PDA

Zobacz pełną wersję : Metz 58 af1-c



popetelony
18-07-2007, 15:17
Witam!
Kupilem flash Metz 58 af1-c do mojego Canona 400d. Nie mając polskiej instrukcji (w drodze) usiłuję ustawić tryb pracy lampy na E-TTL. Niestety, pomimo że body ten system obsługuje do wyboru w lampie mam tylko TTL, A, M i strobo. Z angielskiej instrukcji zrozumiałem, że funkcja E-TTL w lampie powinna się pojawić w menu jako możliwość wyboru jeżeli body posiada E-TTL. O co więc chodzi? Dodam, że prawdopodobnie nie jest to jakaś usterka lampy, gdyż jestem posiadaczem dwóch identycznych i w każdej jest tak samo. Nie piszcie też prosze, że trzeba było kupić 580-tkę i nie byłoby kłopotu. Tyle to wiem sam, a zakup był okazyjny (dwie w cenie jednej 580-tki) i generalnie błyskają bardzo pięknie. :)
Tylko co z tym E-TTL? Zna ktoś odpowiedź na to pytanie?
Dziękuję i z góry przepraszam, jeśli mój wątek wyda się komuś trywialny.
pozdrawiam
popetelony

Niedzwiedz
18-07-2007, 15:37
to wersje 2 palnikowe ? jak jestes z wawy to chetnie bym cos takiego potestowal :) maja potencjal te lampy , poszukaj Conika gosc lubi Metze :)

popetelony
18-07-2007, 16:26
Nie jestem z Wawy ale bywam w stolicy :) Z przyjemnością udostępnię do testów.
Lampki są dwupalnikowe i wg. mnie ładnie świecą. Ale cóż ja, amator, się na tym znam... :)

A jak znaleźć Conika? W spisie jest dwóch: Conik i CoNik :( Zresztą, może przeczyta i podpowie...

Niedzwiedz
18-07-2007, 16:43
te dwa palniki mozna swietnie wykorzystac :)

photographus
18-07-2007, 19:29
te dwa palniki mozna swietnie wykorzystac :)
Sugestie mile widziane :)

KuchateK
18-07-2007, 21:21
Ladne to wszystkie blyskadelka swieca. Cala uzywalnosc lampy polega na dobrej automatyce dobierajacej odpowiednio moc.

photographus
18-07-2007, 22:15
Witam!
Przyznam szczerze KuchateK że czytając Twoje inne posty na temat "błyskania" liczyłem na bardziej fachową odpowiedź w tym temacie... Sądziłem, że jeżeli ktoś tu może wyjaśnić ten problem, to tylko TY :(
Proszę Państwa Canonierstwa!
Nadal brak wyjaśnienia gdzie podział się E-TTL w lampie Metz 58 af1-c, choć wg. zapewnień producenta (lampy i aparatu) powinien tam być!

KuchateK
18-07-2007, 22:50
Metz'ami z powodu licznych zawilosci calego ich systemu lamp nigdy specjalnie sie nie interesowalem. Juz nawet o tym kiedys pisalem o ile pamietam. Nigdy nie pociagalo mnie dociekanie i trzymanie w pamieci, ktora lampa z jaka kostka jakie i z czym ma problemy. Za duzo kombinacji :D

Poza tym one sa dosyc zadko spotykane, wiec trudno sie z nimi zapoznac inna metoda jak poprzez kupienie samemu.

Z moich sugestii to mam najpierw pytanie. Probowales przestawic lampe w e-ttl nie mocujac jej na body? Czy lampa blyska i jesli tak to czy poprawnie naswietla kiedy ustawiona jest w ttl i robisz z nia zdjecia?

400D nie ma czujnika ttl, wiec jesli lampa po ustawieniu w ttl porawnie naswietla klatki musi pracowac w e-ttl'u. To czy lampa pracuje we wlasnej automatyce mozna latwo sprawdzic przyslaniajac reka czujniki na przodzie lampy.

popetelony
18-07-2007, 23:19
Dzięki za zainteresowanie, bo już straciłem nadzieję, że ktoś powie coś sensownego :)


Probowales przestawic lampe w e-ttl nie mocujac jej na body?

Tak, próbowałem - nadal w menu nie występuje E-TTL tylko TTL.



Czy lampa blyska i jesli tak to czy poprawnie naswietla kiedy ustawiona jest w ttl i robisz z nia zdjecia?

Robiłem w Manualu z czasem 1/100 i f-4.0. Zdjęcia zostały naświetlone wg. mnie prawidłowo.


400D nie ma czujnika ttl, wiec jesli lampa po ustawieniu w ttl porawnie naswietla klatki musi pracowac w e-ttl'u.

Tutaj wychodzi na jaw moja niewiedza, więc proszę wytłumacz mi. Jeżeli robię na dwie lampy (master i slave) to powinny one w E-TTLu porozumiewać się przedbłyskami, a tego nie zauważyłem (może mam "za wolne oko" :) ). Poza tym zauważyłem, że bardzo często zdarzyło się że drugi błysk nie wystąpił! :(
I nie wiem dlaczego (czy instrukcja polska na którą czekam rozwiąże moje wątpliwości - raczej marna nadzieja)!


To czy lampa pracuje we wlasnej automatyce mozna latwo sprawdzic przyslaniajac reka czujniki na przodzie lampy.

To co innym może wydawać się oczywiste, dla tych którzy lampy próbują dopiero "ujarzmić" stanowi mroczną tajemnicę :) Załóżmy że mam aparat na nim swego metza (oba urządzenia włączone), zasłaniam dłonią czerwoną szybkę na przodzie lampy (pod palnikami, tak?) i robie zdjęcie powiedzmy w manualu. I..... co? Co powinno zdarzyć się w takim wypadku? Sorki KuchateK za takie prostackie przedstawienie problemu, ale generalnie wyznaję zasadę, że nie ma głupich pytań :) :) :)

Dzięki za to co napisałeś do tej pory i byłbym wdzięczny, gdybyś zechciał również odnieść się do tego postu.

Pozdrawiam serdecznie

Conik
19-07-2007, 00:26
w tym metzu ETTL na wyswietlaczu lampy = ETTL

popetelony
19-07-2007, 00:38
w tym metzu ETTL na wyswietlaczu lampy = ETTL

Nie kumam :( Czy miało być w tym metzu TTL na wyswietlaczu lampy = ETTL? ? ? ? ?

pozdrawiam

Conik
19-07-2007, 07:20
oczywiscie wybacz tak wlasnie mialo byc

popetelony
19-07-2007, 10:10
Wybaczam :) Dzięki za odpowiedź.

piotrek2
19-07-2007, 12:32
hmm a wedlug mnie powinno sie E-TTLpojawic. Tak mi sie wydaje po zerknieciu w instrukcje. Do wyboru sa:
*********************
Folgende Betriebsarten stehen zur Auswahl:
TTL TTL-Blitzbetrieb (analog)
E-TTL* E E-TTL - bzw. E-TTL II - Blitzbetrieb (analog u. digital)
TTL-BL
E-TTL-HSS* E HSS E-TTL - bzw. E-TTL II - Blitzbetrieb mit Kurzzeitsynchronisation
(analog u. digital)
A Automatik-Blitzbetrieb
M Manueller Blitzbetrieb
M-HSS* HSS Manueller Blitzbetrieb mit Kurzzeitsynchronisation
Piorunki :)Stroboskop-Blitzbetrieb
*******************

*-zalezy od aparatu

popetelony
19-07-2007, 12:55
To samo i ja wyczytałem w instrukcji stąd mój wątek. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę:
1.Canon 400d obsługuje zarówno ETTL jak i ETTL II
2. W body aparatu nie jestem w stanie zmieniać ustawień pomiędzy TTL a ETTL.
3. Jeżeli prawdą jest co pisze Conic to skąd ma te informacje.
4. Po podłączeniu lampy do Canona 350D ETTL pojawia się automatycznie :(

O co tu chodzi do groma ciężkiego? Strasznie jestem tym zdołowany... :(
pozdrawiam

piotrek2
19-07-2007, 15:27
pojawia sie z 350? to zmienia postac rzeczy. MOze lampa nie wykrywa 400 (za nowy? ) :) ale to i tak dziwne

Conik
19-07-2007, 16:45
poprawka
eos5d automatycznie pojawia sie ettl
400d - ttl
350d - ettl
i cholera wie czemu
moze firmware aparatu ma jakies znaczenie

anyway zdjecia we wszystkich przypadkach naswietla dobrze

KuchateK
19-07-2007, 21:29
Instrukcja jest tutaj nieco mylaca i nie wyjasnia sprawy jasno. Jesli jednak podczas robienia zdjec naswietlone sa one prawidlowo a lampa wykrywa "jakis" ttl, to nie ma sie czym martwic.

Pewnie nastepna aktualizacja oprogramowania lampy (na szczescie ma ona gniazdo usb do latwej aktualizacji) rozwiaze problem zlego wyswietlania informacji.


pojawia sie z 350? to zmienia postac rzeczy. MOze lampa nie wykrywa 400 (za nowy? ) :) ale to i tak dziwne
Jeden z niedawnych modeli e-ttl'owych od metz'a nie dzialal z 20D, mimo ze e-ttl II nie zmienia niczego od strony lampy. Metz ma takie kwiatki. Stad wlasnie pomimo swietnych lamp jakie robia (choc by idea dwoch palnikow) nie sa one bardzo popularne. :D


Tutaj wychodzi na jaw moja niewiedza, więc proszę wytłumacz mi. Jeżeli robię na dwie lampy (master i slave) to powinny one w E-TTLu porozumiewać się przedbłyskami, a tego nie zauważyłem (może mam "za wolne oko" :) ).
To odbywa sie na tyle szybko, ze nie powinienes tego zauwazyc. O ile mi tez wiadomo, lampy komunikuja sie blyskajac w podczerwieni jedna z diodek umieszczonych za czerwona szybka (ja tam sie nie znam :D). 580'tka napewno ma "trzecie cos" obok diod do wspomagania AF'a. Ale nigdy specjalnie sie temu nie przygladalem, a dwoch lamp teraz juz nie mam aby sprawdzac.


Poza tym zauważyłem, że bardzo często zdarzyło się że drugi błysk nie wystąpił! :(
Drugi blysk w sensie druga lampa nie odpalila?


I nie wiem dlaczego (czy instrukcja polska na którą czekam rozwiąże moje wątpliwości - raczej marna nadzieja)!
Instrukcja zdecydowanie powinna rozwiac wszelkie watpliwosci. A przynajmniej te dotyczace ustawien.


Załóżmy że mam aparat na nim swego metza (oba urządzenia włączone), zasłaniam dłonią czerwoną szybkę na przodzie lampy (pod palnikami, tak?) i robie zdjęcie powiedzmy w manualu. I..... co? Co powinno zdarzyć się w takim wypadku?
Lampa ma na przodzie (zdaje sie ze w takiej dziurze obok szybki a nie za nia) sensor oswietlenia sceny. Jesli go zaslonisz lampa wnioskuje ze to co fotografujesz musi byc bardzo daleko albo bardzo czarne i trzeba zaswiecic bardzo mocno. W skrocie, przepali wszystko. A nawet jesli jest sprytniejsza, to napewno ekspozycja nie bedzie poprawna.

Histogram jest tutaj swietna podpowiedzia.

popetelony
21-07-2007, 10:38
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Trochę mi się rozjaśniło choć nie do końca :(



Drugi blysk w sensie druga lampa nie odpalila?

Dokładnie o to chodzi :(

A może ktoś z doświadczonych kolegów napisze jakiś mądry i przystępny dla laików tekst o używaniu dwóch i więcej lamp ze wzajemną komunikacją? Możnaby było komuś takiemu jakiś pomnik w przyszłości postawić :)...

A wracając do mojego Metza - sprawa jest naprawdę bardzo dziwna. Zwróciłem się nawet do głównego dystrybutora z prośbą o wyjaśnienia. W rozmowie telefonicznej jakiś pan powiedział że udzieli mi odpowiedzi mailem za kilka godzin. To było trzy dni temu... :)

Będę wdzięczny jeszcze za posty i Wasze przemyślenia w tej sprawie. Może wspólnymi siłami uda nam się coś sensownego ustalić :)

Artystycznego pstrykania życzę i jeszcze raz wszystkim dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie

pozdrawiam
popetelony

popetelony
21-07-2007, 17:49
Szanowni Koledzy!
Teraz będzie spowiedź grzesznika, więc mam nadzieję, że Moderatorzy wybaczą mi zdublowanie wątku, ale sprawa jest warta wypunktowania.

Namieszałem Wam z tym brakiem ETTLa w mojej lampie. Otóż, odnalazłem go! A mój błąd jest idiotyczny. Po zakupie dwóch Metz-ów, zanim założyłem lampę na body jedną ustawiłem jako Master, a drugą Slave. Dlatego właśnie nie wyświetlał się ETTL. Okazało się, że w momencie, gdy wyłączyłem Master (Remote off) na wyświetlaczu pojawił się od razu ETTL zaś w Mode wszystkie jego odmiany! :)
Co ptrawda nadal nie wiem dlaczego w kombinacji Master-Slave ETTL nie występuje tylko zmienia się na TTL, ale to już inna bajka. Mam nadzieję, że polska instrukcja, która ma przyjść lada moment, rozjaśni zawiłości w tym temacie.

Przepraszam wszystkich za całe zamieszanie. Ot, pierdoła ze mnie :)

I jeszcze tylko słówko do KuchatKa:
nie za bardzo potrafię zinterpretować wyniki zaproponowanego przez Ciebie testu lampy. Fakt, jest dziurka obok czerwonej szybki. W instrukcji nazwali to sensor, więc chyba to to. No i robi bracie fotę w manualu z lampą a następnie powtarzam ją z zasłoniętym sensorem. Po mojemu są takie same (a napewno baaardzo podobne). Czyżbym znowu coś skaszanił? Podpowiedz, bo i tak już przez ten ETTL miałem kłopoty ze spaniem, a teraz doszło jeszcze to :(

Jeszcze raz koledzy dziękuję. W zamian za pomoc zobowiązuję się, że jak już otrzymam tę polską instrukcję i wszystko posprawdzam, to napiszę w miarę dokładny topik o funkcjach i nastawach Metza 58 af-1.

KuchateK
21-07-2007, 19:52
Bedzie widac roznice, jesli lampe ustawisz w tryb A. W ETTL'u, TTL'u pomiar jest wykonywany z pominieciem "dziury" przez obiektyw a w M nie ma zadnego pomiaru.

piotrek2
23-07-2007, 09:57
To sie wyjasnilo :) A jesli opiszesz swoje wrazenia o tej lampie, to bede bardzo wdzieczny :) Udanego focenia.

popetelony
23-07-2007, 21:52
Bedzie widac roznice, jesli lampe ustawisz w tryb A. W ETTL'u, TTL'u pomiar jest wykonywany z pominieciem "dziury" przez obiektyw a w M nie ma zadnego pomiaru.

Zadziałało tak jak napisałeś :) Dzięki bardzo.


A jesli opiszesz swoje wrazenia o tej lampie, to bede bardzo wdzieczny

Obiecałem więc opiszę. Muszę tylko więcej "pofocić"


I jeszcze jedno - podsumowując, aby temat móc uznać za zamknięty :)
Po przejściu w tryb MASTER SLAVE dlatego ETTL ymienia sie w TTL gdyż jak pisał KuchateK ETTL to funkcja BODY a nie LAMPY stąd lampa występująca jako SLAVE nie będąc na korpusie aparatu nie może działać w ETTL-u stąd przełącza się w TTL a wówczas lampa główna aby się komunikować w tym samym systemie również przechodzi na TTL.
Jeżeli jestem w błędzie to mnie KuchateK popraw.

Pozdrawiam kolegów

JarQ
31-07-2007, 09:16
Odświeżam wątek.
Czekam na jakieś zdjęcia testowe bo sam stoję przed zakupem tej lampy.
Szczególnie interesuje mnie i pewnie wszystkich ,którzy chcą kupić tą lampę czy za mniejszą cenę od 580 dostajemy relatywnie mniej. Czy stosunek cena/jakość w odniesieniu do 580 jest lepszy.
Pozdrawiam.

Kolekcjoner
04-08-2007, 19:19
Dostajesz trochę co innego. Dwa palniki, bardzo ładny kolor światła. Tyle że 580- to naprawdę wypas więc wybór bardzo ciężki.

miklo
08-08-2007, 10:43
Metz ma tylko jedną wadę: serwis w PL. I dlatego warto 3 razy się zastanowić przed zakupem. Mój jeszcze działa i jestem bardzo zadowolony (choć w sumie lampy staram się nie używać). Ale jak dupnie, to chyba pójdzie w kosz.

Rimon
03-09-2007, 15:46
milko, ja dziś swoją odesłałem do serwisu w Gdyni (Foto Complex) - padł mi zoom w palniku po 3 miesięcznym sporym użytkowaniu (jakieś 9 000 błyśnięć). Zobaczymy ile to będzie kosztować - lampę kupowałem w stanach, także gwarancji nie ma :/

P.S.
na angielskim CB znalazłem info o nowym firmware do tej lampy: http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=366975

...ale nie mogę nigdzie tego znaleźć żeby ściągnąć - próbował ktoś z Was?

miklo
03-09-2007, 16:34
No to trzymam kciuki. Masz drugą lampę, czy będziesz focić 2 kwartały jasnymi stałkami?

Rimon
03-09-2007, 16:43
miklo, niestety mam jedną lampę i jasnych stałek brak, ale w rozmowie telefonicznej z serwisantem mówiłem, że używam lampy prawie na co dzień i potrzebuję jej jak najszybciej - mam nadzieję, że do końca tygodnia lampa będzie u mnie ;-)

dodam, że nie wysyłałem jej do dystrybutora (www.foto-technika.pl), tylko do autoryzowanego serwisu - oby było lepiej.

miklo
04-09-2007, 14:11
Oby. To czekam na wieści i - oczywiście - trzymam kciuki :-)

Rimon
14-09-2007, 12:23
właśnie odebrałem lampę - nie chcę tego komentować bo jeszcze się gotuję cały :[

Zapiąłem lampę na body, pokręciłem trochę obiektywem i zoom w pozycji poziomej działał, ale jak postawiłem palnik do góry to znowu zwiecha - no myślałem, że mnie rozniesie.
Po chwili zaczął działać - mam nadzieję, że była to jednorazowa zwiecha - ale napisali z serwisu, że niby wymienili napęd także nie powonno coś takiego mieć miejsca :|

Druga sprawa:
kupiłem taką kostkę:
http://www.allegro.pl/item228815324_kostka_synchro_na_statyw_2_x_pc_gora ca_stopka.html

i kabel PC-PC zrobili mi na zamówienie w Funsporcie - teraz mam problem, bo po założeniu lampy na kostkę i podłączeniu jej kablem do aparatu, lampa nie błyska.
Macie jakieś pomysły co to może być??

miklo
15-09-2007, 02:09
Łosz kurczę. Można się zdenerwować }:-) Mam nadzieję, że nie będzie już niespodzianek.

A co do kostki: tą z linka na statyw wkładasz a masz inną zakładaną na stopkę tak? Lampa w trybie A albo M tak? A jaką masz stopkę w lampę? Tą canonowską, czy zwykłą gorącą z jednym pinem? Jeśli canonowską, to może zaklej wszystkie PINy poza środkowym jakąś taśmą. Na stopce aparatu też.

Rimon
15-09-2007, 13:28
milkolampę stawiam na tej kostce i podpinam to do wyjścia PC w aparacie.

Mam teraz pożyczoną 580tkę i to samo - nie błyska :/

Znalazłem na zagranicznym forum Canona, że jest nowy nieoficjalny soft do mojego Metza, który niby odblokowuje środkowy pin w lampie. Podesłał mi to właśnie jeden użytkownik i pewnie będę się bawił w update.
Tak czy tak 580tka powinna śmigać bez problemu :/.

Mutt
15-09-2007, 13:49
Mam dwie takie kostki. Kabel musi być w odpowiedniej pozycji, aby działał. Spróbuj podpiąć i pokręcić nim w każdą strone, powinno wtedy zadziałać

Rimon
15-09-2007, 14:04
Mutt, chodzi Ci o położenie samych wtyczek??

Mutt
15-09-2007, 14:14
Tak. Popróbuj, czy będzie wyzwalał gdy wtyczka będize w różnych położeniach.

