaram się też jutro ...

paweleverest
29-07-2007, 22:01
Dobiegaczka w 5D to jeszce ideał nie jest ale napewno jest lepiej w stosunku do dwucyfrowych body. Ja osobiście własnie dlatego przesiadłem się z 30d na 5d że jest ciut lepiej a nie jest to rzucająca się w oczy kolumbryna taka jak jedynka. Poniżej podaje linka do jednego ze zdjęć z 5D mysle ze nie jest żle :)

http://plfoto.com/1293298/zdjecie.html

obiektyw to 200 2,8 L ( swoją drogą do sprzedania w pieknym stanie ;) )

Skipper
29-07-2007, 22:08
myszor daj cala fotke tej panny w sukience :D

adalbert
29-07-2007, 22:11
paweleverest :-D właśnie Ciebie miałem na myśli :D - wywołany do odpowiedzi - napisz proszę, jakich ustawień najczęściej używasz - wybór punktu AF, CFn17, korygowanie ręczne ostrości? etc. I NAJWAŻNIEJSZE - w przypadku podlinkowanej foty - strzelałeś serią? lle procentowo fot było przestrzelonych?
EDIT: z pierwszej zabawy ze 135L sporo miałem przestrzelonych fot - tu poniżej dowód na to, że nawet chaotycznie i szybko biegającą córcię można "ustrzelić" ostro i to wcale nie centralnym punktem AF - 1/800, F3.50, ISO 400: LINK (http://img519.imageshack.us/my.php?image=img0336copydm8.jpg)

paweleverest
30-07-2007, 10:52
paweleverest :-D właśnie Ciebie miałem na myśli :D - wywołany do odpowiedzi - napisz proszę, jakich ustawień najczęściej używasz - wybór punktu AF, CFn17, korygowanie ręczne ostrości? etc. I NAJWAŻNIEJSZE - w przypadku podlinkowanej foty - strzelałeś serią? lle procentowo fot było przestrzelonych?
EDIT: z pierwszej zabawy ze 135L sporo miałem przestrzelonych fot - tu poniżej dowód na to, że nawet chaotycznie i szybko biegającą córcię można "ustrzelić" ostro i to wcale nie centralnym punktem AF - 1/800, F3.50, ISO 400: LINK (http://img519.imageshack.us/my.php?image=img0336copydm8.jpg)

Hehe po opisie sprzetu tak wywnioskowałem ze to o mnie chodzi :).
Jeżlei chodzi o ustawienia to używam punktu centralnego ( wartow takim przypadku mieć obiektyw 2,8 lub jasniejszy gdyż wtedy ten czujnik dziła pełną mocą ) co do CFn17 to akurat na tym zdjęciu z koniami była wyłączona ta funkcja i prawdę mówiąc mam do niej jak narazie mieszane uczucia gdyż zdaża się ze przy większym obszarze pomiarowym coś może nam wejść na pole AF i zakłucić pomiar aczkolwiek przy fotografowaniu latających ptaków na tle bękitnego nieba cfn 17 jest jak najbardziej godna polecenia. Co do serii z koniem to raczej nie było przestrzelonych ujęć :) ale jak robiłem kiedyś test razem z innymm uzytkownikiem canona 5d typowo na dobiegaczke to na 11 zdjęc jadącego ( 50 km/h) samochodu dwa były przestrzelone ( wtedy akurat cfn 17 było włączone )
Dodam tu jeszce od siebie 3 rzeczy:
-po pierwsze przy takich zdjęciach najważniejszy jest czas - moim zdaniem to co gwarantuje optymalne wyniki to 1/800 ( minimum) , poza tym warto podeprzeć się monopodem żeby wyliminować choćby jedną płaszczyzne dragań za to wyłączyć IS ( jeżeli takowy się ma )który spowalnia dobiegaczke
-po drugie wydaje mi się ze akurat 24-70 to nie jest szkło tworzone pod dobiegaczke ( cięzkie duże soczewki raczej nie wpływają korzystnie na szybkość choć oczywiście w superteleobiektywach jest jeszce ciężej ale jakoś mi sie wydaje ze tam USM jest inny :) ) Poza tym takim szkłem fotografuje sie ze znacznie bliższej odległości przy której przemieszczanie się GO może byc bardzo szybke ( szczególnie przy 2,*)
- po trzecie nie traktujcie tego wszystkiego jako pewniki gdyz absolutnie nie uważam sie od speca od tego typu fotografi - dużo mi jeszce brakuje choć duzo trenuje szcególnie na psie :)
https://www.netpark.pl/~pawel/public/zwierzaki/sejd0176a.jpg

grzanka
31-07-2007, 16:13
nie wiem po co tak _ krecic czas _ 1/4000 to sporo

gzak
31-07-2007, 16:49
- dużo mi jeszce brakuje choć duzo trenuje szcególnie na psie :)

He, he, to jest świetny pomysł ;)
Trzeba sobie sprawić pieska, jakieś drewno do rzucania i można ćwiczyć godzinami :mrgreen:

paweleverest
31-07-2007, 20:16
He, he, to jest świetny pomysł ;)
Trzeba sobie sprawić pieska, jakieś drewno do rzucania i można ćwiczyć godzinami :mrgreen:

Polecam tylko dobrać sobie inny kolor niż czarny tak dla ogólnie pojętego lepszego samopoczucia psychicznego :)

oskarkowy
31-07-2007, 21:03
Polecam tylko dobrać sobie inny kolor niż czarny tak dla ogólnie pojętego lepszego samopoczucia psychicznego :)

A ja zamiast pieska i kija polecam dwa kotki. Szybko dowiecie się, że żadna dobiegaczka nie działa jak trzeba a ilość aktywnych punktów AF jest przynajmniej 2x za mała.

Vitez
31-07-2007, 23:59
A ja zamiast pieska i kija polecam dwa kotki. Szybko dowiecie się, że żadna dobiegaczka nie działa jak trzeba a ilość aktywnych punktów AF jest przynajmniej 2x za mała.

Dodatkowe utrudnienie - lapac je w domu a nie w bardzo przyjaznych warunkach oswietleniowych na dworze :roll: .

Bahrd
01-08-2007, 00:18
He, he, to jest świetny pomysł ;)
Trzeba sobie sprawić pieska, jakieś drewno do rzucania i można ćwiczyć godzinami :mrgreen:


A ja zamiast pieska i kija polecam dwa kotki. Szybko dowiecie się, że żadna dobiegaczka nie działa jak trzeba a ilość aktywnych punktów AF jest przynajmniej 2x za mała.


Dodatkowe utrudnienie - lapac je w domu a nie w bardzo przyjaznych warunkach oswietleniowych na dworze :roll: .

Podążając tropem takiego łańcucha pokarmowego proponuję mysz.
Wystarczy jedna, szara i w stodole ;)
Sztuką będzie złapać ją w kadr, a czy z AF Servo czy nie Servo, to już kwestia drugorzędna ;)
Chociaż widziałem na forum zdjęcie, hmmm, zajętych sobą, ważek (http://www.canon-board.info/showpost.php?p=68853&postcount=8)...

oskarkowy
01-08-2007, 07:05
Dodatkowe utrudnienie - lapac je w domu a nie w bardzo przyjaznych warunkach oswietleniowych na dworze :roll: .

Moje koty na dworze to można złapać zenitem. Przyczajają się przerażone w nieznanym środowisku pełnym dziwnych rzeczy i setek łap wyciągających się do pogłaskania. I z tego powodu najdalej wychodzimy na balkon.


Podążając tropem takiego łańcucha pokarmowego proponuję mysz.
Wystarczy jedna, szara i w stodole ;)


Jeszcze lepiej: do pokoju z kotem wpuścić muchę. I nie chodzi o ogniskowanie na owada. Mysz to w takim wypadku może i małe, ale baaaardzo powolne stworzonko :mrgreen:

adalbert
01-08-2007, 10:55
Moje koty na dworze to można złapać zenitem. Przyczajają się przerażone w nieznanym środowisku pełnym dziwnych rzeczy i setek łap wyciągających się do pogłaskania. I z tego powodu najdalej wychodzimy na balkon.
I m.in. z tego powodu jestem zwolennikiem psów :mrgreen: a poważnie, by nie wywoływać wojenki "kocio-psiej" docelowo najlepiej mieć i jedno i drugie.
Trochę się OFT zrobił...

Bahrd
01-08-2007, 12:20
Jeszcze lepiej: do pokoju z kotem wpuścić muchę. I nie chodzi o ogniskowanie na owada.

:-D - racja! Ale dla nielubiących owadów, a chcących ćwiczyć AF polecam zestaw kot + lusterko + okno nie od północy. Łapanie "zajączków" przez kota i kota przez fotografa to na początek też dobre ćwiczenie.


Trochę się OFT zrobił...

Słuszna uwaga. Pora kończyć, bo faktycznie w łańcuchu pokarmowym po musze nic ciekawego (przynajmniej dla celów AF) już raczej nie ma...

jarekA
02-08-2007, 12:47
Apropo szybkości AF i obiektów fotografowanych - Ja przezyłem ostatnio dramatyczne chwile. Na corocznym rodzinnym grilowaniu (takie tam ok. 20 dorosłych osób i lodówka pełna trunków) było osmioro dzieci, cztery psy i dwa koty. Moja 20 z podpietym 24-70 odmówiła posłuszeństwa (jesli chodzi o ostrzenie) i po parunastu próbach zachowania dla potomności calego zamieszania skończyłem swoja przygodę z fotografia i zacząłem całonocną przygodę z lodówką piwa - ta przynajmniej nie uciekała, chociaż zdażyło jej się czasami tracić ostrość i pion.

MARANTZ
02-08-2007, 14:57
Jeżeli chodzi o celność AF-a to 5D dużo niestety brakuje do D200. Ja w 5D używam tylko punktu centralnego i w sytuacjach dynamicznych ciężko jest tym robić zdjęcia niestety. Użycie innego punktu to duże ryzyko "pudła". Głupie wychodzenie młodych z kościoła, kiedy mam jeszcze dużą dziurę i już często ostrość zostaję "za" młodymi. Na szczęście zawsze coś trafi. Niemniej szybkie przekadrowanie po strzale centralnym może być za wolne jednak a zaufanie innym punktom jest niepewne. Dlatego tak jak już pisałem w wielu miejscach.... wsadzić matrycę 5D do D200 i będziemy mieli znakomity aparat.