PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja drukarki PrintFixPro-pierwsze wrażenia



Paprochwbody
18-07-2007, 11:42
No cóż, nie wiem, czy ten wątek komuś się przyda, mam nadzieję,że tak:D
Na wstępie napiszę, że moim zdaniem kupowanie kalibratora do drukarki na własne potrzeby bez komercyjnych planów jest...szajbą, zboczeniem, wyrzucaniem kasy lub też: szukaniem możliwie najlepszej jakości bez każdorazowego kalibrowania przez firmy trzecie (przy choćby innym papierze, czy tuszu).
Jednak nabyłem to urządzenie w ColorVision za ok 1900 PLN i rzuciłem się do kalibrowania papierów do mojej Pixmy 4200.
Test tego urządzenia jest np. na Fotopolis, kilka innych jest w sieci, dodam więc tylko nieco własnych wrażeń:
1. Co papier, to papier, używam tylko (jak na razie) firmowych tuszy; canonowski papier pasuje tu najlepiej!
2.Sterownik drukarki Pixmy jest do doopy (to uwaga ogólna), nie można znaleźć wielu rodzajów firmowych papierów, trzeba, metodą prób i błędów dopasować ustawienia rodzaju papieru samemu, co zajmuje czas i tusz zżera i papier:mad:
3.Kupiłem na szybko w MM kilka papierów A4 dla próby: Rainbow Glossy, Agama mat i satyna, NewTech Semiglossy. W zasadzie poza matowym Agamy reszta miała duży problem z "wyrażeniem" barw oscylujących wokół czerni, w głębokich cieniach zamiast czerni jest jednolita, ciemnobrązowa mazia, którą można straszyć:shock: Marzeniem (o naiwności !) miała być całkowita wolność i samodzielne drukowanie wspaniałych zdjęć (może tylko dla mnie wspaniałych, ale co komu do tego:lol: )
4. W najnowszej wersji 2.0 oprogramowania do PrintFix Pro jest możliwość podejrzenia jak będzie wyglądał wydruk w rzeczywistości: SoftProof; a nie tylko podgląd czy profil jest dobry, tzn bez błędnych odczytów spektrokolorymetru.
5. W CS3 jest możliwość, oczywiście podglądu "Custom Proof" czyli symulacji wydruku z danym profilem ale zupełnie nie potrafię poprawić w Photoshopie zdjęcia tak, aby te ciemne fragmenty fotografii odzyskały szczegóły, obawiam się, że cudów nie ma - dany papier nie pokaże tych subtelności; można sobie ten papier schować:???:
Dalsze wnioski później, gdy je odkryję:mrgreen:
P.S. Oczywiście monitor mam skalibrowany Spyderem, tyle już wiem...

Niedzwiedz
18-07-2007, 11:44
hej ja chetnie poslucham wiecej szczegolow mam ip4000 obecnie uzywam do wydrokow dla rodziny bo do innych celow sie nie nadaje , a szkoda na orginalnym tuszu i papierze canona bylo super ale koszta powalaja :(

Paprochwbody
18-07-2007, 11:53
Wyszedłem z założenia, że skoro wywaliłem sporo ciężko zarobionej złotówki na moje fanaberie fotograficze to jakość wydruków ma być BOSKA!
Ale, kurcze piórko, cudów nie ma - wkładasz papier firmowy Canona i nagle przekłamania w cieniach znikają.
Hmmm. Jest w internecie polska firma oferująca system stałego zasilania do drukarki, muszę dowiedzieć się, jakie papiery polecają; ponadto czy głowica zaraz nie zdechnie:-|
Po prostu trzeba dopasować kombinację tusz i papier, tu kalibrator pomoże!
Nie chcę być skazany na drogie oryginały. Zresztą, na same próby zużyłem po połowie nowych zbiorniczków:wink:
Szukam dalej, na razie profiluję papiery canonowskie; problem polega na tym, że w sterowniku drukarki w ogóle nie ma papieru PhotoPaperPlus semi-gloss, czyli producenta to wali. Teraz samemu trzeba dojść, marnując tusz i papier, które ustawienie najlepsze:evil:
Wszystko przede mną:-D

heniek
18-07-2007, 11:54
z kolorami w ip4300 to problemu nie mam ale trochę mnie wkurza nadruk na płytach dvd/cd, ale za tyle kasy to przecież jakaś stalka będzie!

Paprochwbody
18-07-2007, 11:59
Wiesz, kolory na oryginałach to i bez profilowania były niezłe. Rzecz w tym, że kiedy kolega Jac skalibrował mi pod Glossy Photo Paper, oczka się otworzyły:shock: szeroko.
Jak już męczę drukarkę, to ma wypluwać, jak jej zagram (no właśnie, pisałem o zboczeniu), zdjęcia mają mieć jakość najlepszą, ta drukarka może takie robić:razz:

Broncobilly
19-07-2007, 03:33
ale po pierwsze nie wiem jak a po drugie nie mam czym :-?

heniek
19-07-2007, 12:27
widze kilku uzytkowników serii IP canona, co powiecie na ten problem?
http://canon-board.info/showthread.php?t=23792
może to ktoś sprawdzić u siebie jak wygląda ta sprawa?
będę dźwięczny :-)

Kreon
23-07-2007, 17:54
5. W CS3 jest możliwość, oczywiście podglądu "Custom Proof" czyli symulacji wydruku z danym profilem [...]

Kurcze gdzie to jest w CS3?