PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obliczać dłuuuuuuuuugie czasy naświtlania???



zabol
23-03-2005, 13:32
Pytanie jak w temacie.
Jeżeli przy przysłonie f4 czas naswietlania jest równy 20sek. to przy f8 czas będzeie sie rownał 40sek? Czytałem gdzieś ze przy długich czasach naświetniania mogą pojawić sie problemy z kolorami(np. 5min). Czy to zależy od nagatywu, czy od korekcji naświetalnia? Jakie wprowadzać korekty czasu? Uzywam głównie fuji superia 200 - 400 - 800.

Tomasz Golinski
23-03-2005, 14:50
f4 to jest 4 razy więcej światla niż f8, bo (8/4)^2. f jest proporcjonalny do promienia otworu, a ilość światła do pola, stąd kwadrat.

Zjawisko nieliniowej zależności światło-czas nazywa się efektem Schwartshilda (pisownia?). Na pewno trochę zależy od negatywu. Więcej niestety nie wiem :oops:

zabol
23-03-2005, 15:04
z fizy i matmy to kiepski jestem :oops: Mógłbyś napisać przykładowe obliczenia :?:
(wytłumaczyć to tak na chłopski rozum :mrgreen: )

Tomasz Golinski
23-03-2005, 15:07
( przeslona f8 / przeslona f4 ) ^2

(8/4)^2=4. Jeśli nie chcesz liczyć, to kręć kółkiem (jeśli masz ekspozycję co 1/3 to 3 obroty to 2 razy więcej światła, gdy ekspozycja co 1/2, to 2 obroty dają 2 razy więcej światła)

Vitez
23-03-2005, 15:10
Mógłbyś napisać przykładowe obliczenia :?:
(wytłumaczyć to tak na chłopski rozum :mrgreen: )

Wklepalem w google: "tabela zależności czasu naświetlania" i np takie cos mi wyskoczylo:
http://www.efm.pl/kurs_fotograficzny/p.php

tiberek
23-03-2005, 16:19
dla ścisłości (jakby ktoś chciał poszukać w googlu): efekt Schwartzschilda ;) choć znalazłem też pisownie 'Schwarzschild' (bez t) - i bądz tu mądry :twisted:

minek
23-03-2005, 20:18
Jak przy f/4 jest 20 sekund, to przy f/8 będzie 80 sekund (dwie przysłony - 40s było by dla f/5.6).
czyli 20x2x2 (od f/4 do f/8). Różnica dwukrotna w wartości przysłony, czteorkrotna w jasności.
Każdy stopień przysłony to 2x więcej (mniej) światła.
Również 2x mnie(więcej) światła daje 2-krotna zmiana czasu naświetlania.
Tak to się mniej więcej kręci. W równania wpleść cjezcze trzeba czułość .. ale o tym to już sobie gdzieśpozytaj, bo mma dzis niewygodną klawiaturę (-:

A teraz - to co napisałem powyżej to dla takich długich czasów to bzdura całkowita. Właśnie przez efekt Schwartzschilda. Tu nie ma reguły - trzeba popatrzeć na charakterystyki danego materiału dostępne najczęsciej na stronach producenta. Dla fuji i ilforda - wszytko jest w pfdach, tylko trzeba poszukać.

Te krzywe zazwyzaj są mniej więcej wykładnicze, tzn czas rośnie znacznie bardziej niż siętego można spodziewać. Na panf+ pamiętam, robiłem naświetlenie rzędu 30 sekund, gdzie światłomierz mi pokazał 5. I 10 minut, gdzie pokazywal 30 sekund. A może to było 20 minut... mniej więcej siętabelce przyjrzałem a potem to na oko - różnica paru minut czy nawet dwukrotna w takiej sytuacji nie zrobi dużej różnicy (-:

aha, - dla koloru się nieźle gmatwa, bo każda barwa inazej reaguje na długie naświetlanie - każda ma swoją własną krzywąi kolory wychodzą nieraz nieźle rozjechane. Dotyczy to negatywów i dia.

Tomasz Golinski
23-03-2005, 20:24
minek, a wiesz coś jak reagują cyfry?

minek
23-03-2005, 20:25
Vitez... link który podałeś kłamie i to konkretnie... Dla wszystkih czasów powyżej 5 sekund,a nieraz i 1 sek efekt Shwa(jaktosiepisze) trzeba brać pod uwagę! A tu wszystkie zasy bezsensownie podane od 5 sekund w górę. Trzeba bardzo uważać na różne ,,kursy internetowe''. (-: Swoją drogą na słynnym kursie agfy jest mnóstwo kwiatków, ale wynikających głównie z debilnego tłumaczenia.

[ Dodano: 23-03-2005 ]
Tomek: Nie.... ale obawiam się, że liniowo (-: