PDA

Zobacz pełną wersję : Canon IXUS 950 IS



Tomasz1972
16-07-2007, 12:13
Czy ktoś używa Canona IXUS 950 IS ? Jak się sprawdza ? Potrzebuję kompakta by był w domu pod ręką i nie wiem na co się zdecydować :(

Vitez
16-07-2007, 22:13
Ja sobie ciagle strzylem zabki na jakies ixusy ale chyba w koncu stanie na S5 IS. Cena spadnie do rozsadnych 1500zl a takiego zooma ze stabilizacja, USM i stopka na lampe bardziej potrzebuje ja i moja dziewczyna :)

Tomasz1972
16-07-2007, 22:14
Ja sobie ciagle strzylem zabki na jakies ixusy ale chyba w koncu stanie na S5 IS. Cena spadnie do rozsadnych 1500zl a takiego zooma ze stabilizacja, USM i stopka na lampe bardziej potrzebuje ja i moja dziewczyna :)

Też myslałem o S5 IS oraz G7 , ale z drugie strony jak kompakt to mały :)

Vitez
16-07-2007, 22:59
ale z drugie strony jak kompakt to mały :)

Kwestia poziomu wymagan co do wielkosci. Moje: ma sie zmiescic do torebki (takiej standardowej a nie na jedna karte kredytowa ;) ), plecaczka, reklamowki, w pokrowcu biodrowym. Takie co sie mieszcza w kieszeni koszuli czy tylniej kieszeni spodni latwo upuscic, uszkodzic, zgubic ;) . S5 brakuje tylko RAW ale przeboleje.

Tomasz1972
16-07-2007, 23:04
Kwestia poziomu wymagan co do wielkosci. Moje: ma sie zmiescic do torebki (takiej standardowej a nie na jedna karte kredytowa ;) ), plecaczka, reklamowki, w pokrowcu biodrowym. Takie co sie mieszcza w kieszeni koszuli czy tylniej kieszeni spodni latwo upuscic, uszkodzic, zgubic ;) . S5 brakuje tylko RAW ale przeboleje.

A moje wymagania : ma generowac ładne jpg (bez zbędnej obróbki) do rodzinnego albumu , a foty mają być wykonywane przez osobę , która na fotografii sie nie zna ( czyli moją żonkę :) ) i przy tym być poręcznym .

Vitez
16-07-2007, 23:07
i przy tym być poręcznym .

No to tylko to musisz sprecyzowac (ja sprecyzowalem, ty na razie nie :p ). Reszte wymagan spelnia chyba dowolny, porzadny kompakt.

Tomasz1972
16-07-2007, 23:11
No to tylko to musisz sprecyzowac (ja sprecyzowalem, ty na razie nie :p ). Reszte wymagan spelnia chyba dowolny, porzadny kompakt.

OK , ale akurat nie wiem czy 950 spełnia moje wymagania . Według specyfikacji tak , ale życie życiem i różnie może być . Więc pytanie z pierwszego posta skierowałem do użytkowników aparatu, a nie do teoretyków .

yacek _b
16-07-2007, 23:58
hmm , nie chcę generalizować , ale miałem ixsusa 75 i nie podobały mi się zdjęcia w pomieszczeniach , słaba lampa , mocno zaciemnione narożniki przy robieniu z lampa , kombinowałem z iso , ale cudów nie było mimo nowego procesora .