Mi działa tylko, gdy jest tak jak na zdjęciu


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img409.imageshack.us/img409/3982/4acd1711mq9.jpg)

Rimon
15-09-2007, 14:27
łomatko, ale akrobacje - dzięki za info, będę próbował.

mxw
16-09-2007, 02:53
Mam teraz pożyczoną 580tkę i to samo - nie błyska :/
będzie błyskać tylko w trybie M (lampy).

a jak nie błyska w trybie M, to znaczy, że jakiś orzeł zamienił polaryzację w kablu 8-)


Znalazłem na zagranicznym forum Canona, że jest nowy nieoficjalny soft do mojego Metza, który niby odblokowuje środkowy pin w lampie.
firmware nie powinien mieć tu niby nic do rzeczy.

IMHO lampa zawsze, na body też, jest wyzwalana środkowym pinem, więc o co chodzi z tym odblokowywaniem? :roll:

Rimon
17-09-2007, 14:45
będzie błyskać tylko w trybie M (lampy).

a jak nie błyska w trybie M, to znaczy, że jakiś orzeł zamienił polaryzację w kablu 8-)

Zaraz chyba rozetnę ten kabel i zobaczę jak oni to połączyli (widać, że ucięli końcówkę z innego kabla PC i zmontowali z drugim) - może faktycznie jakiś "orzeł" zmienił polaryzację - oby to był ten problem.


firmware nie powinien mieć tu niby nic do rzeczy.

IMHO lampa zawsze, na body też, jest wyzwalana środkowym pinem, więc o co chodzi z tym odblokowywaniem? :roll:
też mnie to zdziwiło, ale w oryginalnym mailu od Metza jest napisane:

Dear Ladies & Gentlemen,
many thanks for your e-mail inquire regarding use of your mecablitz 58 AF-1 Canon. This firmware called 58AF1CanonV2.0 GB win.zip dedicated to your mecablitz 58 AF-1 C can be finding attached as well as the necessary advices as a PDF dedicated to XP or Window2000 users. This firmware encloses some improvements to unlock the centre pin for use with a pocket wizzard, secondary reflector improvement etc.
For download V2 on your 58 AF-1C you do need only a commercial USB mini cable provided by any electronic shop.

best regards

Lutz Goeschel
Technical support

tyle, że po zrobieniu update`u mam kolejną "nowość" - zoom działa prawidłowo tylko z palnikiem na wprost. Po odchyleniu w którąkolwiek stronę, zoom ustawia się na 70mm :-?

Rimon
17-09-2007, 16:32
dobrałem się do kabla i dalej nie wiem co to może być.

Lampa ustawiona jak na zdjęciu:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

kabel był tak zlutowany (czerwony z niezaizolowaną żyłą, biały z zieloną - wydaje się ok):

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

nie jestem dobry z elektryki, ale raczej nie próbować chyba podpinać tego odwrotnie?? ;-)

Mutt
17-09-2007, 18:37
Probowałes zewrzeć kawałkiem drutu gniazdo w kostce? Może tam leży problem. Jeżeli będzie wyzwalało to sprawdz, czy jak podepniesz kabel to wyzwoli.

Rimon
17-09-2007, 19:02
Mutt, nie bardzo kojarzę co mam zewrzeć :/

Mutt
17-09-2007, 19:20
Gdy lampa jest podpięta do kostki, zewrzeć "styki" w gnieździe PC.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img112.imageshack.us/img112/9863/4acd1890ha6.jpg)

ten środkowy, gdzie wchodzi pin z bocznym.

Rimon
17-09-2007, 20:29
dzięki Mutt, oj można przy tym nerwy stracić - raz to błyska, a raz nie. Nie wiem czy nie kupię jakieś fotoceli, bo przecież przy takich "zabawach" z kabelkiem nie da się normalnie pracować.

EDIT:
używał ktoś z Was tych fotocel?
http://mif.sold.pl/product_info.php?cPath=21_27&products_id=39

Mutt
17-09-2007, 20:31
Jeżeli błyska przez zwarcie to kabel jest walnięty. Spróbuj w środku zlutowac kabelki na krzyż.

Rimon
18-09-2007, 13:21
ufff no było z tym zabawy, ale w końcu się udało.
Musiałem powyginać trochę "bolce" w końcówkach PC i teraz po dociskaniu kabla w kostce jakoś się udaje wyzwalać.

Dzięki Wszystkim za pomoc. pzdr.