APP
17-07-2007, 09:13
Z mojej strony słowo o IXUS 850IS -nieco starsza konstrukcja, nie mająca może kilku bajerów (no i jednak 6Mpix), ale i tak bardzo zbliżona.
Założenie było takie - aparat dla dziadków do fotografowania wnusi i zgromadzeń rodzinnych, ew. na wakacyjne wyjazdy, taki żeby był pod ręką i nie przeszkadzał (jak najmniejszy) będąc przy tym jak najprostszy w obsłudze (bo dziadek bardzo się złości jak musi manipulować, a babcia to na samą myśl ucieka ;) ), robiąc możliwie "ładne zdjęcia" i do tego w miarę elegancki (dziadkowie zostali uprzedzeni, że przy tak małym aparacie trzeba będzie pójść na kilka drobnych kompromisów - tym drobniejszych im bardziej typowe warunki robienia zdjęć).
Padło na 850 IS.
Po "przesiadce" z lustra na tą zabawkę byłem nieco rozczarowany jakością obrazu w kadrach przy słabszym świetle (agresywne odszumianie, po lekturze dpreview sądziłem, że efekt nie będzie aż tak widzoczny), no ale w końcu to już mikrokompakt pomyślałem (a oko przyzwyczaiło się już do zdjęć z lustra)... aż do chwili kiedy miałem możliwość porównania sporej partii zdjęć z tej samej imprezy, dodam w raczej ciemnych warunkach, wykonanych innymi małpkami (różnego kalibru, choć nieco starszych) -plastyczność obrazu z tej małej zabaweczki do dziś powoduje u mnie uśmiech na twarzy i przyjemny spokój, że dziadkowie mają jednak odpowiedni aparat, nawet jeśli momentami efekt był bardziej "cyfrowy", a mniej "chrupiący" (crispy..?).
Do zdjęć w pełnym świetle dziennym i w mocno oświetlonych pomieszczeniach brak zastrzeżeń (wiadomo, trochę CA, dystorsje na szerokim, ale to nadal tylko mikrokompakt).
Żeby było obrazowo i konkretnie - zdjęcia w słabym świetle nie nadają się do powiększeń powyżej 10x15 bez straty jakości (choć niekiedy na lekko cieniowanych powierzchniach i tak widać zaczątki artefaktów), te dzienne spokojnie się nadają, choć nie robiłem jeszcze konkretnych prób.
Duży wyświetlacz, jest naprawdę czytelny, także w słonecznym plenerze (oj.. żeby tak mieć coś takiego w lusterku).
Aparat zapisuje i odczytuje (wyświetla) zdjęcia szybko -nawet osoby, które nie miały wcześniej w rękach jakichś starszych cyfraków nie odczują charakterystycznego poirytowania przy przeglądaniu fotek itp.
Filmiki z pełną rozdzielczością i w dobrym świetle -nie mam zbyt wiele doświadczeń, ale byłem bardzo miło zaskoczony. W słabym świetle spokojnie można zmniejszyć rozdziałkę -efekt będzie taki sam jakby nakręcić na full i potem chcieć oglądać "bez szumu".
Szeroki kąt się przydaje w bloku.
Babcia jest dodatkowo zadowolona, bo do aparatu zakupiona została oryginalna skórzana kabura, która pięknie wygląda, a aparat ma swój domek 8-)
AF bezproblemowy. WB (silnie widoczne na zdjęciachz tamtej imprezy oraz np. na śniegu) też jak najbardziej.
Gotowe "programy" spisują się nieźle, dla chętnych do Manipulacji pozostaje regulacja ekspozycji (+/- 2EV), możliwość wyłączenia lampy, zmuszenia aparatu do pracy na konkretnym ISO, wybór metody pomiaru i kilka opcji związanych z kolorami (w tym oczywiście WB).
Nie miałem odwagi testować tego bajeru z wykrywaniem twarzy -kilka prób od niechcenia na telewizorze wyszło nieźle, ale jakoś nie mam zaufania ;-)
Dodatkowy wizjer to zabawka dla desperatów.
Ze zdecydowanych wad chyba jedynie to, że info o stanie baterii włącza się dosłownie na kilka zdjęć przed końcem (ostatnie ostrzeżenie bardziej niż informacja).
Nie sądzę żeby w 950IS coś było gorzej, więc... pozostawiam do oceny.

Tomasz1972
17-07-2007, 16:03
Aparacik zamówiony . Mam nadzieję , że spełni moje oczekiwania :):):)

MacGyver
17-07-2007, 16:16
Jak przyjdzie to napisz coś o nim, po przetestowaniu. W sumie przydałby mi się jakaś nowa pstrykawka do zabrania na budowę, bo ta którą mam jest mocno niedzisiejsza, a sieciowym recenzjom nie do końca wierzę.

Tomasz1972
17-07-2007, 21:11
Oczywiście napiszę :)

Tomasz1972
22-07-2007, 21:28
Aparacik po pierwszych testach :)
Jakosć wykonania bez zarzutu . Mały, zgrabny, metalowy kompakcik , mieszczący się w kieszeni .
Duży i czytelny LCD .
Jakosć fotek ( jak na kompakt ) bardzo dobra , automatyka pracuje tak jak należy, czyli w większości sytuacji zdjęciowych , foty naświetlone prawidłowo i to zarówno w świetle słonecznym jak i błyskowym . 95% fotek nadaje się do bezpośredniego druku .
Szumy akceptowalne do iso 800 , na 1600 od biedy 10x15 można zrobić .

Przykładowa fota wykonana aparacikiem ( celowo uchycone pełne odbicie światła oraz cienie drzew )


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img267.imageshack.us/img267/5356/img0025jn7.jpg)
.
.
.
edit: I najważniejsze - aparat żonie się podoba :)

czajna
23-07-2007, 16:35
Nawet nawet ta fotka pod względem jakościwym... Moja kobieta też chce sobie kupić aparacik, i napewno będzie to ixus (wygląd jej się podoba) tylko za cholere nie mogę jej dokładnie powiedzieć czy 850is, czy 900Ti czy ten właśnie 950is... Na dpreview są recenzje tych 2 pierwszych i w zasadzie łeb w łeb, tego 950is jeszcze nie ma bo to za świeży aparat i w necie recenzji żadnych... Różnica w cenach minimalna więc w zasadzie każdy jest możliwy do kupienia... Może mógłby mi ktoś pomóc... Będe wdzięczny (i moja dziewczyna też ;))

hakan
02-08-2007, 11:22
wczoraj zakupiłem ten aparacik. dostałem do niego polską instrukcję (książeczka licząca 32 strony) ale nie dostałem żadnej płyty cd w zestawie ??? a książeczka nie jest szczegółową instrukcją... z tego co mi sie wydaje to powinienem dostac jeszcze cd ze szczegółową instrukcją... czy mam racje ???

Tomasz1972
02-08-2007, 11:33
Powinieneś dostać zapakowany pakiecik z gwarancją , instrukcjami podstawowymi ( kilka ksiażeczek w róznych językach ) oraz dwie płyty , jedną z oprogramowaniem, a drugą z pełnymi wersjami instrukcji obsługi .

hakan
03-08-2007, 10:39
dobra mam, nie zauwazyłem... :)

michal1984
09-08-2007, 12:48
A jak robi ten aparacik zdjecia makro, np monet ??

hakan
14-08-2007, 17:02
ok wszystko gra, aparat fajnie sie sprawuje, tylko mam problem z zainstalowaniem sterownika do mojego komputera... wszystkie programy, które są na płycie z aparatem, instalują sie dobrze, a gdy póxniej podłączam aparat do kompa to on mi "mówi" że nie może poszukac sprzętu. Co jest tego przyczyna ??? Czy mam cos nie tak z windowdem ??? (pracuje na XP)

michal1984
01-11-2007, 22:40
Jak aparat spisuje sie po dłuższym użytkowaniu,na sieci niestety praktycznie nic nie ma.

Tomasz1972
01-11-2007, 22:47
Jak aparat spisuje sie po dłuższym użytkowaniu,na sieci niestety praktycznie nic nie ma.

Spisuje się ok . A wygląda tragicznie . Cała obudowa porysowana jakby nie wiadomo co aparat przeszedł :(

m_o_b_y
01-11-2007, 23:21
Spisuje się ok . A wygląda tragicznie . Cała obudowa porysowana jakby nie wiadomo co aparat przeszedł :(

A czym udało Ci się ten tytan porysować ?
Rysowałeś diamentem ? :mrgreen:
Pozdrówka

Tomasz1972
02-11-2007, 09:13
A czym udało Ci się ten tytan porysować ?
Rysowałeś diamentem ? :mrgreen:
Pozdrówka

IXUS 950 IS nie jest wersją TI .

michal1984
02-11-2007, 10:04
Co do tytanu to nawet on sie rysuje, bransoleta w moim zegarku po 4 latach użytkowania dość mocno się zrysowała, a zegarek nie należał do tanich.
Zaś wracając do aparatu czy jest on w stanie zrobić zdjęcie w ciemnym pomieszczeniu które nadawałoby się do wydruku 10x15 i nie było widać ziarnistości.
Zastanawiam sie jaki aparat kupić i rozważam S5, ixusa 950 i 860(szeroki kąt). S5 praktycznie chciałem brać ale wyczytałem o kruchej optyce i o praktykach canona że jak pada stabilizacja nawet po paru dniach od zakupu to liczą sobie ponad 400 zł w serwisie.

Tomasz1972
02-11-2007, 10:16
Co do tytanu to nawet on sie rysuje, bransoleta w moim zegarku po 4 latach użytkowania dość mocno się zrysowała, a zegarek nie należał do tanich.
Zaś wracając do aparatu czy jest on w stanie zrobić zdjęcie w ciemnym pomieszczeniu które nadawałoby się do wydruku 10x15 i nie było widać ziarnistości.
Zastanawiam sie jaki aparat kupić i rozważam S5, ixusa 950 i 860(szeroki kąt). S5 praktycznie chciałem brać ale wyczytałem o kruchej optyce i o praktykach canona że jak pada stabilizacja nawet po paru dniach od zakupu to liczą sobie ponad 400 zł w serwisie.

10x15 to bez problemów :) , jednak tylko z lampą . Akceptowalne szumy są do max iso 400 ( zastanawiam się po co w tym aparacie iso 800 i 1600 )

Nuclear
08-11-2007, 14:48
Tomasz1972 mógłbym cię prosić o więcej zdjęć, zastanawiam się nad kupnem tego aparatu, bardzo by mi w tym pomogły jakieś przykładowe zdjęcia zrobione tym aparatem w nocy.

Tomasz1972
08-11-2007, 14:51
Tomasz1972 mógłbym cię prosić o więcej zdjęć, zastanawiam się nad kupnem tego aparatu, bardzo by mi w tym pomogły jakieś przykładowe zdjęcia zrobione tym aparatem w nocy.


Co rozumiesz przez noc ?

Nuclear
08-11-2007, 18:15
Dosyć ciemne pomieszczenie, + jakieś słabe światło,

Tomasz1972
08-11-2007, 18:16
Dosyć ciemne pomieszczenie, + jakieś słabe światło,

Zaraz coś zrobię .

odległość do krzaka z lewej , to jakieś 2m .

iso 1600 bez lampy

http://img100.imageshack.us/img100/2876/img0383ia1.jpg

wszystko na auto ( z lampą )

http://img100.imageshack.us/img100/8311/img0384az8.jpg

foty prosto z aparatu , dane w exifie

Nuclear
08-11-2007, 23:39
Dzięki, całkiem nieźle wyszło to zdjęcie bez lampy, a jak z fotografowaniem przedmiotów z bliska około 10cm

Tomasz1972
09-11-2007, 09:16
Dzięki, całkiem nieźle wyszło to zdjęcie bez lampy, a jak z fotografowaniem przedmiotów z bliska około 10cm
Daje radę :) Oczywiście w trybie makro .

grz123
27-02-2008, 03:36
siemka jak by ktos mógł mi przesłac polska instrukcje do Canon IXUS 950 IS to był bym ogromnie wdzieczny na adres Grzegorzniczyporuk@interia.eu z góry dziekuje!!!!pozdrawiam

mentor22
04-03-2008, 10:22
Witam wszystkich użytkowników.

Jestem nowym członkiem tego forum. Dołączyłem tutaj gdyż kupiłem niedawno kolejny aparat firmy Canon, jednak mam z nim małe problemy. Chcialbym podzielić się swoimi spostrzezeniami oraz wysłuchać co Wy macie do powiedzenia w tej kwestii. A wiec od początku...

Od blisko czterech lat uzytkowalem Canon'a Powershot A75 (3.2 Megapixele, 3xzoom optyczny). Nigdy nie narzekalem na jakosc zdjesc robionych przez tego cyfrzaka. Jednak ostatnio stwierdzilem, ze czas na wymiane sprzetu. 3 lata w swiecie aparatow cyfrowych to duzo i myslalem sobie ze osiagi nowych aparatow naprawde wgniota mnie w fotel. Wielu znajomych reagowalo usmiechem na moje jedyne 3.2 MP (zreszta i tak nigdy nie robilem zdjec w full resolution).
Dokonalem zatem wyboru i zdecydowalem sie na tytulowego IXUSA 950 IS. Parametry ma super podobnie design. Problem dopiero zaczyna sie z jakoscia robionych przez niego zdjec. Byc moze (a raczej na pewno) nie potrafie go jeszcze w pelni obslugiwac. Jednakze zdjecia robione w trybie AUTO starym Powershotem a nowym IXUSEM wypadaja na korzysc tego pierwszego (niestety :/ ). Czy moglby mi ktos wytlumaczyc, o co chodzi?? :) Lepsza matryca, stabilizator obrazu, nowy lepszy procesor, masa nowych funkcji a praktyce, zdjecia gorsze niz stary Powershot.

Dziekuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Tomasz1972
04-03-2008, 10:26
zdjecia gorsze niz stary Powershot.



Co rozumiesz pod pojęciem gorsze ? Pokaż jakąś przykładową fotę .

mentor22
04-03-2008, 14:59
Witam,

To jest słaba fota zrobiona ixusem 950:

http://i35.photobucket.com/albums/d180/bustagryps/ixus057.jpg

To jest moim zdaniem duzo lepsza fotka zrobiona starutkim Powershotem A75:

http://i35.photobucket.com/albums/d180/bustagryps/canon333.jpg

-warunki oświetleniowe byly takie same, choc ujecie nieco inne (jednak nie powinno byc az tak duzej roznicy w jakosci

dr11
04-03-2008, 15:10
warunki oświetleniowe byly takie same, choc ujecie nieco inne (jednak nie powinno byc az tak duzej roznicy w jakosci
Jak takie same, jak inne? W momencie zdjecia Ixus nie dopalil lampa tylko zwiekszyl ISO (640), stad ziarnistosc w ciemnych partiach obrazu. Druga fota jest z nizszym ISO, wiec wyglada lepiej pod wzgledem szumow, ale brak swiatla zrekompensowala lampa...

mentor22
04-03-2008, 15:17
Warunki oświetleniowe były takie same. W pomieszczeniu nie ma okna, jest tylko lampa na suficie, która zawsze świeci tak samo :wink: Oba zdjęcia były robione w trybie auto. Z reszta Twojej wypowiedzi się zgadzam. Ixus o wiele rzadziej niz powershot używa lampy (mowie o trybie auto). Zaraz postaram sie zrobic dwie identyczne fotki w tym samym czasie...

Pozdr

dr11
04-03-2008, 15:23
Automatyka Ixusa wydaje sie, ze 'zdaje sobie sprawe' z istnienia wyzszych czulosci i stabilizatora obrazu. Powershot chyba po prostu nie 'wyciaga' takiego ISO i blyska. Ixus ogranicza uzycie lampy na rzecz rejestracji swiatla zastanego. Wybierz sobie jakis mniej automatyczny tryb, np. P i recznie wlacz lampe (jak juz chcesz blyskac) oraz zmniejsz wartosc czulosci. To powinno dac lepsze rezultaty pod wzgledem jakosci technicznej zdjecia, aczkolwiek ja osobiscie bardziej lubie zdjecia wykonywane z jak najmniejszym udzialem lampy, przynajmniej nie jako glowne zrodlo oswietlenia, nawet, jesli to troszke sie negatywnie odbija na jakosci.

Juriko
04-03-2008, 15:26
W tym przypadku, mamy porównanie działania trybu auto w obu aparatach.
Do tego co już powiedział dr11, dodam, że w przypadku starego canonka czas ekspozycji został zdeterminowany przez krótki czas błysku (ISO50), a w nowym, stosunkowo długi czas 1/60s, pomimo stabilizacji, do tego duże ISO 640.

dr11
04-03-2008, 15:28
W tym przypadku, mamy porównanie działania trybu auto w obu aparatach.

I ich mozliwosci technicznych.

mentor22
04-03-2008, 15:34
Ok,

tym razem warunki 100% identyczne, światło naturalne, tryby auto, bez lampy, na lekkim zoomie optycznym. Odległość obiektów ok 15-20 metrów:wink:

Jakby nie opis nazwy pliku doszlibyscie, ktory jest ktory? :)

http://i35.photobucket.com/albums/d180/bustagryps/ixus109.jpg

http://i35.photobucket.com/albums/d180/bustagryps/a75-021.jpg

Pozdr
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Jak na moje mocno amatorskie oko, powershot i tym razem zrobil lepsze foto :???:

Juriko
04-03-2008, 15:49
Ach, te tryby auto.
Warunki te same ale aparaty zastosowały znów zupełnie inne podejście w tym trybie.
A75 ponownie pojechał na niskim ISO50, a IXUS podniósł ISO do 400, poza tym niewykluczone, że A75 bardziej wyostrza jpegi, ale o tym można by się przekonać , gdybyś zrobił oba zdjęcia w ten sam sposób. A to można tylko w trybie ręcznego ustawienia parametrów ekspozycji, bądź w preselekcji przysłony, czasu, może nawet by się udało w trybie P, tylko nie w auto.
Co do wyostrzania, ( nie mam obu aparatów) najprawdopodobniej można w IXUS'ie ustawić stopień wyostrzenia jpega.

mentor22
05-03-2008, 02:19
Na siłe bronicie IXUSA, i usprawiedliwiacie gorsze zdjecia tym, że to tryb auto. Tylko że, po to kupiłem Ixusa, gdyż na fotografii za bardzo się nie znam. Gdybym miał większe pojęcie to kupiłbym bym zapewne lustrzanke. Przeciez oferta ixusa skierwoana jest do amatorów, a nie profesjonalistów. Czyli do osób, które w większości przypadków będą używały właśnie tak krytykowanego przez Was trybu automatycznego. Wiec jesli tryb auto jest do bani, w tym aparacie, pytam sie gdzie jest sens kupowania tego małego i prostego w obsludze kompaktu, ktory miał robić zaj.... foty :?:

Pozdr

Juriko
05-03-2008, 13:55
Jeśli o mnie chodzi, to ani nie bronię IXUSa, ani nie krytykuję A75, nie mam w tym żadnego interesu.
Staram się tylko wykazać , że ich tryby auto zachowują się inaczej w tych samych warunkach zdjęciowych i warto przynajmniej o tym wiedzieć dokonując porównań.
Co do wartości trybu auto. Jak widzisz na swoich przykładach, zachowują się zupełnie nieprzewidywalnie, dlatego moim zdaniem warto zamiast trybu auto zastosować przynajmniej tryb P, gdzie mamy kontrolę nad ISO i balansem bieli.
Warto też w razie potrzeby skorzystać z ustawień dotyczących wyostrzenia i kontrastu , który przypuszczam jest dostępny przynajamniej w nowszym IXUS'ie, a być może i w starszym A75.

mentor22
05-03-2008, 17:48
Wiesz, tylko że w Ixusie nie ma trybu P. W A75 go znalazlem, ale Ixus ma jedynie: AUTO, M (manual), SCN, filmy. Tylko te cztery.

Juriko
05-03-2008, 20:45
Z tego co wyczytałem, w IXUS'ie tryb Manual, to odpowiednik trybu P. Nie umożliwia pełnych ręcznych ustawień ekspozycji, lecz tak jak właśnie w trybie P, daje możliwość ustawienia ISO, balansu bieli i kompensacji ekspozycji.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
To o niczym nie świadczy, ale tak przy okazji, te zdjęcia z IXUS'a lekko wyedytowane, głównie ostrzenie:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/g.php?h=527&i=ixus057aeb5.jpg)

barto78
08-03-2008, 06:31
Z tego co widze to IXUS zawsze daje ci wysokie ISO. Sprawdz w ustawieniach czy nie masz wybranego trybu "Hi ISO" zamiast "Auto ISO". Jesli dobrze pamietam to zmiana powinna byc na "strzalce w gore". Mozesz tez sprobowac przywrocic ustawinenia fabryczne i wtedy zrobic fotki. Robilem tymi apratami duzo zdjec w pomieszczeniu i nigdy w trybie auto nie poszedl powyzej ISO200.

Tedi27
07-10-2008, 21:23
Witam mam pytanko co do tego aparatu (Ixus 950Is), chodzi o to ,że na niektórych zdjeciach widoczne są mocno zaciemnione rogi (efekt. zwany winietowaniem), próbowałem przy różnych ustawieniach i głównie pojawiają sie ciemne rogi przy zdjęciach robionych w pomieszczeniach lub np. w trybie makro, najbardziej zaciemniony jest prawy dolny róg, choć przy zrobieniu ok 500 fotek inne rogi tez niejednokrotnie są zaciemnione. Myśle nad oddaniem go do sklepu i wybraniu czegoś innego, jest to moja 5 cyfrówka i nigdy wczesniej nie miałem podobnego problemu, Proszę o odpowiedź i jakiekolwiek uwagi.
Pozdrawiam i z góry dziękuje

Vitez
08-10-2008, 09:01
Witam mam pytanko co do tego aparatu (Ixus 950Is)

Nie pisz w trzech miejscach na raz - to nie jest mile widziane. W tym wątku piszesz w odpowiednim miejscu i wystarczy.

gwozdzt
08-10-2008, 11:10
Witam mam pytanko co do tego aparatu (Ixus 950Is), chodzi o to ,że na niektórych zdjeciach widoczne są mocno zaciemnione rogi (efekt. zwany winietowaniem),..
tu masz przykładowe zdjęcia z tego aparatu (ELPH SD850IS = IXUS 950IS):
http://www.dpreview.com/gallery/canonsd850is_samples/

jesli Twoje są podobne to znaczy, że ten typ tak ma; natomiast jesli winietuje bardziej to może być wadliwy (choć nie mam pomysłu na uszkodzenie, które mogłoby skutkować winietą?)

Tedi27
08-10-2008, 19:36
Tutaj podaje 3 przykłady ostatni (heineken) to tryb makro.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/dcbe5f19bfa237a1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/54f1703107e319f2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bb6a62e83b1926ac.html - makro
Aha zaznaczam ,że napewno ani flash ani obiektyw nie były zasłonięte.
Może ktoś miał podobny problem i mi pomoże,dzieki

gwozdzt
08-10-2008, 20:27
Tutaj podaje 3 przykłady ostatni (heineken) to tryb makro.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/dcbe5f19bfa237a1.html

tutaj wg mnie jest w miarę - przy f/2.8 (czyli wide open) to może być naturalna winieta.
Tak mi się przynajmniej wydaje...



http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/54f1703107e319f2.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bb6a62e83b1926ac.html - makro
Aha zaznaczam ,że napewno ani flash ani obiektyw nie były zasłonięte
jeśli NA PEWNO nic nic nie było przysłonięte, to wg mnie jest nienaturalne i aparat mozna reklamować u sprzedawcy/dostarczyć do serwisu.

i chyba jedyne co może być tego przyczyną, to zacinająca sie osłonka obiektywu.

Juriko
10-10-2008, 14:40
Trzecie zdjęcie-makro, prawy dolny róg, to norma przy tego typu zdjęciach z użyciem wbudowanej lampy. Zasłania obiektyw.
Poza tym wszystki trzy zdjęcia robione z lampą. Żeby ocenić obiektyw, należy zrobić zdjątka bez lampy błyskowej, inaczej dowiemy się co nieco o nierównomiernym oświetleniu przez lampę.

Tedi27
12-10-2008, 19:14
Zjawisko nie występuje w momencie gdy wyłaczam lampe, niestety bez lampy zdjecia tracą ostrość i na jakości, dowiadywałem sie w 2 sklepach i poinformowano mnie,że to na 99% jest wada aparatu, mam na niego rok gwarancji także porobie jeszcze zdjęcia i potem go oddam, wymienie na coś innego, może model wyższy sprawdze go na miejscu na wszelki wypadek :)
Może jakieś propozycje , choć szczerze powiedziawszy nie miałem pojecia,że canon może robic takie buble :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Dzięki za porady,a co do posta Juriko :"Trzecie zdjęcie-makro, prawy dolny róg, to norma przy tego typu zdjęciach z użyciem wbudowanej lampy. Zasłania obiektyw." to moim zdaniem to bzdura, uzywałem wielu cyfrówek i ten efekt nie wystepował, no chyba ,że przy projektowani ktoś schrzanił sprawe :))))

Juriko
12-10-2008, 21:08
Skromna rada. Nie zamykaj się na wiedzę, stosując zasadę, że racja jest zawsze po Twojej stronie. Raczej szukaj, analizuj zdobywaj doświadczenie, żebyć mógł samodzielnie już, wybrać, co jest prawdą, a co fałszem.
Przykłady na poparcie tezy o której piszę, jak będziesz chciał, sam znajdziesz na portalach testujących sprzęt fotograficzny.

gosilla
30-12-2008, 15:26
Mam IXUSa 950 IS od roku. Z jakości zdjęć jestem zadowolona. Niezłe makro, zoom optyczny też bez zarzutu - jako kompakcik na wyjazdy prawie idealny. Prawie, bo bardzo łatwo go zapiaszczyć... :(

Czy ktoś może udzieli mi porady, jak to cudeńko otworzyć w celu wyczyszczenia obiektywu? Odkręciłam wszystkie śrubki, a mimo to obudowa blokuje się w okolicy wyzwalacza... Z góry dziękuję.